מזרח אתיופיה

פולי קפה

מזרח אתיופיה שונה מאוד משאר אתיופיה, הן מבחינת אקלים והן מבחינת הרכב האוכלוסיה. האוכלוסיה במזרח אתיופיה היא ברובה מוסלמית ומורכבת מבני השבטים אפאר וכן ע"י סומלים והרארים (בני העיר הראר שקיבלו עליהם את האיסלם עוד במאה ה-13). אוכלוסיה זו שונה מהאוכלוסיה הנוצרית בצפון המדינה והשבטים שבדרומה.


במרחבי מזרח אתיופיה יש קיצוניות גאוגרפית מדהימה. בצפון – מישור מלח בעומק של 116 מטר מתחת לפני הים ובדרום – הרי באלה שמתנשאים לגובה של 4300 מטר מעל פני הים ושפע של חיות בר כגון זאבי הרים. בין הקצוות האקלימיים האלו נמצאים מדרונות שופעים, אגמים מקסימים ויערות בתוליים. במזרח אתיופיה שוכנות שתי ערים מרכזיות: הרר ודירה דאווה, כאשר כאמור, הראשונה מהווה את המרכז הרוחני של המוסלמים באתיופיה.

  • מישורי מדבר דנקיל הם בית גידול סוריאליסטי עם מישורי מלח מבהיקים בלובנם וגייזרים צבעוניים. מומלץ לצפות במלאכת השאיבה של מי תהום מליחים לצרכי שתייה ורחצה של אנשים ובעלי חיים. השאיבה נעשית באופן ידני ע"י ילדים וילדות ונישאים על גבם ועל גבי אתונות וחמורים.
  • הר הגעש ארטה אלה הוא מרהיב לצפייה ביום ובלילה עת מתפרצת המאגמה כקלחת מבעבעת במזרקות של זיקוקין אדומים.
  • הרר היא עיר ובתוכה עיר עתיקה (הרר ג'וג'ול) מוקפת חומה. זהו הישוב המוסלמי הרביעי בקדושתו בעולם והוא הוכר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. העיר מרושתת במבוך של מסגדים קדומים, שווקים הומים שמציעים תבלינים ריחניים כמו ברברה ומיטמיטה, קפה טרי, בדים ותכשיטים.
  • הפארק הלאומי הרי באלה הוא יעד לטיולים מרהיבים ברכב. פארק זה מאכלס את המגוון הביולוגי החשוב ביותר באתיופיה והוא אחד מחמשת אתרי הצפרות החשובים באפריקה. במקום חיות אנדמיות רבות כמו הזאב האתיופי שנמצא בסכנת הכחדה. בדרום הפארק נמצא יער של עצים מסוקסים שמשתרע על שטח נרחב.
  • מערות סוף עומר מגולפות כמבוך ע"י נהר ווב והן נגישות רק ברגל. מערות אלו הן אתר עלייה לרגל והן נקראות על שמו של השייך המוסלמי שמצא בהן מקלט במאה ה-12.
  • הפארק הלאומי אוואש כולל מכתשים ומפלים והוא יעד צפרות נפלא ויש בו אפשרות לצפות בחיות בר בסביבתם הטבעית כמו ראמים וקופים רבים.
  • דירה דאווה – העיר הרביעית בגודלה באתיופיה ולה עבר תרבותי עשיר. יש לעיר היסטוריה קולוניאלית וקרוב אליה נמצאים מערות עם ציורי קיר פרה היסטוריים.
  • אגם אסלה (Assale) – ים המלח של אתיופיה שנקרא גם ימת דנקיל המלוחה או Lake Karum. באגם זה נכרה המלח ביד ומועבר הלאה על גבי גמלים וחמורים.

לינה במזרח אתיופיה

אירוח ברמה בינלאומית זמין בדרום הרי באלה ובבישופטו. אירוח ברמה בינונית ניתן להשיג בערים מרכזיות ואירוח בתקציב נמוך אפשרי גם בכפרים. ניתן ללון בקמפינג בדנקיל ובטרקים בפארק הלאומי הרי באלה.


תכנון טיולים באנר

למחפשי חוויות אותנטיות מומלץ ללון ב-Lodge Bilen – לודג' שנבנה בסגנון הטיפוסי לבני אפאר. שימו לב – מכיוון שהאזור מוסלמי ייתכן ויבקשו מכם תוספת תשלום אם אתם חולקים את החדר עם בן אותו מין.

airalo ad

לפירוט על מקומות הלינה במזרח אתיופיה הקליקו כאן או חפשו במפה הבאה:


Booking.com

אגם לנגאנו - מזרח אתיופיה
אגם לנגאנו – מזרח אתיופיה

חגים בצפון אתיופיה

  • 1.10 – פסטיבל הודיה צבעוני באורמו שכולל השטת עלים ופרחים כהודיה לטבע. תיירים מוזמנים בברכה.

האקלים במזרח אתיופיה

האקלים במזרח אתיופיה נע בין חום לוהט לטמפרטורות מקפיאות ולכן נדרשת התאמת הבגדים לאזור שבו מבקרים. תכנון טיולים חייב להיעשות בקפידה בהתחשב באקלים כמו למשל לטפס בשבילים הלא כל כך ידידותיים של ארטה אלה בשעות אחר הצהריים.

עקב תנאי האקלים הקיצוניים יש מסלולים שנועדו לבעלי כושר גופני מצוין ו/או הרפתקנים, למשל נסיעה מהעיר אוואש בצפון-מזרח ועד מדבר דנקיל, אחד מהמקומות החמים בעולם אם לא החם מכולם.

חלק מהטיול באזור ייעשה ברכבי שטח וחלקו על גבי גמלים, כך שבכל מקרה אתם עומדים לחוות את המדבר כמו שהוא באמת. האזור מהווה את נקודת המפגש בין 3 לוחות טקטוניים, כך שהוא פעיל במיוחד ומתרחשות בו מאות רעידות אדמה בשנה.

למרות תנאי האקלים שנחשבים לקשים מסוגם בעולם, מתגוררים כאן בני אדם וצפייה בדרך הסתגלותם לאקלים מרהיבה לא פחות מהנופים הפיזיים.

איך מגיעים אל מזרח אתיופיה

בטיסה

אתיופיאן אירליינס מבצעת טיסות סדירות בין אדיס אבבה לערים מרכזיות במזרח אתיופיה. בשנת 2016 מתוכנן להיפתח שדה תעופה בפארק הלאומי בהרי באלה. חברות תעופה מקומיות מציעות טיסות שכר וטיסות לפי דרישה.

באוטובוס

שירות אוטובוסים פועל מאדיס אבבה לדירה דאווה ולהראר. כמו כן, יש שירות מיניבוסים קבוע בין הראר לדירה דאווה והנסיעה נמשכת כשעה. בכל מקרה מומלץ לרכוש כרטיסים מראש ולהקדים את הגעתם לתחנת המוצא.

ברכבת

ניתן להגיע לדירה דאווה ברכבת מאדיס אבבה והנסיעה אורכת כ-20 שעות. מומלץ למהר ולתפוס מקום ישיבה, כי לרוב יש יותר נוסעים ממקומות פנויים.

ברכב

רוב הכבישים הם כבישי אספלט אך מיעוטם אינם סלולים ומתאימים לטיולי 4*4 (למשל בפארקים הלאומיים). טיולים בדנקיל נעשים לרוב באופן מאורגן באמצעות רכבי 4*4 ויש לקחת בחשבון שהות של לפחות 2 לילות במקום.

*פוסטים נוספים על מזרח אתיופיה