אגם זיוואי (Ziway)

שקנאים באגם זיוואי

שקנאים באגם זיוואי


אגם זיוואי נמצא 160 ק"מ דרומית לאדיס אבבה והוא נחשב לגדול באגמי צפון עמק הריפט (440 קמ"ר). האגם משופע בציפורי מים כמו שקנאים, חסידות, ברווזים, שלדגים וכן תנינים, היפופוטמים וכמובן הרבה הרבה דגים. האגם מקבל את מימיו מנהר Meki במערב ומנהר Katar במזרח ונשפך באמצעות נהר Bulbar לאגם אביג'אטה.

באחד האיים שבאגם , לפי הידוע במסורת האתיופיתף שכן ארון הברית במהלך המאה התשיעית. האגם כולל 5 איים (ביניהם DebreSina, Galila, אי הציפורים וטולו גודו), מהם ידוע על לפחות 3 איים שבהם נבנו כנסיות במהלך ימי הביניים. כיום לצד האגם נמצאת העיר זיוואי שמתגוררים בה כ-50,000 איש ובה גם תוכלו ללון במהלך שהותכם באיזור.


תכנון טיולים באנר

האגם הכי מסתורי באתיופיה

עם זאת, שאר הפרמטרים של אגם זיווי לוטים בערפל, למשל העומק או הגובה שלו. עומק האגם נע בין 4-9 מטר, תלוי את מי שואלים וגם גובהו לא וודאי ונע בין 1636-1846 מטר, שוב, תלוי מי מדד ואיך. בנוסף, המסורת המקומית מספרת על ממלכה באורך 50 ק"מ ששכנה לחוף האגם אך נעלמה בן לילה.

airalo ad

גם האנשים שחיו באיים שבאגם נחשבו למסתוריים במיוחד הודות לאמונתם הדתית הייחודית. אנשים אלו התיישבו באיים כאשר השליט המוסלמי אבן אברהים אל-גאז'י שלט באתיופיה, כך שהם היו מבודדים משאר אנשי האורמו שישבו לחופי האגם. רק עם כיבוש האדמות שסביב האגם ע"י הקיסר מלניק ה-2 התגלה שהאיים מיושבים. ואגב, האמונה הדתית הייחודית התגלתה כנצרות.

מהמתרחש בחופי אגם זיוואי

מהמתרחש בחופי אגם זיוואי

מה לעשות באגם זיוואי?

  • ללגום יין שמיוצר ביקבים בבעלות צרפתית לגדות האגם. היין הזה נחשב למשובח ביותר במזרח אפריקה ומיוצר מענבי מרלו, סירה, קברנה סוביניון ושרדונה.
  • לצאת לשייט לאיים באגם. ניתן לבחור בין טיולי שיט באורכים שונים ובדגשים שונים, למשל שיט בדגש צפרות, שיט בדגש חיי הבר באגם, שייט לטולו גודו ועוד.
  • לבקר בשוק הדגים המקומי ולפגוש עופות מים שבאים לטעום משאריות הדגים שמושלכות ע"י הדייגים.
  • לתצפת על האגם וסביבתו מגבעה במרחק 10 ק"מ מהאגם בדרך ל- Butaijira. ביום בהיר אפשר לראות את אגם זיוואי, את אגמי עמק הריפט ואפילו את ההרים בצד השני של העמק.

מלונות מומלצים בזיוואי – תמצאו כאן

איך מגיעים אל אגם זיוואי?

ברכב שכור – נסיעה של כשעתיים וחצי מאדיס אבבה.

באוטובוס – קוי אוטובוס לאגם פועלים הן מאדיס אבבה והן מאוואסה.