בעלי חיים באתיופיה

כמו שכבר כתבנו כאן אתיופיה מגוונת מאוד מבחינה זואולוגית, כך שלא פלא שהיא נחשבת לאחת המדינות בעלות המגוון הביולוגי העשיר בעולם. למשל, ב-2007 נספרו באתיופיה בעלי החיים הבאים:


 • 175 מינים של דגים (בעיקר דגי מים מתוקים), מהם 40 מינים שאנדמיים לאתיופיה
 • 376 מינים של פרפרים, 33 מתוכם אנדמיים לאתיופיה
 • כ-201 מינים של זוחלים (מעל 87 מינים של נחשים, מעל 100 מינים של לטאות וכ-13 מינים של צבים)
 • 63 מינים של דו-חיים.
קוף ג'ילדה (בבון זנוב) בפארק הרי סימיאן
קוף ג'ילדה (בבון זנוב) בפארק הרי סימיאן

בעלי חיים בסכנה באתיופיה

עקב כריתת עצים, עיור (למשל התרחבות שטחי תעשייה, דיג וחקלאות על חשבון אזורי גידול) ופגעי טבע (בצורות מחד והצפות מאידך) באתיופיה יש בעלי חיים שנמצאים בסכנת הכחדה. המשמעות היא התכווצות (במקרה הטוב) או הרס (במקרה הרע) של בתי הגידול הטבעיים ולהפחתת מספרם של בעלי החיים.

מכיוון שמדובר בשינויים שמתרחשים יחסית במהירות, לבעלי החיים באתיופיה אין מספיק זמן להסתגל – מה שגורם לכך שבאתיופיה יש מינים רבים (בעיקר בקרב היונקים) שמתאימים לאחת הקטגוריות הבאות (על פי דירוג IUCN):


תכנון טיולים באנר
 • בסכנת הכחדה חמורה (critically endangered) – המין נמצא בסיכון גבוה מאוד להכחדה ומספר הפרטים שלו בטבע נמוך מ-50.
 • בסכנת הכחדה (endangered) – המין נמצא בסיכון גבוה להכחדה ומספר הפרטים שלו בטבע נמוך מ-250.
 • במצב פגיע (vulnerable) – יש סיכון משמעותי להכחדה של המין ומספר פרטיו בטבע נמוך מ-1000 . הגדרה זו מתייחסת גם למין שסיכויי ההכחדה שלו עלו ביותר מ-10% ב-100 השנים האחרונות.
 • במצב מאוים (Threatened) – יש איום על קיומו של המין בטבע ולמרות שהוא לא נמצא בסכנה מיידית, יש סיכוי שהוא יהיה במצב זה בעתיד. באתיופיה יש 12 מינים של יונקים שנמצאים במצב מאוים.

יונקים באתיופיה

באתיופיה יש 277 מינים של יונקים, מהם 31 מינים אנדמיים לאתיופיה (למשל בבון זנוב וארנבת סטארקי). רוב היונקים באתיופיה מרוכזים בשני מקומות גאוגרפיים: דרום אתיופיה ומערב אתיופיה.

airalo ad

יונקים בסכנת הכחדה חמורה

באתיופיה יש 5 מינים של יונקים שנמצאים בסכנת הכחדה חמורה. ביניהם  ניתן למצוא:  קרנף צר- שפה, זאב חבשי (מין אנדמי שנחשב לנחקר ביותר מבחינה מדעית באתיופיה) ויעל אתיופי (מין אנדמי לאתיופיה).

יונקים בסכנת הכחדה

באתיופיה יש 8 מיני יונקים שנמצאים בסכנת הכחדה. ביניהם: זברת גרבי, קודו ההרים (מין אנדמי לאתיופיה), יעל נובי וזאב טלוא

יונקים במצב פגיע

באתיופיה יש 27 מיני יונקים שנמצאים במצב פגיע. ביניהם ניתן למצוא: פיל אפריקני, אנטילופת ביירה, ברדלס, צבי קלארק, צבי הנגב, פרסף גמדי, אריה, יזנובי, צבי אדום חזית, צבי סומרינג, צבי ספיקי ולוטרה מנוקדת צוואר.

יעל נובי - מין שנמצא בסכנת הכחדה באתיופיה
יעל נובי – מין שנמצא בסכנת הכחדה באתיופיה

ציפורים באתיופיה

באתיופיה יש מאות מינים של ציפורים, מהן 20 אנדמיות. בנוסף, יש באתיופיה כ-60 אזורי צפרות חשובים ( Important Bird Areas -IBA )– מה שהופך אותה לאחת המדינות המשמעותיות מבחינה אורינטולוגית באפריקה כולה. באופן כללי אתיופיה מחולקת ל-3 מינים עיקריים של ציפורים בהתאם למיקום הגאוגרפי:

 • מיני הציפורים באזור Afrotropical Highland – אלה הם 48 מינים של ציפורים כולל 7 אנדמיים. הפארק הלאומי הרי באלה הוא אתר הצפרות העיקרי באזור זה – כ-80% ממיני הציפורים של אזור זה נמצאים בו.
 • מיני הציפורים באזור Somali-Massai – זהו האזור העשיר באתיופיה מבחינה אורינטולוגית ויש בו כ-100 מיני ציפורים, מתוכם 6 אנדמיים.
 • מיני הציפורים באזור Sudan-Guinea Savannah – למרות שהאזור נחשב צחיח מבחינה ביולוגית, יש בו כ-16 מינים של ציפורים שרובם נמצאים בפארק הלאומי גמבלה.

באתיופיה יש 2 מינים של ציפורים שנמצאים בסכנת הכחדה חמורה, 5 מינים שנמצאים בסכנת הכחדה (4 מתוכם אנדמיים), 12 מינים במצב פגיע (למשל עגור כרבלי, צולל ביצות, עיט שמש, הציפור הנודדת מלכישליו חלודי ובז אדום שחורף באתיופיה) ו-14 מינים (2 מהם אנדמיים) במצב מאוים

שאלות ותשובות

איזה סוגים של חיות יש באתיופיה?

באתיופיה יש חיות מכל הסוגים לרבות יונקים, ציפורים, דגים, פרפרים, זוחלים ודו-חיים. הודות למגוון הביולוגי העצום שקיים במדינה, אתיופיה נחשבת לאחת המדינות בעלות המגוון הביולוגי העשיר בעולם – מה שהופך ביקור בה לחובה לכל חובב טבע בכלל וזואולוגיה בפרט.

כמה מינים של חיות יש באתיופיה?

באתיופיה יש מגוון כמעט בלתי נתפס של בעלי חיים. מעל 22,000 מינים של חיות מתוכן כ-300 מינים של יונקים, כ-300 מינים של ציפורים (יש טוענים שאפילו יותר), כ-400 מינים של פרפרים, כ-200 מינים של זוחלים ומעל 50 מינים של דו-חיים. וזו כמובן רשימה חלקית בלבד… הרחבנו על כך במאמר.

האם יש אריות באתיופיה?

למשל שרוב האריות באפריקה חיים באזור הסהרה, יש אריות גם באתיופיה. עד 2016 חשבו שזהו מין שנכחד, אבל אז התגלה שבט של 50 אריות בהרי אתיופיה – מה שאמנם שימח את חובבי הטבע, אבל הפך את המין לפגיע לפי הקריטריונים של  ה-IUCN.

האם יש פילים באתיופיה?

כן, למרות שפילים נמצאים רק באזורים מוגנים באתיופיה והם נחשבים למין פגיע, יש במדינה כ-1500-2000 פילים. אחד המקומות הטובים ביותר לצפות בהם הוא שמורת הטבע בעיירה באביל שנמצאת מזרח אתיופיה. בשמורה זו חיה כרבע מאוכלוסיית הפילים באתיופיה, כך שביקור בה מומלץ ביותר.