אגם לנגנו – Langano

אגם לנגנו באתיופיה
אגם לנגנו באתיופיה

אגם לנגנו הוא אחד משמונת אגמי עמק הריפט בדרום אתיופיה, אבל בניגוד לשבעת האגמים האחרים – ביקור באגם זה נחשב לחובה עבור כל מי שמגיע לאתיופיה. האגם נמצא בגובה 1585 מטר מעל פני הים והוא נחשב לאחד מאתרי הנופש הטובים באתיופיה, במיוחד בתקופת הכריסמס והפסחא לפי לוח השנה האתיופי. מידות האגם כמעט סימטריות: אורכו הוא 18 ק"מ ורוחבו 16 ק"מ. שטחו של האגם הוא 230 קמ"ר ועומקו של הוא 46 מטר. האגם מקבל את מימיו משטח של 1600 קמ"ר והוא מרוקן אותם החוצה באמצעות נהר Hora Kallo אל אגם אביג'טה Abijatta.


אגם לנגנו הוא אחד משני האגמים היחידים באתיופיה (השני הוא האגם הצמוד – שלה Shala) והיחיד מבין אגמי השבר הסורי-אפריקאי שנחשב בטוח לשחייה. האגם הוא אתר אטרקטיבי לחובבי הספורט הימי הודות לגליו הגבוהים שמאפשרים סקי מים, גלישת רוח, שיט בחסקה, שחייה. כמו כן, ניתן לבצע בחוף האגם פעילויות שונות כמו כדורעף חופים, טיפוס הרים, רכיבה על אופניים, צפרות, דייג, צילום (אם לא הצטיידתם במצלמה עדיין – זה הזמן) ושיזוף.

כשאתם שם, אל תיבהלו מצבע המים החום כי זו רק תוצאה של סחף, עושר של מינרלים ורמה גבוהה של גפרית. למעשה, רמת הגפרית היא המקור לאמונה שלמימי האגם סגולות מרפא. אמנם באגם תנינים והיפופוטמים והוא מושך חיות מגוונות כמו קופים, חזירי יבלות ומגוון עצום של ציפורים אך בניגוד לאגמים אחרים במדינה הוא נקי מבילהרציה. עם זאת, בעונה הרטובה יש במקום חשש למלריה וכדאי להצטייד בבגדים ארוכים בעיקר בערב עתיר היתושים.


תכנון טיולים באנר

הגאולוגיה של אגם לנגנו

הודות למיקומו של האגם על השבר הסורי-אפריקאי הוא סבל כבר משתי רעידות אדמה חזקות. הראשונה התרחשה בשנת 1906 ועוצמתה היתה 6.8 דרגות בסולם ריכטר. רעידת אדמה זו גרמה ליצירת גייזר בצפון האגם באי בשם Edo Laki. מימי הגייזר הגיעו לגובה של 25-30 והוא הפסיק את פעילותו סופית בשנת 1970. עם זאת, הוא הותיר במקום מעיין של מים בטמפרטורה קבועה של 36 מעלות צלזיוס. רעידת האדמה השנייה התרחשה בשנת 1985 ועוצמתה הייתה 6.2 בסולם ריכטר.

airalo ad

טיול באגם לנגנו בשמורת הטבע מזרח לנגאנו

הצד המזרחי של אגם לנגנו הוא שמורת טבע לאומית בשם East Langano Nature Reserve. הדרך המומלצת לטייל בשמורה זו היא ברגלי או על גב סוס. השמורה היא יער ענק שמורכב בעיקר מעצי תאנה ובו חיים 300 מיני ציפורים, מהן 7 מינים אנדמיים לאתיופיה. במקום מתגוררים גם יונקים שונים, אך אוכלוסייתם משתנה לפי עונות השנה והציד. הצד המערבי של האגם הוא הצד התיירותי ובו יש מגוון של בתי מלון וחופים. בעבר גם צד זה של האגם היה מיוער, בעיקר בעצי שיטה אך הם נכרתו במהלך הפקה בלתי חוקית של פחם.

מלונות מומלצים בעמק הריפט וליד אגם לנגנו

מלונות באיכות גבוהה ישנם באוואש, ארבה מינץ’ ולאורך חופי אגם לנגנו. אפשר למצוא באתרים אלה גם מלונות ברמה בינונית, כמו גם מקומות נוספים באזור דרום עמק נהר האומו. חדרים בתקציב נמוך אפשר למצוא כמעט בכל עיר באזור.