אדיס אבבה – בירת אתיופיה

אדיס אבבה (בתרגום לעברית – הפרח החדש), בירת אתיופיה, נוסדה בסוף המאה ה-19 ע"י הקיסר מנליק השני ומשמעות שמה היא "הפרח החדש". אדיס אבבה היא עיר הבירה השלישית בגובהה בעולם והיא נמצאת בבסיס הר אנטוטו. העיר היא הבירה הדיפלומטית של אפריקה והיא משמשת כמטה ארגון אחדות אפריקה (כיום האיחוד האפריקאי) מאז הווסדו ב-1963. העיר אדיס אבבה היא עיר מודרנית קוסמופוליטית שרוויה במסורות אתיופיות עתיקות ובמתקני תיירות ברמה עולמית, בחיי לילה תוססים, במוזיאונים, בכנסיות עתיקות ובשטחים ירוקים רבים.


Lion of Judah אדיס אבבה אתיופיה
Lion of Judah אדיס אבבה אתיופיה

מעט היסטוריה

בשנת 1900 נוצר מחסור של עצי הסקה בסביבה הקרובה לאדיס אבבה. עובדה זו גרמה למלך מנליק השני לשקול את העברת הבירה לאדיס אלם (Addis Alem). התכנית בוטלה לאחר שהתגלה כי דווקא בגבעות הקרובות קיימים תנאים טובים לגידול אקליפטוסים שיובאו מאוסטרליה.

התפתחותה של הבירה הואצה עם הגעת הרכבת של ג'יבוטי בשנת 1917, מה שגרם לנהירה של סוחרים ארמנים וצרפתים לעיר, כמו גם השאיפה למודרניזציה בעקבות הכתרתו של הקיסר היילה סלאסי (Haile Selassie) בשנת 1930.


תכנון טיולים באנר

בשנת 1958 נבחרה אדיס אבבה כבסיס הוועדה הכלכלית של האו"ם למען אפריקה וכעבור 5 שנים היא הפכה למטה המרכזי של הארגון לאחדות אפריקה (OAU). אוכלוסיית העיר גדלה מ-100,000 תושבים בזמן מותו של מנליק השני בשנת 1913 לכ-4 מיליון תושבים כיום.

airalo ad

אטרקציות ואתרים מעניינים באדיס אבבה

 • גבעות אנטוטו מכילים כנסיות עתיקות כמו הכנסיה החצובה בסלע אנטוטו מרים שנבנתה במאה ה-12. הכנסיה בנויה בצורה של מתומן וצבועה בצבעים מסורתיים. היא יושבת מעל האתר שבו הוכתר מלניק השני בשנת 1889.
 • מוזיאון אדיס אבבההמוזיאון הלאומי של אתיופיה – במוזיאון יש תצוגות רבות של מוצגים עתיקים ופריטי לבוש של מלכי אתיופיה לאורך השנים. התצוגה הידועה ביותר היא של שלד האדם הקדום ביותר בעולם – לוסי.
 • מוזיאון הדואר הלאומי של אתיופיה – המויאון נמצא בבית הדואר של אדיס אבבה ובו מצוגים מוצגים שונים עוד מראשית ימי הבולאות.
 • מוזיאון ההיסטוריה של הטבע והזואולוגיה – מוזיאון ההיסטוריה של הטבע והזואולוגיה הוקם בשנת 1955 והוא נמצא במחלקה לביולוגיה באוניברסיטת אדיס אבבה במטרה לשמר את מורשת חיות הבר של אתיופיה.
 • מסגד אנואר הגדול נראה למרחוק הודות לגגו המקומר והירוק והודות לצריח שלו. מסגד זה הוא מרכז הדת האיסלמי העתיק בעיר והוא נבנה בשנת 1922.
 • הקתדרלה העירונית סנט ג'ורג' כוללת חזית בסגנון ערבי ובמרכזה מקומות הקבורה של אישים אתיופים חשובים כגון הקיסר היילה סלאסי שנקבר בה בשנת 2000 בטקס בהשתתפותה של הזמרת ריטה מארלי. הקתדרלה גם שימשה כאתר ההכתרה של הקיסר וכן הקיסרית זאודיתו (Zewditu).
 • המוזיאון האתנוגרפי IES שוכן בביתו לשעבר של הקיסר היילה סלאסי ובו יש מיצגים על התרבויות של דרום אומו, אוסף של כלי נגינה מסורתיים וכן איקונות נוצריים מימי הביניים.
 • היער הלאומי מנגאשה צו קיסרי שהוציא זרע יעקב, קיסר האימפריה האתיופית בשיא תקופת תור הזהב, הפך את יער מנגשה (Menagesha) ליער הטבעי המשמעותי ביותר בקרבת אדיס אבבה. היער מרושת ברשת ענפה של שבילים אשר מספקים הזדמנות יוצאת מן הכלל להציץ בקופי הקולובוס שחור לבן, הקודו המשורטט וציפורים אנדמיות כמו התוכי צהוב הראש, ציפור האהבה שחורת כנף ועוד. במנגשה פועלת קרן לשימור חיות בר בשם BFFE,שמסייעת בהצלת יונקים שונים וחיות בר יתומות, ואפילו יש שם כמה אריות אתיופיים מרשימים.
 • גורד השחקים הגבוה במדינה נמצא באדיס אבבה והוא מתנשא לגובה של כמעט 100 מטר. בבניין שוכן מטה האיחוד האפריקאי.
 • אם אתם בדרך אל טייה (88 ק"מ דרומית לאדיס אבבה) כדאי לכם לבקר באדדי מרים (Adadi Mariam) ובדרך לעצור באתר הפרה היסטורי מלקה קונטור (Melka Kunture) שבו נמצא מוזיאון אשר מציג מאובנים שנחשפו באזור.
 • עיירת הנופש בישופטו (דברה זית) נמצאת כ-50 ק"מ דרומית מזרחית לבירה אדיס אבבה על תוואי הכביש המהיר והחדש בן שלושת הנתיבים אדמה (Adama). העיר שוכנת באגם מכתשי שמוקף בצמחיה עבותה ובו שפע של ציפורים כגון שקנאים, תוכים, כנריות ועוד. מסביב לעיר נמצאים 7 אגמים געשיים יפהפיים שלכל אחד מהם תכונות ייחודיות והיא כוללת מקומות לינה ומלונות אלטרנטיביים למי שלא רוצה לישון בעיר הבירה הסואנת, אדיס אבבה או לנוסעים לכיוון מזרח או דרום. בין האגמים, נמצאים אגם חורה (Hora) נמצא במכתש דומה צפונית למרכז העיר. גם בבוגיאה (Babogaya) וקוריפטו (Kuriftu) הם אגמים יפים ומרהיבים מלאים בחי וצומח. בצידה המערבי של בישופטו נמצא האגם הוולקני צ'לקלקה (Chelekleka) שמארח לעיתים קרובות להקות של פלמינגו ושקנאים ועגורים שמופיעים לפתע בין נובמבר לפברואר.
 • בעיר אדיס אבבה נמצא שוק מרקטו, זהו השוק האפריקאי הגדול ביבשת. בסמטאותיו תמצאו סצנת מוזיקה מרגשת שמבוססת על שילוב בין פייטנות מסורתית לפאנק וכן מסעדות אתניות שמציעות מאכלים אתיופים מגוונים.
 • כנסיית ביתא מרים – כנסיית Beata Maryam ידועה ביופי הססגוני של חלקה הפנימי והיא מהווה גם בית למאוזוליאום התת-קרקעי של הקיסר מנליק השני והקיסרית זאודיתו.
 • דוגמאות לארכיטקטורה דתית הן הכנסיות האורתודוקסיות באדיס אבבה – אלו הן הכנסייה הארמנית והיוונית. שריד לעבר מפואר.
 • בעיר אדיס אבבה נמצא גם שוק הבגדים שירו מדה, זהו שוק שרוב דוכניו מוכרים מוצרי טקסטיל מקומיים, תלבושות מסורתיות, צעיפים רקומים וכיוצא בזה.
 • לאחרונה נפתח בעיר מוזיאון פארק האחדות – ארמון שנוסד ע"י הקיסר מלניק השני ושימש את שליטי אתיופיה בעבר לאורך כמאה שנה.
 • שעתיים נסיעה מאדיס אבבה נמצא מנזר דברה ליבנוס. מדובר בפנינה של היסטוריה ונוף. ממש נקודת חן בינות יערות ירוקים, מפלים זורמים, המון טבע ובעלי חיים ולא מעט סיפורים על ההיסטוריה של אתיופיה.

לינה באדיס אבבה

בעיר מבחר של מקומות לינה שמתאימים לכל טעם ולכל כיס. במקום רשתות בתי מלון בינ"ל ברמה של 5 כוכבים, מלונות בוטיק ואפשרויות אירוח בסיסיות יותר נמצאות ביער הלאומי, בטייה וביעדי התיירות שסביב לעיר. לפירוט על מקומות הלינה השונים בעיר הקליקו כאן

מלון שרתון - אדיס אבבה
מלון שרתון – אדיס אבבה

חגים באדיס אבבה

 • 27.9 – חג מציאת הצלב נחגג באדיס אבבה בחגיגה תוססת במיוחד במרכז העיר.
 • שאר החגים (ראש השנה, חג המולד ועוד) נחגגים גם הם באופן צבעוני ברחבי העיר.

קניות באדיס אבבה

אזורי הקניות של העיר הם רחוב צ'רצ'יל ושדרות היילה סלאסי. בגדים מומלץ לקנות בשוק הבגדים המסורתי Shiro Meda שמשמש גם כאאוטלט לבגדים והאריגים הצבעוניים אותם אורגים בני שבט הדורזה.

האקלים באיזור אדיס אבבה

אדיס אבבה נמצאת בגובה של כ-2500 מטר מעל פני הים והיא נהנית מאקלים נוח יחסית. עם זאת, בלילה ובעונה הגשומה קריר ומומלץ להצטייד בבגדים חמים.

חיי לילה, אוכל ותרבות באדיס אבבה

אדיס אבבה מתפארת בחיי תרבות משגשגים, וחובקת מספר גלריות אמנות מצטיינות, מסעדות מסורתיות ואולמות של הופעות מוזיקה חיות.

מאפיין בולט של העיר הוא מסעדות תרבותיות נפלאות. מסעדות אלה מציעות מגוון מנות בשריות וצמחוניות מיוחדות ממיטב המטבח האתיופי, שמלוות במוזיקה מסורתית ססגונית ומופעי ריקודים.

ניתן להנות ממוזיקה אתיופית מסורתית, ג'אז אתיופי ומוזיקה אתיופית עכשווית במגוון גדול של מועדוני לילה בבירה.

מפת המלונות של אדיס אבבה


Booking.com

איך מגיעים אל אדיס אבבה

בטיסה

נמל התעופה הבינלאומי גזאו נמצא 5 ק"מ דרום- מזרח לעיר אדיס אבבה. נמל תעופה זה הוא שער הכניסה למדינה מארצות העולם ונקודת המוצא לטיסות פנימיות. ניתן להגיע לשדה התעופה באמצעות מוניות או באמצעות שירות הסעות של המלונות השונים בעיר.

טיסות אל אדיס אבבה ניתן למצוא פה

ברכב

חברות וארגוני תיירות מקומיים מציעים טיולי יום בעיר ובסביבה.

*פוסטים נוספים על אדיס אבבה

שאלות ותשובות

איך מגיעים לאדיס אבבה?

נמל התעופה הבינלאומי גזאו נמצא 5 ק"מ דרום מזרח לעיר אדיס אבבה. נמל תעופה זה הוא שער הכניסה לאתיופיה מארצות העולם ונקודת המוצא לטיסות פנימיות.

מהן אטרקציות החובה באדיס אבבה?

באדיס אבבה יש מספר אטרקציות ששום ביקור בעיר אינו שלם בלעדיהן: מוזיאון אדיס אבבה עם השלד המפורסם של לוסי, גבעות אנטוטו שמשקיפות על העיר ושוק מרקטו שהוא השוק הגדול באפריקה כולה.

האם יש תרבות וחיי לילה באדיס אבבה?

אדיס אבבה מתפארת בחיי תרבות משגשגים, וחובקת מספר גלריות אמנות מצטיינות, מסעדות מסורתיות ואולמות של הופעות מוזיקה חיות. מאפיין בולט של העיר הוא מסעדות מסורתיות נפלאות. מסעדות אלה מציעות מגוון מנות בשריות וצמחוניות מיוחדות ממיטב המטבח האתיופי, שמלוות במוזיקה מסורתית ססגונית ומופעי ריקודים. בנוסף, חיי הלילה של אדיס אבבה מאוד עשירים כיאה לבירת אתיופיה. ניתן ליהנות בעיר ממוזיקה אתיופית מסורתית, ג'אז אתיופי ומוזיקה אתיופית עכשווית במגוון גדול של מועדוני לילה ופאבים.