הר וונצ'י – Wenchie

הר וונצ׳י הוא הר געש כבוי בגובה 3386 מטר מעל פני הים במחוז אורומיה שבמערב אתיופיה, 155 ק"מ מאדיס אבבה. הטיפוס להר כרוך בתשלום והוא נעשה בין יערות טבעיים ונופים מרהיבים. באזור המכתש שבפסגתו מתגוררים כ-4000 איש מבני שבט האורמו ויש בו 3-4 אתרי קמפינג. מומלץ ללון במקום כי שילוב של טיול ונסיעה הוא פשוט יותר מדי.

הר וונצ'י - Wenchie

הר וונצ'י – Wenchie

לפסגת ההר ניתן להגיע ברגל או באמצעות פרדות ומומלץ לעשות זאת במהלך התקופה היבשה, כלומר מנובמבר ועד ינואר. כמו כן, מומלץ לשכור את שירותיו של מדריך מקומי בלשכת התיירות משתי סיבות :

  • הגנה – באזור היו בעבר מקרים של תקיפת תיירים ומדריך יאותת למקומיים שאתם מחוץ לתחום.
  • חיסכון כספי – שכירת מדריך מקומי לרוב כוללת את דמי הכניסה.

בלוע הר וונצ'י נמצא אגם גדול ויפה בעומק 78 מטר שמשתרע על שטח של 560 דונם. מסביב תראו מפלים, עמקים חקלאיים וכן מעיינות חמים בפינתו הדרום-מערבית. ואגב, באי Deber שבאגם הוקם במאה ה-13 מנזר Wenchi Chirkos ע"י טקלה היימנות, קדוש אתיופי שמוכר בקדושתו גם במקומות אחרים בעולם.

איך מגיעים לפסגת ההר?

  • מסלול 1 – טיול בן שעתיים (4 ק"מ) לאורך שביל Fincha עד שפת המכתש ובחזרה. ניתן לשלב טיול זה עם שיט בסירה (מסלול 5).
  • מסלול 2 – טיול בן 3 שעות (קצת יותר מ-6 ק"מ) לאורך שביל Immogil עד המעיינות החמים כולל רחצה בהם. שימו לב – המים אמורים להיות נקיים מבילהרציה.
  • מסלול 3 – טיול בן כ-4 שעות (6 ק"מ) לאורך שביל Umbi בין הצמחים והיערות המקומיים, ביקור בעמק Tilika וסיור בטחנות המים הישנות שם.
  • מסלול 4 – טיול בן 5 שעות (16 ק"מ) לאורך שביל Bagoba-Abagalalcha כולל המעיינות החמים, טחנות המים הישנות, היכרות עם הצמחיה והיערות המקומיים וביקור במפל.
  • מסלול 5 – שיט בסירה שנמשך כחצי שעה לאי Deber וביקור במנזר. מומלץ להוסיף למסלול זה גם שיט לנקודת התצפית Immogil.
אגם וונצ'י בפסגת הר וונצ'י

אגם וונצ'י בפסגת הר וונצ'י

בכל מקרה, מומלץ להצטייד בשמיכת או ערכת פיקניק ומזון כי פיקניק לשפת האגם או בעמק נחשב חוויה יוצאת דופן. אנחנו כמובן ממליצים לרכוש מזון מקומי כמו דבש ובירה שמיוצרת באזור. סיבה נוספת לקיום פיקניק היא הגדלת הסיכוי לפגוש חיות מקומיות, למשל קופי הקולומבוס וציפורים שונות כמו נשרים.

אפשרויות לינה באזור

מלבד לינה בקמפינג ניתן גם ללון בישובים הסמוכים Ambo ו-Weliso. בחלק מהמלונות תוכלו להצטייד בארוחת צהריים ארוזה לפיקניק המומלץ. ב-Weliso, מלון Negash Lodge שימש כמשכן מלכותי בתקופת כהונתו של הקיסר האתיופי היילה סילאסי. הלינה בו מומלצת במיוחד וגם אתם תרגישו שם כמו בני מלכים.