אתיופיה https://ethiopia.co.il הממלכה האפריקאית הקדומה והקסומה Thu, 26 Apr 2018 18:11:23 +0000 he-IL hourly 1 7 סיבות לבקר באתיופיה https://ethiopia.co.il/7-%d7%a1%d7%99%d7%91%d7%95%d7%aa-%d7%9c%d7%91%d7%a7%d7%a8-%d7%91%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%94/ Thu, 26 Apr 2018 18:11:23 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3207 אולי תופתעו לדעת אבל אתיופיה נחשבת ובצדק לאחת המדינות היפות, המרתקות והמעניינות ביותר ביבשת אפריקה. עם זאת, לצערנו אתיופיה היא גם אחת המדינות הלא-מתוירות ביבשת והתייר הממוצע מוותר עליה מסיבה אחת – היא נתפסת לרוב ושלא בצדק כארץ מוכת רעב ובצורת. האמת היא שאתיופיה שימשה במשך שנים כצומת דרכים של מסחר ותרבות, כך שההיסטוריה שלה […]

הפוסט 7 סיבות לבקר באתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אולי תופתעו לדעת אבל אתיופיה נחשבת ובצדק לאחת המדינות היפות, המרתקות והמעניינות ביותר ביבשת אפריקה. עם זאת, לצערנו אתיופיה היא גם אחת המדינות הלא-מתוירות ביבשת והתייר הממוצע מוותר עליה מסיבה אחת – היא נתפסת לרוב ושלא בצדק כארץ מוכת רעב ובצורת.

האמת היא שאתיופיה שימשה במשך שנים כצומת דרכים של מסחר ותרבות, כך שההיסטוריה שלה מרתקת, היא כוללת אתרים עתיקים יחידים במינם ואפילו נחשבת לערש האנושות הודות לשרידים פרה-היסטוריים מדהימים.

בנוסף, באתיופיה יש נופים עוצרי נשימה של יערות גשם, נהרות כבירים, מדבריות יבשים ושמורות טבע עם מגוון של חיות בר אנדמיות ונדירות. אנחנו ממליצים לכם לבקר באתיופיה ולהיווכח בעצמכם בפער בין הדימוי למציאות וכדי להקל עליכם את ההחלטה, לפניכם 7 סיבות שיגרמו גם לכם לארוז את המזוודה ולטוס עוד השנה לאתיופיה:

סיבה מספר 1 – לגלות את הקסם האנושי

אישה אתיופית באדיס אבבה

האוכלוסייה באתיופיה לא רק מיוחדת במינה יחסית אלינו אלא גם יחסית לאפריקה כולה. למעשה, זו המדינה היחידה באפריקה שיש לה היסטוריה כתובה ואלפבית משלה. כשמוסיפים לכך את העובדה שאתיופיה מעולם לא נכבשה ע”י אומה אחרת, מתקבלת תרבות ייחודית, אותנטית ומרתקת.

תרבות זו מושרשת בכל תחומי החיים החל מאוכל, מוזיקה, מחול, דת ועוד. למעשה, בכל טיול באתיופיה הנוף האנושי מעניין לא פחות מהנוף הפיזי והוא חלק מהחוויה.

סיבה מספר 2 – להתאהב בניו יורק של אפריקה

Lion of Judah אדיס אבבה אתיופיה

Lion of Judah אדיס אבבה אתיופיה

בירת אתיופיה אדיס אבבה משמשת כשער הכניסה למדינה אבל היא הרבה יותר מזה – העיר נחשבת לניו יורק של אפריקה כי היא עיר חיה בכל מובן המילה. העיר אמנם חדשה יחסית לערים אחרות באתיופיה (רק בת כ-130 שנה), אבל כל אחד יכול למצוא בה משהו לאהוב.

אוהבי השווקים והשופינג יתלהבו משוק מרקטו שנחשב לגדול באפריקה ומחנויות המזכרות האותנטיות, חובבי האדריכלות ישמחו לבקר בארמונות ובקתדרלות, שוחרי תרבות ייהנו מביקור במוזיאונים ייחודיים וחובבי הקפה ישמחו להתארח בטקס קפה מסורתי.

וזה לא הכל, אדיס אבבה משמשת כמרכז הכלכלי של המדינה ולכן היא אתיופיה בזעיר אנפין. בעיר ניתן להתרשם מעבודות יד, מתכשיטים, מחפצי עור ומפסלי עץ מגולפים פרי עבודתם של 80 השבטים השונים שמתגוררים במדינה.

סיבה מספר 3 – להרגיש כמו אינדיאנה ג’ונס באקסום

עתיקות בעיר אקסום אתיופיה

עתיקות בעיר אקסום אתיופיה

אם אתם חובבי היסטוריה או ארכאולוגיה אסור לכם לוותר על ביקור באקסום, אחת הערים העתיקות באתיופיה שהקומה לפני כ-2500 שנה. עיר זו שימשה בעבר כאימפריה מסחרית ששלטה על שני צידיו של ים סוף.

באקסום נמצא שדה האסטלות שכולל כ-100 אסטלות (אובליסקים ענקיים מאבן חול) שנבנו לפני כ-2000 שנה. עד היום לא בטוח למה שימש המקום אבל דבר אחד בטוח – הוא נחשב לאחד מהסמלים של אתיופיה ובהחלט שווה ביקור.

אבל עם כל הכבוד לשדה האסטלות (ויש כבוד) רוב התיירים באקסום מגיעים למקום אחד – כנסיית גבירתנו מרים מציון שנחשבת לאתר הנוצרי הקדוש ביותר במדינה. במקום נמצא לפי המסורת המקומית ארון הקודש מבית המקדש עם לוחות הברית מהר סיני. ובמילים אחרות – אינדיאנה ג’ונס זה כאן.

סיבה מספר 4 – לבקר בקאמלוט של אפריקה

הציורים על קירות ותקרת כנסיית דברה ברהאן סלאסי בגונדר

הציורים על קירות ותקרת כנסיית דברה ברהאן סלאסי בגונדר

השם גונדר אולי מוכר לכם הודות לבתי הכנסת שבה ולהיותה המרכז של יהדות אתיופיה, אבל היא יעד חובה למבקרים באתיופיה גם מסיבות אחרות והיא נחשבת לקאמלוט של אפריקה. העיר שימשה כבירה הראשונה של הקיסרות האתיופית ונודעת בזכות המתחם הקיסרי פאסיל גמב – מתחם שכולל טירות אבן בסגנונות אדריכליים שונים.

לגונדר יש חשיבות גם מבחינה נוצרית והיא ביתה של כנסיית דברה ברהן סלאסי, אחת הכנסיות היפות בעולם שמפורסמת הודות לפרסקאות המרהיבות שעל קירותיה ובתקרתה. וכמובן אסור להפסיד את המרחצאות המקומיים, במיוחד בחג הטימקת (חג ההתגלות לפי המסורת האתיופית) שנחגג בהם ברוב פאר.

סיבה מספר 5 – להרגיש על גג העולם בפארק הרי סימיאן

פארק הרי סימיאן

פארק הרי סימיאן

פארק הרי סימיאן בצפון אתיופיה כולל 12 פסגות שמתנשאות לגובה של יותר מ-4000 מטר. אחת מפסגות אלו היא ראס דג’ן – ההר הגבוה ביותר באתיופיה  שמתנשא לגובה 4533 מטר מעל פני הים).

אבל הפארק מתאים לא רק לחובבי גבהים, הרפתקאות או טיפוס הרים אלא לכולם מסיבה אחת – כל אחד ימצא בו מה לאהוב והוא כולל נופים מרהיבים, טבע בראשיתי ובעלי חיים נדירים כמו הזאב האתיופי, היעל האתיופי, בבון זנוב ורבים אחרים.

סיבה מספר 6 – לגלות את מקורות הנילוס

מפלי הנילוס הכחול

מפלי הנילוס הכחול

אם אתם רוצים להרגיש ולו במעט כמו ד”ר ליוונגסטון אתם מוזמנים למפלי הנילוס הכחול. אמנם אלו לא ממש מקורות הנילוס אבל המראה כאן מרהיב לא פחות – מפלים של ארבעים מטר גובה וחצי קילומטר רוחב בעונה הגשומה לא ישאירו אתכם אדישים.

ואם אתם כבר כאן אל תוותרו על ביקור בבהר דר, העיר ששוכנת לגדותיה של האגם הגדול באתיופיה שמשמש כמקור המרכזי והראשי של הנילוס הכחול – אגם טאנה. העיר משמשת כנקודת מוצא לטיולים בסביבה ובעיקר לשייט בין איי האגם שבהם מנזרים וכנסיות.

סיבה מספר 7 – להרגיש בבית בירושלים של אתיופיה

כנסייה חצובה באבן - לליבלה

כאשר נכבשה ירושלים בידי המוסלמים במאה ה-12 החליט הקיסר האתיופי לליבלה לבנות לה תחליף באתיופיה. המיקום שנבחר הוא אי-שם ברמה האתיופית והוא נושא את שמו של הקיסר – לליבלה.

במקום יש 11 כנסיות חצובות בסלע שקיבלו שמות של אתרים שכולנו מכירים מירושלים. יש הטוענים שזהו אחד האתרים המרתקים באתיופיה ואנחנו אומרים – בואו לראות בעצמכם כי לא סתם המקום נכלל באתרי המורשת העולמית של אונסק”ו. ואגב, כל הכנסיות עדיין שלמות, מתפקדות ופעילות.

הפוסט 7 סיבות לבקר באתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
מה ללבוש לטיול באתיופיה? https://ethiopia.co.il/%d7%9e%d7%94-%d7%9c%d7%9c%d7%91%d7%95%d7%a9-%d7%9c%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%91%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%94/ Fri, 20 Apr 2018 15:40:56 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3204 שואלים אותנו רבות מה ללבוש באתיופיה והחלטנו להיענות לאתגר ולרשום את ההמלצות שלנו. אנחנו ממליצים גם לקרוא את “רשימת ציוד לטיול באתיופיה” כדי לקבל תמונה כמה שיותר מלאה לפני ביקורכם באתיופיה. טיפים כלליים בנוגע ללבוש בגדים נוחים, קז’ואל הם חובה לנוסעים לאתיופיה. תמיד כדאי להעדיף בגדים פשוטים יותר מאשר בגדים אלגנטים ומגונדרים. מומלץ ללבוש בגדים […]

הפוסט מה ללבוש לטיול באתיופיה? הופיע ראשון באתיופיה

]]>
שואלים אותנו רבות מה ללבוש באתיופיה והחלטנו להיענות לאתגר ולרשום את ההמלצות שלנו. אנחנו ממליצים גם לקרוא את “רשימת ציוד לטיול באתיופיה” כדי לקבל תמונה כמה שיותר מלאה לפני ביקורכם באתיופיה.

שמיכות וכרבוליות כותנה ארוגות ביד (Gabbi)

טיפים כלליים בנוגע ללבוש

 • בגדים נוחים, קז’ואל הם חובה לנוסעים לאתיופיה. תמיד כדאי להעדיף בגדים פשוטים יותר מאשר בגדים אלגנטים ומגונדרים.
 • מומלץ ללבוש בגדים מבדים טבעיים כמו פשתן, במבוק וכותנה שיגנו עליכם מהחום הכבד. בנוסף, בגדים אלו קלים לכביסה ומתייבשים בקלות.
 • כובע רחב שוליים, משקפי שמש, חומר או צמידים דוחי יתושים וקרם הגנה הם חובה.
 • אנחנו ממליצים ללבוש בגדים בצבעים בהירים שלא סופגים את קרינת השמש, אבל לא ללבוש בגדים לבנים כי הם מתלכלכים ומתאבקים מהר מאוד. המנעו גם מבגדים בצבע כחול שאליהם נמשכים זבובי הצ’ה צ’ה שמעבירים את מחלת השינה.
 • לבשו כמה שיותר בגדים עם שרוולים ומכנסיים ארוכים. הם גם יגנו עליכם מקרינת השמש וגם יגנו עליכם מפני יתושים.
 • אם אתם מתכננים טרקים באתיופיה מומלץ שתצטיידו בנעלי הליכה קלות או בסניקרס.

טיפים לנשים 

 • השאירו את התכשיטים וחפצי הערך בבית פשוט כי לא תצטרכו אותם באתיופיה. לקבלת טיפים נוספים לנשים בלבד אתן מוזמנות לקרוא את “נשים מטיילות באתיופיה
 • העדיפו מכנסיים, חצאיות ושמלות בסגנון רפוי כדי להמנע משפשפות למיניהן
 • הצטיידו בצעיף או בסארונג שיכולים לשמש אתכן בכמה דרכים: גם להגנה מפני השמש, גם כאמצעי לשדרוג המראה בקלות וגם ככיסוי עליון במקומות שבהם נדרשת צניעות (כנסיות ומסגדים למיניהם).
סארונגים בצבעים ובסגנונות שונים

סארונגים בצבעים ובסגנונות שונים

להתלבש בהתאם למזג האויר

תנאי מזג האויר באתיופיה משתנים לפי האזורים השונים ועונות השנה, כך שאנחנו ממליצים להתעדכן בתחזית לפני שאתם יוצאים לדרך. בעונה הרטובה למשל (לרוב יוני-אוגוסט) יורדים גשמים ברוב המדינה. כדאי להצטייד במעיל חסין גשם ובמטרייה.

כמו כן, מזג האויר באתיופיה משתנה בהתאם לגובה מעל פני הים, כך שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם השינויים במזג האוויר היא לנקוט בשיטת הבצל הידועה.

מומלץ ללבוש בגדים מצמר קל שמווסתים בהצלחה את חום הגוף, שומרים עליכם בקור, מסלקים לחות כאשר חם ולא סופגים את ריח הגוף גם לאחר לבוש ממושך.

וטיפ אחרון …

תמיד תוכלו להשלים חוסרים ובגדים בשווקים השונים (אל תפספסו את שוק המרקטו באדיס אבבה) אז השאירו קצת מקום פנוי בתרמיל ובראש…

 

 

הפוסט מה ללבוש לטיול באתיופיה? הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אגם אסלה Assale Lake https://ethiopia.co.il/%d7%90%d7%92%d7%9d-%d7%90%d7%a1%d7%9c%d7%94-assale-lake/ Wed, 11 Apr 2018 17:44:17 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3197 זהו אגם המלח הגדול ביותר במזרח אתיופיה ובו כורים אנשי שבט אפאר המקומי מלח. המקום נקרא גם “ים המלח האתיופי” אבל גם אם תחפשו בגוגל לא תמצאו אותו כי במפות של גוגל הוא נקרא בשם Lake Karum. יש גם סיכוי שלא תמצאו את המקום גם בעתיד, כי ממשלת אתיופיה מתכננת באזור רשת כבישים שכנראה תהפוך את […]

הפוסט אגם אסלה Assale Lake הופיע ראשון באתיופיה

]]>
זהו אגם המלח הגדול ביותר במזרח אתיופיה ובו כורים אנשי שבט אפאר המקומי מלח. המקום נקרא גם “ים המלח האתיופי” אבל גם אם תחפשו בגוגל לא תמצאו אותו כי במפות של גוגל הוא נקרא בשם Lake Karum. יש גם סיכוי שלא תמצאו את המקום גם בעתיד, כי ממשלת אתיופיה מתכננת באזור רשת כבישים שכנראה תהפוך את כרית המלח במקום להיסטוריה. בקיצור, אם אתם מתכננים טיול באיזור, כדאי לכם להזדרז.

‏‏אורחת גמלים בדרכה מאיזור אגם אסלה למקלה

‏‏אורחת גמלים בדרכה מאיזור אגם אסלה למקלה

המלח במקום נוצר באופן ייחודי. הסלעים במדבר דנקיל מורכבים ברובם ממאגמה (לבה שנפלטה מהר געש) שהתקררה עם הזמן. כאשר קצב אספקת המאגמה איטי יותר מקצב ספיגתו של הים האדום, האזור כולו מוצף בים ושוקע. בעונה היבשה המים מתאדים ומותירים אחריהם משקעי מלח עבים (מעל מטר עובי), התוצאה לדוגמה היא אגם המלח אסלה.

מלונות מומלצים במחוז אפאר קרוב לשקע דנקיל ולאיזור אגם אסלה

שיטות כריה מסורתיות שעוברות מדור לדור

גם היום, כבעבר, המלח נכרה ביד ממאגר שקוטרו כ-200 מטר בשיטות שלא השתנו מאז המאה השישית לספירה. המלח מופרד באמצעות מקלות מעץ, מסותת באמצעות גרזנים לגושים בגודל 6 ק”ג האחד ומועמס על גבי גמלים במסע (240 ק”מ שהן כשבוע הליכה) למקלה. לא רק שהמלאכה נחשבת קשה במיוחד הודות לחום הכבד, אלא שהמלח מחזיר את קרינת השמש והמלח פוצע את הרגליים והידיים החשופים לשמש.

חציבת מלח באגם אסלה

חציבת מלח באגם אסלה

כך למעשה משימה שהיא מלכתחילה קשה הופכת לכמעט בלתי אפשרית. מיותר אולי לציין שהעבודה במקום נעשית ללא כובעים ושתזונת העובדים מבוססת על שני מרכיבים: לחם יבש ומים. ואם תהיתם, כל גמל נושא על גבו כ-8 בלוקים מכל צד כך שמדובר בכ-100 ק”ג מלח. המסע כולל גם מעבר הרים בגובה 2350 מטר והליכה בלילות בלבד, כי ביום פשוט זה בלתי אפשרי עקב החום הכבד.

רוב תושבי הכפר הסמוך לאיזור אגם אסלה, האמד עלי (Hamed Ali) עובדים בכריית המלח (כ-4000 איש). סמיכותו של הכפר לאגם מחייבת את שיירות הגמלים לעבור דרכו ולשלם מס מעבר.

למרות שמדובר בשיירות של עשרות או מאות בעלי חיים (גמלים נושאי מלח וחמורים נושאי מזון), כל העסק מתנהל בשקט מופתי. ומה עושים עם המלח? המלח המקומי שנחשב לאיכותי באתיופיה שימש בעבר כמטבע עובר לסוחר, אך כיום הוא משמש לבישול ולשימור מזון. מכיוון שמקומות רבים באתיופיה טרם חוברו לחשמל (ויש רבים כאלה) אין בהם מקררים והמלח הוא מוצר מבוקש.

אגב, מלח שמיועד לתובלה למקומות רחוקים יותר ממקלה וליצוא, דווקא נכרה בסביבות אגם אסלה ע”י מיטב הציוד הכבד המודרני. המקומיים כמובן רואים בכך איום על פרנסתם מסיבה אחת – כריית מלח היא כנראה הדבר היחידי שאפשר לעשות באיזור הכל כך צחיח הזה.

מלונות מומלצים במחוז אפאר הסמוך

הפוסט אגם אסלה Assale Lake הופיע ראשון באתיופיה

]]>
שוק הגמלים בבאטי – Bati https://ethiopia.co.il/%d7%a9%d7%95%d7%a7-%d7%94%d7%92%d7%9e%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%91%d7%90%d7%98%d7%99-bati/ Thu, 29 Mar 2018 17:27:02 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3190 אם אתם מבקרים בצפון אתיופיה ובמיוחד בפארק הלאומי יאנגודי רסה, אנחנו ממליצים לכם להשלים את החוויה באמצעות ביקור בבאטי (רק כשעה וחצי נסיעה משם). אנחנו ממליצים לא לפספס את השוק המקומי ולא רק לצאת משם עם מזכרות אלא לחוות שם הלכה למעשה את הלכות המסחר בגמלים. אמנם השוק מאובק ורוב האנשים מתעלמים ממנו, אבל הוא […]

הפוסט שוק הגמלים בבאטי – Bati הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אם אתם מבקרים בצפון אתיופיה ובמיוחד בפארק הלאומי יאנגודי רסה, אנחנו ממליצים לכם להשלים את החוויה באמצעות ביקור בבאטי (רק כשעה וחצי נסיעה משם). אנחנו ממליצים לא לפספס את השוק המקומי ולא רק לצאת משם עם מזכרות אלא לחוות שם הלכה למעשה את הלכות המסחר בגמלים.

אמנם השוק מאובק ורוב האנשים מתעלמים ממנו, אבל הוא נמצא רק 5 דקות הליכה מהמסגד המרכזי של העיר – כך שאין שום סיכוי שתפספסו אותו. אנחנו ממליצים להגיע למקום בימי שני שבהם נערך שוק בעלי החיים הגדול ביותר באתיופיה.

גמל

ללכת עם העדר

והמלצה נוספת – למרות הפיתוי וההיגיון להגיע למקום ברכב שכור, אל תעשו את זה בימי שני כי העיר עמוסה לעייפה בסוחרים, בגמלים ובמיני בקר שונים. אז מה לעשות עם הרכב? להחנות אותו ברחבי העיר וללכת בעקבות העדר תרתי משמע לשוק שכולו חוויה.

אמנם השוק תוסס ומלא חיים אבל האוירה בו רגועה ונדמה כאילו הכל נעשה ב”סלואו מושן”. יש כאלו שאומרים שהמקור לאוירה הם הגמלים שידועים כבעלי חיים רגועים, אבל אנחנו מאמינים שזהו פשוט עוד הבדל בין אפריקה לעולם המערבי. ובינינו – גם במקומות אחרים באתיופיה ה”זמן אתיופי” שולט והדברים מתנהלים בקצב איטי מאוד.

הסוחרים עומדים בשקט ומחפשים פינה של צל, אין הכרזה על הסחורה בקול רם ואין התמקחות בצעקות כמו שאנחנו מכירים. גם המכירה/קנייה נעשית בשקט והסחורה מכל סוג (גמלים, בקר וכו’) מועברת בדממה לבעליה החדשים.

פמיניזם נוסח באטי

ובבאטי כמו במקומות אחרים ברחבי אתיופיה (בעיקר במחוזות אורומיה ואפאר), יש אוצר מילים מפורט בתחום הגמלים – ממש כמו שלאסקימוסים יש 70 מילים שונות לתאר שלג. למשל, בשפת האורומו הגמלים החזקים והגדולים נקראים korona.

נאמר לנו שבשוק באטי נמכרים רק גמלים זכרים ולא נאקות מסיבה אחת – חלב נאקות נחשב באתיופיה למשקה מעורר תשוקה, ואף בר דעת לא יעז למכור את הנאקה שלו. למעשה, נאקות שמגיעות לשוק הן נאקות זקנות שנמכרות לבשר.

בכר יונק מאמו הנאקה

בכר יונק מאמו הנאקה

כאמל היא לא רק סיגריה

מחיר הגמלים תלוי בראש ובראשונה בשיניים שלהם, ממש כמו במכירת סוסים. ורק שתדעו – גמל משובח הוא גמל שנפלו לו לפחות 2 שיניים מתוך ה-4 הקיימות. גמל כזה יוכל לשמש את בעליו עוד שנים רבות בהצלחה וכן, מסתבר שגם אצל גמלים יש שיני חלב ממש כמו אצלנו.

אחרי יום בשוק של באטי גילינו שהגמלים פה הם המרכז ולא רק מבחינה מסחרית. לכל דבר פה יש צבע כאמל החל מהאדמה החולית ועד השמיים המאובקים. כנראה האוירה של הגמלים השתלטה על העיר, כי אחרת אין לנו הסבר איך עיר כמו באטי הופכת ביום השוק למדבר אמיתי. המקומיים אומרים שהגמלים נושאים איתם את המדבר לכל מקום ולנו לא נותר אלא להסכים.

אנחנו לא יודעים מה איתכם, אבל אנחנו באופן אישי באנו לבאטי והתאהבנו. או במילים אחרות : באטי – ראיתי ונשביתי.  לא מאמינים? נראה אתכם עומדים מול הקסם של הסרטון הזה שצולם בשוק של באטי.

הפוסט שוק הגמלים בבאטי – Bati הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אדיס אבבה – אחת מהערים הקוליות ביותר של 2018 https://ethiopia.co.il/%d7%90%d7%93%d7%99%d7%a1-%d7%90%d7%91%d7%91%d7%94-%d7%90%d7%97%d7%aa-%d7%9e%d7%94%d7%a2%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%a7%d7%95%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%99%d7%95%d7%aa%d7%a8-%d7%a9/ Sat, 24 Mar 2018 06:17:02 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3183 המגזין פורבס טוען שהעולם אינו כפר גלובלי קטן אלא נעשה גדול יותר ויותר. למעשה, רשימת אתרי החובה לבקר בהם רק הולכת וגדלה, כך שבחירה של יעד חדש הופכת למשימה מורכבת ומעייפת. לכן, המגזין שאל מומחים בכמה סוכנויות תיירות בינלאומיות לגבי יעדים חדשים וקוליים שטרם התגלו לעולם. בין נגסאקי שביפן, קהיר במצריים ופואבלה שבמקסיקו, אחד היעדים אותו כולם […]

הפוסט אדיס אבבה – אחת מהערים הקוליות ביותר של 2018 הופיע ראשון באתיופיה

]]>
המגזין פורבס טוען שהעולם אינו כפר גלובלי קטן אלא נעשה גדול יותר ויותר. למעשה, רשימת אתרי החובה לבקר בהם רק הולכת וגדלה, כך שבחירה של יעד חדש הופכת למשימה מורכבת ומעייפת. לכן, המגזין שאל מומחים בכמה סוכנויות תיירות בינלאומיות לגבי יעדים חדשים וקוליים שטרם התגלו לעולם.

בין נגסאקי שביפן, קהיר במצריים ופואבלה שבמקסיקו, אחד היעדים אותו כולם הזכירו היא העיר אדיס אבבה באתיופיה.

גשר הרכבת הקלה בכיכר מקסיקו, אדיס אבבה

גשר הרכבת הקלה בכיכר מקסיקו, אדיס אבבה

המגזין טוען שאדיס אבבה היא עיר חיונית ומדהימה ושאסור לפספס אותה. העיר היא ביתם של יותר מ-80 לאומים שונים, כך שהיא לא רק מוקד תרבותי אלא גם שער לעולם שרובנו לא מכירים. העיר אמנם לא עלתה על מפת התיירות העולמית, אבל היא גורמת לכל אחד שמבקר בה לחוויה חד-פעמית ובלתי נשכחת.

מלונות מומלצים באדיס אבבה יש פה

המגזין ממליץ במיוחד על ביקור במוזיאון האתנוגרפי שנחשב לאחד המוזיאונים המובילים באפריקה, אבל מבחינתו גולת הכותרת היא סצינת חיי הלילה המפתיעה של אדיס אבבה. אנשי המגזין ממליצים לא לוותר על ביקור במועדוני ג’ז שמשלבים מוסיקה מסורתית, אפרו פאנק וכמובן ג’ז.

אז סנוב, באדיס אבבה כבר היית?

הפוסט אדיס אבבה – אחת מהערים הקוליות ביותר של 2018 הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אבונה יוסף – Abuna Yosef https://ethiopia.co.il/%d7%90%d7%91%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%99%d7%95%d7%a1%d7%a3-abuna-yosef/ Thu, 22 Mar 2018 07:14:31 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3178 אבונה יוסף הוא ההר השלישי בגובהו באתיופיה. ההר מתנשא לגובה 4300 מטר מעל פני הים ומטיילים רבים עורכים אל פסגתו טיול רגלי ארוך בן מספר ימים. הטרק אל פסגת ההר יוצא לדרכו מעל הכנסיות החצובות בסלע של לליבלה בצפון אתיופיה ולאורכו צפויים לכם נופי בראשית יפהפיים והתחככות עם התושבים המקומיים והתרבות המסורתית האתיופית. לפני היציאה לטרק אבונה […]

הפוסט אבונה יוסף – Abuna Yosef הופיע ראשון באתיופיה

]]>
פסגת אבונה יוסף - Abuna Yosef

פסגת אבונה יוסף – Abuna Yosef

אבונה יוסף הוא ההר השלישי בגובהו באתיופיה. ההר מתנשא לגובה 4300 מטר מעל פני הים ומטיילים רבים עורכים אל פסגתו טיול רגלי ארוך בן מספר ימים. הטרק אל פסגת ההר יוצא לדרכו מעל הכנסיות החצובות בסלע של לליבלה בצפון אתיופיה ולאורכו צפויים לכם נופי בראשית יפהפיים והתחככות עם התושבים המקומיים והתרבות המסורתית האתיופית.

לפני היציאה לטרק אבונה יוסף רצוי ללון כמה ימים קודם בלליבלה כדי להתחסן מפני מחלת גבהים. הצטיידו בציוד חם (שק שינה תרמי ובגדים חמים). מכיוון שלא יהיו מקלחות לאורך המסלול, תוכלו למלא את התיק בבגדים חמים כי תצטרכו רק מברשת שיניים, משחה, דאודורנט ונייר טואלט. ולא, העדר המקלחות לא פוגעת באותנטיות של הטרק אלא דווקא להיפך.

שאיבת מים וכביסה במי מעין - אתיופיה

שאיבת מים וכביסה במי מעין – אתיופיה

טרק אבונה יוסף

הטרק הקלאסי הוא מעגלי ונמשך 3 ימים, אבל אפשר כמובן לחזור בדרך שונה ואז הטרק מתארך לפי רצונכם.

 • ביום הראשון הולכים כ-6 שעות בין חורשות ושדות חקלאיים, כך שההליכה ביום זה נחשבת לקלה.
 • ביום השני הולכים לפחות 8 שעות והוא נחשב ליום הקשה ביותר מבחינה פיזית. מספר שעות ההליכה תלוי בקצב הטיפוס שלכם ובזמן שתקדישו להתפעל מהנוף.
 • ביום השלישי הולכים רק 6 שעות וגם הוא נחשב ליום קל יחסית.

קפה וחיוכים

אמנם הנוף בטיול אינו מרשים כמו במקומות אחרים באתיופיה (למשל הרי סימיאן) אבל זו כלל לא המטרה. למעשה המוקד בטרק הזה הוא הנוף האנושי, בעיקר הכפרים שחוצים בדרך והמפגש עם צורת החיים המסורתית והאותנטית של רוב תושבי אתיופיה.

ככה תוכלו לישון בבתים לצד חיות המשק, לעזור בעבודות השדה, להשתתף בטקס הקפה המסורתי ובעיקר לחייך כל הדרך לפסגת ההר ובחזרה. לכן, אנחנו ממליצים לא להתפתות לחברות מסחריות שמלינות את האורחים בבקתות משלהן, כך שאתם מאבדים את כל החוויה והכסף שלכם לא הולך לקהילה. וכמובן שהמחיר יקר יותר…

טקס קפה אתיופי

טקס קפה אתיופי

אוכל, קדימה אוכל

אם אתם שואלים את עצמכם את השאלה הפולנית הידועה “מה יש לאכול?”, בטח תשמחו לדעת שבטרק אבונה יוסף עומדות לרשותכם כמה אפשרויות:

 • לקחת איתכם אוכל ולבשל בעצמכם. מומלץ להצטייד במאכלי עתירי אנרגיה כמו חמאת בוטנים, אבוקדו וכו’.
 • לקחת איתכם טבח. יש לוודא שהוא עורכת מראש את הקניות לפי רצונכם כדי שתקבלו את האוכל שאתם אוהבים.
 • לאכול בבתים מקומיים לאורך הטרק (מומלץ!).

כמו כן, אנחנו ממליצים לקחת מתורגמן כי האמהרית באזור לליבלה שונה מהאמהרית הנפוצה בשאר אתיופיה. האמת שמול הנופים המרהיבים לא תצטרכו לדבר הרבה, אבל מילה אחת באתיופית עשויה לשבור את הקרח ממש מהר במקרים מסויימים.

הגעה לאבונה יוסף דרך לליבלה

הפוסט אבונה יוסף – Abuna Yosef הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אדיס אבבה: 10 הדברים הטובים ביותר לעשות בבירה האתיופית https://ethiopia.co.il/%d7%90%d7%93%d7%99%d7%a1-%d7%90%d7%91%d7%91%d7%94-10-%d7%94%d7%93%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%98%d7%95%d7%91%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%99%d7%95%d7%aa%d7%a8-%d7%9c%d7%a2%d7%a9%d7%95%d7%aa-%d7%91/ Mon, 19 Mar 2018 21:24:03 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3173 רדיקלית, מטורפת ומרגשת – קשה לתאר במדויק את אדיס אבבה. בירת אתיופיה שפירוש שמה באמהרית הוא “פרח חדש” היא הלב הפועם של אתיופיה, אחת הכלכלות בעלות הצמיחה המהירה בעולם. אדיס אבבה או אדיס בקיצור, נוסדה ב-1892 ע”י הקיסר האתיופי מלניק והיא עיר הבירה השלישית בגובהה בעולם (2400 מטר מעל פני הים). רוב החיים באדיס מתבצעים […]

הפוסט אדיס אבבה: 10 הדברים הטובים ביותר לעשות בבירה האתיופית הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אדיס אבבה בלילה

אדיס אבבה בלילה

רדיקלית, מטורפת ומרגשת – קשה לתאר במדויק את אדיס אבבה.

בירת אתיופיה שפירוש שמה באמהרית הוא “פרח חדש” היא הלב הפועם של אתיופיה, אחת הכלכלות בעלות הצמיחה המהירה בעולם.

אדיס אבבה או אדיס בקיצור, נוסדה ב-1892 ע”י הקיסר האתיופי מלניק והיא עיר הבירה השלישית בגובהה בעולם (2400 מטר מעל פני הים).

רוב החיים באדיס מתבצעים ברחובותיה ההומים הודות למזג אויר נוח ושמשי במשך חודשים רבים.

הסופר פיליפ בריגס אמר פעם ש”אולי אדיס היא כאוטית וסותרת, אבל היא משקפת במדויק ובאופן חד- משמעי את אתיופיה כולה”. בואו לחוות את אדיס אבבה מקרוב בחופשה הקרובה שלכם – הנה 10 הדברים הטובים ביותר שכדאי לכם לחוות באדיס אבבה.

1. הזהב השחור

אי אפשר להפריד את התרבות האתיופית מהמשקה האופייני – הקפה.

האגדה מספרת שהמשקה התגלה ע”י רועה צאן במאה ה-6 אבל דבר אחד בטוח – אתיופיה נחשבת לארץ שבה הקפה הוא הטוב ביותר, כך שאדיס אבבה כבירת אתיופיה היא עיר של בתי קפה. דוכנים של קפה מסורתי נמצאים בבארים ובמסעדות ונשים מהלכות ברחובות עם תרמוסים של קפה וטקסי הקפה כאן הם מיוחדים מאוד.

שלבי טקס הקפה האתיופי

שלבי טקס הקפה האתיופי

כדאי לנסות את כל סוגי הקפה באתיופיה למרות שכנראה תתקשו לישון לאחר מכן. אחד מבתי הקלייה הראשונים בעיר שקיבל מעמד של אגדה נקרא Tomoca. הוא נמצא ברחוב Wawel. בית הקפה Alem Bunna ברחוב Bole Road הוא מקום מסורתי מומלץ נוסף. ברשת בתי הקפה המודרנית והפופולרית Kaldi תוכלו לפגוש את אתיופיה ההיפסטרית והמודרנית, למשל בסניף שנמצא ב-Sarbet Adams Pavillion Building ברחוב Roosevelt.

טיפ מאיתנו: לאתיופים יש גרסה משלהם למקיאטו ושווה לנסות אותה. ואם אתם הרפתקנים במיוחד – לכו על Spriss, משקה שהוא חצי קפה וחצי תה.

2. אמנות מקומית ואופנה

הסצנה האמנותית המתרחבת של אתיופיה מוכחת בצורה יוצאת דופן באוסף בגלרית האמנות Makush. הגלריה נמצאת ב-Bole Road ומכילה יותר מ-600 ציורים.

עוד מקום מומלץ היא הגלריה ובית הקפה Asni, אבל אם אתם מתאכסנים בבתי מלון (למשל הילטון ורדיסון בלו) בטח תשמחו לדעת שהם מציגים עבודות של אמנים מקומיים.

כשמדובר באופנה המעצבים האתיופים אוהבים לשלב ישן וחדש ואחד הידועים הוא המותג Mafi.

מעצב נוסף בשם Yefikir מתמחה בעיצוב בסגנון אתיופי מסורתי, כלומר בגדים מכותנה לבנה עם עיטורים צבעוניים בקצוות. (Africa Ave, Addis Ababa).

טיפ נוסף: בכל הנוגע לקניות של בגדים אל תוותרו על שוק מרקטו. תיירים רבים מוותרים עליו וחבל כי ניתן להשיג בו מוצרים רבים. אם החלטתם לטייל שם אז אנחנו ממליצים להסתייע במדריך מקומי, להיזהר מכייסים ולנצל את הזמן לקנות רק מזכרות שאי אפשר להשיג בשום מקום אחר מאשר אתיופיה.

3. ריקוד

האתיופים הם רקדנים מעולים ללא קשר לגיל או למין. האתיופים מתענגים על כל הזדמנות לפזז על רחבת הריקודים (או להפוך כל מקום לרחבת ריקודים) ואוהבים כשזרים מצטרפים או מנסים.

בלילות במיוחד בסופי שבוע – שכונת Piazza העתיקה במרכז העיר על סמטאותיה הצרות הופכת למועדון ריקודים אחד גדול. אם אתם רוצים להינות ממועדוני ריקודים מסורתיים בקשו הכוונה ל-Jambo House או Arada.

וכמובן אין תחליף למועדונים של המוזיקה החיה שנקראים Azmari bet כדי לחזות בריקודים מסורתיים.

סצנת המוזיקה העירונית מתפתחת לכיוונים רבים החל מג’ז אתני וכלה בראפ אמהרי. כדי לחוות את הראשון מומלץ שתגיעו ל- African Jazz Village במלון Ghion באזור כיכר מסקל (Ras Desta Damtew Av).

טיפ נוסף: אולי קל לפספס את מועדון המוזיקה החיה Fendika בסמוך למלון רדיסון בלו, אבל ביקור בו הוא חוויה ותוכלו גם לטעום יין דבש מקומי. (Zweditu Street).

4. היסטוריה אתיופית

האתיופים מתייחסים להיסטוריה שלהם ברצינות רבה ויש להם סיבה טובה – אתיופיה היא אחד המקומות הראשונים בעולם שאימצו את הדת הנוצרית, זוהי אחת משתי מדינות בלבד באפריקה שלא חוו קולניאליזם ומקובל לחשוב שהאנושות התחילה באתיופיה.

במוזיאון הלאומי של אתיופיה תוכלו למצוא את לוסי האגדית, השלד הותיק והשלם ביותר של אדם שהתגלה אי פעם במדבר דנקיל בצפון-מזרח אתיופיה.

השלד של לוסי במוזיאון הלאומי באדיס אבבה

השלד של לוסי במוזיאון הלאומי באדיס אבבה

המוזיאון האתנולוגי בקמפוס הראשי של אוניברסיטת אדיס אבבה (Algeria Street, Addis Ababa; +251 92 074 7162) סורק את ההיסטוריה האתיופית, הן מבחינה תרבותית והן מבחינה חברתית. המוזיאון משתרע על שתי קומות וכלל עתיקות, חפצים, אמנות אתיופית וסמלים דתיים.

טיפ נוסף: חברת התעופה Ethiopian Airlines מפעילה טיסות פנימיות שמאפשרות לבקר בפלאים היסטורים שונים ברחבי אתיופיה, למשל הכנסיות החצובות בסלע של לליבלה, העיר הרר ועוד.

5. אוכל מקומי

טעימת האינג’רה המקומית נחשבת לטקס מעבר לכל תייר באתיופיה, כי זהו פנקייק ספוגי שנערמים עליו בשרים שונים, ירקות ורטבים חמים וטעימים.

באדיס אבבה יש אפשרות לבחור בין מספר מסעדות ידועות של אוכל מסורתי ויש גם בונוס: ברוב המסעדות האלו נערכים ריקודים מסורתיים בזמן הארוחה. המסעדה 2000 Habesha נחשבת למועדפת בתחום הזה. (Namibia Street).

הרחק ממרחק העיר נמצאת מסעדת Totot ברחוב Mebrat Hail שמתמחה בקיטפו, מנה בשרית מתובלת שדוגמניות אתיופיות אוהבות לאכול הודות ליתרונותיה התזונתיים.

קיטפו - Kitfo

קיטפו – Kitfo

טיפ נוסף: כדאי בהחלט לנסות את אחת מאלפי המסעדות המסורתיות מסיבה אחת – לרוב אין באכילה בהן סכנה בריאותית כלשהי.

6. אוכל שהוא לא אינג’רה

אם אתם מרגישים צורך לאכול אוכל מוכר, בטח תשמחו לדעת שבאדיס אבבה יש הרבה אפשרויות לאוכל מערבי מסיבה אחת – העיר משמשת כמרכז דיפלומטי ויש בה קהילה רבה של זרים שעובדים בארגונים בינלאומיים.

אחת המסעדות האיטלקיות המפורסמות ביותר נקראת Ristorante Castelli (Mahatma Gandhi St, Addis Ababa; +251 11 157 1757). המסעדה נמצאת באזור העתיק של העיר, הפיאצה וסועדים בה כוכבי קולנוע, משפחת המלוכה האתיופית ואפילו נשיאי ארה”ב.

מסעדות אחרות שמומלצות ע”י המקומיים כוללות מסעדה איטלקית בשם Grani di Pepe ומסעדה בלגית בשם Le Grand Rêve.

ב-Sky Steak House בקומה השמינית של מלון Dreamliner תוכלו להתענג על סטייק. במסעדת Sichuan Oda Bldg. קומה שלישית Kassanchis תוכלו ליהנות מאוכל סיני איכותי.

טיפ נוסף: אם בא לכם פשוט המבורגר טוב תנסו את אלו שבמסעדת Sishu ברחוב אלכסנדר פושקין.

7. ספורט

ברוב סופי השבוע יש בדרך כלל מירוץ אופניים איפשהו באדיס אבבה, מה שמביא קבל נלהב וגורם לאוירה חגיגית עם בירות בברים, בבתי קפה ואפילו באויר הפתוח.

אצטדיון הכדורגל במסקל נחשב לחוויה רועמת כי האתיופים משוגעים על כדורגל. כל הברים בסופי שבוע מלאים באתיופים שצופים מעל מסכי בליגת העל של הכדורגל האנגלי.

וכמובן ריצה. מרוץ Great Ethiopian Run הוא ארוע שנתי שכולל ריצה לאורך 10 ק”מ. המרוץ מתקיים כל שנה בסוף נובמבר וגדל מבחינת מוניטין ופופולריות כל שנה.

טיפ נוסף: הספורט באתיופיה מתפתח כל שנה – ענפים חדשים נכנסים למדינה ואירועי ספורט שונים נערכים באתיופיה לאורך כל השנה.

8. אפשרויות לינה

לאלו מכם שמחפשים יוקרה מלון שרתון שנבנה ע”י המיליארד האתיופי Sheikh Mohammed Al Amoudi – הוא אופציה ראויה לטיול גם אם לא נשארים ללון בו.

מלון שרתון - אדיס אבבה

מלון שרתון – אדיס אבבה

מקום מועדף נוסף הוא מלון הילטון שבו לנים עיתונאים ואנשי עסקים מכל העולם.

אם אתם מחפשים מלונות לינה זולים ומסורתיים יותר מלון Taitu  יכול להתאים לכם לגמרי.  המלון נמצא בפיאצה, החלק העתיק של אדיס אבבה ולעיתים אפשר להשיג אליו דילים מעולים.

מלון Ghion ליד כיכר מסקל הוא כמו מסע אחורה לשנות ה-60 מבחינת עיצוב ונימוסים. (Ras Desta Damtew Ave).

טיפ נוסף: מלון Ras נמצא במיקום מעולה ברחוב צ’רציל, כך שהוא נקודת מוצא מצוינת לטיולים בעיר. הבר של המלון בפטיו והמסעדה שלו משמשים כנקודת מפגש פופולרית למקומיים, כך שאתם יכולים להיות בטוחים באיכותו.

9. אטרקציות מחוץ לעיר

אין ספק שתופתעו לגלות אטרקציות חדשות באדיס אבבה, עיר של 5 מיליון אנשים ובעלת זהות, תרבות, היסטוריה ושפה שונה משאר הערים באפריקה.

למחפשי אטרקציות מחוץ לעיר מומלץ לצפות בזריחה מעל גבעת Yeka ולהשקיף על אזור Megananya. לאחר מכן מומלץ לבקר בכנסיית Washa Michael בת 700 השנה.

כדאי גם לבקר במצפה הכוכבים הראשון בקרן אפריקה שנמצא בגבעות אנטוטו. מהמקום נשקף נוף פנורמי של אדיס אבבה.

טיפ נוסף: אל תוותרו על דוכני המיצים שמפוזרים ברחובות העיר ושמציעים מיץ סחוט וטרי.

10. השפה האמהרית

כמו בתחום הריקוד, גם פה האתיופים אוהבים כאשר זרים מנסים לדבר בשפתם. לעיתים די במילה אחת כדי לשבור את הקרח למרות שבאתיופיה יותר מ-80 דיאלקטים שונים. באדיס אבבה האמהרית היא השפה המתאימה ביותר והנה חמישה משפטים חיוניים:

Selam – שלום

Ameseginalew – תודה

Yirkirta – תסלחו לי/ מצטער

Yeut no? – איפה?

Konjo – יפה. המילה הזו עונה על שתי שאלות : כאשר שואלים אתכם מה המרגש וכאשר שואלים אתכם איך אתיופיה בעיניכם.

הפוסט אדיס אבבה: 10 הדברים הטובים ביותר לעשות בבירה האתיופית הופיע ראשון באתיופיה

]]>
להכיר מקרוב את שבטי עמק האומו באתיופיה https://ethiopia.co.il/%d7%9c%d7%94%d7%9b%d7%99%d7%a8-%d7%9e%d7%a7%d7%a8%d7%95%d7%91-%d7%90%d7%aa-%d7%a9%d7%91%d7%98%d7%99-%d7%a2%d7%9e%d7%a7-%d7%94%d7%90%d7%95%d7%9e%d7%95-%d7%91%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%94/ Thu, 15 Mar 2018 21:16:11 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3163 שני סכרים ותיירות יתר מאיימים על עמק האומו שבאתיופיה, אבל עדיין ניתן בהחלט ליהנות מחוויה תרבותית אותנטית ואינטימית עם השבטים המקומיים שחיים לאורך הנהר. -“ג’ורג’ בוש הגיע לכאן לפני שנתיים ואף אחד לא זיהה אותו” -“אף אחד?” -“אף אחד לא ידע מיהו” -“הם היו מכירים את נלסון מנדלה?” שאלתי -“לא. לאף אחד כאן אין טלויזיה. אף אחד […]

הפוסט להכיר מקרוב את שבטי עמק האומו באתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
שני סכרים ותיירות יתר מאיימים על עמק האומו שבאתיופיה, אבל עדיין ניתן בהחלט ליהנות מחוויה תרבותית אותנטית ואינטימית עם השבטים המקומיים שחיים לאורך הנהר.

בן שבט קארו

-“ג’ורג’ בוש הגיע לכאן לפני שנתיים ואף אחד לא זיהה אותו”

-“אף אחד?”

-“אף אחד לא ידע מיהו”

-“הם היו מכירים את נלסון מנדלה?” שאלתי

-“לא. לאף אחד כאן אין טלויזיה. אף אחד כאן לא חושב מעבר לאומו”

דיברתי עם אחד מבני שבט הקארו בעמק האומו באתיופיה. היינו מוקפים בבקתות עגולות ונמוכות שעשויות ממקלות ובעלות גגות מעשב על גדות נהר האומו. אישה מעוטרת בחרוזים ובצמידים טחנה סורגום באמצעות אבן גדולה בסמוך. הגברים, חלקם נושאי נשק, ישבו בקבוצות. ילדים קטנים ערומים לחלוטין חלפו על פנינו. עיזים ובקר שוטטו בחופשיות במישור המאובק. לא היה חשמל, לא מים זורמים ולא מכוניות. מר Biwam שטוען שגילו “בערך 40” הסתכל סביבו ואמר: “זה מקום טוב לגור פה כי האנשים פה אמיתיים”.

משפחה טיפוסית ליד בית המגורים שלה. הבקתה

משפחה טיפוסית ליד בית המגורים שלה. הבקתה

הגעתי לעמק האומו במסגרת מיזם תיירות בר-קיימא חדשני במטרה אחת – לקבל נקודת מבט בלתי אמצעית על חייהם של השבטים המסורתיים ביותר באפריקה. המערכת האנושית בעמק האומו נמצאת בסכנת הכחדה אבל עדיין זהו מקום אותנטי מאוד.

בפינה הדרום-מערבית של אתיופיה מתגוררים 7 שבטים ששוררים ביניהם יחסים של שלום ברמות שונות. הקרקע היא בעיקר סוואנה יבשה ונהר האומו זורם 475 ק”מ עד אגם טורקנה בקניה. הגלוי של שרידי אדם מלפני 2.5 מיליון שנים הביא את אונסק”ו להכרזה ב-1980 – נהר האומו התחתון הוא אתר מורשת עולמית.

אבל היום אזור האומו נמצא בסכנה אמיתית. ממשלת אתיופיה השלימה לאחרונה סכר שלישי על הנהר מתוך חמישה מתוכננים. סכרים אלו מאיימים לשנות את חיי הקהילות שגרות בעמק ותלויות בנהר לקיומן.

האזור נופל גם קורבן לתיירות מזדמנת – אנשים שבאים מאדיס אבבה, מתפרצים לכפרים, מצלמים ועוזבים בענן של אבק. רצון לתעד את ה”אחר” נחשב לבעיה שיוצרת מעגל של ניצול לא רק פה, אלא בכל מקום מרוחק עם אוכלוסיה ילידית. לכן, המיזם התיירותי שדרכו הגעתי לאומו פועל אחרת – הוא מביא תיירים אך ורק למקומות שנגישים בסירות ומבטיח בכך תועלת הדדית, הן לתיירים והן למקומיים.

עם מר Biwam, המדריך שלנו, פנינו לכפר קטן שבו חיים אנשי שבט האמר. שבט האמר מונה כ-45,000 איש ברחבי עמק האומו ומתפרנס ממרעה. הכפר היה גדוש בבקר, הבקתות היה פשוטות ומסודרות נבנו מקני קש ומעשב. כשהגענו, גברים צעירים רעו בקר ואישה שחטה ופשטה את עורה של עז בעזרת בנה הפעוט. את חתיכות הבשר היא הניחה לייבוש על גדר סמוכה ליד הקלצ’ניקוב שהחליף את החנית, כלי הנשק המסורתי.
מר Biwam הנהן ואמר: “כל עוד יש לך נשק אתה נחשב למכובד והמשפחה שלך מרגישה גאה ובטוחה. אם אין לך נשק אתה נחשב פחות ערך”.

בקר ובני שבט האמר ברקע

בקר ובני שבט האמר ברקע

רוב הנשקים נאספו במהלך המלחמה עם סודן השכנה אבל לטענת מר Biwam רכישתם יקרה.

-“כמה הם עולים?” שאלתי

-“חמש פרות” הוא אמר

לצד כלי הנשק הייתי עד לעוד כמה התאמות מודרניות בעמק האומו. למשל, יחסית למקום כה רחוק החדשות נפוצו מהר ברחבי העמק, למשל כשהיינו שם שמענו שמתקיים טקס קפיצות שור ופנינו מזרחה כדי לצפות בו.

בסופו של כביש ארוך ומשובש הגענו לכפר סמוך בעיצומה של החגיגה. זקנים ונשים נאספו בצל והגברים הצעירים צבעו את פניהם בצבעים אדום ולבן. הנשים הצעירות לבשו חצאיות, ענדו פעמונים סביב מותניהן ושערותיהן היו מכוסות בבוץ אדום. כל אחד מהצופים בטקס נשא משרוקית והשתמש בה.

כשאחת מהנשים הצעירות הסתובבה ראיתי שגבה מכוסה בחבורות טריות ונוטף דם. זה לא הפריע לה והיא המשיכה לרקוד. ואז ראיתי אותה מתקרבת לגבר צעיר, עומדת לפניו ושורקת בפניו במשרוקית. היא התחילה לקפוץ מעלה ומטה, פעמוניה צלצלו והמשרוקית צפרה. הגבר רכן אל הקרקע, הרים שוט ארוך והרים אותו מעל ראשו. האישה שרקה במשרוקית שלה חזק יותר ופתאום נעצרה. היא בהתה באיש הצעיר והוא הצליף בגבה בשוט אבל היא לא נרתעה. היא המשיכה לשרוק במשרוקית מול פניו והמשיכה לרקוד כשדם זב מגבה. אותה תופעה חזרה על עצמה עם נשים צעירות אחרות שגבן היה מכוסן בצלקות ישנות ובחבורות טריות, אבל אף אחת מהן לא הפגינה כאב.

כאשר השמש שקעה הם הובילו 12 שוורים לאיזור פתוח וקשרו אותם זה לזה. הנשים התקבצו יחד והתחילו לרקוד, הפעמונים שלהם דנדנו והמשרוקיות שלהן שרקו בזמן שאנשים אחרים התחילו לשיר. לפתע זינק צעיר ערום על גב השור הראשון, דהר על גבם של כל השוורים עד שקפץ למטה. חשבתי שהארוע הסתיים, אבל אז הוא קם על רגליו ועשה זאת שוב הפעם בכיוון ההפוך. הוא חזר על כך הלוך ושוב שלוש פעמים. אם הוא יפול זוהי חרפה שהוא יישא איתו כל החיים, אבל אם הוא יצליח זהו סימן שהוא גבר בוגר לכל דבר ועניין.

הנשים המשיכו לשרוק במשרוקיות והחגיגה נמשכה אל תוך הלילה. נסענו משם בדממה בחזרה בלילה ללא ירח.

למחרת בבוקר פנינו במעלה הנהר לכפר קטן של אנשי שבט ניגאטום שנחשבים ללוחמים אכזריים. היחסים ביניהם לבני שבט קארו נחשבים מתוחים כבר תקופה ארוכה. סכסוכים על זכויות קרקע לצרכי רעיית בקר קיימים כבר עשרות שנים ואפילו עוברים בירושה.

עברנו על פני תנינים שקיררו את עצמם בגדות הבוציות של הנהר, ראינו קופי קולומבוס בצבעי שחור ולבן מזנקים מעצי תאנים, אנפות התעופפו באויר אבל הפסטורליה הטעתה כי האוירה באמת היתה מתוחה.

עם הזמן הנוף השתנה וראינו לפנינו צוקים בגובה של 3000 מטר מעל פני הים. בגדה המערבית של הנהר ראינו בקר שותה ולאחר מכן חוצה את השטח, מה שיצר ענן אבק שכיסה את כולנו. על הצוק מולנו עמדו שני גברים שאחד מהם נשא נשק והשני חבש כובע. הבנו שהגענו לשטח של בני שבט הניינגטום שידוע בלבושו המעורב – מצד אחד בגדים מסורתיים צבעוניים, עורות של בעלי חיים וקישוטים ומצד שני – בגדים מערביים שמוכיחים את השפעת המערב מבחינה מסחרית על אפריקה.

הגברים על הצוק הסתכלנו עלינו ואנחנו יצאנו מהרכב לכיוון האדמה הצחיחה. הגבעות של קניה נראו במרחק מצד דרום ומולנו עברו 3 נערות. הן נשאו בשתיקה קנקני מים על ראשיהן וגבן היה מצולק מצליפות שוט. הן עשו את המסע של שני הקילומטר לנהר פעמיים ביום, כי באפריקה אספקת מים נחשבת לעבודה של נשים.

צלקות בעור

בפאתי הכפר התבוננו בנו תריסר גברים חסרי הבעה, לאחד מהם היה נשק ולאחרים היו מקלות ארוכים. לכמה מהם היו סנדלי גומי מגלגלים שחוקים של מכוניות אבל חלקם היו יחפים. הכפר הזה כמו כפרים רבים של בני שבט ניינגטום לא היה מסודר – לא היה מקום מפגש מרכזי והיה נדמה כאילו הכפר כולו נבנה בחופזה. ילדים לא רצו לקראתנו כמו במקומות אחרים, כך שלא נותר לנו אלא להצטופף עם הגברים מתחת לעץ תמר ולעשן איתם סיגריות.

לאחר כשעה יצאו כתריסר נשים מבקתות קטנות בצורה של חלת דבש. אחת הנשים הזקנות התחילה לשיר ואז הפסיקה. כולם ענדו מחרוזות חרוזים סביב הצוואר ובד צבעוני עטף את מותניהם. כמה מהם החזיקו ילדים קטנים אבל דבר אחד היה משותף – החום הכבד שהקשה עלי לדמיין את חיי היומיום במקום ושהביא אותי למסקנה אחת – ערש האנושות כנראה לא היה גן עדן.

במורד הנהר מצב הרוח היה חגיגי יותר והוזמנו לטקס שכלל כ-200 מאנשי שבט קארו. כולם ישבו בחצי עיגול על צוק מעל הנהר לפי הגיל, כך שהוצע לי מקום עם הזקנים. נעלבתי בשקט.

במרכז ההתרחשות נצלה שור מעל אש פתוחה ו-3 גברים עם מצ’טות פרסו אותו לחתיכות. נתחים גדולים שכללו שומן ובשר הונחו על מצע של עלים, כך שאני קיבלתי חלק שלא הצלחתי לזהות. הזקן לצידי שאוזניו היו מחוררות ומקל בלט מתחת לשפתו התחתונה, הציע לי את הסכין שלו. הוא התבונן בי כשטעמתי את הנתח המסתורי וכמוהו גם כתריסר נשרים מעל.

איזור המחיה של בני שבט קארו

איזור המחיה של בני שבט קארו

כאשר סיימנו לאכול אחד הזקנים קם והתחיל לדבר. מר Biwa המדריך תירגם עבורי ואמר שהזקן מתפלל לעונה גשומה שתביא ליבולים נאים.

-“הם לא יודעים על הסכר?” שאלתי

-“קשה להם להבין דבר כזה ” הוא אמר

לבסוף 3 הגברים שפרסו את השור פיזרו את צואת השור על רגליו וחזהו. זוהי הדרך שלהם להפגין נאמנות ולהוכיח מחויבות להגן על אלו שהם אוהבים.

כשחזרנו לכפר רץ לקראתי ילד קטן, קבוצת גברים התגודדה במרכז הכפר השקט, הרוח נשבה בנעימות וגם האור בקו המשווה דעך במהירות. חשבתי לעצמי שכנראה יש דברים שלא משתנים אבל אז נשמע צרור מרובה קלצ’ניקוב.

זינקתי באויר וחיפשתי את מקור הירי. האם חשבו שאני פורץ? הילד לצידי פרץ בצחוק, הביט ישר אל השמיים והצביע על כיוון הירי. ניסיתי לחייך בעוד הילד לצידי הושיט לי את ידו. ואז נשמע מטח ירי מהיר יותר ואז עוד אחד. הילד חייך אליו בעידוד אבל אני שמטתי את ידו המושטת וחזרתי בגפי למחנה.

למחרת בבוקר כשהעמסנו את הבירה לטיולנו במעלה הנהר, נודע לי שאחד מזקני הכפר מת בפתאומיות והירי היה חלק מהאבל.

יצאנו לדרכנו מוקדם בבוקר ובמשך 7 שעות הפלגנו על הנהר. מדי פעם ראינו כפרים קטנים, ילדים שוחים במים שורצי התנינים, בבונים מתרוצצים וינשופים נדירים. בשלב מסוים שילמנו את הבקשיש המקומי המתבקש והמשכנו בדרכנו למישור פתוח.

זהו מקום מגוריהם של אנשי שבט הדסנץ וכפריהם שונים מהרגיל – הם בנויים על פלטפורמות בגובה 10 מטר מהקרקע מסיבה אחת – כדי לאחסן את היבולים במקום מוגן מפני מי השיטפונות של הנהר.

בהמשך טיולנו במורד הנהר. האדמה המאובקת פינתה את מקומה לעשב הגבוה של הדלתא. במהרה ראינו שקנאים ולפנינו נגלה אגם טורקנה. גם כאן הסכנה בעקבות בניית הסכרים מוחשית, למשל אגם טורקנה צפוי לאבד כ-20 מטר מגובהו אבל ההשפעה על הדלתא אינה צפויה.

מהדייגים באגם טורקנה למדנו שבמעלה הנהר צפוי להתקיים טקס דימי של בני שבט דסנץ’. הטקס מתקיים רק כל כמה שנים ונמשך מספר שבועות ושיאו הוא המילה הנשית.

עזבנו את הסירה ונתקלנו מיד ב-6 נערים מתבגרים נושאי קשתות וחיצים. הם אמנם הראו לנו את הקצוות החדים של חיציהם אבל נתנו לנו להמשיך בשלום. המשכנו ללכת דרך אדמות זרועות בעצמות (כנראה עצמות של בקר) והיה כה חם שבקושי הצלחנו לנשום.

האדמה הבהיקה מאדי החום ובמרחק ראינו בקתות אבל זו לא היתה פאטה מורגנה.
טקס הדימי היה בראשיתו ורק קומץ של משפחות הגיעו למקום בשלב הזה. מחוץ לבקתות נתלו מקלות עם עורות נמר, הגברים חבשו כובעים עם נוצות יען והנשים חבשו כובעים מעורות של קופי קולמבוס. עורם של כמה אנשים כבר היה צבוע בצהוב כהכנה לריקודים המסורתיים בטקס. חזהו ובטנו של איש אחד היו מכוסים בצלקות והוסבר לי שזהו סימן של כבוד – אדם זה הרג אדם אחר בקרב

בדרך חזרה מהטקס בפאתי המחנה שלנו נתקלתי באיש זקן שהצית מדורה ליד קרחת יער. בבוקר סיפרתי למר Biwa את מה שראיתי והוא אמר שזוהי תפילה לזרימת הנהר. כשטיפסנו לתוך הסירה ושטנו במעלה הנהר הבנתי שתפילתו כנראה לא תיענה בקרוב…

מקור: nytimes.com

הפוסט להכיר מקרוב את שבטי עמק האומו באתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
דברק – Debarq https://ethiopia.co.il/%d7%93%d7%91%d7%a8%d7%a7-debrak/ Wed, 07 Mar 2018 21:07:37 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3146 דברק בצפון אתיופיה היא אמנם עיר קטנה בקנה מידה אתיופי, אבל היא נקודת מוצא פופולרית לטיולים בפארק הרי סימיאן. בעיר-כפר דברק גם גרים מנהלי ופקחי השמורה. דברק נחשבה לעיר מרכזית עוד לפני הכרזת הפארק כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו ב-1978. מכיוון ומיקומה על ציר המסחר מהים האדום לגונדר, היא שימשה תמיד כצומת דרכים. למשל, עוד במאה […]

הפוסט דברק – Debarq הופיע ראשון באתיופיה

]]>
דברק בצפון אתיופיה היא אמנם עיר קטנה בקנה מידה אתיופי, אבל היא נקודת מוצא פופולרית לטיולים בפארק הרי סימיאן. בעיר-כפר דברק גם גרים מנהלי ופקחי השמורה. דברק נחשבה לעיר מרכזית עוד לפני הכרזת הפארק כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו ב-1978. מכיוון ומיקומה על ציר המסחר מהים האדום לגונדר, היא שימשה תמיד כצומת דרכים. למשל, עוד במאה ה-19 השוק המקומי נחשב לאחד מששת השווקים הגדולים באתיופיה.

‏‏הכביש בין גונדר לדברק

‏‏הכביש בין גונדר לדברק

עם זאת, מאז, השוק ירד מגדולתו ורכישת מצרכי מזון/ציוד לטרקים שבהרי סימיאן מומלץ לעשות דווקא בגונדר. מצד שני, בשוק המקומי תוכלו להצטייד במזכרות וליהנות מחוויה לכל החושים. גם אל תוותרו על יום אחד בעיר לפחות מסיבה אחת – פארק הרי סימיאן כולל 20 פסגות שמתנשאות לגובה של יותר מ-4000 מטר, כך שנדרש זמן הסתגלות כדי להימנע ממחלת גבהים.

קחו בחשבון שנכון לזמן כתיבת שורות אלו (2018), אין בדברק כספומט כך שכדאי להצטייד מראש במזומנים כדי לשלם למדריך הטיול בפארק הרי סימיאן ועוד…

בכל מקרה, מומלץ לשלם לנותני השירותים בסוף הטרק כי באתיופיה כמו באתיופיה, טיול של 4 ימים יכול לקחת יומיים ויוצא שסתם שילמתם על יומיים נוספים.

דבראק

דבראק

מלונות מומלצים בדברק

מסלול מעגלי מומלץ סביב לדברק

יום 1 – מדברק לסנקבר (Sankaber)

אמנם המסלול משתרע על כ-20 ק”מ, אבל לרוב לוקחים טרמפים עד Buyit Ras ומשם מתחילים ללכת – כך שהמסלול אינו עולה על 10 ק”מ ואינו מצריך יותר מ-3-4 שעות הליכה. בכל מקרה אתם צפויים למפגשים קרובים במיוחד עם קופי ג’ילדה ולמראות מרהיבים של צוקים, צמחיה ים -תיכונית ופרחים. לינה בסנקבר.

יום 2 – מסנקבר לגיץ’ (Geech)

כ-15 ק”מ או חמש שעות הליכה בנוף משתנה שכולל טיפוס מתון, הליכה על המצוק, חציית נחלים ומפגש בלתי אמצעי עם עופות דורסים כמו פרסים ונשרים. לינה במחנה לילה שממוקם מעל הכפר גיץ’. אנחנו ממליצים לא לוותר על ביקור בכפרים שלאורך הדרך ועל רכישת מוצרי אומנות מקומיים.

יום 3 – מגיץ’ לצ’נק (Chenek)

כ-20 ק”מ או 7-9 שעות הליכה. אמנם היום ארוך ומפרך, אבל הוא מנוקד בצומח אלפיני ובנקודות תצפית מרהיבות ששוות כל רגע.

יום 4 – מצ’נק לדברק דרך הר Bwahit

כ-6 ק”מ או כ-2-3 שעות הליכה. ביום זה מעפילים לפסגת הר Bwahit שמתנשא לגובה 4,430 מטרים מעל פני הים. מכאן משקיפים על Ras Dashen – המקום הגבוה ביותר ברכס הרי הסימיאן וחוזרים לצ’נק . לרוב קובעים מראש עם לשכת התיירות בדברק לגבי רכב שיבוא לאסוף אתכם בצ’נק, אבל אפשר גם לנסות ולתפוס טרמפ עם אחד המקומיים.

ראס דשן

ראס דשן

לינה ומלונות מומלצים בדברק

איך מגיעים אל דברק

באוטובוס

ניתן להגיע לדברק מגונדר (כשעתיים וחצי נסיעה) או מאקסום (10 שעות נסיעה דרך שירה – Shire). רק קחו בחשבון שהכביש משובש.

ברכב

ניתן להגיע לדברק בנסיעה של כ-14 וחצי שעות מאדיס אבבה, למשל באמצעות רכב שכור. עם זאת, עקב אורך הנסיעה מומלץ לפצל אותה למספר ימים, למשל דרך בהר דר.

הפוסט דברק – Debarq הופיע ראשון באתיופיה

]]>
דודולה, Dodola – עיר הבחירה https://ethiopia.co.il/%d7%93%d7%95%d7%93%d7%95%d7%9c%d7%94-dodola-%d7%a2%d7%99%d7%a8-%d7%94%d7%91%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%94/ Tue, 27 Feb 2018 18:59:58 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3138 דודולה היא עיר מחוז בדרום-מערב אתיופיה ובה מתגוררים כ-25,000 איש. העיר נמצאת כ-400 ק”מ מאדיס אבבה (כ-5 שעות נסיעה) והיא משמשת כבסיס לטיולים באזור. לפניכם מסלול מומלץ של 6-8 ימים שכולו נתון לבחירתכם. למעשה, אתם יכולים לבחור את אופן הטיול (מעגלי או רגיל) ואת אופן ההתניידות (ברגל, באופניים או רכיבה על סוסים) אבל דבר אחד ודאי – כל […]

הפוסט דודולה, Dodola – עיר הבחירה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
דודולה היא עיר מחוז בדרום-מערב אתיופיה ובה מתגוררים כ-25,000 איש. העיר נמצאת כ-400 ק”מ מאדיס אבבה (כ-5 שעות נסיעה) והיא משמשת כבסיס לטיולים באזור.

חיי הכפר סביבות דודולה

חיי הכפר סביבות דודולה

לפניכם מסלול מומלץ של 6-8 ימים שכולו נתון לבחירתכם. למעשה, אתם יכולים לבחור את אופן הטיול (מעגלי או רגיל) ואת אופן ההתניידות (ברגל, באופניים או רכיבה על סוסים) אבל דבר אחד ודאי – כל הטיולים מתחילים ב- Changaiti שנמצאת 10 ק”מ מדודולה. ניתן להגיע ל- Changaiti באמצעות רכב שכור (עדיף 4X4) או באמצעות רכיבה על סוסים (4-5 שעות של רכיבה).

יוצאים לדרך…

יום 1: מ- Changaiti לאתר הקמפינג Wahoro לאורך נהר Lensho כולל התרשמות מתצורות הסלע ב-Wahoro.

אורך המסלול הוא כ-18 ק”מ, כך שלבוחרים בהליכה המסלול ייקח כיום שלם, מהרוכבים על אופניים הוא יצריך כ-6 שעות ומהרוכבים על סוסים הוא יצריך 3-4 שעות.

יום 2: מ-Wahoro ל-Angafo דרך 14 ק”מ של יערות וחורש של שיח אברש.

אמנם המסלול משתרע על 10 ק”מ, אך הוא נמשך 5 שעות הן בהליכה, הן ברכיבה על אופניים והן ברכיבה על סוסים הודות לטיפוס לגובה (3713 מטר מעל פני הים) ולקוצי ענק שתפגשו בדרך.

יום 3: מ-Angafo ל-Adele דרך יערות, שדות של חבצלות ומערות.

המסלול הוא באורך 9 ק”מ אך ייקח כ-4 שעות הליכה או רכיבה (על אופניים או סוסים), כי אי אפשר שלא לעצור ולהתרשם מהנוף של הרי הגעש Mount Kaka (יותר מ-4 ק”מ מעל פני הים) ו-Mount Honkolo (קצת פחות מ-4 ק”מ מעל פני הים).

יום 4: מ- Adele ל-Mololicho בדרך ארוכה (18 ק”מ) שכוללת עמקים ורכסים שצופים על מאגר המים Wabe Shebele.

המסלול רצוף חבצלות כך שהוא חוויה לכל החושים. להולכים ברגל השלמת המסלול תיקח יום שלם, אך לרוכבים על סוסים ואופניים הדרך תצריך 5-6 שעות.

יום 5: מ-Mololicho ל-Duro.

זהו יום הטיול הארוך ביותר והוא כולל הליכה לאורך 18 ק”מ ( או 6-7 שעות רכיבה על סוסים או אופניים).

לבחור עד הסוף

הטיול לא מסתיים כאן אלא להפך – פה מתחילה הבחירה האמיתית לגבי המקום שבו יסתיים הטיול. האפשרויות שעומדות לרשותכם הן כדלקמן:

אפשרות ראשונה

לרכב על סוסים מ-Duro לפארק הרי באלה, אך יש לתאם זאת מראש עם הנהלת הפארק. המעוניינים בכך צריכים לקחת בחשבון שרכיבה זו תצריך יומיים.

 • ביום הראשון רכיבה של 4-5 שעות ל-Adaba
 • ביום השני רכיבה של 3-4 שעות דרך Gaysay Valley למנהלת פארק הרי באלה בדינשו.

אפשרות שנייה

היא לוותר על פארק הרי באלה (לא מומלץ אבל אפשרי) וללכת ברגל לאדאבה במשך כ-5 שעות (20 ק”מ). משם ניתן לקחת אוטובוס בחזרה לדודולה, כך שהטרק הופך למעגלי.

אפשרות שלישית

ללכת ברגל מ- Duro ל- Bucha Raya ומשם לנסוע לאוואסה, העיר שמשמשת שער הכניסה לדרום אתיופיה.

אנחנו בטוחים שבכל טיול שתבחרו תעשו את הבחירה הנכונה ושתיהנו מחוויה בלתי נשכחת. אמנם רוב הטיולים המאורגנים לא מגיעים לדודולה, אבל אנחנו חושבים שאסור לוותר עליה ולו רק בשל העובדה שהיא מאפשרת לכם לבחור. ובינינו – למרות הקושי כדאי לזכור את מה שכבר אמרו חכמים – “אין קיצורי דרך למקומות שאליהם כדאי להגיע”.

הפוסט דודולה, Dodola – עיר הבחירה הופיע ראשון באתיופיה

]]>