נגאש – העיר המוסלמית הראשונה באפריקה | Negash

נגאש (Negash) הוא כפר במחוז תיגראי (Tigray) בצפון אתיופיה שנחשב למקום ההתיישבות המוסלמי הראשון באפריקה. בנגאש הוקם המסגד הראשון באתיופיה, Negash Amedin Mesgid ובית הקברות הצמוד לו נחשב לבית הקברות המוסלמי העתיק בעולם. בבית קברות זה קבורים ראשוני המוסלמים בעולם שקיבלו מקלט מהמלך הנוצרי ארמה (באמהרית נגוס).


מסגד Negash Amedin בעיר נגאש
מסגד Negash Amedin בעיר נגאש

ההיסטוריה של נגאש

המלך נגוס (Negus) היה מלך נוצרי שהתגורר במקום במאה ה-7 והוא סיפק מקלט ל-2 קבוצות (הקבוצה הראשונה כללה 14 גברים ואשה אחת – Rukiya, בתו של מוחמד) שנרדפו בשל אמונתן המוסלמית ושנשלחו ע"י מוחמד. מוחמד האמין שהמלך המקומי ישמור על הפליטים הודות לאמונה באל אחד ששניהם חלקו. האגדה מספרת שלנביא מוחמד הייתה אומנת אתיופית בילדותו ולכן הוא נמשך למקום זה.

ההימור השתלם ולמרות שהפליטים נרדפו ע"י אויביהם עד אתיופיה, הם זכו להגנה פיזית, משפטית ולחופש פולחן דתי מהמלך למרות שקיבל שוחד לא לעשות זאת. יש אף הטוענים שזהו התיעוד הראשון בעולם של מה שמכונה היום "מקלט מדיני". בהמשך המלך נתן להם חלקת אדמה שבה הקימו כפר על שמו – נגאש. עם הזמן התאסלם נגוס מה שזיכה אותו בתואר "המלך המוסלמי הראשון בעולם". 


תכנון טיולים באנר

מזכרות מאתיופיה

נגאש היום

נגאש נחשבת ל"מכה השנייה" וכקהילה המוסלמית הראשונה למרות שכיום מתגוררים במקום בעיקר נוצרים. למעשה, אם מוחמד לא היה מצליח להפיץ את תורתו בחצי האי ערב – ייתכן מאוד שנגאש הייתה "מכה הראשונה".  אבל ההיסטוריה אחרת, ולמרות שהנביא מוחמד ביקש מהפליטים לחזור הביתה ב-628, הם סירבו הודות לתנאים הטובים שלהם זכו במקום. כשמת המלך נגוס אפילו מוחמד בעצמו התאבל על מותו.

airalo ad

כיום רק כאחוז מהאוכלוסיה במקום היא מוסלמית. תושבי הכפר המוסלמים מאמינים כמובן שהם הצאצאים של אותם מוסלמים ראשונים. כיום נגאש נחשב ככפר שממנה צמחה האחווה בין מוסלמים לנוצרים באתיופיה, לכן יש לכפר גם ערך חברתי ולא רק דתי.

כיום נגאש נמצאת ברשימה שהגישה ממשלת אתיופיה לאונסק"ו בדרישה להכיר במקום כאתר מורשת עולמי. לכן, בשנים האחרונות המסגד שופץ והוקם במקום מאוזוליאום שבו קבריהם של 12 המוסלמים הראשונים, מסגד חדש עם צריח בגובה 30 מטר ומאוזוליאום אישי לקברו של מנהיג הקהילה. המקום כיום כולל 3 מתחמים שנחשבים לקדושים למוסלמים הסונים והוא המתחם הדתי הגדול במדינה.

מלונות מומלצים בנגאש

לא רק היסטוריה

נגאש נמצאת בגובה של כ-7000 מטר מעל פני הים ונשקפים ממנה \נופים מרהיבים. הכפר משקיף על ערוץ ענקי שמורדותיו מכוסים בטרסות אבן ובפרחי קקטוס מיוחדים. כיום המקום מושך לא רק מוסלמים אלא גם חובבי הרפתקאות הודות לסודות שלו: אגדות שעברו מאב לבן במשך השנים מספרות על מנהרות שבהם הוטמנו ספרי קודש איסלמים.

שאלות ותשובות

מי היה המלך ארמה?

המלך ארמה (באמהרית נגוס) היה המלך של ממלכת אקסום בשנים 614-631 לספירה. הוא מפורסם הודות למטבעות הייחודים שטבע ולעובדה שהוא העניק מקלט מדיני למוסלמים הראשונים.

מה משמעות השם נגאש באמהרית?

משמעות השם נגאש היא: יורש העצר. ואגב, המשמעות דומה גם בשפה התיגרנית שבה משתמשים במחוז תיגראי בצפון אתיופיה ושבה נמצא הכפר נגאש.

מתי נבנה המסגד הראשון בנגאש?

נגאש נחשבת בתור מקום היישוב המוסלמי הראשון בעולם והמסגד הראשון בה הוקם במאה ה-7. למרגלותיו נמצא בית הקברות המוסלמי העתיק בעולם שבו נקברו ראשוני המוסלמים.

האם יש ערים מוסלמיות נוספות באתיופיה?

אסלאם היא הדת השנייה בגודלה באתיופיה וכשליש מאוכלוסיית המדינה הם מוסלמים. העיר המוסלמית הגדולה ביותר באתיופיה כיום היא הרר שנחשבת לבירת האיסלאם במדינה.