דילה – Dilla, את הקפה האתיופי הטוב ביותר כנראה שתמצאו כאן

טקס קפה אתיופי
טקס קפה אתיופי

דילה היא עיר בדרום אתיופיה בגובה של 1570 מטר מעל פני הים והיא מרכז לסחר בקפה. עד סוף שנות השבעים דילה הייתה העיר הדרומית האחרונה אליה הגיע כביש סלול מאדיס אבבה ולכן היא הייתה נקודת ההעברה והשיווק העיקרית של הקפה ממטעי הקפה אל שאר אתיופיה והחוצה מהמדינה. (אגב, חלק מהכביש נסלל ע"י חברת סולל בונה).


מלונות באיזור אוואסה

אטרקציות בדילה

הודות למרכזיות של דילה תוכננה כבר בשנות השישים רכבת אליה אך עד היום הפרויקט טרם קרם עור וגידים. כיום, דילה זוכה לביקורים של תיירים רבים הודות לשתי אטרקציות ארכיאולוגיות שנמצאות בקרבתה: תחריטי הסלע שארפה ופסלי האבנים Tutu Fella ו-Tutiti. אמנם יש ברחבי אתיופיה כ-10,000 פסלים מגולפים באבנים (כמו למשל באקסום) אך פסלי האבנים בדילה הם המסתוריים מכולם.

עד היום לא ברור למה הם נבנו. האם לשם סימון של קברים, פולחן, הנצחה או סימני גבול? גם טרם ידוע האם הפסלים פוסלו במקום זה או הובאו לכאן ומה גילם האמיתי. שימו לב – הכניסה לאתרים שבהם נמצאים פסלי האבנים מקום כרוכה בתשלום וניתן להיעזר במדריכים מקומיים. עם זאת, לא בטוח שהידע שלהם יהיה רב ושהם ידברו אנגלית. בכל מקרה, אוטובוס מדילה מגיע לשני האתרים.


תכנון טיולים באנר

Tutiti

פסלי אבנים אלו נמצאים בגבעה שצמודה לכפר Dichika כ-3.5 מערבית לכביש הראשי. במקום כ-1500 פסלי אבנים שרובם נפלו עם השנים ורק מעטים נותרו עומדים, ביניהם אחד שמתנשא לגובה של 7.5 מטר. לאנשים רבים הם מזכירים את פסלי האבנים מאיי הפסחא אבל בפועל הם דומים יותר למקבילה האינדיאנית שלהם – עמודי הטוטם.

airalo ad

Tutu Fella

פסלים בשדה המגליטים Tutu Fella
פסלים בשדה המגליטים Tutu Fella

פסלי האבנים Tutu Fella נמצאים בקרבת העיר וונגו כ-15 ק"מ מדילה (30 דקות נסיעה לאורך כביש מספר 8). שה המגליטים הזה כולל עשרות רבות של פסלי אבן אנושיים וההגעה אליו קלה, רק כחצי שעה הליכה לאורך שביל רחב ומוצל. פסלים אלו מקובצים בצפיפות באזור שגודלו הוא כדונם אחד וחפירות ארכאולוגיות גילו שם ממצאים נדירים כגון חפצי אמנות, צמידים מברזל ומנחושת, כלי חרס, חרוזים ועוד.

לפי מידת שחיקתם של פסלי האבנים Tutu Fella משערים שהם עתיקים יותר מאלו שבאקסום, אבל כאמור איש לא יודע. מוסיפה לתעלומה העובדה שהמקומיים נמנעים מהגעה למקום, כולל ילדים שנחשבים לעם סקרן במיוחד. בכל מקרה הם מגוונים יותר מאלו של Tutiti. גובהם נע בין 1-2.5 מטר וחלקם כוללים מאפיינים אנושיים נוספים כמו צלעות וחזה. ולהבדיל מפסלי האבנים ב-Tutiti כאן המצב הפוך, רוב הפסלים עומדים על כנם ורק חלקם נפלו.

פסלי אבן עתיקים מקוריים מאתיופיה תוכלו לרכוש כאן.

מלונות באיזור אוואסה

איך תגיעו אל דילה

דילה נמצאת 84 ק”מ דרומית לאווסה לאורך כביש רעוע. ככה זה שמאז שנות ה-70 לא ביקשו מסולל בונה לתחזק אותו. הנסיעה לדילה ברכב אורכת כשעה וחצי אבל בגלל הנסיעה הקשה מומלץ לקחת מיניבוס או אוטובוס מאדיס אבבה.