בית חב"ד אתיופיה

הדעות לגבי מספר היהודים שנותרו באתיופיה חלוקות, אבל דבר אחד בטוח – רוב קהילת יהודי אתיופיה הגיעה לישראל במסגרת שני גלי העלייה הגדולים: מבצע משה בשנים 1983-5 ומבצע שלמה במאי 1991 – בכל אחד מהם הועלו לישראל כ-20,000 יהודים.


המשמעות היא שרוב בתי הכנסת של הקהילה בעיקר באזור גונדר (האזור באתיופיה שבו התגוררה מרבית הקהילה) נטושים, אבל כל מי שמעוניין בשירותי דת יהודיים יכול למצוא את מבוקשו בבית חב"ד אתיופיה.

בית חב"ד זה נמצא בבירה אדיס אבבה ומקיים שיעורים, פעילויות לילדים ותפילות בבית הכנסת, מספק מזון כשר, מפעיל ספרייה ומארגן סעודות שבת וחג. במקום אפילו יש פינה למטיילים במדינה שבה ניתן לשמור חפצים, לקבל סים מקומי, להתעדכן באמצעות קבוצת הוואטספ המקומית ועוד.


תכנון טיולים באנר

בפברואר 2022 החל פרויקט מימון המונים בשם "חב"ד אתיופיה ממריאים " שמיועד למטרה אחת – הקמת בית חב"ד נוסף במדינה שימוקם בשדה התעופה ומימון שהותם במקום של שלוחים נוספים.

airalo ad

מאז החתימה על הסכמי אברהם והעובדה שטיסות מישראל עוברות מעל מדינות ערב, הפך הטרמינל באדיס אבבה לתחנת ביניים מרכזית לישראלים רבים.

חלקם ממתינים לטיסות המשך במשך שעות ארוכות וחלקם שוהים במקום אפילו ימים (למשל במקרים שבהם הם פספסו את טיסת ההמשך או מחכים להסדרת הניירת לצורך כניסה למדינת היעד), מה שמצריך הערכות מבחינה יהודית. למשל: אוכל כשר, מציאת מניין לתפילה ועוד.

נכון להיום ממשלת אתיופיה הקצתה לשם כך חדרון בשדה התעופה ולא הרשתה להכניס ציוד נוסף. מכיוון שהשדה עובר בימים אלו שיפוץ יסודי וגדול, נפתח חלון הזדמנויות להפוך את החדרון לטרקלין מרווח שיכלול בית כנסת, בית חב"ד ומתחם אירוח ברוח היהדות.

ליצירת קשר

  • כתובת: Kirkos Subcity
  • טלפונים: 251-936809938, 251-936606055
  • דואר אלקטרוני: chabadethiopia@gmail.com
  • אתר אינטרנט
האם אתיופיה היא מדינה בטוחה לתיירים?

למרות העימותים באזורים מסוימים באתיופיה היא נחשבת למדינה בטוחה לתיירים כולל נשים שמטיילות לבד.

למה כדאי לבקר באתיופיה?

מלבד נופים מרהיבים ביופיים, שבטים אותנטיים והיסטוריה (גם היסטוריה יהודית) עתיקה, אתיופיה היא גם מולדת הקפה – מה שהופך אותה ליעד חובה לכל הפודיז שביניכם.