אגם טאנה

אגם טאנה הוא האגם הגדול באתיופיה והוא משתרע על פני יותר מ-3000 קילומטרים רבועים. אגם זה נמצא בצפון אתיופיה ומוזן ע"י 4 נהרות איתנים ומספר נהרות אכזבים (זורמים רק בעונה הגשומה). האגם הוא תוצאה של התפרצות געשית שיצר גם את המפל המעשן שהוא הגדול באפריקה. באמהרית: טיס אבאי (Tis Abay) או טיס איסאט (Tis Isat). האגם היה בעבר אחד מהנמלים שמהם נשלחו עבדים אפריקאים לאירופה וארצות הברית. אמנם סחר העבדים נאסר באתיופיה ב-1930 אולם הוא המשיך להתנהל בעצימת עין מצד השלטון עד שנות השישים.


אגם טאנה בתצפית מבהר דאר
אגם טאנה בתצפית מבהר דאר

אגם טאנה הוא המקור של הנילוס הכחול, מקור המים החשוב של אתיופיה ושל מדינות נוספות והוא מספק 80% ממימיו. האגם נמצא בגובה 1788 מטר מעל פני הים ועומקו הממוצע הוא 8 מטר. עם זאת, גובה מי האגם נחשב ליציב גם בשנות בצורת אך הוא נתון לשינויים של כשני מטרים במהלך השנה מה שעדיין מאפשר לבצע בו פעילות ספורט ימי ושייט.

בעלי חיים באגם טאנה

בין ההיפופוטמים, התנינים ושאר בעלי החיים שבאגם, אגם טאנה הוא גם בית ל-18 מינים של דג הברבוס שכמוהו יש לא מעט באקווריומים בישראל. מבחינה עולמית זוהי תפוצתה האחרונה הטבעית האחרונה של משפחת הדגים  הזו.


תכנון טיולים באנר

מלונות טובים ליד אגם טאנה

ההתיישבות באגם טאנה

בתוך אגם טאנה יש כ-21 איים אך מספרם משתנה בהתאם לגובה פני האגם. על חלק מהאיים יש מנזרים מהמאות ה-16 וה-17. חפירות ארכיאולוגיות גילו גם שרידים מימי קיסרי אתיופיה באיים אלו אך כנראה שזה לא הכל, הרפתקנים וציידי אוצרות  מניחים שהאוצרות של הכנסיות נשמרו שם מהכיבוש המוסלמי הודות לעובדה שהאיים מבודדים. כיום מתגוררים באיים אלו כ-15,000 איש. בנוסף, עשרות מיליוני בני אדם מתפרנסים מאגם טאנה בעיקר הודות לענף הדייג המפותח שבו אשר מספק 10,000 טון דגים בשנה. החל משנת 2003 פועלת באגם תחנת כוח הידרואלקטרית שמנצלת את כוחה של זרימת הנילוס.

airalo ad
סירה טיפוסית מקנים באגם טאנה אתיופיה
סירה טיפוסית מקנים באגם טאנה אתיופיה

אז מה יש לעשות באגם טאנה?

אגם טאנה כאמור מהווה יעד נפלא לחובבי המים וחובבי הספורט הימי.

  • איי האגם הדרומיים נמצאים ליד העיר בהר דאר וניתן להגיע אליהם בשיט של כשעה ממנה. האי המרכזי בקבוצה זו הוא האי קיברן גבריאל (Kebran Gabriel) ובו 2 מנזרים. מנזר לגברים ומנזר לנשים.
  • אל איי האגם המרכזיים ניתן להגיע בשיט של יום שלם והחשוב בהם הוא האי טאנה קריסטוס (Tana Qirqos). באי זה היה מקדש יהודי ומספר חוקרים טוענים שפה נשמר ארון הברית 800 שנה.
  • חצי האי זגה (Zege) – ההגעה לאי זה נעשית באמצעות שיט בסירה ויש בו מספר כנסיות. הכנסיה החשובה שבהן היא כנסיית אורה קידה מיהרט (Ura Kidane Mehret) ובה יש ציורים מרשימים.
  • העיירה גורגורה (Gorgora) – עיירה זו נמצאת בצפון אגם טאנה והיא משמשת כעיירת נופש.