הפארק הלאומי אביאטה שאללה Abijatta Shalla

פלמינגו בפארק הלאומי אביג'אטה שאללה
פלמינגו בפארק הלאומי אביג'אטה שאללה

פארק זה נמצא במחוז אוראמיה שבאתיופיה 200 ק"מ דרומית לאדיס אבבה. הפארק משתרע על פני 887 קמ"ר (מהם 482 קמ"ר של מים) והאגמים שבו הם חלק מאגמי עמק הריפט. אגם אביג'אטה בצפון ושאללה בדרום מופרדים ביניהם באמצעות 3 ק"מ של הרים, ביניהם ההר הגבוה ביותר בפארק, Fike, אשר מתנשא לגובה 2075 מטר מעל פני הים.


המקום הוכרז כפארק לאומי ב-1963 במטרה להגן על חיות הבר שמתגוררות בתחומיו, בעיקר 300 מינים של ציפורי מים שהאגמים הם מקום האכילה והקינון שלהם. למעשה, שני האגמים משמשים לפעילויות שונות במסגרת אחת. הציפורים מגיעות לאגם שאללה לקנן ולהתרבות ולאגם אביג'אטה כדי לאכול.

לא רק ציפורים

בעבר היו במקום בבונים, גנואים, איילות, חזירי יבלות, דורבנים, תנים וצבועים אך כיום מספרם פחת משמעותית. הסיבה לכך נעוצה בדחיקת החיות המקומיות ע"י בעלי חיים שהובאו למקום כדי לרעות בו. בעבר האגמים גם היו מוקפים ביערות של עצי שיטה, אך הם בוראו לצורך ייצור פחם.


תכנון טיולים באנר

יש ארבע נקודות כניסה לפארק אבל מומלץ להיכנס דרך הכניסה הראשית מסיבה אחת, כניסה זו היא ביתו של המוזיאון המקומי שמתמקד בציפורי המים שבאגמים. בכל מקרה, קבלה על תשלום כניסה לפארק מכל כניסה תאפשר לכם להיכנס למוזיאון. הפארק פתוח כל השנה והטמפרטורה בו קבועה ונעה בין 16 ל-24 מעלות צלסיוס. כמו כן, הפארק נגיש באמצעות מגוון של מסלולי 4X4 גם בעונה הגשומה מיוני ועד ספטמבר.

airalo ad

אנחנו ממליצים לבקר בפארק בהקדם לפני שיהיה מאוחר מסיבה אחת. מימי אגם אביג'אטה משמשים להשקייה ולתעשייה כך שמפלסו יורד בהתמדה. ולא, אי אפשר להסתפק באגם שאללה כי שני האגמים שונים בתכלית, למרות ששניהם הם אגמים תרמיים עם הרכב כימי זהה.

אגם שאללה

אגם שאללה מוקף בצוקים תלולים (יותר מ-400 מטר) בצבע שחור שמוקפים בשיחי חלבלוב ובעצי שיטה. אגם זה הוא העמוק ביותר מבין אגמי עמק הריפט. (260 מטר) ומקבל את מימיו משני נהרות. נהר Debaba ממזרח ונהר  Dijo מצפון מערב. סביב אגם שאללה פזורים מעיינות חמים שבהם המקומיים מתרחצים, מתרפאים, עושים כביסה ומבשלים תירס.

אגם זה מושך אליו יותר מ-400 מיני ציפורים שהם כמחצית מכלל מיני הציפורים באתיופיה, בעיקר לאיים השונים שלו שמשמשים כמקום מפלט מפני טורפים וכמקום קינון. ואגב, גודלם של איים אלו משתנה: חלקם הם בני כמה מאות מטרי רבועים וחלקם משתרעים על יותר מ-25 דונם.

האגמים אביג'אטה ושאללה - Abijatta-Shalla
האגמים אביג'אטה ושאללה – Abijatta-Shalla

אגם אביג'אטה

אגם זה רדוד יחסית (14 מטר) והוא מוקף במדרונות של דשא ושל עצי שיטה. האגם מקבל את מימיו מנהר Horakello, נהר מים מתוקים שמושך אליו אלפי ציפורים לשתייה ולרחצה. אגם אביג'אטה מלא באצות והשילוב בין האגם לנהר משמש כמקום הקינון של אלפי ציפורים : פלמינגו, שקנאים, עגורים, אנפות וברווזים שהופכים אותו לשילוב צבעים מרהיב של ורוד (הפלמינגו), אפור (עגורים) לבן (שקנאים) ושחור (אנפות).

אטרקציה נוספת באגם היא חלקו הצפון-מזרחי שמכיל גם הוא מעיינות חמים. שימו לב – הגישה אל האגם כרוכה בהליכה על שכבת אדמה דקה וטובענית. המקומיים הרזים מצליחים ללכת על המשטח השברירי בקלות אבל מנצלים את שומן התיירים לעסקים. הם פשוט ידרשו כסף כדי לחלץ אתכם מהבוץ. אז אל תדרכו במקומות שנראים ככתמים כהים כי הם השבריריים ביותר.

מזכרות מאתיופיה

הלינה בפארק

לרשותכם עומדות כמה אפשרויות לינה בפארק

  • אירוח כפרי – לודג' Gike הוא מקום אירוח למקסימום 4 אנשים שעליהם מוטלת כל האחריות: הן מבחינת אוכל, הן מבחינת שתייה והן מבחינת דלק. כדי ללון במקום יש צורך באישור מפקחי הפארק.
  • מותר לעשות קמפינג בפארק והמיקום האידיאלי הוא בין אגם שאללה למעיינות החמים שלחופו.
  • המלונות הקרובים ביותר נמצאים לחופי אגם לנגנו והם יכולים לשמש כנקודת מוצא מצוינת לתחומי הפארק.
  • מלונות מומלצים באיזור אוואש
  • מלונות מומלצים בארבה מינץ’
  • לודג’ פרדייז ארבה מנץ’ – נמצא בעיירה ארבה מינץ’ באתר פראי ומיוער, המלון נקי ומטופח עם אווירה נעימה. הנוף אליו המקום משקיף הוא לאגם צ׳אמו. ישנם סיורים מודרכים למקום. שמורת טבע מקסימה ושייט בנוף פראי. במלון יש אינטרנט חופשי, סאונה ומיזוג אויר.