מדבר דנקיל והמישורים

הרי געש באתיופיה - מדבר דנקיל

הרי געש באתיופיה – מדבר דנקיל

מדבר דנקיל נמצא בחבל אפאר (עפאר) בצפון מזרח אתיופיה והוא נמצא בשטחן של 3 מדינות. אתיופיה, אריתריאה וג’יבוטי. בלב המדבר נמצאים מישורי מדבר דנקיל שנקראים גם “משולש אפאר” על שם מיקומם הגאוגרפי.

זהו המדבר הגדול ביותר לאורך השקע הסורי-אפריקאי ועקב מיקומו הגאוגרפי של מדבר זה הטמפרטורות בו נחשבות לגבוהות במיוחד והמשקעים בו מעטים. 37 מעלות צלסיוס בעונה הקרה, מעל 50 מעלות בעונה החמה ומקסימום 200 מ”מ גשם בשנה.

הגיאולוגיה של מישורי דנקיל

מישורי מדבר דנקיל הם נקודות החיבור הגאולוגית בין 3 לוחות טקטוניים: ממזרח לוח ערב, ממערב הלוח הנובי ומדרום הלוח הסומלי, כאשר שני הלוחות האחרונים הם תתי-לוחות של הלוח האפריקאי. שלושת הלוחות הטקטוניים האלה גרמו בעבר ליצירתם של ים סוף ושל מפרץ עדן. לוחות טקטוניים אלו עדיין פעילים ומתרחקים זה מזה בקצב שנע של 1-2 ס”מ בשנה. התוצאה של פעילות זו באה לידי ביטוי ברעידות אדמה תכופות (יותר מ-100 בשנה) ובהתפרצויות הרי געש הידועים בשמם “האלפים של דנקיל”. אחד מהרי הגעש במקום הוא Erta Ale (“ההר מעשן”באמהרית) שכולל את אגם הלבה הקבוע הותיק בעולם. הר זה נחשב להר הגעש הכי פעיל במדבר דנקיל: הוא מתפרץ בממוצע כל שנתיים. הודות לפעילות הטקטונית במקום יש כאן גם מעיינות חמים בשם “מעיינות הגופרית של דאלול”.

הגיאוגרפיה של מדבר דנקיל

מדבר דנקיל נמצא ברובו בגובה פני הים, אך חלקים בצפונו נמצאים מתחת לגובה זה עד למינוס 116 מטר. בעבר המקום הוצף ע”י מים מלוחים מים סוף ולכן כיום הוא מרוצף במלח. בנוסף, במדבר זה מתאדה נהר אוואש (Awash), אחד הנהרות הגדולים באתיופיה שזורם לאורך 1200 ק”מ. התאדות הנהר במישור זה נעשית דרך 6 אגמים קטנים שרמת מליחותם הולכת וגדלה עם כיוון זרימת הנהר.

תגליות ארכיאולוגיות חשובות

מישורי מחוז דנקיל כוללים את שמורת אוואש שבה התגלה האוסטרלופיטקוס אפרנסיס : יצור אנושי פרה היסטורי שהיה שעטנז של אדם ושל שימפנזה. הוא אמנם הלך זקוף מו אדם אך נפח מוחו היה קטן כשל שימפנזה. בנוסף הוא ניזון מצמחים ונחשב לחזק במיוחד למרות קומתו הנמוכה. זהו אחד הממצאים המפורסמים והחשובים ביותר בחקר האבולוציה האנושית כמו השלד המפורסם לוסי (אשר מוצג במוזיאון באדיס- אבבה).

מלונות מומלצים במחוז אפאר קרוב לשקע דנקיל

שבט האפאר במישורי מדבר דנקיל

בנות שבט אפאר

בנות שבט אפאר

מישורי מדבר דנקיל הם ביתם של בני שבט אפאר שמתפרנסים מגידול בעלי חיים (גמלים, חמורים, עיזים ובקר), מכריית מלח באגמים השונים ומגביית מיסי מעבר משיירות המלח. שבט זה כולל כמיליון איש ומתוכם כ-100,000 איש גרים כאן ומשתייכים לתת-שבט בשם אדאמרה. אנשי השבט הם אמנם מוסלמים אך הם מאמינים שהם מצאצאיו של חם בנו של נוח.

נשות השבט עונדות תכשיטים רבים ומכסות את ראשיהן בכיסוי מסורתי בשם Shash או Mushal. מבחינה מסורתית הן עוברות גם טקס מילה בגיל 6-7. טקס המילה בשבט זה נחשב לאכזרי במיוחד: איזור המילה נתפר בקוצים ורק שנים לאחר המילה הבעל המיועד הוא זה שפורם את התפרים.

גברי שבט האפאר לובשים רק חצאית ובה חגור עם פגיון, חרב או רובה קלצ’ניקוב. הם גם משחיזים את שיניהם הקדמיות כדי להקל על אכילת בשר נא. הם נחשבים ללוחמים עזי נפש. בעבר התנאי לנישואין היה הריגת אויב וענידת איבר מינו הכרות על הצוואר. כיום הם לכאורה ידידותיים יותר אך הם אינם נשמעים לחוק האתיופי וחשדנים מאוד כלפי זרים: מי שמבחינתם מאיים על פרנסתם מסתכן בחטיפה או ברצח.