מפלי הנילוס הכחול – Tissisat Falls

מפלי הנילוס הכחול (Tissisat Falls) נמצאים כ-30 ק"מ במורד נהר הנילוס מאגם טאנה ובהר דר. המפלים הם אחד ממוקדי התיירות החשובים של מדינת אתיופיה.


מפלי הנילוס הכחול
מפלי הנילוס הכחול

מגלה הארצות הסקוטי ג'יימס ברוס גילה את מפלי הנילוס הכחול במאה ה-18. הוא תיאר אותם כמחזה מרהיב ובלתי נשכח בעיקר בעונה הגשומה, כשהרסס שעולה מן המפלים נראה כמו עשן. זהו אגב המקור לשמם האתיופי "טיס אבאי" (Tissisat) שפירושו – מים מעשנים. כל מי שמגיע למפלים צפוי לראות מראה מדהים ביופיו: מי המפל הגועשים נחבטים בקיר רועם של קצף והם מתרסקים מגובה 45 מטרים ומתנקזים אל תוך נקיק סוער.

המפלים נשפכים מארבעה יובלים שנעים בין זרזיף בעונה היבשה לנהר ברוחב 400 מטר בעונה הגשומה. משנת 2003 תחנה הידרואלקטרית משתמשת ברוב המים שמגיעים למפלים מלבד בעונה הגשומה. האקולוגיה של מפלי הנילוס הכחול שונה מהאקולוגיה של שאר הנילוס ושוני זה יצר צמחיה אנדמית לחופי האגם.


תכנון טיולים באנר
במרחק קצר במורד הזרם מהמפלים נמצא גשר האבן הראשון מסוגו באתיופיה שנבנה בפקודת הקיסר סוסניוס בשנת 1626. המסיונר הפורטוגזי מנואל דה אלמיידה טוען שהאבנים לבניית הגשר הובאו מ-Alata הסמוכה והמפקח על עבודת הבנייה היה מומחה שהגיע מהודו.

מלונות מומלצים ליד המפלים בעיר בהר דר

מזכרות ומתנות מאתיופיה

ציפורים וצפרות סביב מפלי הנילוס הכחול – Tissisat Falls

מעבר למפלים המרשימים ולטבע השוצף שסביב, צפרים יהנו כאן מאוד כי באזור זה ניתן לצפות בבעלי כנף אנדמיים רבים כגון Blue-breasted bee-eater או טורקו לבן לחיים ועוד מינים רבים של ציפורים.

airalo ad