10 המזכרות שאסור לכם לשכוח להביא מאתיופיה

העלייה מאתיופיה הרחיבה את אופקינו. גם אנחנו, שהיינו רגילים לקיבוץ הגלויות ולכור ההיתוך הבין תרבותי ששורר בארץ, הופתענו מהעושר והמגוון הגדול של הטעמים והמזונות, המנהגים והאומנות שהביאו איתם העולים משם. ברור לגמרי, שתיאבונם של הישראלים נפתח לבקר במדינה המעניינת הזו, וכיום, מידי שנה, נוסעים המוני מבקרים, זוגות ומשפחות בטיולים עצמאיים או במסגרת טיול מאורגן לאתיופיה.


עשר המזכרות שאסור לכם לוותר עליהן, כשאתם חוזרים לארץ מאתיופיה:

Tej (יין דבש)

בקבוק של Tej אתיופי

באתיופיה מגוון המשקאות האלכוהוליים אינו גבוה. את תפקיד האלכוהול, תופסים היינות בכלל ויין הדבש במיוחד. ליין הזה יש מתכון ספציפי, שבחלק מהמקומות עבר מדור לדור, ולכן, הטעמים שלו עשויים להיות שונים בכל חבל ארץ ובכל כפר.

סלים צבעוניים ואביזרים קלועים קש

סל אתיופי

זה לא משנה אם יקראו להם Injera basket, Harari basket או בכל שם אחר, הסלים הקלועים מקש וצבועים בצבעים עליזים נמצאים בכל חנות מזכרת או שוק שאליו תגיעו. הם קלועים ביד ויכולים לשמש כסלי קניות רב-פעמיים או כסלסלות דקורטיביות לאחסון פירות וירקות במטבח או בפינת האוכל.


תכנון טיולים באנר
שעון קיר מקש עם עיטורים אתיופיים
שעון קיר מקש עם עיטורים אתיופיים
כלי אחסון מקש וכוסות מקרני איילים
כלי אחסון מקש וכוסות מקרני איילים

תכשיטי אופאל שחור (Black Opal)

Black Opal

אחת מאבני החן הנפוצה ביותר באתיופיה. לרוב, משולבת בתכשיטי כסף, כשהזהרורים המנצנצים בתוך האבן, מעניקים לתכשיט את אופיו המיוחד. מחירם הזול, יחסית, של תכשיטים כאלה מאפשר לכם לרכוש כמות גדולה, ולאחסן לעתיד, למקרים שתשכחו לקנות מתנת יום הולדת לאמא, לאחות או לחברה.

airalo ad

תכשיטים משולבים ב-Welo fire opal

Welo fire opal

אבן החן הנפוצה ביותר באתיופיה היא ה- Welo fire opal, שבאופן מפתיע, לאור ההיסטוריה הארוכה של אתיופיה, העלתה אותה למפת הסחר העולמי באבני חן רק בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת. את אבני האופאל האלה ניתן לרכוש כשהן כבר חרוזות בצמיד או מחרוזת, או כשהן מחוררות ומשמשות כחרוזים לשילוב בתכשיטים שאתם עושים במו ידיכם. הנצנוץ הצבעוני בתוך האבנים השקופות, הוא זה שהוסיף את התואר Fire לשמן.

Jebena (קנקן אתיופי לקפה)

Jebena (קנקן אתיופי לקפה)

למרות שנראה כי האהבה לקפה חוצה גבולות של מדינות, לאתיופים ישנו טקס קפה מיוחד, שבו מבושל הקפה על גחלים בקנקן הג'בנה. לכן, כשאתם קונים קנקן קפה אתיופי, כדאי לוודא כי תחתיתו איננה קעורה. זה אמנם מתאים לבישול הקפה על גחלים, כפי שעושים האתיופים במומחיות רבה, אולם עלול להקשות עליכם את בישול הקפה על הכיריים הביתיים.

קפה אתיופי

פולי קפה

אם כבר קניתם קנקן דקורטיבי, לעצמכם או במתנה למישהו יקר לכם, למה שלא תלכו צעד אחד נוסף ותקנו גם את הקפה האתיופי המקורי? מפתיע עד כמה הקפה הזה טעים… קפה ערביקה הוא המין הנפוץ ביותר של צמח הקפה ומקורו, כמה לא מפתיע, באתיופיה.

ציורים מצוירים ביד

ציורים אתיופיים בעבודת יד

ככל מדינה אחרת, גם לאתיופיה יש מלאכת יד מקורית משלה. הציורים מאופיינים בצבעוניות עליזה, ולעיתים קרובות מתארים תמונות מחיי הנצרות או דמויות נאיביות מחייכות. גם אם לא תמצאו בחנות המזכרות הראשונה ציור שמוצא חן בעיניכם, אל תתייאשו, כי הציורים הצבעוניים האלה נמצאים בכל פינה וכמעט על כל דבר (על ספלים, על ציפיות לכריות, על פנקסי עור וכן הלאה).

מיצי פירות

שייק פירות

אוקיי. תשכחו ממיצי הפירות הדלילים והמימיים שאנחנו מכירים מהארץ. מיצי הפירות האתיופיים מזכירים יותר את השייקים (ה-Smothies) האופנתיים כיום אצל שוחרי הבריאות. לא ברור מה הם בדיוק מכניסים לתוכם, אבל ההתמכרות מובטחת…

שמיכות וכרבוליות כותנה ארוגות ביד (Gabbi)

שמיכות וכרבוליות כותנה ארוגות ביד (Gabbi)

ספק שמיכה – ספק צעיף להתעטף בו, אבל אם תשאלו כל תייר באתיופיה מה הדבר היחיד שהוא מצטער שלא קנה יותר ממנו, התשובה תהיה "גבי". השמיכות הארוגות ביד מכותנה טהורה כל כך רכות, נעימות ועמידות, שכדאי לכם להצטייד בכמה שיותר מהן, לכם ולאנשים שאתם מאחלים להם שינה טובה.

פסלי עץ של בעלי חיים מגולפים ביד

כלב ים מגולף בעץ

לא רק לנו המבוגרים, אלא גם כצעצועים אקולוגיים בעלי גלגלים לילדים, דמויות החיות המגולפות בעץ נחשבות לאחד המאפיינים של האמנות האתיופית. המבחר גדול והדמויות רבות, כך שגם אם תחליטו לקנות אך ורק חיות עץ כמזכרות, עדיין תצטערו על כך שיש המון שלא קניתם והותרתם מאחור.

למרות שאתיופיה איננה נתפשת כמדינה לבילוי חופשה במובן המקובל של המילה, תרבותה העשירה והמחירים הזולים הופכים אותה לאטרקטיבית בעיני ישראלים רבים. אם אתם נוסעים לשם, אל תשכחו להצטייד ברשימה הזו. אבל אם שכחתם – לא נורא. תוכלו להשלים את מכסת המתנות שלכם בקישורים המצורפים לכל מזכרת בפוסט הזה.