הר הגעש ארטה אלה – Erta Ale

ארטה אלה (Erta Ale) הוא הר הגעש הפעיל ביותר באתיופיה והוא נמצא בצפון מזרח אתיופיה. גובה ההר 613 מטר מעל פני הים ובפסגתו יש אגם פעיל של לבה (לפעמים אפילו שניים). אגם זה הוא אחד מחמשת אגמי הלבה הקבועים בעולם והוא הותיק מכולם (הוא בוער ברציפות משנת 1906). למעשה, הר הגעש ארטה אלה הוא בעצם כיס מאגמה שמוזן ממאגר תת-קרקעי ענק של לבה. ההר מתפרץ בממוצע כל שנתיים אך לאחרונה הוא די מזייף: הפעם האחרונה שבה הוא התפרץ הייתה ב-2017 לאחר 9 שנות רגיעה.


הר הגעש ארטה אלה - Erta Ale
הר הגעש ארטה אלה – Erta Ale

אגדה מקומית מספרת שהטיפוס לפסגת ההר הוא בלתי אפשרי כי נשמות של רועים רכובים על סוסים מעופפים מונעות את הגישה אל ההר. ייתכן שהאגדה ביקשה למנוע מהמקומיים להסתכן שלא לצורך ולהימנע מהבעבוע הגעשי בפסגת ההר ומסופות החול שיד הדמיון הפכה אותן לנשמות מעופפות. הוכחה לכך אפשר למצוא בפירוש שמו של הר געש זה בשפת העפאר המקומית: "ההר המעשן". העובדה שהלבה גולשת לעיתים מצדו הדרומי זיכתה את הצד הזה בשם "השער לגיהנום". היום המיתוס הזה נשאר בגדר מיתוס ותיירים רבים שמגיעים למישורי מדבר דנקיל פוקדים גם את פסגת הר הגעש הזה ונהנים מהיופי הבראשיתי שהוא מספק.

בהר זה מתרחשת פעילות קבועה. המגמה הרותחת (כ-1000 מעלות צלסיוס) עולה על פני השטח וכשהיא מתקררת נוצרת מעין קליפה של מגמה קרושה. קליפה זו הופכת לקרום מוצק וכבד שעם הזמן שוקע עקב משקלו ומותך במגמה הלוהטת. שקיעה זו גורמת לכל התהליך להתחיל מחדש וליצור בעבוע תמידי של לבה. תהליך זה מותנה בשיווי המשקל העדין שבין כל מרכיביו וב-2004 האיזון הופר. אגם הלבה התקרר ונשאר מוצק למשך כמעט שנתיים רצופות.


תכנון טיולים באנר

airalo ad

תופעות טבע בהר הגעש ארטה אלה

  • מכתש מסוג קלדרה שנוצר עקב התמוטטות פסגת הר הגעש פנימה.
  • צינורות בזלת שנוצרו בתהליך ייחודי: השכבה העליונה של הלבה התקררה והתקשתה למרות שבתוכה המשיכה לזרום לבה נוזלית.
  • שערות פלה (Pele`s hair) – סיבים שנוצרים בהתפרצות געשית ומתיחתם ע"י הרוח יוצרת להם מבנה דמוי שערה ייחודי – סיב באורך כ-2 מטר ובקוטר של כחצי מ"מ. שערות אלו מכסות את הלבה החדשה ומוקירים בשמם את פלה, אלת הרי הגעש בהוואי.

קניה של מזכרות לבה מהר הגעש

טיול לראש ההר המעשן

עד שנת 2002 הר הגעש לא היה יעד תיירותי והגישה אליו הייתה מהאויר בלבד. כיום ניתן להגיע לראש ההר באמצעות טיול רגלי שנמשך לרוב כ-3 שעות. ניתן גם לנסוע לאורך כ-7 ק"מ בהר הגעש עצמו אבל שימו לב – כאשר הלבה בפסגת ההר מתפרצת היא מוציאה לאויר גם גזים רעילים כמו מתאן, פחמן דו-חמצני, רדון ודו-תחמוצת הגופרית ולעיתים הר הגעש גם פולט מזרקות של לבה לגובה עשרות מטרים. העובדה שהר הגעש נמצא באזור מתיחות צבאית בין אתיופיה לאריתריאה מצריכה לרוב ליווי צבאי ולכן תמיד הסתמכו על מדריכים מקומיים.