7 סיבות לבקר באתיופיה

אולי תופתעו לדעת אבל אתיופיה נחשבת ובצדק לאחת המדינות היפות, המרתקות והמעניינות ביותר ביבשת אפריקה. עם זאת, לצערנו אתיופיה היא גם אחת המדינות הלא-מתוירות ביבשת והתייר הממוצע מוותר עליה מסיבה אחת – היא נתפסת לרוב ושלא בצדק כארץ מוכת רעב ובצורת.

האמת היא שאתיופיה שימשה במשך שנים כצומת דרכים של מסחר ותרבות, כך שההיסטוריה שלה מרתקת, היא כוללת אתרים עתיקים יחידים במינם ואפילו נחשבת לערש האנושות הודות לשרידים פרה-היסטוריים מדהימים.

בנוסף, באתיופיה יש נופים עוצרי נשימה של יערות גשם, נהרות כבירים, מדבריות יבשים ושמורות טבע עם מגוון של חיות בר אנדמיות ונדירות. אנחנו ממליצים לכם לבקר באתיופיה ולהיווכח בעצמכם בפער בין הדימוי למציאות וכדי להקל עליכם את ההחלטה, לפניכם 7 סיבות שיגרמו גם לכם לארוז את המזוודה ולטוס עוד השנה לאתיופיה:

סיבה מספר 1 – לגלות את הקסם האנושי

אישה אתיופית באדיס אבבה

האוכלוסייה באתיופיה לא רק מיוחדת במינה יחסית אלינו אלא גם יחסית לאפריקה כולה. למעשה, זו המדינה היחידה באפריקה שיש לה היסטוריה כתובה ואלפבית משלה. כשמוסיפים לכך את העובדה שאתיופיה מעולם לא נכבשה ע"י אומה אחרת, מתקבלת תרבות ייחודית, אותנטית ומרתקת.

תרבות זו מושרשת בכל תחומי החיים החל מאוכל, מוזיקה, מחול, דת ועוד. למעשה, בכל טיול באתיופיה הנוף האנושי מעניין לא פחות מהנוף הפיזי והוא חלק מהחוויה.

סיבה מספר 2 – להתאהב בניו יורק של אפריקה

Lion of Judah אדיס אבבה אתיופיה
Lion of Judah אדיס אבבה אתיופיה

בירת אתיופיה אדיס אבבה משמשת כשער הכניסה למדינה אבל היא הרבה יותר מזה – העיר נחשבת לניו יורק של אפריקה כי היא עיר חיה בכל מובן המילה. העיר אמנם חדשה יחסית לערים אחרות באתיופיה (רק בת כ-130 שנה), אבל כל אחד יכול למצוא בה משהו לאהוב.

אוהבי השווקים והשופינג יתלהבו משוק מרקטו שנחשב לגדול באפריקה ומחנויות המזכרות האותנטיות, חובבי האדריכלות ישמחו לבקר בארמונות ובקתדרלות, שוחרי תרבות ייהנו מביקור במוזיאונים ייחודיים וחובבי הקפה ישמחו להתארח בטקס קפה מסורתי.

וזה לא הכל, אדיס אבבה משמשת כמרכז הכלכלי של המדינה ולכן היא אתיופיה בזעיר אנפין. בעיר ניתן להתרשם מעבודות יד, מתכשיטים, מחפצי עור ומפסלי עץ מגולפים פרי עבודתם של 80 השבטים השונים שמתגוררים במדינה.

סיבה מספר 3 – להרגיש כמו אינדיאנה ג'ונס באקסום

עתיקות בעיר אקסום אתיופיה
עתיקות בעיר אקסום אתיופיה

אם אתם חובבי היסטוריה או ארכאולוגיה אסור לכם לוותר על ביקור באקסום, אחת הערים העתיקות באתיופיה שהקומה לפני כ-2500 שנה. עיר זו שימשה בעבר כאימפריה מסחרית ששלטה על שני צידיו של ים סוף.

באקסום נמצא שדה האסטלות שכולל כ-100 אסטלות (אובליסקים ענקיים מאבן חול) שנבנו לפני כ-2000 שנה. עד היום לא בטוח למה שימש המקום אבל דבר אחד בטוח – הוא נחשב לאחד מהסמלים של אתיופיה ובהחלט שווה ביקור.

אבל עם כל הכבוד לשדה האסטלות (ויש כבוד) רוב התיירים באקסום מגיעים למקום אחד – כנסיית גבירתנו מרים מציון שנחשבת לאתר הנוצרי הקדוש ביותר במדינה. במקום נמצא לפי המסורת המקומית ארון הקודש מבית המקדש עם לוחות הברית מהר סיני. ובמילים אחרות – אינדיאנה ג'ונס זה כאן.

סיבה מספר 4 – לבקר בקאמלוט של אפריקה

הציורים על קירות ותקרת כנסיית דברה ברהאן סלאסי בגונדר
הציורים על קירות ותקרת כנסיית דברה ברהאן סלאסי בגונדר

השם גונדר אולי מוכר לכם הודות לבתי הכנסת שבה ולהיותה המרכז של יהדות אתיופיה, אבל היא יעד חובה למבקרים באתיופיה גם מסיבות אחרות והיא נחשבת לקאמלוט של אפריקה. העיר שימשה כבירה הראשונה של הקיסרות האתיופית ונודעת בזכות המתחם הקיסרי פאסיל גמב – מתחם שכולל טירות אבן בסגנונות אדריכליים שונים.

לגונדר יש חשיבות גם מבחינה נוצרית והיא ביתה של כנסיית דברה ברהן סלאסי, אחת הכנסיות היפות בעולם שמפורסמת הודות לפרסקאות המרהיבות שעל קירותיה ובתקרתה. וכמובן אסור להפסיד את המרחצאות המקומיים, במיוחד בחג הטימקת (חג ההתגלות לפי המסורת האתיופית) שנחגג בהם ברוב פאר.

סיבה מספר 5 – להרגיש על גג העולם בפארק הרי סימיאן

פארק הרי סימיאן
פארק הרי סימיאן

פארק הרי סימיאן בצפון אתיופיה כולל 12 פסגות שמתנשאות לגובה של יותר מ-4000 מטר. אחת מפסגות אלו היא ראס דג'ן – ההר הגבוה ביותר באתיופיה  שמתנשא לגובה 4533 מטר מעל פני הים).

אבל הפארק מתאים לא רק לחובבי גבהים, הרפתקאות או טיפוס הרים אלא לכולם מסיבה אחת – כל אחד ימצא בו מה לאהוב והוא כולל נופים מרהיבים, טבע בראשיתי ובעלי חיים נדירים כמו הזאב האתיופי, היעל האתיופי, בבון זנוב ורבים אחרים.

סיבה מספר 6 – לגלות את מקורות הנילוס

מפלי הנילוס הכחול
מפלי הנילוס הכחול

אם אתם רוצים להרגיש ולו במעט כמו ד"ר ליוונגסטון אתם מוזמנים למפלי הנילוס הכחול. אמנם אלו לא ממש מקורות הנילוס אבל המראה כאן מרהיב לא פחות – מפלים של ארבעים מטר גובה וחצי קילומטר רוחב בעונה הגשומה לא ישאירו אתכם אדישים.

ואם אתם כבר כאן אל תוותרו על ביקור בבהר דר, העיר ששוכנת לגדותיה של האגם הגדול באתיופיה שמשמש כמקור המרכזי והראשי של הנילוס הכחול – אגם טאנה. העיר משמשת כנקודת מוצא לטיולים בסביבה ובעיקר לשייט בין איי האגם שבהם מנזרים וכנסיות.

סיבה מספר 7 – להרגיש בבית בירושלים של אתיופיה

כנסייה חצובה באבן - לליבלה

כאשר נכבשה ירושלים בידי המוסלמים במאה ה-12 החליט הקיסר האתיופי לליבלה לבנות לה תחליף באתיופיה. המיקום שנבחר הוא אי-שם ברמה האתיופית והוא נושא את שמו של הקיסר – לליבלה.

במקום יש 11 כנסיות חצובות בסלע שקיבלו שמות של אתרים שכולנו מכירים מירושלים. יש הטוענים שזהו אחד האתרים המרתקים באתיופיה ואנחנו אומרים – בואו לראות בעצמכם כי לא סתם המקום נכלל באתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. ואגב, כל הכנסיות עדיין שלמות, מתפקדות ופעילות.