שבטים באתיופיה

אוכלוסיית אתיופיה היא מאוד מגוונת. היא מכילה מעל 80 קבוצות אתניות שונות. רוב האנשים באתיופיה דוברים שפות אפרו-אסיאתיות, בעיקר שמיות וביניהן אורומו, סומלית, אמהרית וטיגרית. באתיופיה גם יש מיעוטים אתניים שדוברים שפות אפרו-אסיאתיות אחרות. הם חיים בדרום אתיופיה לרוב וביניהם שבטים רבים שחלקם לא מוכרים על ידי אתיופיה באופן רשמי.


בן שבט בכפר על עמק נהר האומו, אתיופיה
בן שבט בכפר על עמק נהר האומו, אתיופיה

מבין רשימת השבטים המלאה, בחרנו לפרט מעט יותר על השבטים ה"מתויירים". לרוב, אלה שנפגשים בהם במסגרת טיול עצמאי או טיול מאורגן באתיופיה. אם תרצו להרחיב מעט ולקרוא יותר על השבטים הספציפיים של עמק נהר האומו – לחצו פה.

שבט האמר

שבט זה הוא הגדול ביותר בעמק נהר האומו, בני השבט מונים כחמישים אלף איש אישה וילד. נוטים לייחס ערך רב למראה החיצוני שלהם ומשקיעים בכך מאמצים גדולים. מתאפיינים בעצמות לחיים גבוהות ועונדים תכשיטים רבים. מעמדם החברתי נמדד על פי התסרוקת שלהם.


תכנון טיולים באנר

שבט סורמה

שמם ידוע כמחרחרי ריב ורודפי מלחמה טריטוריאליים. בעברם היו נוודים וכיום הם יושבי קבע. ידועים בקרבות המקלות שלהם. השתתפות בקרב זה היא חשובה מאוד לגברים בשבט, לעיתים אפילו יותר מאשר הניצחון בו, ומשתתפים בו הגברים הרווקים של השבט.

airalo ad

שבט הבאנה

שבט הבאנה הוא אחד השבטים המצחיקים באתיופיה. לעיתים הם עומדים ליד דוכני הפירות שלהם ומענטזים קלות בניסיון למשוך תשומת לב. הם מתפרנסים בעיקר ממכירה של מרכולתם בשוק שנמצא בכפר דימקה. הם מזכירים במנהגיהם את שבט האמר.

שבט ארבורה

מדובר בשבט קטן יחסית. בני השבט תמיד מאובזרים בתכשיטים וצמידים יפהפיים. מאוד אהובים על התיירים, ומאמינים בכוחם של ריקודים מסורתיים להרחקת אנרגיות שליליות.

שבט דאסנץ'

מתגורר באזור אמורוטה, ההגעה אל מקום מושבו כרוכה בשיט בסירות עץ קטנות. הם גם השבט שנחשב העני ביותר ועוסקים בעיקר ברעיית בקר.

שבט קארו

סימן ההיכר שלהם – מסמר מתכת גדול שנעוץ בשפה התחתונה. הם חיים על גבי מצוק שצופה לעבר נהר האומו,  צופים אל נוף יפהפה. שבט זה מונה כאלף בני אדם.

שבט מורסי

נשות שבט מורסי ניתנות לזיהוי הודות לדסקית החרס שמושחלת בשפתן התחתונה. מקור המנהג הוא בניסיונן של הנשים לכער את עצמן בכדי לא להיתפס עלי ידי לוכדי עבדים, אך כיום זה הפך דווקא לאביזר שנחשב יפה בקרב הגברים בשבט.

שבט הארי

אוהבים אניס? שבט הארי אשר עוסקים במלאכת הקדרות והנפחות מכינים את משקה האניס המריר. לא בטוח המשקה יערב לחיככם, אך אם אתם כבר שם למה שלא תנסו?

שבט הצמאי

לבושם של בני שבט הצמאי הוא ססגוני ביותר. הם מתגוררים באזור שבט הקונסו באזור מישורי וחם. סיפור הגעתו לאפריקה הוא מסתורי ולא ממש ידוע.

שבט הדורזה

בני שבט דורזה מתגוררים במחוז וויטו, הם ידועים ביכולת האריגה הנפלאה שלהם, ובזכות המבנה המיוחד של בתיהם שמזכיר איגלו.

שבט הפיגמים

הם נקראים פיגמים על שם גובהם הנמוך, הגברים מתנשאים לגובה של כ-1.40 מטר והנשים בממוצע 1.35 מטר. בעבר נלקחו למצרים למטרות שעשוע.

שבט הנייגטום

מתגוררים אף הם באזור עמק נהר האומו, הם מתפרנסים מחקלאות וגידול בקר. כמו השבטים האחרים באזור גם הם תלויים במי הגשמים.

להרחבה על שבטי עמק נהר האומו

שאלות ותשובות

כמה שבטים יש באתיופיה?

אוכלוסיית אתיופיה מונה מעל 80 קבוצות אתניות שבטיות שונות, ביניהם שבטים רבים שאינם מוכרים על ידי ממשלת אתיופיה באופן רשמי.

איזה שפות דוברים השבטים השונים באתיופיה?

השבטים באתיופיה דוברים שפות שונות כמו אורומו, סומלית, אמהרית, טיגרית ועוד.

איפה ניתן לפגוש את השבטים השונים של אתיופיה?

רוב השבטים חיים בדרום אתיופיה, בעיקר באזור עמק נהר האומו.