דברק – Debarq

דברק בצפון אתיופיה היא אמנם עיר קטנה בקנה מידה אתיופי, אבל היא נקודת מוצא פופולרית לטיולים בפארק הרי סימיאן. בעיר-כפר דברק גם גרים מנהלי ופקחי השמורה. דברק נחשבה לעיר מרכזית עוד לפני הכרזת הפארק כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ב-1978. מכיוון ומיקומה על ציר המסחר מהים האדום לגונדר, היא שימשה תמיד כצומת דרכים. למשל, עוד במאה ה-19 השוק המקומי נחשב לאחד מששת השווקים הגדולים באתיופיה.


‏‏הכביש בין גונדר לדברק

‏‏הכביש בין גונדר לדברק

עם זאת, מאז, השוק ירד מגדולתו ורכישת מצרכי מזון/ציוד לטרקים שבהרי סימיאן מומלץ לעשות דווקא בגונדר. מצד שני, בשוק המקומי תוכלו להצטייד במזכרות וליהנות מחוויה לכל החושים. גם אל תוותרו על יום אחד בעיר לפחות מסיבה אחת – פארק הרי סימיאן כולל 20 פסגות שמתנשאות לגובה של יותר מ-4000 מטר, כך שנדרש זמן הסתגלות כדי להימנע ממחלת גבהים.


תכנון טיולים באנר

קחו בחשבון שנכון לזמן כתיבת שורות אלו (2018), אין בדברק כספומט כך שכדאי להצטייד מראש במזומנים כדי לשלם למדריך הטיול בפארק הרי סימיאן ועוד…

airalo ad

בכל מקרה, מומלץ לשלם לנותני השירותים בסוף הטרק כי באתיופיה כמו באתיופיה, טיול של 4 ימים יכול לקחת יומיים ויוצא שסתם שילמתם על יומיים נוספים.

דבראק

דבראק

מלונות מומלצים בדברק

מסלול מעגלי מומלץ סביב לדברק

יום 1 – מדברק לסנקבר (Sankaber)

אמנם המסלול משתרע על כ-20 ק”מ, אבל לרוב לוקחים טרמפים עד Buyit Ras ומשם מתחילים ללכת – כך שהמסלול אינו עולה על 10 ק"מ ואינו מצריך יותר מ-3-4 שעות הליכה. בכל מקרה אתם צפויים למפגשים קרובים במיוחד עם קופי ג'ילדה ולמראות מרהיבים של צוקים, צמחיה ים -תיכונית ופרחים. לינה בסנקבר.

יום 2 – מסנקבר לגיץ' (Geech)

כ-15 ק"מ או חמש שעות הליכה בנוף משתנה שכולל טיפוס מתון, הליכה על המצוק, חציית נחלים ומפגש בלתי אמצעי עם עופות דורסים כמו פרסים ונשרים. לינה במחנה לילה שממוקם מעל הכפר גיץ'. אנחנו ממליצים לא לוותר על ביקור בכפרים שלאורך הדרך ועל רכישת מוצרי אומנות מקומיים.

יום 3 – מגיץ' לצ'נק (Chenek)

כ-20 ק"מ או 7-9 שעות הליכה. אמנם היום ארוך ומפרך, אבל הוא מנוקד בצומח אלפיני ובנקודות תצפית מרהיבות ששוות כל רגע.

יום 4 – מצ'נק לדברק דרך הר Bwahit

כ-6 ק”מ או כ-2-3 שעות הליכה. ביום זה מעפילים לפסגת הר Bwahit שמתנשא לגובה 4,430 מטרים מעל פני הים. מכאן משקיפים על Ras Dashen – המקום הגבוה ביותר ברכס הרי הסימיאן וחוזרים לצ'נק . לרוב קובעים מראש עם לשכת התיירות בדברק לגבי רכב שיבוא לאסוף אתכם בצ'נק, אבל אפשר גם לנסות ולתפוס טרמפ עם אחד המקומיים.

ראס דשן

ראס דשן

לינה ומלונות מומלצים בדברק

איך מגיעים אל דברק

באוטובוס

ניתן להגיע לדברק מגונדר (כשעתיים וחצי נסיעה) או מאקסום (10 שעות נסיעה דרך שירה – Shire). רק קחו בחשבון שהכביש משובש.

ברכב

ניתן להגיע לדברק בנסיעה של כ-14 וחצי שעות מאדיס אבבה, למשל באמצעות רכב שכור. עם זאת, עקב אורך הנסיעה מומלץ לפצל אותה למספר ימים, למשל דרך בהר דר.