איזור דרום נהר האומו

אמנם עמק נהר האומו מתחיל במערב אתיופיה, אך הוא מסתיים בדרום אתיופיה בסמוך לגבול עם קניה. איזור דרום נהר האומו משקף את אפריקה (ואת אתיופיה בפרט) כפי שהיו פעם ומשמש כמוזיאון חי, בעיקר במישור האתני. בעמק זה חיות עשרות קבוצות אתניות שונות (המומחים חלוקים בדעותיהם והמספרים נעים מ-16 ל-40) שביניהם שוררים לרוב יחסי איבה שמתדרדרים לעיתים גם לאלימות.

אשה מאחד השבטים של איזור דרום נהר האומו

אשה מאחד השבטים של איזור דרום נהר האומו

שימו לב – בשנים האחרונות אנשי השבטים בדרום אומו השיגו כלי נשק אוטומטיים ממלחמת האזרחים שמתנהלת בסודן, ולכן המשטרה האתיופית המקומית ממליצה לזרים לטייל בדרום אומו בלווית שומרי ראש חמושים. האזור לכן אינו מומלץ למטייל העצמאי והעושים זאת מסתכנים פעמיים. מבחינה בטחונית ומבחינה כלכלית כי כל חשד בצילום של אנשי השבטים יגרור דרישת תשלום.

שבט Aari

נפח בן שבט ארי - דרום אומו אתיופיה

נפח בן שבט ארי – דרום אומו אתיופיה

באיזור דרום אומו הקבוצה האתנית הבולטת היא “ארי” שנכתבת באנגלית Ari או Aari.  בני השבט מונים כ-120,000 איש ששוכנים מצפון לאגם מאגו ומגדלים קפה ואינסט (Inset) – צמח ממשפחת הבננות שממנו מכינים קמח להכנת הלחם המקומי קוצ’ו (Kocho). הלחם מוגש לרוב ליד אחת המנות האהובות במטבח האתיופי: קיטפו (Kitfo) שהוא בשר טחון שחציו מבושל וחציו נא.

קיטפו - Kitfo

קיטפו – Kitfo

אמנם האינסט (שנודעה בשמה העממי “הבננה המזויפת”) נמצא בכל אפריקה הטרופית אבל רק באתיופיה הוא בויית וראוי לאכילה, אז אל תפסידו את ההזדמנות. צמח האינסט משמש את בנות השבט לתפירת חצאיות והן גם יפות וגם אופות. הן ידועות בכישורי הקדרות שלהן ועונדות תכשיטים רבים בעיקר עגילים, צמידים ושרשראות.

גם הגברים של השבט אינם טומנים ידם בצלחת היופי. לרוב ראשיהם מגולחים, לאוזניהם עגילים ולצוואריהם מחרוזות מחרוזים בצבעים אדום, כחול, שחור וכתום או צמידים מכסף או מזהב.

ההמלצה שלנו: תכננו את הביקור שלכם בישוב המרכזי של השבט Key Afer ביום שני. ביום זה נערך יום השוק וזו ההזדמנות שלכם ליהנות מאוכל מקומי, לרכוש מזכרות אותנטיות ועוד. אגב, בשפת השבט יש כ-10 דיאלקטים שונים כך שמתורגמן הוא הכרח כאן.

לינה בעמק נהר האומו

מידע על השבטים של עמק נהר האומו

מפת האיזור

מתי לבקר באיזור דרום נהר האומו?

הדרך הטובה ביותר לבקר באמצעות רכב שכור בדרום אומו היא בין החודשים יולי-מרץ. לאחר מכן, בעיקר בחודשים אפריל-מאי הדרכים הופכות להיות בלתי-עבירות בגלל הגשמים הרבים. שימו לב – גם בחודשי הקצה (כלומר יולי ומרץ) יש לנקוט במשנה זהירות כי יש סכוי רב לגשמים פתאומיים.

הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם