מנזר דברה ליבנוס, פנינה של היסטוריה ונוף

מנזר דברה ליבנוס, שנוסד בשנת 1284 על ידי הנזיר תקלה הימנות, מילא תפקיד מרכזי בהפצת הנצרות במרכז אתיופיה. המבנה המקורי מהמאה ה-13 נהרס במהלך מלחמות המוסלמים-נוצרים ובמתחם הנוכחי של היום שוררת אווירה שלווה ונוף.


חלונות הויטראז במנזר דברה ליבנוס
חלונות הויטראז במנזר דברה ליבנוס

הכנסייה וסביבתה היו עדים לאירועים היסטוריים רבים, כולל הגעתו של כח המשימה הפורטוגלי הראשון לאתיופיה ב-1520, התנגדות האתיופים במהלך הפלישה האיטלקית במלחמת העולם השניה ועוד.

המנזר שוכן מתחת לצוק עשיר במפלים על שפת ערוץ נהר הג'ימה, ומציע למבקרים להציץ אל ההיסטוריה הנוצרית-אורתודוקסית האתיופית. הכנסייה הנוכחית, שנבנתה ב-1950 על ידי המלך היילה סלאסי, עומדת בניגוד מוחלט ליופי הטבעי שמסביב. למרות שהחלק החיצוני שלה אולי לא הכי יפה בעולם, חלונות הוויטראז' מוסיפים נופך של חינניות למבנה. הכנסייה ממוקמת בערוץ מיוער קטן, 3 ק"מ בלבד מהכביש הראשי.


תכנון טיולים באנר

מעבר לכנסייה, באיזור דברה ליבנוס יש שפע של חוויות ודברים לעשות. בקרו במוזיאון הכנסייה המרתק, המכיל אוסף אקלקטי שנע בין פריטים כנסייתיים לכלי נשק וממלכות אימפריאליות. טיול רגלי קצר במעלה הגבעה יוביל אתכם למערה בה התבודד והתפלל תקלה הימנות עד מותו (בגיל 98). נמצא שם גם מקור המים הקדושים.

airalo ad

תקלה הימנות הצליח עם השנים להעביר את השלטון האתיופי לשושלת הסלומונית ולבסס אותם כשליטי אתיופיה במקום מי שקדם להם ושכן בלליבלה – שושלת הזאגוויה. 

הגשר הפורטוגזי

האזור שמסביב למנזר שובה לב באותה מידה. צפו בנוף עוצר הנשימה מה"גשר הפורטוגזי" הסמוך המשקיף על מפל שוצף ועל נקיק עמוק. צפו בציפורים המגוונות שחיות פה כמו פרס, קלאו קרקע, ברבט פסי, נקר חבשי ובבבונים הזנובים שחיים כאן בשלווה.

הגשר הפורטוגזי, לא נבנה כפי ששמו מרמז על ידי הפורטוגזים, אלא נבנה למעשה במאה ה-19 על ידי אתיופי, בשם ראס דרגיאן.

בשטח הכנסייה נמצאת אנדרטה המנציחה את מאות החפים מפשע שנטבחו באיזור על ידי האיטלקים בשנת 1937. תזכורת קודרת זו משמשת עדות לחוסן של המנזר מול הקשיים שחוותה אתיופיה בעברה.

אל המנזר אפשר להגיע בטיול יום מאדיס אבבה. לרוב נוסעים כשעתיים ברכבי 4×4 יחד עם מדריכים מקומיים דוברי אנגלית ועם ארוחות ושתיה אך כדאי לוודא זאת מראש.

Powered by GetYourGuide