הכנסיות החצובות באבן של גרלטה

גרלטה - Gheralta

גרלטה – Gheralta

הכנסיות החצובות באבן של גרלטה (Gheralta) שנמצאות בחבל תיגראי ועדיין פעילות מחזיקות במסורות קדומות מאוד. הן למעשה הגדולות ביותר במורשת ההיסטורית-תרבותית של העם האתיופי. למרות שהן פחות מוכרות מחברותיהן בלליבלה, הכנסיות התיגריות שבגרלטה קדמו להן והן מתוארכות אפילו למאה השמינית לספירה.

הכנסיות של גרלטה

כאמור, הכנסיות החצובות שבגרלטה, בצפון אתיופיה דומות בעיצוב לאלה של לליבלה. חלק מהכנסיות נחשבות לעתיקות יותר מאלו של לליבלה, אולי מהמאה השמינית לספירה. הן בעיקר מונוליטיות (חצובות באבן אחת), עם עיצובים קלאסיים וציורים מהמאה ה-17 בחלקם. הן ממוקמות לרוב בחלק העליון של צוקים או גבעות תלולות בדומה למנזר Damo שנמצא כשעתיים נסיעה צפונית משם. הוא למשל, נגיש רק על ידי טיפוס על חבל באורך 25 מטרים במעלה צוק תלול.

נזיר אתיופי באחת מהכנסיות של גרלטה

נזיר אתיופי באחת מהכנסיות של גרלטה

הכנסייה היפה הבלתי מעורערת בגרלטה היא אבונה ימטה גו (Abuna Yemata Guh). הכנסיה הקטנה הזו חצובה בחול והיא ניצבת על צוק גבוה ומרשים. הטיפוס אליה לא מומלץ לאנשים שסובלים מפחד גבהים.

מלונות מומלצים בגרלטה – איזור תיגראי

הגעה אל הכנסיות

הכנסיות נמצאות בין גרלטה לאווזן (Hawzen) ובין טמביין (Tembien) לאצ’יבי (Atsibi). ניתן להגיע אל חלקן עם רכב. יש לקחת בחשבון שאל השאר צריך לטפס כדי להגיע. ציוד טיפוס איכותי תוכלו לרכוש כאן.