אתיופיה https://ethiopia.co.il הממלכה האפריקאית הקדומה והקסומה Tue, 25 Apr 2017 07:54:55 +0000 he-IL hourly 1 האי טולו גודו – Tulu Gudo https://ethiopia.co.il/%d7%94%d7%90%d7%99-%d7%98%d7%95%d7%9c%d7%95-%d7%92%d7%95%d7%93%d7%95-tulu-gudo/ Mon, 24 Apr 2017 11:54:57 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2221 האי טולו גודו הוא האי הגדול מבין חמשת האיים הוולקניים באגם זיוואי (Ziway) ומכאן שמו, “ההר הגדול” באמהרית. האי נמצא בגובה של כ-350 מטר ובמים שסביבו חיים בעלי חיים אנדמייםארון . אגם זיוואי עצמו הוא האגם הגדול ביותר בעמק הריפט המרכזי ובו נמצאים איים נוספים וכן הוא משמש בית לציפורים אנדמיות, היפופוטמים ודגים שונים. ארון […]

הפוסט האי טולו גודו – Tulu Gudo הופיע ראשון באתיופיה

]]>
האי טולו גודו – Tulu Gudo באגם זיוואי

האי טולו גודו – Tulu Gudo באגם זיוואי

האי טולו גודו הוא האי הגדול מבין חמשת האיים הוולקניים באגם זיוואי (Ziway) ומכאן שמו, “ההר הגדול” באמהרית. האי נמצא בגובה של כ-350 מטר ובמים שסביבו חיים בעלי חיים אנדמייםארון .

אגם זיוואי עצמו הוא האגם הגדול ביותר בעמק הריפט המרכזי ובו נמצאים איים נוספים וכן הוא משמש בית לציפורים אנדמיות, היפופוטמים ודגים שונים.

ארון הברית האבוד

על פי המסורת המלך מנליק הראשון (שמלך על אקסום), היה בנם של מלכת שבא והמלך שלמה והוא הביא את ארון הקודש לאתיופיה במאה הרביעית לספירה. ארון הקודש אוחסן בכנסיית Saint Mary Zion שבאקסום עד המאה העשירית. אז שלטה באקסום המלכה יהודית (Queen Yodit) שנודעה בכך שהרסה כנסיות רבות. כדי להגן על ארון הקודש הוא הועבר 1200 ק”מ דרומה למנזר Debre Tsion. מנזר זה היה בנוי על פסגתו של האי טולו גודו אך כיום הוא חרב. רק כשנרגעו הרוחות לאחר כ-70 שנה הוחזר ארון הקודש לאקסום.

במהלך השנים הוקם במרומי האי מנזר בשם מריאם ציון (Maryam Tsion) שבתוכו הונח כתב יד ייחודי. כתב יד זה נודע בשם Gedle Kidusen והוא נכתב על קלף בשפת הגעז, השפה העתיקה של אתיופיה. נטען שכתב הוא בן יותר מ-1000 שנה. לפי המסורת, כתב יד זה ליווה את מסעו של ארון הקודש לאי. בנוסף, נותרו על האי שרידים של צלבים מכסף, לוחות מברונזה וכתבי יד נוספים. במהלך השנים שרידים אלו נשמרו בתיבת עץ אך כיום הם מוצגים במוזיאון שהוקם במקום. הכניסה למקום כרוכה בתשלום.

האי טולו גודו היום

כיום מתגוררים באי כ-900 תושבים שמשתייכים לשבט הזאי (Zay) שמשמעות שמם באמהרית: “השומרים” או “האפוטרופוסים” של ארון הקודש. הטיול לאי נמשך לרוב בערך חמש שעות והוא כולל בין היתר צפייה בציפורים המקומיות, ארוחת צהריים והכרת שבט הזאי המקומי אך בעיקר את מלאכת האריגה היחודית שלו.

מלונות באיזור האי טולוגודו ואגם זיוואי

הטיול מצריך מהמשתתפים בו להצטייד בביגוד ארוך כי לא מתאפשרת כניסה למנזר במכנסיים קצרים. כמו כן יש להצטייד בנעלי הליכה, במשקפי שמש, כובע, חומר דוחה יתושים, מעיל גשם, מים מינרליים ותיק עמיד למים.

הפוסט האי טולו גודו – Tulu Gudo הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אגם טאנה https://ethiopia.co.il/%d7%90%d7%92%d7%9d-%d7%98%d7%90%d7%a0%d7%94/ Wed, 05 Apr 2017 11:53:23 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2194 אגם טאנה הוא האגם הגדול באתיופיה והוא משתרע על פני יותר מ-3000 קילומטרים רבועים. אגם זה נמצא בצפון אתיופיה ומוזן ע”י 4 נהרות איתנים ומספר נהרות אכזבים (זורמים רק בעונה הגשומה). האגם הוא תוצאה של התפרצות געשית שיצר גם את המפל המעשן שהוא הגדול באפריקה. באמהרית: טיס אבאי (Tis Abay) או טיס איסאט (Tis Isat). אגם […]

הפוסט אגם טאנה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אגם טאנה הוא האגם הגדול באתיופיה והוא משתרע על פני יותר מ-3000 קילומטרים רבועים. אגם זה נמצא בצפון אתיופיה ומוזן ע”י 4 נהרות איתנים ומספר נהרות אכזבים (זורמים רק בעונה הגשומה). האגם הוא תוצאה של התפרצות געשית שיצר גם את המפל המעשן שהוא הגדול באפריקה. באמהרית: טיס אבאי (Tis Abay) או טיס איסאט (Tis Isat).

אגם טאנה בתצפית מבהר דאר

אגם טאנה בתצפית מבהר דאר

אגם טאנה הוא המקור של הנילוס הכחול, מקור המים החשוב של אתיופיה ושל מדינות נוספות והוא מספק 80% ממימיו. האגם נמצא בגובה 1788 מטר מעל פני הים ועומקו הממוצע הוא 8 מטר. עם זאת, גובה מי האגם נחשב ליציב גם בשנות בצורת אך הוא נתון לשינויים של כשני מטרים במהלך השנה מה שעדיין מאפשר לבצע בו פעילות ספורט ימי ושייט.

בעלי חיים באגם טאנה

בין ההיפופוטמים, התנינים ושאר בעלי החיים שבאגם, אגם טאנה הוא גם בית ל-18 מינים של דג הברבוס שכמוהו יש לא מעט באקווריומים בישראל. מבחינה עולמית זוהי תפוצתה האחרונה הטבעית האחרונה של משפחת הדגים  הזו.

מלונות טובים ליד אגם טאנה

ההתיישבות באגם טאנה

בתוך אגם טאנה יש כ-21 איים אך מספרם משתנה בהתאם לגובה פני האגם. על חלק מהאיים יש מנזרים מהמאות ה-16 וה-17. חפירות ארכיאולוגיות גילו גם שרידים מימי קיסרי אתיופיה באיים אלו אך כנראה שזה לא הכל, הרפתקנים וציידי אוצרות  מניחים שהאוצרות של הכנסיות נשמרו שם מהכיבוש המוסלמי הודות לעובדה שהאיים מבודדים. כיום מתגוררים באיים אלו כ-15,000 איש. בנוסף, עשרות מיליוני בני אדם מתפרנסים מאגם טאנה בעיקר הודות לענף הדייג המפותח שבו אשר מספק 10,000 טון דגים בשנה. החל משנת 2003 פועלת באגם תחנת כוח הידרואלקטרית שמנצלת את כוחה של זרימת הנילוס.

סירה טיפוסית מקנים באגם טאנה אתיופיה

סירה טיפוסית מקנים באגם טאנה אתיופיה

אז מה יש לעשות באגם טאנה?

אגם טאנה כאמור מהווה יעד נפלא לחובבי המים וחובבי הספורט הימי.

 • איי האגם הדרומיים נמצאים ליד העיר בהר דאר וניתן להגיע אליהם בשיט של כשעה ממנה. האי המרכזי בקבוצה זו הוא האי קיברן גבריאל (Kebran Gabriel) ובו 2 מנזרים. מנזר לגברים ומנזר לנשים.
 • אל איי האגם המרכזיים ניתן להגיע בשיט של יום שלם והחשוב בהם הוא האי טאנה קריסטוס (Tana Qirqos). באי זה היה מקדש יהודי ומספר חוקרים טוענים שפה נשמר ארון הברית 800 שנה.
 • חצי האי זגה (Zege) – ההגעה לאי זה נעשית באמצעות שיט בסירה ויש בו מספר כנסיות. הכנסיה החשובה שבהן היא כנסיית אורה קידה מיהרט (Ura Kidane Mehret) ובה יש ציורים מרשימים.
 • העיירה גורגורה (Gorgora) – עיירה זו נמצאת בצפון אגם טאנה והיא משמשת כעיירת נופש.

הפוסט אגם טאנה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
גבעות אנטוטו https://ethiopia.co.il/%d7%92%d7%91%d7%a2%d7%95%d7%aa-%d7%90%d7%a0%d7%98%d7%95%d7%98%d7%95/ Thu, 16 Mar 2017 07:50:37 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2180 אנטוטו הן שרשרת גבעות צפון-מזרחית לאדיס אבבה. גבעות אלו היוו את הבסיס לאדיס אבבה ועל שמן קרוי רובע מגורים בעיר. ההיסטוריה של אדיס אבבה למעשה החלה פה. בשנת 1881 מלניק ה-2 (לימים קיסר אתיופיה) גילה במקום שרידים של ממלכה קדומה. מלניק השני האמין שזהו אות משמים והקים במקום את ארמונו. מאוחר יותר, בשנת 1886 העניק […]

הפוסט גבעות אנטוטו הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אנטוטו הן שרשרת גבעות צפון-מזרחית לאדיס אבבה. גבעות אלו היוו את הבסיס לאדיס אבבה ועל שמן קרוי רובע מגורים בעיר. ההיסטוריה של אדיס אבבה למעשה החלה פה. בשנת 1881 מלניק ה-2 (לימים קיסר אתיופיה) גילה במקום שרידים של ממלכה קדומה. מלניק השני האמין שזהו אות משמים והקים במקום את ארמונו. מאוחר יותר, בשנת 1886 העניק לאשתו קרקע מישורית מדרום לגבעות. רעיית הקיסר, טיטו בטול, בנתה במקום אחוזה וקראה לה פרח חדש ובאמהרית – אדיס אבבה. עם השנים התפתח סביב האחוזה יישוב וב-1889 קבע בו הקיסר את בירתו.

תצפית על אדיס אבבה מגבעות אנטוטו

תצפית על אדיס אבבה מגבעות אנטוטו

בעבר שימשו הגבעות לצרכי הגנה וכיום הן מקום פופולרי לתצפית מצוינת על אדיס אבבה. הגבעות נחשבות למקום קדוש בעל סגולות מרפא ולכן נבנו עליהן מנזרים וכנסיות. בנוסף, הן משמשות כריאות הירוקות של אדיס אבבה.

הרכס הצפוני של גבעות אנטוטו משמש כקו פרשת המים בין הנילוס הכחול לנהר אווש (Awash). עקב גובהן משמשות הגבעות כמגרש האימונים של הרצים האולימפיים של אתיופיה ומי יודע, אולי בדרככם לפסגה תפגשו בהם?

אטרקציות באנטוטו

פארק טבעי

13 קמ”ר מהגבעות מוגדרים כפארק טבעי ושאר השטח נטוע בעצי אקליפטוס. עצים אלו הובאו למקום ע”י הקיסר מלניק ה-2 ונשתלו ע”י הקיסר היילה סלאסי. כיום משמשים העצים להסקה ע”י תושבי אדיס אבבה ובמקום מיועד לקום גן בוטני.

כנסיית אנטוטו מריאם

כנסייה זו נחשבת כנכס מורשת לאומי כי בה הוכתר מלניק ה-2 לקיסר אתיופיה ב-1889. הכנסייה בנוייה בצורת משושה וצבועה בטיח צבעוני. הכנסייה מוקפת ברשת של קשתות (ארקאדה) ובתוכה ציורי קיר עשירים ושרידים היסטוריים ודתיים. הכנסייה פתוחה לקהל רק כאשר מתקיימת תפילה במקום.

מוזיאון אנטוטו

מוזיאון זה נפתח ב-1987 ובו מוצגים חפצים שהיו שייכים לקיסר מלניק ה-2 ולרעייתו: בגדים טקסיים, רהיטים, תמונות, מתנות שניתנו לבני הזוג ע”י שועי עולם, ספרים, כלי נשק וחפצים אישיים.

מצפה הכוכבים

המצפה הוקם במקום ע”י האגודה האתיופית למדעי החלל ב-2014. המצפה פתוח לקהל הרחב בתשלום (ילדים עד גיל 10 פטורים מתשלום) אך יש להזמין מקום מראש. מומלץ לתזמן את הביקור למועדים שבהם נערכות במקום סדנאות פתוחות לקהל.

כנסיית קידוס רגואל החדשה

כנסיית קידוס רגואל על גבעות אנטוטו

כנסיית קידוס רגואל על גבעות אנטוטו

הכנסייה בנויה בצורת מתומן ומוקדשת לרפאל, המלאך שנחשב בנצרות כפטרון הנוסעים בדרכים וכממונה על מסעות ושליחויות . כנסייה זו עשירה בציורי קיר רבים.

שוק אנטוטו

השוק נמצא למרגלות הגבעות ונמכרים בו מוצרים מסורתיים כמו צעיפים אתיופיים צבעוניים ושמלות אתיופיות מרהיבות.

מקומות לינה מומלצים באדיס אבבה

איך מגיעים אל גבעות אנטוטו

נסיעה לגבעות אנטוטו אורכת כ-15 דקות וניתן לבצע אותה ברכב שכור או במונית.

טיול רגלי אל הגבעות אורך כמה שעות של הליכה. בדרך צפויים לכם נופים טבעיים יפים, בקתות מסורתיות והווי אתיופי מקומי.

הפוסט גבעות אנטוטו הופיע ראשון באתיופיה

]]>
עמק נהר האומו והשבטים https://ethiopia.co.il/%d7%a2%d7%9e%d7%a7-%d7%a0%d7%94%d7%a8-%d7%94%d7%90%d7%95%d7%9e%d7%95-%d7%95%d7%94%d7%a9%d7%91%d7%98%d7%99%d7%9d/ Mon, 13 Mar 2017 13:57:50 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2155 עמק נהר האומו הוא האזור המגוון ביותר באתיופיה מבחינה תרבותית ולשונית. נהר האומו זורם במערב אתיופיה ונחשב לאחד הנהרות הגדולים והחשובים במדינה. דרום עמק האומו (עמק נהר האומו התחתון) הוכרז כאתר מורשת עולמית ע”י אונסק”ו ב-1980 הודות לממצאים הפלאונטולוגיים שבו. נהר האומו נהר האומו זורם לאורך 760 ק”מ מרמת אתיופיה (2,400 מטר מעל פני הים) […]

הפוסט עמק נהר האומו והשבטים הופיע ראשון באתיופיה

]]>
עמק נהר האומו הוא האזור המגוון ביותר באתיופיה מבחינה תרבותית ולשונית. נהר האומו זורם במערב אתיופיה ונחשב לאחד הנהרות הגדולים והחשובים במדינה. דרום עמק האומו (עמק נהר האומו התחתון) הוכרז כאתר מורשת עולמית ע”י אונסק”ו ב-1980 הודות לממצאים הפלאונטולוגיים שבו.

גבר מבני שבט האמר - נהר האומו

גבר מבני שבט האמר – נהר האומו

נהר האומו

נהר האומו זורם לאורך 760 ק”מ מרמת אתיופיה (2,400 מטר מעל פני הים) שנמצאת כ-200 ק”מ מערבית לאדיס אבבה. הנהר זורם דרומה ומנקז בזרימתו שני מחוזות במדינה: מערב מחוז מדינת אורומיה ומרכז מחוז מדינת האומות, הלאומים ועמי הדרום. הנהר מסתיים בדלתה באגם טורקאנה שנמצא בגובה 360 מטר צפונית לגבול עם קניה. הבדלי הגבהים בנהר יוצרים שיפוע אידיאלי לקיום רפטינג בחודשים ספטמבר-אוקטובר בחלקים התחתונים של הנהר כי בחלקיו העליונים של הנהר יש מפלים שהופכים אותו לבלתי נגיש.

נהר האומו הוא ביתם של שני פארקים לאומיים

 • הפארק הלאומי אומו שמשתרע על פני 4,000 קמ”ר בגדה המערבית של נהר האומו
 • הפארק הלאומי מאגו שמשתרע על פני כ-2000 קמ”ר בגדה המזרחית של נהר האומו

עמק נהר האומו בעבר

בחלקו התחתון של נהר האומו התגלו שרידים אנושיים בני 195,000 שנה בשני אתרים. שרידים אלו מהווים את השרידים המוקדמים ביותר של ההומו ספיינס המודרני, מה שהביא להכרזה על המקום כאתר מורשת עולמית  מטעם אונסק”ו. בנוסף, התגלו באזור כלים שתוארכו ל-2.4 מיליון שנים. גולת הכותרת בביקור ובטיול ברחבי עמק נהר האומו הוא הביקור בשבטים השונים – שבטי עמק נהר האומו.

לינה בעמק נהר האומו

שבטי עמק נהר האומו

בעמק האומו מתגוררות כ-20 קבוצות אתניות שונות ששומרות על מנהגיהן, מסורותיהן, אמונותיהן ועל תלבושותיהן המסורתיות. מנהג רווח בקרב שבטים רבים הוא צילוק הגוף ע”י פציעת העור וזיהום הפצע בעפר. צלקות אלו נחשבות לסממן גברי שמסמל אומץ לב ולסממן נשי שמסמל יופי ואטרקטיביות. הדרך הטובה ביותר לחקור את שבטי עמק האומו היא לבקר בעיירות המקומיות בימי השוק.

שבט האמר

שבט האמר הוא הגדול ביותר בעמק האומו והוא כולל כ-50,000 איש ואישה שמתפרנסים מגידול עדרי בקר. השבט מתגורר סביב העיירה טורמי שמהווה מרכז של סחר חליפין ומקום מפגש חברתי. הבקר הוא לא רק מטבע עובר לסוחר בשבט, אלא מהווה אינדיקציה לעושרו של בן השבט ותשלום מקובל למוהר.

נשות השבט מסתובבות חשופות חזה והן לבושות בבגד שעשוי מעור עזים ועטויות בכל גופן בתכשיטים, צדפים ומחרוזות. כל נשות השבט מסורקות בראסטות דקות שמרוחות בשומן של חמאת עיזים וטין טבעי אדמדם. להבחנה בין הרווקות לנשואות כורכות האחרונות חישוק אלומיניום סביב צווארן.

גברי השבט מצוידים לרוב בנשק ונושאים איתם שרפרף קטן מעץ מגולף שמשמש ככסא לישיבה. אוזני הגברים יהיו עטויות עגילים, לחלציהם בד צבעוני, ראשם מרוח בעיסת בוץ צבעוני בצורת כתר שבחלקה האחורי נוצת יען כסמל לגבורה.

לשבט זה טקס חניכה ייחודי בשם קפיצת שוורים. הטקס מתחיל בשעות הבוקר. נערות השבט רוקדות כשלרגליהן פעמונים ובפיהן שופרות ממתכת שבעזרתן הן קוראות למשתתפי הטקס. כחלק מהטקס מתבקשים הנערים להצליף בגב הנערות בענפי עץ ולגרום להן לצלקות. צלקות אלו מעלות את מעמדן של הנערות והופכות אותן לנחשקות יותר. אחר הצהריים מתקיים טקס קפה מסורתי ולאחריו גולת הכותרת – קפיצת השוורים.

קפיצת שוורים בעמק נהר האומו

קפיצת שוורים בעמק נהר האומו

בטקס זה אוחזים 20 נערים בקרניים ובזנבות של 10 שוורים ונער ערום מדלג מעליהם. הנער צריך לדלג 4 פעמים רצופות בלי ליפול כדי להיחשב לגבר. הצלחה בקפיצות השוורים היא האות להתחלת החגיגות שנמשכות עד אור הבוקר וכוללות אוכל, שתייה וריקודים.

שבט קארה/שבט קארו

שבט זה מונה כ-1000 איש ומתגורר בג’ונג’לים בגדה המזרחית של נהר האומו בעיירות מורולה ודוס. בני השבט מאופיינים בציורי גוף שמבוססים על צבעים מתערובת של פחם, גיר, אבקות סלעים וברזל וכן בצלקות בפנים ובבטן שמסמלות אצלם יופי ואומץ. סימן היכר נוסף של בני השבט הוא פירסינג של מסמר מתכת בשפתם התחתונה. שבט זה נוהג לעטות על גופו מתכות שונות ואנשיו ידועים בכך שהם הופכים למרוגזים מאוד אם מצלמים אותם בלי רשות.

שבט מורסי

שבט זה מתגורר בתחומי הפארק הלאומי מאגו בעיירה ג’ינקה והוא מונה כ-7000 איש שדוברים את שפת המורסי. כלכלת השבט מבוססת על גידולים שונים כגון סורגום, תירס, בקר ודבש.

אשה מבני שבט מורסי בעמק נהר האומו

אשה מבני שבט מורסי בעמק נהר האומו

נשות השבט מוציאות מגופן בילדות שורה שלמה של שיניים תחתונות ומשחילות במקומן דסקית חימר. עד היום לא ידוע מקור המנהג ויש שתי סברות עיקריות בנושא:

 • השחלת הדסקית מכערת את הנשים ומונעת מסוחרי עבדים לחטוף אותן.
 • הדסקית מונעת מיצר הרע לחדור לגופה של האישה.

יהיה מקור המנהג אשר יהיה עד היום גודל הדסקית מעיד על מעמדה של האישה: ככל שהדסקית גדולה יותר כך מעמדה רם יותר. המהדרות משחילות בילדותן גם דסקיות עץ לתוך תנוך האוזן.

גברי השבט נלחמים זה בזה במקלות שנקראים דונגה ומנצחי הקרב זוכים במעמד, בערך, בכוח וגם בבחירת ליבם. גברי השבט נחשבים לאומנים בקישוטי פנים וראש שכוללים ציורי גוף בצבעים טבעיים ואביזרים שונים. טקס הבגרות של נערי השבט כולל חיתוך שק האשכים אבל הם מפחדים דווקא ממים: כדי לעבד את אדמותיהן הם חוצים את הנהר בסירות הקאנו של בני שבט הקווגו.

שבטים נוספים בעמק נהר האומו

שבט קונסו

שבט חקלאי שמעבד את האדמת הגבעות שבה הוא מתגורר באמצעות טרסות. השבט מפורסם בזכות פסלי עץ גדולים בקברים של בני השבט שמתעדים את קרובי המשפחה של הנפטר, את חבריו ואת אויביו.  שבט זה מתגורר במבנים בעלי גגות יחודיים והחצאיות של נשות השבט דומות לגגות האלה.

שבט דורזה

שבט זה ידוע ביכולת האריגה שלו ובזכות מבנה הבתים הזהה לאיגלו והמזכיר צורת פיל.

שבט דסאנץ’ (Dasanech)

שבט זה חי על מצוק ונחשב לדרומי שבשטי נהר האומו. פרנסת השבט מבוססת על בקר, דגים מאגם טורקאנה וגידולי תבואה. בני השבט סוחרים בעיקר עם בני שבט קארו השכן.

שבט ניאנגטום

שבט שמתגורר בגבול עם דרום סודאן ומתאפיין בצלקות גוף מיוחדות שמסמלות אומץ לב. אנשי השבט שהרגו יריב בן שבט אחר מתפארים בצלקת ייחודית גדולה ובכל מקרה שלא יהיה הם מצוידים בנשקים.

שבט סומה

שבט זה מתהדר בצבעי גוף במבנים גאומטרים על הפנים ועל הגוף שמבוססים על  תמציות מחרסיות ומפיגמנטים מן הצומח המקומי.

שבט ארבורה

שבט זה הוא יחסית קטן ואנשיו מפורסמים בזכות תכשיטים צבעוניים וססגוניים  וכן הודות לפרטי לבוש מיוחדים. אנשי השבט מאמינים  שהשירה והריקודים שלהם מרחיקים את האנרגיה השלילית ואת יצר הרע.

שבט קויגו (Kwego\Koygu)

שבט זה מונה כמה מאות אנשים ומתגורר במפגש הנהרות אומו-מאגו. פרנסת השבט מבוססת על דורה (סורגום), דבש, דייג ופירות בר. אנשי השבט צדים מעט חיות בר בעזרת נשק ומלכודות ומקושרים לשבט קארו בקשרי נישואין.

שבט באנה (Bena\Banna)

שבט זה מונה כמה עשרות אלפי אנשים והם נקראים לעיתים האמר-בנה הודות לקשריהם עם שבט האמר. הם גם דומים להם במנהגיהם ובטקסיהם (הצלפות, קישוטים ועוד). 90% מאנשי השבט הם מוסלמים אך גם שומרים על מנהגים ואמונות אפריקאיות מקומיות ומאמינים שבאבנים ובחפצים שוכנות רוחות. נשות השבט משקיעות זמן רב בתסרוקת דמויות הקסדה שמורכבת מחימר אדום בתוספת נוצות וקישוטים.

שבט סורמה (Suri\Surma)

שבט זה מונה כ-40,000 איש בשלוש קבוצות שמתגוררות במיקומים גאוגרפיים שונים: צ’אי (Chai), טירמה (Tirma) ו-באלה (Bale). בני השבט היו בעבר נוודים וכיום הם יושבים קבע בכפרים במערב פארק נהר האומו ובשטחי נהר הקיביש ומתפרנסים מדורה, צייד, כריית דבש ותירס אך תרבותם ומסורתם עדיין נחשבת לכזו של רועי בקר נוודים. בעבר השבט שלט באזור עמק האומו והראייה לכך היא שמות המקומות בעמק שנשארו עדיין בשפת שבט הסורמה.

גברי הסורמה הבלתי נשואים ידועים בקרבות המקלות שלהם שנערכים כאשר הם פניהם צבועים בגיר לבן. המנצח זוכה לכבוד בשבט ונישא על פלטפורמת עץ אל קבוצת בנות כדי לבחור מהן את רעייתו לעתיד. נשות השבט עונדות את דסקיות השפתיים וכל בני השבט בני הסורמה ידועים בחיבתם לשתיית דם בקר טרי בחודשי הקיץ כאשר לפרות אין חלב. לשם כך הם חותכים את צוואר הפאות ומנקזים את הדם לכלי קיבול.

שבט בומי (Bumi/Nyangatom)

שבט זה כולל כ-60,000 איש ואנשיו מתגוררים בשטחים הדרומיים של פארק האומו. אנשי השבט דוברים שפה ייחודית והם עוסקים בעיקר ברעיית בקר, בציד ובכריית דבש. בני השבט ידועים כלוחמים עזי נפש ואויביהם המושבעים הם שבטי הסורמה, קארו והאמר. אנשי השבט מצלקים את עצמם לשם יופי ומעמד ומתהדרים בצמידים צבעוניים. נשות השבט לעיתים עונדות דסקיות בשפתיים.

שבט דיזי (Dizi)

שבט זה מתגורר בהרים נמוכים שבצפון הפארק ועוסק בעיקר בחקלאות באמצעות טרסות ושדות קטנים שבהם מגדלים בעיקר טף, דורה וקפה.

שבט בודי (Bodi)

שבט זה מונה כ-3000 אנשים המתגורר בצפון עמק האומו ועוסק ברעיית בקר ובחקלאות זעירה כמו כריית דבש. תוצאה של צריכה מוגברת של הדבש באה לידי ביטוי במשקלם העודף של גברי השבט. גברי השבט הולכים לרוב ערומים או שלחלציהם רצועת כותנה דקה. לחלק מנשות השבט יש פירסינג בסנטר שאליו מוחדרת חתיכת עץ.

 

 • עוד על שבטים באתיופיה
 • מדריך מקומי מומלץ דובר אנגלית לאיזור עמק נהר האומו הוא Emanuel Cheneke – imanynehushitar@gmail.com
 • מזכרות, מתנות כמו נאדי עור צבעוניים, פריטי לבוש אתניים ועבודות אומנות מעמק נהר האומו תוכלו לרכוש בקישור הזה

הפוסט עמק נהר האומו והשבטים הופיע ראשון באתיופיה

]]>
מפלי הנילוס הכחול https://ethiopia.co.il/%d7%9e%d7%a4%d7%9c%d7%99-%d7%94%d7%a0%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%a1-%d7%94%d7%9b%d7%97%d7%95%d7%9c/ Wed, 08 Mar 2017 08:47:06 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2147 מפלי הנילוס הכחול נמצאים כ-30 ק”מ במורד נהר הנילוס מאגם טאנה ובהר דר. המפלים הם אחד ממוקדי התיירות החשובים של מדינת אתיופיה. מגלה הארצות הסקוטי ג’יימס ברוס גילה את מפלי הנילוס הכחול במאה ה-18. הוא תיאר אותם כמחזה מרהיב ובלתי נשכח בעיקר בעונה הגשומה, כשהרסס שעולה מן המפלים נראה כמו עשן. זהו אגב המקור לשמם האתיופי […]

הפוסט מפלי הנילוס הכחול הופיע ראשון באתיופיה

]]>
מפלי הנילוס הכחול נמצאים כ-30 ק”מ במורד נהר הנילוס מאגם טאנה ובהר דר. המפלים הם אחד ממוקדי התיירות החשובים של מדינת אתיופיה.

מפלי הנילוס הכחול

מפלי הנילוס הכחול

מגלה הארצות הסקוטי ג’יימס ברוס גילה את מפלי הנילוס הכחול במאה ה-18. הוא תיאר אותם כמחזה מרהיב ובלתי נשכח בעיקר בעונה הגשומה, כשהרסס שעולה מן המפלים נראה כמו עשן. זהו אגב המקור לשמם האתיופי “טיס אבאי” שפירושו – מים מעשנים. כל מי שמגיע למפלים צפוי לראות מראה מדהים ביופיו: מי המפל הגועשים נחבטים בקיר רועם של קצף והם מתרסקים מגובה 45 מטרים ומתנקזים אל תוך נקיק סוער.

המפלים נשפכים מארבעה יובלים שנעים בין זרזיף בעונה היבשה לנחל ברוחב 400 מטר בעונה הגשומה. משנת 2003 תחנה הידרואלקטרית משתמשת ברוב המים שמגיעים למפלים מלבד בעונה הגשומה. האקולוגיה של מפלי הנילוס הכחול שונה מהאקולוגיה של שאר הנילוס ושוני זה יצר צמחיה אנדמית לחופי האגם.

במרחק קצר במורד הזרם מהמפלים נמצא גשר האבן הראשון מסוגו באתיופיה שנבנה בפקודת הקיסר סוסניוס בשנת 1626. המסיונר הפורטוגזי מנואל דה אלמיידה טוען שהאבנים לבניית הגשר הובאו מ-Alata הסמוכה והמפקח על עבודת הבנייה היה מומחה שהגיע מהודו.

 

מלונות מומלצים ליד המפלים בעיר בהר דר

מזכרות ומתנות מאתיופיה

ציפורים וצפרות סביב מפלי הנילוס הכחול

מעבר למפלים המרשימים ולטבע השוצף שסביב, צפרים יהנו כאן מאוד כי באזור זה ניתן לצפות בבעלי כנף אנדמיים רבים כגון Blue-breasted bee-eater או טורקו לבן לחיים ועוד מינים רבים של ציפורים.

הפוסט מפלי הנילוס הכחול הופיע ראשון באתיופיה

]]>
לליבלה ומתחם הכנסיות החצובות בסלע https://ethiopia.co.il/%d7%9c%d7%9c%d7%99%d7%91%d7%9c%d7%94-%d7%95%d7%9e%d7%aa%d7%97%d7%9d-%d7%94%d7%9b%d7%a0%d7%a1%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%97%d7%a6%d7%95%d7%91%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%a1%d7%9c%d7%a2/ Tue, 07 Mar 2017 14:23:38 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2107 לליבלה נקראת גם “פטרה של אפריקה” בזכות הכנסיות החצובות בסלע שנמצאות בה ו-11 מהן הוכרזו כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק”ו בשנת 1978. למעשה בלליבלה יש קומפלקס גדול אשר בתוכו יש מספר רב של כנסיות בנויות בצפיפות ושתי קפלות. הקומפלקס נבנה ונחפר על ידי המלך לליבלה במאה ה-12 והוא נחשב לאחד משמונת פלאי תבל. תהליך בניית הכנסיות של […]

הפוסט לליבלה ומתחם הכנסיות החצובות בסלע הופיע ראשון באתיופיה

]]>
לליבלה נקראת גם “פטרה של אפריקה” בזכות הכנסיות החצובות בסלע שנמצאות בה ו-11 מהן הוכרזו כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק”ו בשנת 1978. למעשה בלליבלה יש קומפלקס גדול אשר בתוכו יש מספר רב של כנסיות בנויות בצפיפות ושתי קפלות. הקומפלקס נבנה ונחפר על ידי המלך לליבלה במאה ה-12 והוא נחשב לאחד משמונת פלאי תבל.

כנסיית ביתא גיורגיס לליבלה

כנסיית ביתא גיורגיס לליבלה

תהליך בניית הכנסיות של לליבלה

החציבה של הקומפלקס נעשתה באופן ידני וארכה מאות שנים. הכנסיות יחודיות בכמה מובנים. הן מרוכזות בתוך תא שטח קטן, 4 מהן לא חצובות בסלע בצורה המקובלת אלא הן חופשיות מהסלע מארבע כיוונים וצמודות אליו רק בקרקעיתן. הכנסיות מסודרות בשתי קבוצות עיקריות. האחת צפונית לנחל ירדן והשנייה מזרחית לו.

הכנסיות נבנו בשני שלבים. ראשית, נחפר ידנית מתחם של תעלות בעומק של כ-15 מטרים לתוך משטח סלע אופקי, רק אז יכלו החופרים להתחיל לעבוד על הכנסייה עצמה שנחפרה אל תוכו של גוש אבן מרכזי אשר עמד במרכזן של התעלות המלאכותיות.

מלונות מומלצים בלליבלה והסביבה

כנסייה חצובה באבן - לליבלה

הכנסיות של לליבלה

 • כנסיית ביתה מדהאנה עלם – כנסיית Bete Medhane Alem שממוקמת בחצר תת קרקעית היא כנראה הכנסייה החצובה בסלע הגדולה בעולם והיא נתמכת על ידי 36 עמודים חיצוניים ופנימיים.
 • כנסיית ביתא גיורגיס – הכנסייה הסמלית ביותר בליליבלה היא כנסיית ביתא גיורגיס (Bete Giyorgis). היא בנויה בצורת צלב לכבודו של ג’ורג’ הקדוש (Saint George). האגדה מספרת שג’ורג’ הקדוש שמח כל כך כשראה את הכנסייה שלו וסימני הפרסות של סוסו הצוהל טבועות במקום עד היום.
 • ביתא מריאם – כנסייה זו מוקדשת למריה אימו של ישו והיא נחשבת לעתיקה שבכנסיות לליבלה. כנסייה זו כוללת פרסקאות על קירותיה ועל תקרתה וכן עיטורים של בעלי חיים וצמחים. למשל עיטור של פרים שנלחמים זה בזה כדי לייצג את מלחמת הטוב ברע. בכנסייה עמוד שעליו נשען ישו לפי האגדה ויש בה בריכה שנחשבת לבעלת סגולות עיבור.
 • ביתא מסקל – כנסייה זו בנוייה ממערות שבהן מתגוררים נזירים והיא מחולקת ל-2 מעברים.
 • ביתא דנגל – כנסייה זו הוקמה לזכרן של 136 נזירות שהוצאו להורג באדסה בפקודתו של הקיסר יוליאנוס במאה ה-4.
 • ביתה גולגלתא – כנסייה זו נחשבת לקדושה במיוחד עד כדי כך שלמבקרים בה מובטח מקום בגן עדן. בכנסייה נחצב מעבר שמוביל לקברו של הקיסר לליבלה ויש בה תבליטים קדושים בגודל טבעי.
 • ביתא מיקאל – קפלה זו היא מבואה לקפלת סילאסי שהיא אחד המבנים הקדושים בלליבלה.
 • ביתא עמנואל – קפלה זו שימשה כקפלת התפילה האישית של משפחת המלוכה האתיופית.  בקירותיה החיצוניים של הקפלה גומחות בהן מיוצר דבש שמיוחסות לו סגולות רפואיות.
 • ביתא מרקוריוס – מקום זה לא הוקם במקור ככנסיה אלא כבית משפט או כבית כלא. כנסייה זו מעוטרת בפרסקאות שמתארים סצנות שונות מהברית החדשה.
 • ביתא אבא ליבנוס – כנסייה זו היא תת-קרקעית ורק 25% ממנה בולטים מעל פני הקרקע. האגדה מספרת שכנסייה זו נבנתה בין לילה ע”י אשת לליבלה בסיוע מלאכים.
 • ביתא גבריאל רופאל – כנסייה זו שימשה כנראה כמבנה מגורים מלכותי לפני שהוסבה לכנסייה כי צורתה שונה מהמקובל. יש בה 3 אולמות ושתי חצרות.
 • קפלת בית לחם – הקפלה שימשה כמאפייה שבה נאפה לחם הקודש ובצידה שוכן כפר נזירים עם 18 נזירים ונזירות.

מפת המתחם

מפת ללילבלה בעברית

מפת ללילבלה בעברית

החפירות ממשיכות…

לילבלה היא יותר מאשר פנינת ארכיטקטורה, היא גם אחת מאתרי המורשת היחידים של אונסק”ו שהחפירות שלה נותרו פעילות גם כיום, תשע מאות שנים לאחר שהחלו. בכפרים שסובבים את לילבלה פזורות כנסיות רבות ובנוסף, כ-6 קילומטרים צפונית-מזרחית ללליבלה נמצאות כנסיות שנחצבו בסלע ונקראות על שמו של קיסר אתיופיה לשעבר ימהרנה קריסטוס כאחת הדוגמאות לאדריכלות האתיופית מהמאה ה-11 עם שכבות של עץ וגרניט לסרוגין.

התניידות בסביבת לליבלה?

 • אל מתחם 11 הכנסיות החצובות אפשר להגיע רק ברגל.
 • מומלץ בחום לשכור מדריך מקומי.
 • מדריכים אפשר למצוא באזור הצפוני של הכנסייה.
 • תחבורה למקומות מרוחקים יותר אפשר להזמין בקבלה של רוב המלונות ובלשכת התיירות המקומית.

לינה בלליבלה

בלליבלה יש מגוון מלונות רחב ומסעדות לכל תקציב. מחוץ לעיר יש כפרים רבים המקושרים ביניהם ע”י שבילי הליכה בהם משתמשים המקומיים. מלונות מומלצים בלליבלה תוכלו למצוא בקישור הזה.

קניות בלליבלה

לילבלה הוא מקום טוב לרכישה עבודות יד אתיופיות. דוכנים רבים מרוכזים בכיכר המרכזית ולאורך הכביש הראשי מדרום לכנסיות. רכישה אונליין של מזכרות וחפצי אמנות מלליבלה תוכלו לעשות כאן.

חגים ופסטיבלים

החגים הנוצריים באתיופיה נחגגים במלוא המרץ, בייחוד חג המסקל והטימקט אשר מושכים צליינים מכל רחבי המדינה אל לילבלה וגם מאוד פופולריים בקרב התיירים.

כמרים באחת הכנסיות החצובות של לליבלה - העיר עדיין משמשת כמקום עלייה לרגל

כמרים באחת הכנסיות החצובות של לליבלה – העיר עדיין משמשת כמקום עלייה לרגל

חגי מפתח הם ראש השנה האתיופי ב-11 בספטמבר, המסקל ב-27 בספטמבר, ג’נה (Gena) חג הכריסמס האתיופי, והטימקט ב-19 בינואר. קראו כאן עוד על פסטיבלים באתיופיה וקחו בחשבון שכל החגים מתאחרים ביום כשמדובר בשנה מעוברת.

איך מגיעים אל לליבלה?

 • לליבלה ממוקמת 170 ק”מ מוולדיה (Weldiya), כ-300 ק”מ מבהר דר, 360 ק”מ מגונדר וכ-390 ק”מ מגונדר דרך היבשה.
 • רוב הכבישים בללילבה נוחים אך לעיתים הם דרכי עפר ו/או כורכר.
 • אורכו של הכביש הקצר ביותר בין אדיס אבבה ולילבלה הוא 680 ק”מ והוא עובר דרך העיירות דסי (Dessie) ווולדיה.
 • שדה התעופה של לילבלה נמצא במרחק 25 ק”מ ממרכז העיר וממנו יש טיסות יומיומיות אל אדיס אבבה, גונדר, בהר דר ואקסום.

 

הפוסט לליבלה ומתחם הכנסיות החצובות בסלע הופיע ראשון באתיופיה

]]>
10 המזכרות שאסור לכם לשכוח להביא מאתיופיה https://ethiopia.co.il/10-%d7%94%d7%9e%d7%96%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%90%d7%a1%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%9b%d7%9d-%d7%9c%d7%a9%d7%9b%d7%95%d7%97-%d7%9c%d7%94%d7%91%d7%99%d7%90-%d7%9e%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99/ Tue, 28 Feb 2017 22:47:12 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2110 העלייה מאתיופיה הרחיבה את אופקינו. גם אנחנו, שהיינו רגילים לקיבוץ הגלויות ולכור ההיתוך הבין תרבותי ששורר בארץ, הופתענו מהעושר והמגוון הגדול של הטעמים והמזונות, המנהגים והאומנות שהביאו איתם העולים משם. ברור לגמרי, שתיאבונם של הישראלים נפתח לבקר במדינה המעניינת הזו, וכיום, מידי שנה, נוסעים המוני מבקרים, זוגות ומשפחות בטיולים עצמאיים או במסגרת טיול מאורגן לאתיופיה. […]

הפוסט 10 המזכרות שאסור לכם לשכוח להביא מאתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
העלייה מאתיופיה הרחיבה את אופקינו. גם אנחנו, שהיינו רגילים לקיבוץ הגלויות ולכור ההיתוך הבין תרבותי ששורר בארץ, הופתענו מהעושר והמגוון הגדול של הטעמים והמזונות, המנהגים והאומנות שהביאו איתם העולים משם. ברור לגמרי, שתיאבונם של הישראלים נפתח לבקר במדינה המעניינת הזו, וכיום, מידי שנה, נוסעים המוני מבקרים, זוגות ומשפחות בטיולים עצמאיים או במסגרת טיול מאורגן לאתיופיה.

עשר המזכרות שאסור לכם לוותר עליהן, כשאתם חוזרים לארץ מאתיופיה:

Tej (יין דבש)

בקבוק של Tej אתיופי

באתיופיה מגוון המשקאות האלכוהוליים אינו גבוה. את תפקיד האלכוהול, תופסים היינות בכלל ויין הדבש במיוחד. ליין הזה יש מתכון ספציפי, שבחלק מהמקומות עבר מדור לדור, ולכן, הטעמים שלו עשויים להיות שונים בכל חבל ארץ ובכל כפר.

סלים צבעוניים קלועים קש

סל אתיופי

זה לא משנה אם יקראו להם Injera basket, Harari basket או בכל שם אחר, הסלים הקלועים מקש וצבועים בצבעים עליזים נמצאים בכל חנות מזכרת או שוק שאליו תגיעו. הם קלועים ביד ויכולים לשמש כסלי קניות רב-פעמיים או כסלסלות דקורטיביות לאחסון פירות וירקות במטבח או בפינת האוכל.

תכשיטי אופאל שחור (Black Opal)

Black Opal

אחת מאבני החן הנפוצה ביותר באתיופיה. לרוב, משולבת בתכשיטי כסף, כשהזהרורים המנצנצים בתוך האבן, מעניקים לתכשיט את אופיו המיוחד. מחירם הזול, יחסית, של תכשיטים כאלה מאפשר לכם לרכוש כמות גדולה, ולאחסן לעתיד, למקרים שתשכחו לקנות מתנת יום הולדת לאמא, לאחות או לחברה.

תכשיטים משולבים ב-Welo fire opal

Welo fire opal

אבן החן הנפוצה ביותר באתיופיה היא ה- Welo fire opal, שבאופן מפתיע, לאור ההיסטוריה הארוכה של אתיופיה, העלתה אותה למפת הסחר העולמי באבני חן רק בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת. את אבני האופאל האלה ניתן לרכוש כשהן כבר חרוזות בצמיד או מחרוזת, או כשהן מחוררות ומשמשות כחרוזים לשילוב בתכשיטים שאתם עושים במו ידיכם. הנצנוץ הצבעוני בתוך האבנים השקופות, הוא זה שהוסיף את התואר Fire לשמן.

Jebena (קנקן אתיופי לקפה)

Jebena (קנקן אתיופי לקפה)

למרות שנראה כי האהבה לקפה חוצה גבולות של מדינות, לאתיופים ישנו טקס קפה מיוחד, שבו מבושל הקפה על גחלים בקנקן הג’בנה. לכן, כשאתם קונים קנקן קפה אתיופי, כדאי לוודא כי תחתיתו איננה קעורה. זה אמנם מתאים לבישול הקפה על גחלים, כפי שעושים האתיופים במומחיות רבה, אולם עלול להקשות עליכם את בישול הקפה על הכיריים הביתיים.

קפה אתיופי

פולי קפה

אם כבר קניתם קנקן דקורטיבי, לעצמכם או במתנה למישהו יקר לכם, למה שלא תלכו צעד אחד נוסף ותקנו גם את הקפה האתיופי המקורי? מפתיע עד כמה הקפה הזה טעים… קפה ערביקה הוא המין הנפוץ ביותר של צמח הקפה ומקורו, כמה לא מפתיע, באתיופיה.

ציורים מצוירים ביד

ציורים אתיופיים בעבודת יד

ככל מדינה אחרת, גם לאתיופיה יש מלאכת יד מקורית משלה. הציורים מאופיינים בצבעוניות עליזה, ולעיתים קרובות מתארים תמונות מחיי הנצרות או דמויות נאיביות מחייכות. גם אם לא תמצאו בחנות המזכרות הראשונה ציור שמוצא חן בעיניכם, אל תתייאשו, כי הציורים הצבעוניים האלה נמצאים בכל פינה וכמעט על כל דבר (על ספלים, על ציפיות לכריות, על פנקסי עור וכן הלאה).

מיצי פירות

שייק פירות

אוקיי. תשכחו ממיצי הפירות הדלילים והמימיים שאנחנו מכירים מהארץ. מיצי הפירות האתיופיים מזכירים יותר את השייקים (ה-Smothies) האופנתיים כיום אצל שוחרי הבריאות. לא ברור מה הם בדיוק מכניסים לתוכם, אבל ההתמכרות מובטחת…

שמיכות וכרבוליות כותנה ארוגות ביד (Gabbi)

שמיכות וכרבוליות כותנה ארוגות ביד (Gabbi)

ספק שמיכה – ספק צעיף להתעטף בו, אבל אם תשאלו כל תייר באתיופיה מה הדבר היחיד שהוא מצטער שלא קנה יותר ממנו, התשובה תהיה “גבי”. השמיכות הארוגות ביד מכותנה טהורה כל כך רכות, נעימות ועמידות, שכדאי לכם להצטייד בכמה שיותר מהן, לכם ולאנשים שאתם מאחלים להם שינה טובה.

פסלי עץ של בעלי חיים מגולפים ביד

כלב ים מגולף בעץ

לא רק לנו המבוגרים, אלא גם כצעצועים אקולוגיים בעלי גלגלים לילדים, דמויות החיות המגולפות בעץ נחשבות לאחד המאפיינים של האמנות האתיופית. המבחר גדול והדמויות רבות, כך שגם אם תחליטו לקנות אך ורק חיות עץ כמזכרות, עדיין תצטערו על כך שיש המון שלא קניתם והותרתם מאחור.

למרות שאתיופיה איננה נתפשת כמדינה לבילוי חופשה במובן המקובל של המילה, תרבותה העשירה והמחירים הזולים הופכים אותה לאטרקטיבית בעיני ישראלים רבים. אם אתם נוסעים לשם, אל תשכחו להצטייד ברשימה הזו. אבל אם שכחתם – לא נורא. תוכלו להשלים את מכסת המתנות שלכם בקישורים המצורפים לכל מזכרת בפוסט הזה.

הפוסט 10 המזכרות שאסור לכם לשכוח להביא מאתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
הכנסיות החצובות באבן של גרלטה https://ethiopia.co.il/%d7%94%d7%9b%d7%a0%d7%a1%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%92%d7%a8%d7%9c%d7%98%d7%94/ Wed, 22 Feb 2017 10:15:47 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2095 הכנסיות החצובות באבן של גרלטה (Gheralta) שנמצאות בחבל תיגראי ועדיין פעילות מחזיקות במסורות קדומות מאוד. הן למעשה הגדולות ביותר במורשת ההיסטורית-תרבותית של העם האתיופי. למרות שהן פחות מוכרות מחברותיהן בלליבלה, הכנסיות התיגריות שבגרלטה קדמו להן והן מתוארכות אפילו למאה השמינית לספירה. הכנסיות של גרלטה כאמור, הכנסיות החצובות שבגרלטה, בצפון אתיופיה דומות בעיצוב לאלה של לליבלה. חלק […]

הפוסט הכנסיות החצובות באבן של גרלטה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
גרלטה - Gheralta

גרלטה – Gheralta

הכנסיות החצובות באבן של גרלטה (Gheralta) שנמצאות בחבל תיגראי ועדיין פעילות מחזיקות במסורות קדומות מאוד. הן למעשה הגדולות ביותר במורשת ההיסטורית-תרבותית של העם האתיופי. למרות שהן פחות מוכרות מחברותיהן בלליבלה, הכנסיות התיגריות שבגרלטה קדמו להן והן מתוארכות אפילו למאה השמינית לספירה.

הכנסיות של גרלטה

כאמור, הכנסיות החצובות שבגרלטה, בצפון אתיופיה דומות בעיצוב לאלה של לליבלה. חלק מהכנסיות נחשבות לעתיקות יותר מאלו של לליבלה, אולי מהמאה השמינית לספירה. הן בעיקר מונוליטיות (חצובות באבן אחת), עם עיצובים קלאסיים וציורים מהמאה ה-17 בחלקם. הן ממוקמות לרוב בחלק העליון של צוקים או גבעות תלולות בדומה למנזר Damo שנמצא כשעתיים נסיעה צפונית משם. הוא למשל, נגיש רק על ידי טיפוס על חבל באורך 25 מטרים במעלה צוק תלול.

נזיר אתיופי באחת מהכנסיות של גרלטה

נזיר אתיופי באחת מהכנסיות של גרלטה

הכנסייה היפה הבלתי מעורערת בגרלטה היא אבונה ימטה גו (Abuna Yemata Guh). הכנסיה הקטנה הזו חצובה בחול והיא ניצבת על צוק גבוה ומרשים. הטיפוס אליה לא מומלץ לאנשים שסובלים מפחד גבהים.

מלונות מומלצים בגרלטה – איזור תיגראי

הגעה אל הכנסיות

הכנסיות נמצאות בין גרלטה לאווזן (Hawzen) ובין טמביין (Tembien) לאצ’יבי (Atsibi). ניתן להגיע אל חלקן עם רכב. יש לקחת בחשבון שאל השאר צריך לטפס כדי להגיע. ציוד טיפוס איכותי תוכלו לרכוש כאן.

הפוסט הכנסיות החצובות באבן של גרלטה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
גונדר. הקאמלוט של אפריקה https://ethiopia.co.il/%d7%92%d7%95%d7%a0%d7%93%d7%a8-%d7%94%d7%a7%d7%90%d7%9e%d7%9c%d7%95%d7%98-%d7%a9%d7%9c-%d7%90%d7%a4%d7%a8%d7%99%d7%a7%d7%94/ Mon, 20 Feb 2017 18:44:51 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2076 העיר גונדר תפקדה כבירתה של אתיופיה משנת 1636 ועד אמצע המאה התשע עשרה. המרכז האדריכלי של העיר הוא פאסיל גמב – מתחם מלכותי אשר מוקף בחומת אבן ומאכלס טירות אגדתיות כולל טירת שלוש הקומות המקורית שנבנתה על ידי הקיסר פאסיל בשנת 1630. פאסיל גמב היא גם אתר מורשת של אונסק”ו, בין היחידים בצפון אתיופיה. בתוכה […]

הפוסט גונדר. הקאמלוט של אפריקה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
טירות פאסילידס במתחם המלכותי פאסיל גמב שבעיר גונדר אתיופיה

טירות פאסילידס במתחם המלכותי פאסיל גמב שבעיר גונדר אתיופיה

העיר גונדר תפקדה כבירתה של אתיופיה משנת 1636 ועד אמצע המאה התשע עשרה.
המרכז האדריכלי של העיר הוא פאסיל גמב – מתחם מלכותי אשר מוקף בחומת אבן ומאכלס טירות אגדתיות כולל טירת שלוש הקומות המקורית שנבנתה על ידי הקיסר פאסיל בשנת 1630.

פאסיל גמב היא גם אתר מורשת של אונסק”ו, בין היחידים בצפון אתיופיה. בתוכה תמצאו מבנים עתיקים מאוד כשהמרכזי ביניהם הוא כנסיית דברה ברהן סלאסי הידועה בעיצוב ובחזות המקורית והיפה שלה.

מקומות לינה מומלצים ומלונות טובים בגונדר

מה יש לעשות בגונדר?

 • העיר העתיקה פאסיל גמב. בנוסף לחומות האבן האדירות, כולל מרכז פאסיל גמב מתחם מלכותי על שטח של שבעה דונמים ובו שש טירות אבן מבוצרות שנבנו בשנת 1630. היפה בהן היא טירת שלוש הקומות של פאסיל שגובהה 32 מטרים שמערבת השפעות פורטוגזיות, הודיות ואקסומיות.
 • כנסיית דברה ברהן סלסי היא הכנסייה הגדולה היחידה בגונדר ששרדה את מתקפות צבא המהדייה בשנת 1888. האגדה מספרת שהכנסייה שרדה הודות להתערבות נחיל  דבורים ארסיות. על תקרת הכנסייה ציור מן המאה ה-17 שבו נראים כמה עשרות מלאכים והוא כנראה היצירה הכנסייתית המפורסמת ביותר באתיופיה.
 • הבריכה השקועה של פאסיל שאליה ניתן להשקיף מבניין בן שתי קומות שהיה בבעלותו של הקיסר, היא גם המקום בו חוגגים את חג הטימקט (Timkat) אחת לשנה בתאריך ה-19 בינואר.
 • ארמון קוסקואם (Kuskuam) שנבנה במאה ה-18 נקרא על שם מנזר קופטי במצריים. הארמון נבנה על מדרונות Debre Tsehay (הר השמש) למען הקיסרית הכריזמטית מאנטאוואב (Mentewab), אשתו של הקיסר בקפה (Bakaffa),יורש העצר יאסו והנכד.
 • בפרבר צפונית לגונדר ישנו בית כנסת נטוש אשר מספר את סיפורם של בני ביתא ישראל. שבט אבוד של יהודים שבמהלך שנת 1980 הועלה לישראל ברכבת אווירית.
 • גורגורה (Gorgora) אשר ממוקם על אגם טאנה, 65 ק”מ דרומית לגונדר הוא יעד תיירותי בשל מספר המנזרים ששוכנים בו.

לטיילת בסביבת גונדר

הכנת אינג'רה בגונדאר

הכנת אינג’רה בגונדאר

בגונדר יש מוניות במחירים זולים. חברות טיולים מקומיות מוכרות טיולי יום בעיר וגם טיולים ארוכים יותר אל פארק סימיאן. כשמבקרים בפאסיל גמב קיימת אופציה לשכור מדריך מקומי ומומלץ לעשות כן. ניתן לשכור מדריך בסמוך לאזור רכישת הכרטיסים.

אירועים ופסטיבלים

 • גונדר היא מקום מושלם להעביר בו את חג הטימקט במהלכו נערכים מופעי תרבות מיוחדים.
 • חגיגת הטימקט הן המקבילה לחג המולד והן נחגגות ב-19 בינואר ברוב עם. החגיגה מסתיימת בבריכת פאסיל. לכבודה ממלאים את הבריכה במים.

לינה בגונדאר

במרכז העיר ניתן למצוא מלונות שונים ומסעדות לכל תקציב. לאלו שמעדיפים ללון מחוץ לעיר ניתן להזמין חדר בקוסוי (Kossoye) סמוך לוונניה (Wunenia), בזאזו (Azazo) ליד שדה התעופה ורחוק יותר בגורגורה (Gorgora) ובהרי סימיאן.

רכישת מזכרות אונליין מאתיופיה

איך מגיעים אל גונדר?

ברכב

גונדר ממוקמת כ-730 ק”מ צפונית לאדיס אבבה, 176 ק”מ צפונית לבהר דר ו-355 ק”מ דרום מזרחית לאקסום. הנסיעה דרך אקסום עוברת דרך הפארק הלאומי סימיאן, שמורת טבע הררית שתספק לכם נוף יפהפה במהלך הנסיעה.

בטיסה

טיסות יומיומיות מחברות בין גונדר ואדיס אבבה, לילבלה ואקסום. שדה התעופה ממוקם כ-17 ק”מ דרומית לעיר ולכביש שמוביל אל בהר דר. רוב המלונות מספקים הסעות חינם אל שדה התעופה וישנן גם מוניות שירות.

הפוסט גונדר. הקאמלוט של אפריקה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אקסום. ארץ מלכת שבא https://ethiopia.co.il/%d7%90%d7%a7%d7%a1%d7%95%d7%9d-%d7%90%d7%a8%d7%a5-%d7%9e%d7%9c%d7%9b%d7%aa-%d7%a9%d7%91%d7%90/ Sun, 19 Feb 2017 20:00:09 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2060 העיר אקסום שממוקמת בדרום הסהרה קיימת כבר כ-3000 שנה היא גם העיר שמיושבת הכי הרבה זמן ברצף. אקסום נוסדה בתקופת מלכת שבא ושימשה כעיר הבירה של קיסרות אקסום שהייתה ישות הסחר הדומיננטית של יבשת אפריקה בטרם זריחת האיסלם. בעת שהיתה בשיאה, נפרשה אקסום מאזור הנילוס הסודני דרך הים האדום ועד לתימן. משנת 1980 העיר הוכרה כאתר […]

הפוסט אקסום. ארץ מלכת שבא הופיע ראשון באתיופיה

]]>
עתיקות בעיר אקסום אתיופיה

עתיקות בעיר אקסום אתיופיה

העיר אקסום שממוקמת בדרום הסהרה קיימת כבר כ-3000 שנה היא גם העיר שמיושבת הכי הרבה זמן ברצף. אקסום נוסדה בתקופת מלכת שבא ושימשה כעיר הבירה של קיסרות אקסום שהייתה ישות הסחר הדומיננטית של יבשת אפריקה בטרם זריחת האיסלם. בעת שהיתה בשיאה, נפרשה אקסום מאזור הנילוס הסודני דרך הים האדום ועד לתימן.

משנת 1980 העיר הוכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו וכיום היא גדושה אובליסקים (אנדרטאות), ארמונות הרוסים ועוד אלמנטים שראשיתם בימי הזוהר שלה.

מלונות מומלצים באקסום

אטרקציות ודברים לעשות באקסום

 • כנסיית גבירתנו מרים מציון היא הכנסייה העתיקה ביותר באתיופיה. היא הוקמה במאה הרביעית לספירה לאחר שמנהיגי אקסום התנצרו. הדגם המקורי והשלם של הכנסייה נפל קורבן ללוחמי המלכה יהודית במאה העשירית לפני הספירה, אך היסודות של אחד מתוך 12 המקדשים עדיין קיימים. הכנסייה אשר נבנתה במאה ה-17 על ידי הקיסר פאסילידס (Fasilides) מרשימה מאוד.
פנים כנסיית גבירתנו מרים מציון, אקסום, אתיופיה

פנים כנסיית גבירתנו מרים מציון, אקסום, אתיופיה

 • הכנסייה טוענת שבתוכה שוכן ארון הברית המקורי והעתיק, ובו לוחות הברית שניתנו למשה בסיני. לפי האגדה הלוחות הובאו לאתיופיה על ידי המלך מלניק הראשון, בנם של מלכת שבא ושלמה המלך לפני כ- 3000 שנה.
 • שדה האסטלות הוא שדה של אובליסקים מהתקופה שלפני כינון הנצרות אשר ממוקם מול כנסיית מרים ציון ואשר משתלב עם חומות האבן הגבוהות שהוקמו בעבר. גובהן של האסטלות העצומות מגיע ליותר מ-30 מטרים. למרות שרוב האובליסקים נהרסו עם השנים, עדיין נותרו על תילם שתי אסטלות ועליהן עיטורים פגאניים של הירח והשמש. משקלן של האסטלות מוערך במאות טונות ומקימיהן נעזרו ככל הנראה בפילים ובגלילים כדי לשנען מהמחצבה שנמצאת במרחק של 4 ק”מ מערבית למקום. האסטלות בשדה חדשות יחסית שכן האסטלות המוקדמות ביותר בסביבת העיר מתוארכות ללפני 5000 שנים.
 • במוזיאון הארכיאולוגי של אקסום יש שפע של חפצי אומנות עתיקים, מטבעות וכלים שונים החל מהמאה השלישית לספירה.
 • מרחצאות מלכת שבא (May Shum) – מרחצאות מלכת שבא הן מאגר מים גדול באורך של 67 מטר ובעומק של 5 מטר. למרות שמו המטעה, המאגר הוקם כאלף שנים לאחר תקופתה של מלכת שבא והוא שימש ועדיין משמש כמקור מים חשוב. המרחצאות צמודות לשדה האסטלות ממזרח.
 • שרידיו של ארמון דונגור (Dongur).
 • קברם של כלב (Kaleb), קיסר אקסום וגברה מסקל לליבלה (Gebre Mesqel Lalibela), קיסר אתיופיה.

טיולים בסביבת אקסום

נוף טיפוסי באקסום

נוף טיפוסי באקסום

בכל אתרי התיירות והסביבה הקרובה של העיר תוכלו למצוא מוניות או ריקשות ממונעות. כמעט בכל מלון או סוכנות תיירות תוכלו להזמין הסעות מסודרות עם או בלי מדריכים – המלצה שלנו – אל תתפשרו – קחו מדריך מקומי.

אירועים ופסטיבלים באקסום

 • פסטיבל המסקל נחגג ב-27 בספטמבר כאשר גולת הכותרת היא הבערת מדורות ענק מול כנסיית גבירתנו מרים מציון.
 • פסטיבלים נוספים: פסטיבל הטימקת נחגג ב-19 בינואר ויום קידוש מרים נחגג ב-1 בדצמבר.

קניות באקסום

שפע של דוכנים פרוש לאורך הכביש הראשי ממזרח לשדה האסטלות המרכזי. זהו מקום טוב לרכוש בגדי כותנה מסורתיים שלובשות נשות התיגראי כמו גם סלים קלועים ועבודות יד נוספות.

מזכרות מאקסום כמו חפצי אמנות, עתיקות ומלאכות יד תוכלו לקנות אונליין כאן.

איך מגיעים לאקסום?

 • העיר ממוקמת כ-1024 ק”מ צפונית לאדיס אבבה דרך מקלה (Mekele) או 1180 ק”מ דרך גונדר. טיסות יומיות של אתיופיאן איירליינס מקשרות בין אקסום לגונדר, לליבלה ואדיס אבבה.
 • שדה התעופה נמצא כ-5 ק”מ מזרחית לעיר ואל רוב המלונות באקסום יש הסעה חינם מהשדה.

מידע נוסף על אקסום

הפוסט אקסום. ארץ מלכת שבא הופיע ראשון באתיופיה

]]>