הפארק הביוספרי קאפה (Kafa)

הפארק הביוספרי קאפה הוא אחד משלושה פארקים באתיופיה שהוכרו ע”י אונסק”ו והוא הגדול והנגיש מבין שלושתם. בפארק יש מיני צמחים שונים, אנדמיים למקום כגמו טף אך הוא ידוע בעיקר בשל העובדה שהוא כנראה המקור של פולי הקפה מזן ערביקה, אחד ממיני הקפה הטובים והמשובחים בעולם (מי רוצה נספרסו?). הקפה שגדל בפארק העניק למקום את שמו ויש לו משמעות כלכלית והיסטורית חשובים באתיופיה.

קטיף קפה באתיופיה - הפארק הביוספרי קאפה

קטיף קפה באתיופיה – הפארק הביוספרי קאפה

הפארק הביוספרי קאפה נמצא במחוז קאפה 460 דרום מערבית לאדיס אבבה והוא משתרע על 7600 קמ”ר והוא גובל במוקדי עניין שונים.

  • מדרום – הוא גובל ביער הלאומי בונגה (Bonga National Forest Priority Area)
  • ממזרח – תוחם אותו נהר Gojeb
  • מצפון – נמשך היער הלאומי Gewata-Yeba (נקרא גם Boginda)
  • ובמערבו – נמצא היער הלאומי גשה (Gesha)

הפארק נחשב לריאות הירוקות של אתיופיה והוא משמש כמקור חשוב לגידולים ברי-קיימא נוספים כמו פלפל, דבש והל. הפארק כולל גם אתרים בעלי משמעות תרבותית וביולוגית, למשל: יער העננים שנמצא במדרונות הפארק (בגבהים שנעים בין 1400 ל-1900 מטר מעל פני הים) נחשב לאחד מהאחרונים מסוגו באתיופיה.

הכפרים ברחבי הפארק הביוספרי קאפה

בפארק יש מספר יישובים חקלאיים והוא משמש בית ליותר מחצי מיליון תושבים. פרנסת תושבי הפארק מושתתת על חקלאות אבל גם סחר ותיירות כמו למשל מוזיאון הקפה בבונגה.

מלונות בעיירה ג’ימה קרוב לפארק

יער העננים

ביער העננים היפהפה שבפארק חיים קופים, אריות, נמרים, היפופוטמים, אנטילופות וגם 300 מיני ציפורים. 11 מהן הם מינים של ציפורים אנדמיות. בנוסף זהו מקום גידולו הטבעי של 5000 תתי זנים של קפה ערביקה. כיום יער זה בסכנה בשל שימוש בעציו כעצי בעירה וביעורו לצורך חקלאות ומרעה. התחזיות צופות שהמשך פעולות אלו בפארק יגרמו לחיסול יער העננים שלו עד שנת 2020, כולל הקפה. במסגרת המאמצים להגן על הפארק הוא נכלל ב-2011 ברשימת הפארקים הביוספרים של אונסק”ו.

מוזיאון הקפה בבונגה

המוזיאון פתוח כל יום (מלבד יום א) בשעות 08:00-17:30 והוא מציג את ההיסטוריה של הקפה במדינה. בנוסף, המוזיאון מציג ממצאים ארכיאולוגיים מהאזור ואת דרכי הכנת הקפה בסגנון המקומי. אתר האינטרנט של המוזיאון.

טיולים עצמאיים וטיולים מודרכים בפארק

בפארק יש אפשרויות רבות לטיולים רגליים עם מדריכים מוסמכים מלשכת התיירות בבונגו. אפשר לרדת לשטח בטיול של יום אחד או יותר, עם או בלי לינה ועוד. אתר הפארק.

הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם