אגם קוקה – Koka

אגם קוקה

אגם קוקה

אגם קוקה נמצא ממזרח לעיר אדאמה (הידועה בשמה "נצרת") כ-100 ק"מ דרומית לאדיס אבבה (כשעה נסיעה). האגם נמצא בגובה של 1590 מטר מעל פני הים ושטחו 250 קמ"ר. האגם הוא חלק מאגמי עמק הריפט שנוצרו כתוצאה מהשבר הסורי-אפריקאי, הוא משופע בדגים ולכן מושך אליו מצד אחד עופות מים ומצד שני דייגים.

במשך שנים האגם שימש כמקור היחידי של מים מתוקים לתושבי האזור, הן לצרכי שתייה והן לצרכי השקייה אבל כיום הוא בסכנה בגלל הפיתוח הכלכלי באזור. הקמתם של מפעלים תעשייתים הביא להזרמת שפכים כימיים לאגם כמו מתכות כבדות, פוספטים ומזהמים אורגנים. התושבים המקומיים טוענים שאיכות המים במקום ירדה, שהשקיית עדרי הצאן במים מהאגם גרמה למותם, שאוכלוסיית הדגים במקום התדלדלה ושהם סובלים מבעיות רפואיות רבות, למשל  טיפוס, מומים מולדים, שלשול, שלפוחיות בעור, דלקות ומחלות כבד.

העובדות בשטח מדברות

אפשר להסכים או לא עם התושבים המקומיים אבל דבר אחד ודאי – מי האגם הפכו לירוקים הודות לרעלים שהוזרמו אליו וגדלות בו אצות רעילות. למעשה, כיום רוב התיירים שמגיעים למקום פשוט טועים – הם מגיעים לאגם מלאכותי שנוצר כתוצאה מבניית סכר הידרואלקטרי בשם קוקה על נהר אוואש. האגם המלאכותי משופע בדגים, היפופוטמים, תנינים ועופות מים (למשל אווזים וחסידות) אבל שמו המקובל של האגם המלאכותי הוא אגם Gelila ולא קוקה. עם זאת, אתם מוזמנים להיזהר כי המקום נחשב מסוכן למקומיים ולתיירים.

אם אתם כבר פה…

המעיינות החמים Garagadi

זה נכון שלא כדאי להתרחץ במים של אגם קוקה ולכן הכנו לכם חלופה. אל תחמיצו ביקור במעיינות החמים Garagadi שנמצאים 6 ק"מ מאגם קוקה. במקום 16 מעיינות חמים שמשמשים לרחצה הן של בני אדם (תושבים מקומיים ועולי רגל מרחבי אתיופיה) ובעלי חיים כמו תנינים והיפופוטמים. הגישה למקום לכאורה קלה, אבל היא מצריכה את חציית הסכר באמצעות רכב שכור 4X4 ואישורים כתובים מראש. האם הם שווים את המאמץ? לפי דעתנו כן.