צפון אתיופיה

אתיופיה היא ארץ עתיקה של הרים מחורצים ועתירי מים שהם המקור העיקרי של הנילוס הכחול. צפון אתיופיה שימשה כצומת תרבותית בין אפריקה, חצי האי ערב והמזרח התיכון. השפעות אלו יצרו באזור צפון אתיופיה תרבות ומורשת ייחודית ויש באזור זה 4 אתרי מורשת עולמית: אקסום, לליבלה, גונדר והפארק הלאומי הרי סימן. בנוסף, קיימים בצפון אתיופיה עוד כמה אתרים מרתקים נוספים ועל כולם נרחיב מיד.


מפלי הנילוס הכחול - צפון אתיופיה
מפלי הנילוס הכחול – צפון אתיופיה
 • אקסום היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו בן 3000 שנה ובה יש אובליסקים בגובה של 10 קומות וארמונות. האגדה מספרת שבארמונות אלו התגוררה מלכת שבא ושהם שימשו כביתו של ארון הברית.
 • לליבלה היא אתר מורשת עולמי נוסף של אונסק"ו והוא כולל מתחם מהמאה ה-12 של כנסיות חצובות בסלע שפעילות גם כיום. כנסיות אלו נודעות גם כ"הפלא השמיני של העולם".
 • גונדר נחשבת כקמלוט של אפריקה והיא כוללת טירות מהמאה ה-17 ובראשן פאסיל גמב, אתר מורשת עולמי נוסף של אונסק"ו.
 • פארק הרי סימיאן הוא אתר מורשת עולמי נוסף ובניגוד לאתרים הקודמים זהו אתר טבעי רצוף במסלולי הליכה. במקום נמצאים בעלי חיים אנדמיים רבים ופסגתו מתנשאת לגובה 4533 מטר מעל פני הים.
 • אגם טאנה הוא אגם מים מתוקים והוא המקור של הנילוס הכחול. האגם מוקף בצמחייה טרופית והוא רצוף איים שמאכלסים מנזרים. בהמשך הנילוס הכחול צונח ממפל בגובה של 45 מטר לתוך נקיק בעומק של כקילומטר שמושווה תכופות לגרנד קניון.
 • מפלי הנילוס הכחול – מפלי הנילוס הכחול הם אחד ממוקדי התיירות החשובים של מדינת אתיופיה ובהם טבע מתפרץ, בעלי חיים וצמחיה אנדמית לאיזור.
 • נגאש נחשבת לערש ההתיישבות המוסלמית באתיופיה והיא הוקמה ע"י קבוצת פליטים שכללו את קרובי משפחתו של הנביא מוחמד.
 • מתלולי גהרלטה הם מחשופי אבן חול סביב 6 כנסיות חצובות בסלע ובהן שבילי הליכה נופיים מאתגרים במיוחד.
 • בהר דר – או בשמה השני, הריביירה האתיופית מהווה שער לכל צפון אתיופיה. העיר נמצאת לחופי אגם טאנה ויש בה בתי מלון יוקרתיים, מסעדות והמון אוירה.
 • מקלה Mek’ele – מקלה היא אחת הערים העשירות ביותר מבחינה היסטורית ותרבותית בצפון אתיופיה. העיר נוסדה במאה ה-13 והגיעה לשיאה כוחה במאה ה-19. היום היא עיר מודרנית שמשלבת ישן וחדש בדומה לאדיס אבבה.
 • יחא – יחא היא המקום שבו התפתחה ממלכת סבא (Sabaean) באתיופיה ואשר משמר אותה בצורה הטובה ביותר בקרן אפריקה כולה. למעשה, זהו אתר ארכאולוגי ענק ובו יש המון מה לראות.
 • דברק – העיר-כפר דברק משמשת תחנת יציאה למטיילים בהרי סימיאן. בנוסף, יש בעיר שוק מזכרות וכדי להסתגל לגבהים אפשר לטייל מסביבה כארבעה ימים במסלול יפהפה.

לינה בצפון אתיופיה

אירוח ברמה בינלאומית ניתן למצוא בגונדר, בלליבלה ובפארק הרי סימיאן. אירוח ברמה בינונית יש בערים המקומיות בצפון אתיופיה ואירוח בתקציב נמוך אפשרי גם בכפרים. לפירוט על מקומות הלינה השונים הקליקו כאן. מפת מלונות לאיזור צפון אתיופיה יש פה:


Booking.com

נוצרים באתיופיה

חגים בצפון אתיופיה

 • 11.9 – ראש השנה האתיופי
 • 29.7 – יום מציאת הצלב
 • 7.1 – חג המולד האתיופי
 • 19.1- אפיפני

שימו לב- בשנים מעוברות נחגגים הימים יום אחד מאוחר יותר.


תכנון טיולים באנר

קניות בצפון אתיופיה

עבודות יד מסורתיות מומלץ לקנות באקסום ובלליבלה.

airalo ad

מזכרות מאקסום תוכלו לרכוש כאן ומזכרות מלליבלה תוכלו לקנות אונליין כאן.

האקלים בצפון אתיופיה

רוב היעדים המרכזיים בצפון אתיופיה שוכנים בגובה של 2000 מטר ומעלה והרי סימיאן אף יותר – מעל 4000 מטר. הטמפרטורות נוחות רוב השנה אך בלילות ובמהלך העונה הגשומה קריר. כדאי להצטייד בבגדים חמים.

איך מגיעים אל צפון אתיופיה

בטיסה

צפון אתיופיה משתרעת על פני שטח כה גדול מה שמשאיר כמעט תמיד רק אופציה של טיסה בין האתרים. חברת התעופה הלאומית האתיופית, אתיופיאן אירליינס מבצעת טיסות יומיות מאדיס אבבה למגוון יעדים בצפון כגון גונדר, לליבלה, אקסום ועוד. יש גם טיסות קבועות פנימיות בין יעדים אלו וכן טיסות שכר שמבוצעות ע"י חברות תעופה מקומיות וטיסות לפי דרישה.

רכב

רוב הכבישים בצפון אתיופיה הם כבישי אספלט סלולים אך חלקם אינם סלולים. מפעילי תיירות מקומיים באדיס אבבה ובערים המקומית בצפון אתיופיה מבצעים סיורים וכן ניתן לשכור מוניות עם מדריכים מקומיים.

הליכה

הרי סימיאן הם יעד בעיקר לטיולים רגליים ולטרקים.

*פוסטים נוספים על צפון אתיופיה

איפה נמצאים המקומות הטובים ביותר ללינה בצפון אתיופיה?

המקומות הטובים ביותר ללינה בצפון אתיופיה נמצאים בלליבלה, בגונדר ובפארק הרי סימיאן.

מה המקומות הטובים ביותר בצפון אתיופיה לקנות מזכרות?

המקומות הטובים ביותר לקנות מזכרות בצפון אתיופיה הם אקסום ולליבלה. הנה רשימת מזכרות מעניינות ששווה לכם להביא מאתיופיה.

מה האקלים בצפון אתיופיה?

לרוב האקלים בצפון אתיופיה הוא נוח, אך מכיוון שהאזור נמצא בגובה רב (רוב היעדים התיירותיים בצפון אתיופיה נמצאים בגובה של כ- 2000 מטר מעל פני הים. פארק הרי סימיאן נמצא בגובה 4000 מטר), בעונה הגשומה ובלילות יכול להיות קר. למתכננים טיול באזור זה מומלץ לכן להצטייד בביגוד חם.

האם בצפון אתיופיה יש אתרים ארכיאולוגיים מעניינים?

כן. בצפון אתיופיה יש 3 אתרים ארכיאולוגיים שהוגדרו ע"י אונסק"ו כאתרי מורשת עולמית: אקסום, לליבלה, גונדר. אם אתם דווקא בעניין של טבע, נסו את הפארק הלאומי הרי סימיאן שהוכר גם הוא על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.