אתיופיה הפלאית: קבלו 10 אתרים שאסור לכם לפספס במערב אתיופיה

אז החלטתם לנסוע למקום קסום, שלא רבים מטיילים בו, מקום שבו אפשר לחוש את העולם הבראשיתי, רחוק מהמולת העולם המודרני, ומספיק קרוב כדי שהמסע לשם ובחזרה לא יקח ימים. מקום שבו יערות רעננים נושקים לחלקות מעובדות ולמטעי קפה ותה, מקום שבו נהרות זורמים בעמקים מוריקים, מקום שבו ניתן לראות חיות בר וציפורים. בקיצור, החלטתם לנסוע למערב אתיופיה.

בן שבט המורסי במערב אתיופיה
בן שבט המורסי במערב אתיופיה

יתכן שלעיתים המסע יהיה לא קל. חלק זה של העולם עדין לא מתוייר, ובמקרים רבים טיולים רגליים או רכובים דורשים הכנה מוקדמת, ליווי של מדריך מקומי ונסיון. בחלק מן המקומות לא קיימת כלל תשתית תיירותית, ועל המטיילים לדאוג למזון, למים ולאמצעי תקשורת למשך הטיול כולו.

  • אם אתם הרפתקנים, חובבי טבע, סקרנים וצמאים ללמוד על העולם כפי שהיה לפני העידן המודרני, מערב אתיופיה היא המקום בשבילכם.
  • אם תהיתם פעם איך משתלבים שבטים המשמרים מנהגים עתיקים עם טבע עוצר נשימה, נצרות קדומה, קיסרות גאה וקפה משובח, מערב אתיופיה היא התשובה.
  • אם נמאס לכם לטייל במקומות שרבים רבים טיילו בהם לפניכם, מערב אתיופיה מחכה לכם.

ברשימה שלפניכם תמצאו עשרה מקומות יפים ומעניינים, שבהם כדאי לבקר במסגרת הטיול למערב מדינת אתיופיה.

1. העיר הגדולה והמודרנית ביותר במערב אתיופיה היא ג׳ימה (Jimma), כ-350 ק״מ דרומית-מערבית מאדיס אבבה. ג׳ימה הגיעה לשיא עושרה במאה ה-19, בזכות היותה מרכז סחר לקפה ובירת מחוז קאפה (Kafa). כשמונה קילומטר מהעיר, בג׳ירן (Jiren), בנה מלכה האחרון של ג׳ימה, המלך אבא ג׳יפאר, ארמון ששופץ לאחרונה וניתן לבקר בו. עוד ניתן לבקר בשוק של ג׳ימה ולרכוש שרפרפים וסלים צבעוניים האופייניים לאזור. במוזיאונים של ג׳ימה ניתן לראות כלי נגינה מסורתיים, עבודות בעץ וגם חלק מן האוצרות המלכותיים של אזור קאפה (Kafa).

כלי נגינה אתיופים מסורתיים
כלי נגינה אתיופים מסורתיים

2. אתיופיה ידועה במטעי הקפה שלה, וחובבי הקפה בוודאי ישמחו לדעת שבמערב אתיופיה יש מוזיאון לקפה בקאפה (Kafa Biosphere Reserve). קאפה היא המקום הראשון בעולם בו גודל הקפה לצרכים מסחריים. למעשה המילה קפה או coffee באנגלית נגזרת משמו של אזור זה במערב אתיופיה. המוזיאון מציג את ההיסטוריה של הקפה בדגש על הקפה האתיופי.

3. האגדה מספרת שהקפה התגלה לראשונה בעולם באתיופיה במאה התשיעית על-ידי רועה עיזים, שהבחין בהשפעה המעוררת של הצמח על העיזים. בטפי (Tepi) ימצאו חובבי הקפה את שטחי גידול הקפה השניים בגודלם באתיופיה. שם תוכלו לצאת לסיור מרתק במטעי הקפה, שגדלים בתוך יערות של עצים גבוהים, המגנים על עצי הקפה מפני קרינת השמש.

4. העיר גאמבלה (Gambella) היא העיר הקרובה ביותר לגבול הסודאני ומרוחקת 710 ק״מ מאדיס אבבה. היא שוכנת על גדותיו של נהר הבארו (Baro) ונוסדה על ידי הבריטים בתחילת המאה העשרים כנמל ליצוא הקפה ויבולים נוספים לסודן ולמצרים. עדין ניתן לראות את שרידיו של הנמל הישן. תושבי העיר שייכים לשבט האנואק (Anuak) ולשבט הנואר (Nuer), ועוסקים בדיג ובחקלאות. השוק של האנואק בגאמבלה מעניין וצבעוני, אפשר לטעום מהבירה המקומית, או לרכוש דגנים מקומיים וטבק. מעניין גם לבקר בכפרים הסמוכים לעיר.

5. מי שחשקה נפשו לצפות בחיות בר ובציפורים באזור, שאינו מתוייר, יכול לבקר בפארק הלאומי גאמבלה (Gambella National Park). כאן ניתן לראות אריות, פילים, אנטילופות, ג׳יראפות, היפופוטמים, תנינים בבונים, בופאלו וציפורים ממינים שונים. סמוך לגבול הצפוני של השמורה ניתן לראות את בני הנואר העוסקים ברעיית צאן ובקר ובני האנואק העוסקים בדיג וחיים באופן מסורתי ללא מגע עם העולם המודרני. חשוב לציין, שהשמורה איננה נגישה בקלות למבקרים וחסרה תשתית תיירותית. אם בכל זאת החלטתם לבקר בה, עליכם להצטייד במזון ובמים שיספיקו לכל ימי הטיול, כי לא ניתן להצטייד בדרך. תזדקקו גם למדריך מקומי, ולציוד שיאפשר לכם תקשורת.

איכר בפארק הלאומי גמבלה - מערב אתיופה
איכר בפארק הלאומי גמבלה – מערב אתיופה

6. מפלי הסור (Sor Waterfalls) נמצאים בקרבת הכפר בצ׳ו Bechu, אליו מגיעים אוטובוסים מהעיר מטו Metu. מטו מרוחקת 560 ק״מ מאדיס אבבה, ומדובר במקום שלא קל להגיע אליו. מפלי הסור הם מהמפלים היפים באתיופיה. ההליכה מהכפר אל המפלים אורכת כשעה. הרבע האחרון של הדרך עובר ביער עבות ובו קופים וציפורים. כשמגיעים למפל נגלה מראה מרהיב של נהר שנשפך פתאום, בזוית כמעט ישרה, מגובה של כעשרים מטר אל בריכה שמצויה מתחתיו. את הדרך מהכפר אל המפלים אפשר למצוא בעזרת תושבי הכפר.

7. עמק נהר האומו הוא אתר שיש לו מקום של כבוד בתולדות האנושות, ועל כן הוכרז על ידי אונסק״ו אתר מורשת עולמי. האתר נמצא כ-420 ק״מ מדרום מערב לאדיס אבבה. בעמק נמצאו שרידי המאובנים של ההומו-סאפיאנס העתיקים ביותר בעולם. אלה מתוארכים ל-195,000 שנה לפני זמננו. נמצאו בו גם כלים בהם השתמשו אותם הומו סאפיאנס. העמק היווה ציר חשוב בנדידת בני האדם באפריקה, ועד היום הוא מהווה מוקד פעילות של אנשים בני שבטים שונים המדברים שפות שונות. עמק נהר האומו הוא מרכז תרבותי חשוב ומקום מחיה לאנשים רבים המשמרים מנהגים ואמונות ייחודיים.

נהר האומו
נהר האומו

8. אתר מסקרן מאוד הוא טייה (Tiya), שהוכרז אף הוא אתר מורשת עולמי על ידי אונסק״ו. טייה נמצא 90 ק״מ מאדיס אבבה, ולפעמים מכונה ״הסטונהנג׳ של אתיופיה״. זאת על שום 46 מצבות האבן המונוליתיות (עשויות אבן יחידה) המצויות באתר. גובהן של מצבות האבן הוא יותר ממטר, ולא ברור בדיוק מתי הונחו בטייה ולאיזו מטרה. ההשערות הן שהמצבות הונחו באתר החל מהמאה העשירית לספירה. המצבות מתחלקות לשלושה טיפוסים, אלה המעוצבות בצורת אדם (אנתרופומורפיות), כאלה המעוצבות בצורת איבר מין גברי (פאליות), וכאלה שאינן בצורת אדם או בצורת איבר מין. המצבות מעוטרות בדמויות אנושיות, חרבות, צמחים שונים וסמלים שלא כולם נהירים לחוקרים המודרניים. המצבות קשורות, ככל הנראה, למנהגי הקבורה המקומיים. מתחת למצבות נמצאו שרידי גופות, שנקברו בתנוחת עובר. טייה איננו האתר היחיד באתיופיה, שבו נמצאו מצבות אבן, אבל בטייה נמצא הריכוז הגדול ביותר שלהן, והמצבות בטייה הן הגבוהות ביותר.

9. עיר המרחצאות אמבו (Ambo) ממוקמת 89 ק״מ מאדיס אבבה בגובה 2010 מ׳ מעל פני הים. העיר הוקמה בשנת 1933 כמרכז למחקר חקלאי, והיא עשירה במפלי מים ובמעיינות חמים. אמבו היתה יעד נופש מועדף על הקיסר האחרון של אתיופיה, היילה סילאסי, וידועה גם במים המינרליים המבעבעים שלה. כמו הקיסר, גם אתם יכולים לטבול בברכה התרמית שבמלון Ambo Ethiopian Hotel. בדרך אל אמבו וממנה כדאי לעבור ביער צ׳ילימו (Chilimo), במפלי גודר (Guder), בעיר אדיס עלם (Adis Alem) ובפארק עמק טלטלה (Teltele).

10. מכתש וונצ׳י (Wenchie) שבמחוז אורומיה (Oromia) הוא לועו של הר געש כבוי בגובה של 3380 מ׳ והטיפוס אליו כרוך בתשלום. על פסגת המכתש חיים בני שבט האורמו, ובתוך המכתש נמצא אגם יפהפה, מפלי מים, מעיינות חמים, עמקים ושדות. על האי דבר (Deber), שעל פני האגם, ניצב מנזר עתיק ולצדו כנסיה. לפסגת ההר מגיעים ברגל או בעזרת פרדות. אפשר להביא פיקניק לשפת האגם, ליהנות מהנופים, ועם קצת מזל יגיעו גם קופי קולומבו ובעלי כנף מקומיים.

הר וונצ'י - Wenchie
הר וונצ'י – Wenchie

הנופים הקסומים, המגוון האנושי העצום על מנהגיו, לשונותיו, מלבושיו ועיטורי הגוף הייחודיים, חיות הבר, החקלאות לצד יערות עבותים, הנהרות הגדולים, המפלים והמעיינות – כל אלה יוצרים תמהיל ייחודי וחד פעמי של עולם בתולי, שטרם נספג אל תוך העולם המודרני. כאן לא תמצאו מותגים, או סממנים אחרים של הגלובליזציה, כאן תמצאו מקום, שהוא לא כמו שום מקום אחר, תמצאו חיים בהרמוניה עם הטבע, תמצאו שקט פנימי וקצב אחר.