אחוזת הקפה בבקה – Bebeka

פולי קפה ירוקים - אחוזת הקפה בבקה
פולי קפה ירוקים – אחוזת הקפה בבקה

אחוזת הקפה בבקה משתרעת על פני 100,000 דונם ביער טרופי במערב אתיופיה, כ-600 ק"מ דרומית לאדיס אבבה. החווה שגובהה 1000-1350 מטר מעל פני הים נחשבת לגדולה ולותיקה (משנת 1975) מסוגה באתיופיה. בחווה מגדלים בעיקר קפה מזן ערביקה המשובח שהתגלה לראשונה בכפר הסמוך Gesha. אחוז הקפה מהווה תחנת חובה לכל מי שקפה זורם בעורקיו מדי פעם מכיוון ואחרי ביקור בה מבינים את תהליך הכנת הקפה. מהגידול, דרך הקטיף, הייבוש והקלייה ועד הטחינה וטקס שתיית הקפה המסורתי.


גובהו של המקום תורם לאיכות הקפה. צמחי הקפה מוגנים ע"י עצי היער הגדולים שמספקים להם צל ושומרים על לחות הקרקע. האחוזה מחולקת לחלקות של 250 דונם ובכל חלקה גדל וריאנט שונה של הזן. כל תהליך הפקת הקפה במקום נעשה באופן ידני וללא עיבוד ממוכן בקטיף, בייבוש, במיון ובטחינה. האחוזה נחשבת לאחוזת הקפה הגדולה בעולם שמשתמשת בשיטות עיבוד ידניות במטרה אחת – לשמור על האיכות הגבוהה של הפולים.

לאחר הטחינה מוסיפים לקפה תבלינים שגדלים במקום כמו פלפל שחור, קינמון והל כך שלקפה שמתקבל יש חמיצות נעימה שמשתנה בהתאם לאופן הכנתו.


תכנון טיולים באנר
  • קפה קלוי – ארומה של אוכמניות, דבש, יין אדום, פירות ותבלינים.
  • קפה יבש – ארומה של אוכמניות, פירות טרופיים, תפוזים, מלון, תות שדה ושוקולד.
  • קפה מבושל – ארומה של אוכמניות, סוכריות, קקאו, אפרסק, יסמין ופונץ' פירות.
  • קפה אתיופי מסוגים שונים תוכלו לרכוש כאן אונליין.
מטחנת קפה ושקים
מטחנת קפה ושקים

אבל זה לא הכל. במקום מייצרים גם דבש מדבורים שניזונות מצמחי הקפה. באחוזה לא נערכים סיורים מודרכים אבל נדרש תיאום מראש דרך Coffee Plantation Development Enterprise. כמו כן, עקב גודלה של האחוזה מומלץ לבקר בה ברכב שכור (עדיף מסוג 4*4 ) או ללון שם.

airalo ad

לינה בתוך אחוזת הקפה בבקה

באחוזת הקפה בבבקה יש שתי אפשרויות לינה בתשלום: קמפינג או בית הארחה. בית ההארחה מעוצב בסגנון קולוניאליסטי ונבחר (ביחד עם המסעדה המקומית) לאחד המקומות הטובים ביותר באתיופיה ע"י לונלי פלאנט. סומכים על לונלי פלאנט או לא, דבר אחד בטוח – אתם תיהנו במהלך שהותכם פה מהקפה הכי טוב בעולם.

מלונות נוספים תוכלו למצוא בעיירה ג'ימה הסמוכה.

חיי הטבע באזור

אם אתם באזור אל תפספסו טיול להרים שממערב לאחוזה. הרים אלו מהווים את ביתם של חיות רבות למשל ציפורים רבות. במקום תוכלו לצפות גם בתאואים אדומים, אבל אנחנו ממליצים להיזהר מהם כי הם נחשבים לחיה קטלנית במיוחד שאחראית למותם של כ-200 אנשים בשנה.

השבטים באזור

רוב תושבי האזור משתייכים לשבט הדיזי (Dizi) שמונים 50-100,000 איש. אנשי השבט נחשבים לנמוכי קומה והם מתגוררים בבתים דמויי כוורת (דומים לבתיהם של בני שבט הדורז). אנשי שבט הדיזי מתפרנסים מחקלאות, בעיקר גידול של תירס, שעורה, טף, רעיית בקר וצאן וגידול בעלי חיים כמו דבורים (לדבש) ותרנגולות (לביצים ובשר).

ההגעה אל אחוזת הקפה בבקה