הבניין הגבוה ביותר באתיופיה

חזית הבניין הגבוה ביותר באתיופיה

חזית הבניין הגבוה ביותר באתיופיה


הבניין הגבוה באתיופיה נמצא באדיס אבבה והוא נקרא – גורד השחקים של אתיופיה. בבניין בן 21 הקומות שוכן מטה נציבות האיחוד האפריקאי והוא מתנשא לגובה של 99.9 מטר ומשתרע על 112,000 מ"ר. הבניין הוקם על חורבותיו של הכלא האתיופי השמור ביותר במדינה.

לעיניים ישראליות הבניין יראה בגובה של עוד בית מגורים תל אביבי אבל בהשוואה לבתים ולבניינים האדיס אבבאים הוא בהחלט מרשים. אחרי טיול של כמה ימים באתיופיה, גם לכם הוא יראה גורד שחקים 🙂 .


תכנון טיולים באנר

הבניין מצופה בשיש חום ויש בו 13 מעליות כשהמהירה מכולן מגיעה למהירות של 2.5 מטר בשנייה. אגב, גובה הבניין מסמל את התאריך 9.9.1999 שבו התקבלה ההחלטה להפוך את ארגון אחדות אפריקה לאיחוד האפריקאי. הבניין הושלם ב-2011 לאחר 4 שנות עבודה בלבד ובבנייתו השתתפו 1200 עובדים. הקמת הבניין עלתה 200 מיליון דולר והוא ניתן כמתנה לאתיופים מהסינים כולל חומרי הגלם, התכנון, התחזוקה ואפילו הרהיטים.

airalo ad

תרבות אפריקאית ותאורה טבעית

הקשר לתרבות האפריקאית היה חשוב גם בחומרים שנבחרו בהקמת הבניין ולכן נעשה שימוש בחיפוי אבן ועץ לחללים פנימיים וניתנה עדיפות לתאורה הטבעית. כמו כן, כדי למזער את השימוש במיזוג האויר נעשה שימוש בהצללה אנכית בחזית הבניין, הוקם אטריום עם חלונות בגג הצפוני-מערבי של הבניין ונעשה שימוש באוורור טבעי בחדרי הישיבות. גם אדריכלות הנוף משקפת את אפריקה, למשל ברחבה בין הבניין החדש לישן הוקם גן עם צמחים מקומיים מכל מדינות אפריקה.

הבניין מסמל את ההתקדמות של האיחוד האפריקאי ואת היציבות, ההתחדשות והשלום של יבשת אפריקה כולה. הבניין בנוי באדריכלות חדשנית כדי לשקף את אפריקה החדשה ולשדר מסר של אופטימיות ותקווה, אך עצם העובדה שהבניין נבנה ע"י ממשלה זרה עורר ביקורות רבות ברחבי היבשת השחורה.

מלונות מומלצים באדיס אבבה

אליה וקוץ בה

יש הרואים בכך עלבון לעוני האפריקאי, סוג מודרני של קולוניאליזם ואפילו איום על הריבונות האפריקאית. יש כאלה המרחיקים לכת גם לשיקולים ביטחוניים, לדוגמה חוששים שבקירות הושתלו מתקני ציתות סינים וטוענים שהאיחוד האפריקאי הרוויח בניין, אבל אפריקה כיבשת הפסידה.

אנחנו לא יכולים להחליט אם הביקורת מוצדקת או לא, אבל דבר אחד בטוח – הבניין בקרוב יאבד את תוארו כבניין הגבוה ביותר באתיופיה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבשנת 2018 ייחנך באדיס אבבה גורד שחקים בן 46 קומות. גורד השחקים הזה יתנשא לגובה 198 מטר ויאכלס את משרדי הבנק המסחרי של אתיופיה.