אתיופיה https://ethiopia.co.il הממלכה האפריקאית הקדומה והקסומה Sun, 18 Jun 2017 18:58:18 +0000 he-IL hourly 1 ללכת בקלות בין מסתרי אתיופיה https://ethiopia.co.il/%d7%9c%d7%9c%d7%9b%d7%aa-%d7%91%d7%a7%d7%9c%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%99%d7%9f-%d7%9e%d7%a1%d7%aa%d7%a8%d7%99-%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%94/ Sun, 18 Jun 2017 17:43:20 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2362 ברוכים הבאים אל הארץ הטרופית, המרתקת והמסקרנת: אתיופיה. בלב אפריקה הקסומה, שוכנת הארץ הזו, הקסומה, ומציעה לתייר הממוצע חוויה תרבותית מיוחדת במינה. חוויה המזמינה אותו לפגוש תרבויות עתיקות, מנהגים שונים וליהנות מנופים עוצרי נשימה. אתיופיה היא ארץ של ניגודים משלימים: נופים טרופיים לצד מדברות יבשים, הרים גבוהים לצד בקעות נמוכות, יערות גשם לצד סוואנות כמעט […]

הפוסט ללכת בקלות בין מסתרי אתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
ברוכים הבאים אל הארץ הטרופית, המרתקת והמסקרנת: אתיופיה. בלב אפריקה הקסומה, שוכנת הארץ הזו, הקסומה, ומציעה לתייר הממוצע חוויה תרבותית מיוחדת במינה. חוויה המזמינה אותו לפגוש תרבויות עתיקות, מנהגים שונים וליהנות מנופים עוצרי נשימה. אתיופיה היא ארץ של ניגודים משלימים: נופים טרופיים לצד מדברות יבשים, הרים גבוהים לצד בקעות נמוכות, יערות גשם לצד סוואנות כמעט יבשות והזדמנות לגעת בלב ליבו של השבר הסורי האפריקאי, הפרוש לאורכה של הארץ ומזמן פגישה עם כמה משמורות הטבע החשובות והפורות ביותר הקיימות. כדי לצלוח את כל הטוב הזה בשלום (תתכוננו, אתם הולכים ללכת, והרבה), כדאי ומומלץ מאוד לשדרג את עצמכם עם מקל הליכה איכותי.

מקל הליכה – עוזר להליכה נכונה

מקלות הליכה נורדיים

מקלות הליכה נורדית

כדי ליהנות מטיול בכלל ומטיול המשלב טבע בפרט, כדאי להצטייד באביזרים משלימים כדי למקסם את החוויה. הדבר נכון לגבי נעליים נוחות, ביגוד מאוורר ומנדף זיעה ובשנים האחרונות, רבים הם הטיילנים המוסיפים לצ’ק ליסט הטיולי שלהם גם מקל הליכה. מקל הליכה הוא כבר לא מזמן לא נחלתם של מבוגרים בלבד, אלא כל טייל שעיניו בראשו (ורגליו ברגליו), יודע שכדי ליהנות מהליכה ממושכת, וודאי כשמדובר בתנאי שטח מאתגרים יותר כמו אלו המצויים באתיופיה, יש להצטייד במקל הליכה איכותי שיסייע למשקל הגוף להגיע לאיזון.

מה זה מקל הליכה נורדי?

מקל הליכה נורדי הוא מקל המותאם לשיטת ההליכה הנורדית. בניגוד להליכה רגילה בה הגוף משתמש רק ב- 50% מהשרירים בגוף ומפעיל רק את הגוף התחתון, בהליכה נורדית או בשימוש במקל נורדי, מצטרף גם פלג הגוף העליון לפעילות, מה שמעלה את אחוז הפעילות בגוף ל- 90%. נכון, אתם הולכים לטייל ולא בדרך לחדר כושר, אך זו הזדמנות מצוינת לשלב תנועות נכונות של פלג הגוף העליון והתחתון וגם ליהנות מהליכה הנחשבת ליציבה ומאוזנת יותר, תנועות נכונות יותר ובאופן כללי להקל עליה לאורך זמן.

כדי להפוך את הטיול שלכם באתיופיה לחוויה שהיא לא רק מעצימה אלא גם נוחה משמעותית פיזית, כל שאתם צריכים לעשות כדי ליהנות ממקל הליכה נורדי במחיר זול ובתמורה נפלאה עבורו הוא ללחוץ על הלינק הזה.

הפוסט ללכת בקלות בין מסתרי אתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
הר הגעש ארטה אלה – Erta Ale https://ethiopia.co.il/%d7%94%d7%a8-%d7%94%d7%92%d7%a2%d7%a9-%d7%90%d7%a8%d7%98%d7%94-%d7%90%d7%9c%d7%94-erta-ale-2/ Wed, 14 Jun 2017 15:10:06 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2345 ארטה אלה (Erta Ale) הוא הר הגעש הפעיל ביותר באתיופיה והוא נמצא בצפון מזרח אתיופיה. גובה ההר 613 מטר מעל פני הים ובפסגתו יש אגם פעיל של לבה (לפעמים אפילו שניים). אגם זה הוא אחד מחמשת אגמי הלבה הקבועים בעולם והוא הותיק מכולם (הוא בוער ברציפות משנת 1906). למעשה, הר הגעש ארטה אלה הוא בעצם […]

הפוסט הר הגעש ארטה אלה – Erta Ale הופיע ראשון באתיופיה

]]>
ארטה אלה (Erta Ale) הוא הר הגעש הפעיל ביותר באתיופיה והוא נמצא בצפון מזרח אתיופיה. גובה ההר 613 מטר מעל פני הים ובפסגתו יש אגם פעיל של לבה (לפעמים אפילו שניים). אגם זה הוא אחד מחמשת אגמי הלבה הקבועים בעולם והוא הותיק מכולם (הוא בוער ברציפות משנת 1906). למעשה, הר הגעש ארטה אלה הוא בעצם כיס מאגמה שמוזן ממאגר תת-קרקעי ענק של לבה. ההר מתפרץ בממוצע כל שנתיים אך לאחרונה הוא די מזייף: הפעם האחרונה שבה הוא התפרץ הייתה ב-2017 לאחר 9 שנות רגיעה.

הר הגעש ארטה אלה - Erta Ale

הר הגעש ארטה אלה – Erta Ale

אגדה מקומית מספרת שהטיפוס לפסגת ההר הוא בלתי אפשרי כי נשמות של רועים רכובים על סוסים מעופפים מונעות את הגישה אל ההר. ייתכן שהאגדה ביקשה למנוע מהמקומיים להסתכן שלא לצורך ולהימנע מהבעבוע הגעשי בפסגת ההר ומסופות החול שיד הדמיון הפכה אותן לנשמות מעופפות. הוכחה לכך אפשר למצוא בפירוש שמו של הר געש זה בשפת העפאר המקומית: “ההר המעשן”. העובדה שהלבה גולשת לעיתים מצדו הדרומי זיכתה את הצד הזה בשם “השער לגיהנום”. היום המיתוס הזה נשאר בגדר מיתוס ותיירים רבים שמגיעים למישורי מדבר דנקיל פוקדים גם את פסגת הר הגעש הזה ונהנים מהיופי הבראשיתי שהוא מספק.

בהר זה מתרחשת פעילות קבועה. המגמה הרותחת (כ-1000 מעלות צלסיוס) עולה על פני השטח וכשהיא מתקררת נוצרת מעין קליפה של מגמה קרושה. קליפה זו הופכת לקרום מוצק וכבד שעם הזמן שוקע עקב משקלו ומותך במגמה הלוהטת. שקיעה זו גורמת לכל התהליך להתחיל מחדש וליצור בעבוע תמידי של לבה. תהליך זה מותנה בשיווי המשקל העדין שבין כל מרכיביו וב-2004 האיזון הופר. אגם הלבה התקרר ונשאר מוצק למשך כמעט שנתיים רצופות.

מלונות מומלצים במחוז אפאר קרוב להר הגעש

תופעות טבע בהר הגעש ארטה אלה

 • מכתש מסוג קלדרה שנוצר עקב התמוטטות פסגת הר הגעש פנימה.
 • צינורות בזלת שנוצרו בתהליך ייחודי: השכבה העליונה של הלבה התקררה והתקשתה למרות שבתוכה המשיכה לזרום לבה נוזלית.
 • שערות פלה (Pele`s hair) – סיבים שנוצרים בהתפרצות געשית ומתיחתם ע”י הרוח יוצרת להם מבנה דמוי שערה ייחודי – סיב באורך כ-2 מטר ובקוטר של כחצי מ”מ. שערות אלו מכסות את הלבה החדשה ומוקירים בשמם את פלה, אלת הרי הגעש בהוואי.

מלונות מומלצים במחוז אפאר קרוב להר הגעש

קניה של מזכרות לבה מהר הגעש

טיול לראש ההר המעשן

עד שנת 2002 הר הגעש לא היה יעד תיירותי והגישה אליו הייתה מהאויר בלבד. כיום ניתן להגיע לראש ההר באמצעות טיול רגלי שנמשך לרוב כ-3 שעות. ניתן גם לנסוע לאורך כ-7 ק”מ בהר הגעש עצמו אבל שימו לב – כאשר הלבה בפסגת ההר מתפרצת היא מוציאה לאויר גם גזים רעילים כמו מתאן, פחמן דו-חמצני, רדון ודו-תחמוצת הגופרית ולעיתים הר הגעש גם פולט מזרקות של לבה לגובה עשרות מטרים. העובדה שהר הגעש נמצא באזור מתיחות צבאית בין אתיופיה לאריתריאה מצריכה לרוב ליווי צבאי ולכן תמיד הסתמכו על מדריכים מקומיים.

הפוסט הר הגעש ארטה אלה – Erta Ale הופיע ראשון באתיופיה

]]>
נגאש – Negash https://ethiopia.co.il/%d7%a0%d7%92%d7%90%d7%a9-negash/ Wed, 07 Jun 2017 06:22:02 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2334 נגאש (Negash) הוא כפר במחוז תיגראי (Tigray) בצפון אתיופיה שנחשב למקום ההתיישבות המוסלמי הראשון באפריקה. בנגאש הוקם המסגד הראשון באתיופיה, Negash Amedin Mesgid ובית הקברות הצמוד לו נחשב לבית הקברות המוסלמי העתיק בעולם. בבית קברות זה קבורים ראשוני המוסלמים בעולם שקיבלו מקלט מהמלך הנוצרי נגוס. ההיסטוריה של נגאש המלך נגוס (Negus) היה מלך נוצרי שהתגורר […]

הפוסט נגאש – Negash הופיע ראשון באתיופיה

]]>
מסגד Negash Amedin בעיר נגאש

מסגד Negash Amedin בעיר נגאש

נגאש (Negash) הוא כפר במחוז תיגראי (Tigray) בצפון אתיופיה שנחשב למקום ההתיישבות המוסלמי הראשון באפריקה. בנגאש הוקם המסגד הראשון באתיופיה, Negash Amedin Mesgid ובית הקברות הצמוד לו נחשב לבית הקברות המוסלמי העתיק בעולם. בבית קברות זה קבורים ראשוני המוסלמים בעולם שקיבלו מקלט מהמלך הנוצרי נגוס.

ההיסטוריה של נגאש

המלך נגוס (Negus) היה מלך נוצרי שהתגורר במקום במאה ה-7 והוא סיפק מקלט ל-2 קבוצות (הקבוצה הראשונה כללה 14 גברים ואשה אחת – Rukiya, בתו של מוחמד) שנרדפו בשל אמונתן המוסלמית ושנשלחו ע”י מוחמד. מוחמד האמין שהמלך המקומי ישמור על הפליטים הודות לאמונה באל אחד ששניהם חלקו. האגדה מספרת שלנביא מוחמד הייתה אומנת אתיופית בילדותו ולכן הוא נמשך למקום זה.

ההימור השתלם ולמרות שהפליטים נרדפו ע”י אויביהם עד אתיופיה, הם זכו להגנה פיזית, משפטית ולחופש פולחן דתי מהמלך למרות שקיבל שוחד לא לעשות זאת. יש אף הטוענים שזהו התיעוד הראשון בעולם של מה שמכונה היום “מקלט מדיני”. בהמשך המלך נתן להם חלקת אדמה שבה הקימו כפר על שמו – נגאש. עם הזמן התאסלם נגוס מה שזיכה אותו בתואר “המלך המוסלמי הראשון בעולם”. 

מזכרות מאתיופיה

נגאש היום

נגאש נחשבת ל”מכה השנייה” וכקהילה המוסלמית הראשונה למרות שכיום מתגוררים במקום בעיקר נוצרים. למעשה, אם מוחמד לא היה מצליח להפיץ את תורתו בחצי האי ערב – ייתכן מאוד שנגאש הייתה “מכה הראשונה”.  אבל ההיסטוריה אחרת, ולמרות שהנביא מוחמד ביקש מהפליטים לחזור הביתה ב-628, הם סירבו הודות לתנאים הטובים שלהם זכו במקום. כשמת המלך נגוס אפילו מוחמד בעצמו התאבל על מותו.

כיום רק כאחוז מהאוכלוסיה במקום היא מוסלמית. תושבי הכפר המוסלמים מאמינים כמובן שהם הצאצאים של אותם מוסלמים ראשונים. כיום נגאש נחשב ככפר שממנה צמחה האחווה בין מוסלמים לנוצרים באתיופיה, לכן יש לכפר גם ערך חברתי ולא רק דתי.

כיום נגאש נמצאת ברשימה שהגישה ממשלת אתיופיה לאונסק”ו בדרישה להכיר במקום כאתר מורשת עולמי. לכן, בשנים האחרונות המסגד שופץ והוקם במקום מאוזוליאום שבו קבריהם של 12 המוסלמים הראשונים, מסגד חדש עם צריח בגובה 30 מטר ומאוזוליאום אישי לקברו של מנהיג הקהילה. המקום כיום כולל 3 מתחמים שנחשבים לקדושים למוסלמים הסונים והוא המתחם הדתי הגדול במדינה.

מלונות מומלצים בנגאש

לא רק היסטוריה

נגאש נמצאת בגובה של כ-7000 מטר מעל פני הים ונשקפים ממנה \נופים מרהיבים. הכפר משקיף על ערוץ ענקי שמורדותיו מכוסים בטרסות אבן ובפרחי קקטוס מיוחדים. כיום המקום מושך לא רק מוסלמים אלא גם חובבי הרפתקאות הודות לסודות שלו: אגדות שעברו מאב לבן במשך השנים מספרות על מנהרות שבהם הוטמנו ספרי קודש איסלמים.

הפוסט נגאש – Negash הופיע ראשון באתיופיה

]]>
רשימת ציוד לטיול באתיופיה https://ethiopia.co.il/%d7%a8%d7%a9%d7%99%d7%9e%d7%aa-%d7%a6%d7%99%d7%95%d7%93-%d7%9c%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%91%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%94/ Sun, 04 Jun 2017 19:04:35 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2326 בפוסט זה נספר לכם כל מה שתרצו לדעת על ציוד שכדאי לקחת לאתיופיה, ולא פחות חשוב: מה כדאי להשאיר בבית. ראשית, אל תשכחו את הדרכון, כרטיסי הטיסה, כסף מקומי, ויזה, אישור על החיסונים שקיבלתם וכמובן ביטוח נסיעות. אנחנו ממליצים לצלם את כל המסמכים החשובים (למשל דרכון) ולקחת אתכם את הצילום, לשלוח לעצמכם בדוא”ל, להשאיר עותק […]

הפוסט רשימת ציוד לטיול באתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
הכנת רשימת ציוד לטיול לאתיופיה

הכנת רשימת ציוד לטיול לאתיופיה

בפוסט זה נספר לכם כל מה שתרצו לדעת על ציוד שכדאי לקחת לאתיופיה, ולא פחות חשוב: מה כדאי להשאיר בבית. ראשית, אל תשכחו את הדרכון, כרטיסי הטיסה, כסף מקומי, ויזה, אישור על החיסונים שקיבלתם וכמובן ביטוח נסיעות. אנחנו ממליצים לצלם את כל המסמכים החשובים (למשל דרכון) ולקחת אתכם את הצילום, לשלוח לעצמכם בדוא”ל, להשאיר עותק של התצלום בבית או במסך של הטלפון הנייד.

בנוסף, במידה ואתם נוסעים בטיול עצמאי ולא בטיול מאורגן לאתיופיה אנחנו ממליצים להדפיס את כל התכתובות שניהלתם, למשל, המלונות שהזמנתם, הרכב ששכרתם ועוד. כך אתם תהיו בצד הבטוח של המשוואה ולא תצטרכו להוכיח את הזמנתכם במקרה הצורך. ואגב, בתחום המסמכים אנחנו ממליצים גם לצלם ולתרגם לאנגלית מסמכים רפואיים שונים. מוכנים למסע?

לחובבי השטח והקמפינג

אם אתם מתכננים לישון בחיק הטבע קחו בחשבון שבאתיופיה אין הרבה מתחמי קמפינג מסודרים. לכן רוב הסיכויים שהציוד הבסיסי יהיה עליכם, למשל אוהל חסין מים, לדרמן, שק שינה, מצעים, מקלות הליכה וגזיה שאפשר למלא בה מגוון רחב של דלקים. אמנם ומומלץ לתאם מראש עם הנהג או המדריך המקומי שיביאו את הציוד הנ”ל, אבל תמיד כדאי להסתמך על ציוד מערבי. לעניין האוכל עוד נגיע בהמשך…

מומלץ לקחת בחשבון גם את יעד הטיול בחשבון, למשל צפון אתיופיה מתוירת יותר מהדרום ולכן סביר שאתם לא תזדקקו לאוהל אבל כן לפנס (עדיף פנס ראש). הסיבה היא כפולה. ההגעה למרבית המקומות מתרחשת בלילה וגם הטיול בלליבלה ומתחם הכנסיות החצובות בסלע לרוב מצריך פנס. גם המטיילים בפארק הרי סימיאן נדרשים לציוד ייחודי. שק חפצים וחבל שאורכו לפחות 2 מטר. הסיבה לכך היא שטיול בפארק מחייב להכניס את תרמיל הגב לתוך שק קשור.

מן הסתם גם תערכו פיקניק בטבע לפחות פעם אחת ואנחנו ממליצים על ציוד מתאים למעמד. שמיכת פיקניק וכלים חד-פעמיים כולל צלחות וסכו”ם. אנחנו ממליצים להביא סט מפלסטיק שאותו תרחצו כדי שתוכלו להינות ממנו באופן רב-פעמי. בכל מקרה אנחנו ממליצים להכניס הכל לתיק גב איכותי ולא לשכוח טלפון נייד עמיד (או טלפון לוויני), מטען וכרטיס סים מקומי. אמנם בכל מקרה של לינה ואכילה בשטח כדאי להישמר מבעלי חיים, אבל זה כבר עניין שנדבר עליו בהמשך…

נוף טיפוסי באתיופיה

נוף טיפוסי בטרק באתיופיה

למטיילים המפונפנים

כמו בתחומים אחרים, גם התפנקות היא עניין של גאוגרפיה. אמנם ניתן לקנות באתיופיה כמעט הכל ובזול אבל ברוב המקומות התנאים הם בסיסיים (ואפילו פחות). לכן אנחנו ממליצים להביא מהבית שק שינה, מזרנים (עדיף מזרנים מתנפחים) ומצעים מסיבה אחת: גם בבית המלון הכי טוב באתיופיה לעתים לא כדאי לישון על המיטה. בכל מקרה, כדאי להביא מהבית מגבונים לחים, נייר טואלט ו/או טישו והרבה מהם. אחרי ביקור אחד בשירותים באתיופיה אתם תגידו לנו תודה…

גם במקרים בהם אתם מתאכסנים במלונות כדאי להביא מהבית גם דברים שלרוב מקבלים חינם: מברשת/מסרק, אבקת כביסה, סבון נוזלי, שמפו, מרכך, קרם ידיים, מברשת ומשחת שיניים, פינצטה וערכת תפירה בסיסית שכוללת מחט, חוט, סיכות בטחון וכפתורים. וכמובן לא לשכוח גומיות לשיער, אטבים, צמר גפן, שפתון לחות, מראה, בושם, אפטר שייב, דאודורנט, אביזרי גילוח, טמפונים/פדים ועוד.

בעלי חיים וצרות אחרות

גם אם אתם מתים על בעלי חיים כדאי שתצטיידו בספריי נגד חרקים ובחומר דוחה יתושים. מומלץ גם להביא מהארץ מדבקות ציטרונלה נגד יתושים שאותם ניתן להדביק על גב המיטה והשידה. אגב, כדי להימנע מפשפשים (בעיקר בכנסיות לליבלה שאליהם הכניסה נעשית ללא נעליים) מומלץ להצטייד בגרביים דקות או בשקיות לעטיפת הנעליים. וכמובן, לא לשכוח את תרופות המרשם מהבית וכן כדורים נגד בחילה, אנטיביוטיקה בסיסית (יוד וכו’), קל בטן ומשחה מרגיעה כנגד עקיצות. (למשל: משחת ההחתלה של התינוקות עשויה לשמש פיתרון טוב).

מנסייון – גם אם תתמרחו בכל חלקי גופכם, עדיין ליתושים יש דרכים משלהם לגלות את הסנטימטר שלא נמרח. ואגב, המעבר בין מיזוג אויר למקומות שאינם ממוזגים יכול לגרום לצינון, סינוסיטיס ושפעת אז יש להיערך בהתאם במיוחד אם אתם רגישים לנושא זה. אם אתם מתכננים פעילות ספורטיבית כלשהי – מומלץ להתארגן מראש, למשל להצטייד במשחות לשחרור שרירים, נעלי הליכה נוחות (אנחנו ממליצים על סאקוני), פלסטרים ועוד. ומה לעזאזל עושה עניין הספורט בסעיף בעלי החיים? הסיבה לכך היא שכל שריטה מושכת אליה יתושים והרבה…

ציוד משרדי

כן, אנחנו יודעים שאתם נוסעים לטיול ולא למשרד אבל באתיופיה כמו באתיופיה כדאי להתכונן. למשל, קחו בטריות (למשל לפנס שהוזכר לעיל), כי לא בכל המקומות ניתן להטעין בטריות. כדאי להביא מהבית גם נייר דבק כי רוב השטרות שתקבלו כעודף יהיו קרועים, ואם תרצו להשתמש בהם לשופינג תיאלצו להדביק אותם. אמנם באתיופיה רוב העסקאות יבוצעו במזומן אבל כרטיס אשראי בינ”ל אף פעם לא יזיק שיהיה באמתחתכם.

אם אתם מעוניינים לשכור רכב באתיופיה אל תשכחו להצטייד ברישיון הנהיגה הבינ”ל שלכם. אם אתם נדרשים לנהוג עם משקפיים או עם עדשות מגע – הביאו אותם אתכם מהבית כולל הנוזל לעדשות. ובל נשכח – עטים ודפי כתיבה כדי לזכור איפה הייתם ומה עשיתם. אמנם כיום רוב התיעוד הוא מצולם אבל מי יודע, אולי דווקא באתיופיה תתעורר בכם המוזה לכתיבה?

חלוקת קפה באתיופיה

חלוקת קפה בכפר באתיופיה

חם, חם, מתקרר?

אם אתם נוסעים בעונה הגשומה (מאי-אוגוסט) אל תשכחו להצטייד במעיל גשם. וכמובן – קרם הגנה, כובע ומשקפי שמש. ואגב, בגלל שאתיופיה היא ארץ מדברית הלילות בה קרים ומעיל פליז הוא חובה. אבל אם אתם מתכננים טיול מקיף קחו בחשבון שיש הבדלים עצומים מבחינת האקלים. וכמובן – מצלמה איכותית (מצלמת גופרו הכי מומלצת היום), מטען, סוללות וכבל USB.

אוכל, קדימה אוכל…

האוכל האתיופי נחשב קשה לעיכול (תרתי משמע) לחיך הישראלי ולרוב הוא אינו מגוון, במיוחד באזורי הכפר. לכן מומלץ להביא מהבית חטיפי אנרגיה, קופסאות שימורים (פותחן יש לכם בלדרמן כבר), מנות חמות, פסטה יבשה, קוסקוס, מרקים, קורנפלקס, קפה שחור וקרקרים. אולי תרגישו כמו במילואים אבל אנחנו מבטיחים שאתם תיהנו הרבה יותר:)

הפוסט רשימת ציוד לטיול באתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
המלון הכי טוב באתיופיה 2017 https://ethiopia.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%9c%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%9b%d7%99-%d7%98%d7%95%d7%91-%d7%91%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%94-2017/ Sun, 04 Jun 2017 06:14:17 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2321 אם אתם מעוניינים בפינוק אמיתי כדאי שתכירו את מלון גולדן טוליפ אדיס אבבה. זהו מלון 5 כוכבים שנמצא בלב אדיס אבבה ושמבטיח לאורחיו פינוק מושלם. אז במה נתחיל? בכל חדרי המלון יש מיזוג אויר וטלוויזיה לוויינית, פינת קפה ומיני בר שמצויד בכל טוב. כל חדרי המלון כוללים חדרי רחצה פרטיים עם אמבטיה, מקלחת, חלוקי רחצה […]

הפוסט המלון הכי טוב באתיופיה 2017 הופיע ראשון באתיופיה

]]>
המלון הכי טוב באתיופיה 2017 - גולדן טוליפ אדיס אבבה

המלון הכי טוב באתיופיה 2017 – גולדן טוליפ אדיס אבבה

אם אתם מעוניינים בפינוק אמיתי כדאי שתכירו את מלון גולדן טוליפ אדיס אבבה. זהו מלון 5 כוכבים שנמצא בלב אדיס אבבה ושמבטיח לאורחיו פינוק מושלם.

אז במה נתחיל? בכל חדרי המלון יש מיזוג אויר וטלוויזיה לוויינית, פינת קפה ומיני בר שמצויד בכל טוב. כל חדרי המלון כוללים חדרי רחצה פרטיים עם אמבטיה, מקלחת, חלוקי רחצה ואפילו נעלי בית לפינוק מושלם.

וזו רק ההתחלה – המלון מארגן לאורחיו שירות הסעות חינמי, למשל משדה התעופה למלון למרות שמדובר רק במרחק של כמה דקות נסיעה. בנוסף, המלון מפעיל את דלפק הקבלה 24/7 ויש בו חדרי ישיבות מפנקים לאנשי עסקים. אבל גם לתיירים הרגילים מגיע להתפנק ובמלון יש טרקלין מרגיע עם טלויזיה.

ותתפלאו, אבל זה לא הכל כי במלון יש גם אינטרנט אלחוטי חינם (יחסית לאתיופיה זה לא שגרתי), חדר כושר משוכלל, חניה חינם, כספומט ומסעדה יוצאת דופן. המסעדה מאמינה שלכל אורח מגיע להתפנק מבחינה קולינרית והיא מציעה ארוחות לבעלי אלרגיות שונות, ארוחות לילדים, שתיה חריפה וכן בונה תפריט לפי דרישות ספציפיות של האורחים. במקום גם קיוסק חטיפים.

ומה אפשר לעשות בסביבת המלון?

גם בסביבת המלון תמצאו שלל פינוקים ומקומות בילוי בהתאם להעדפות האישיות שלכם, למשל חובבי התרבות ימצאו בקרבת המלון שלושה מונומנטים חשובים.

 1. מוזיאון Red terror martyrs שמנציח את קורבנות החונטה הצבאית ששלטה באתיופיה בשנים 1978-9.
 2. המוזיליאום של הקיסר מלניק השני.
 3. קתדרלת השילוש הקדוש. זוהי הקתדרלה החשובה ביותר בעיר אדיס אבבה והגדולה ביותר באתיופיה. קתדרלה זו היא מקום מושבה של הבישופות האתיופית ובה נערכים כל טקסי הדת החשובים. לא פלא שקתדרלה זו נחשבת לשנייה בחשיבותה באתיופיה כולה.

כמו כן, בקרבת המלון יש אתרים חשובים נוספים, למשל המוזיאון הלאומי של אתיופיה, תיאטרון האגר פיקר (שנחשב לתיאטרון המפואר ביותר באתיופיה), אוניברסיטת אדיס אבבה ועוד.

מלון גולדן טוליפ אדיס אבבה

מלון גולדן טוליפ אדיס אבבה

ומה עם אוכל לגוף ולא רק לנשמה?

הסירו דאגה מלבכם כי בקרבת המלון נמצאת מסעדת Mama`s Kitchen שמגישה מאכלים אתיופים מסורתיים, אבל בלי לוותר על שירות מעולה ברמה מערבית. בנוסף, ליד המלון נמצא סניף מקומי של רשת מסעדות הבשרים Chicken Hut.

ומה עם שופינג?

במרחק הליכה קצרה מהמלון נמצאים שני קניונים (Mafi ו-Edna) שבהם תוכלו לרכוש מזכרות, תכשיטים אתיופיים, בגדים ומציאות, תלוי בהעדפות שלכם.

מלון גולדן טוליפ באדיס אבבה מאפשר לאורחיו ליהנות מכל העולמות במחיר שווה לכל נפש: גם מלון ברמת 5 כוכבים, גם אוירה אותנטית ייחודית, גם קרבה לאטרקציות מעניינות, גם מסעדות איכותיות וגם שופינג בהתאמה אישית.

לזה אנחנו קוראים הפינוק המושלם!

הפוסט המלון הכי טוב באתיופיה 2017 הופיע ראשון באתיופיה

]]>
הפארק הלאומי גמבלה – Gambella https://ethiopia.co.il/%d7%94%d7%a4%d7%90%d7%a8%d7%a7-%d7%94%d7%9c%d7%90%d7%95%d7%9e%d7%99-%d7%92%d7%9e%d7%91%d7%9c%d7%94-gambella/ Sun, 28 May 2017 10:18:39 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2312 הפארק הלאומי גמבלה (תמצאו אותו גם בשמות Gambella או Gambela) הוא אמנם הגדול שבפארקים הלאומיים באתיופיה אך הוא נחשב לאחד הפארקים הפחות מפותחים במדינה. הפארק נמצא במחוז גמבלה במערב אתיופיה כ-15 דרום-מערבית לבירת המחוז גמבלה. הפארק נוסד בשנת 1973 ושטחו משתרע על יותר מ- 5000 קמ”ר. הפארק נהנה מכמויות גבוהות של משקעים במהלך השנה (בעיקר בעונה […]

הפוסט הפארק הלאומי גמבלה – Gambella הופיע ראשון באתיופיה

]]>
הפארק הלאומי גמבלה (תמצאו אותו גם בשמות Gambella או Gambela) הוא אמנם הגדול שבפארקים הלאומיים באתיופיה אך הוא נחשב לאחד הפארקים הפחות מפותחים במדינה. הפארק נמצא במחוז גמבלה במערב אתיופיה כ-15 דרום-מערבית לבירת המחוז גמבלה. הפארק נוסד בשנת 1973 ושטחו משתרע על יותר מ- 5000 קמ”ר.

איכר בפארק הלאומי גמבלה - מערב אתיופה

איכר בפארק הלאומי גמבלה – מערב אתיופה

הפארק נהנה מכמויות גבוהות של משקעים במהלך השנה (בעיקר בעונה הרטובה ממאי עד אוקטובר) ומטמפרטורה ממוצעת של 27 מעלות צלסיוס. הגובה הממוצע בפארק הוא 500 מטר מעל פני הים.

גמבלה – שמורה שכולה טבע

הפארק מגוון מבחינת פני השטח שלו (יש בו ביצות, ערבות, יערות וסוואנה) והחיות האנדמיות שבו כמו האנטילופה מסוג “קובוס הנילוס“. בפארק מתרחשת ההגירה השנייה בגודלה באפריקה של חיות-בר והפארק כולל 69 מינים של יונקים, 327 מינים של ציפורים, 7 מינים של זוחלים, 493 מינים של צמחים ו-92 מינים של דגים. בין החיות שניתן למצוא בפארק: פילים, תנינים, באפלו, נמרים, ג’ירפות, היפופוטמים, זברות, אריות, אנטילופות ומינים שונים של ציפורים וקופים. בפארק יש גם 3 בעלי חיים בסכנת הכחדה כמו למשל הפיל האפריקני והג’ירף הנובי.


איך אפשר בלי קצת היסטוריה?

עד 1940 שימש נהר הבארו (Baro) שבגבול הצפוני של הפארק כנקודה אסטרטגית מסיבה אחת: דרך נהר זה ייצאו את הקפה האתיופי. למעשה, שטחי הפארק היו המוקד השלטוני החשוב ביותר של האיטלקים (מ-1902 ועד מלחמת העולם השניה) ושל הבריטים ששלטו אז במקום. כאן גם הוקם נמל ששימש בעונה הגשומה להעברת קפה דרך הנילוס ומשם לים. כיום ניתן לצפות במקום בשרידי המחסנים והרציפים שבהם הצליחו לעגון אז עד 40 ספינות בו-זמנית.

מזרח, צפון או דרום-מערב?

אופי הפארק משתנה בהתאם לרוחות השמיים ויש הבדל מהותי בין חלקיו המזרחיים, הצפוניים והדרום-מערביים. למשל, הצד המזרחי כולל את האגמים אלוורה (Lake Alware) וטאטא (Lake Tata) וצידו הצפוני מיושב ע”י שני שבטים: בני השבט אנואק (Anuak) שעוסקים בדיג בנהר בארו (גבולו הצפוני של הפארק שהוא אחד מיובלי הנילוס) ובני שבט נואר (Nuer) שעוסקים ברעיית צאן ובקר.

השבטים בפארק גמבלה

אמנם בני שני השבטים נחשבים לפרימיטיביים, אך הם ידועים בהכנסת האורחים שלהם ויש להם תרבות, שפה והיסטוריה מרתקת. בני שני השבטים מתגאים בצלקות דקורטיביות לאורך גופם (בעיקר בחזה, הבטן והפנים) והם עונדים תכשיטים ייחודיים: צמידים כבדים מעצמות בעלי חיים ומחרוזות של חרוזים בהירים. בני שני השבטים מחוררים את שפתם התחתונה ומשחילים בה יתדות משנהב או מפליז.

בני שבט האנואק

שימו לב: לעיתים שמם ייכתב כ- Anyuak, Agnwak או Anywaa. בני שבט אנואק מונים כמיליון בני אדם והם מתגוררים בכפרים לאורך גדות נהרות במזרח אפריקה, בעיקר מערב אתיופיה ודרום-מזרח סודן. מקור השבט הוא באזור הנילוס העליון וכיום הם נפוצים גם במערב העולם, בעיקר במדינת מינסוטה שבארצות הברית, אליה ברחו כפליטים באמצעות התכנית ליישוב פליטים.

בני שבט הנואר

לעומתם, שבט הנואר נחשב לקבוצה האתנית הגדולה בדרום-סודן והם חולקים מנהגים, שפות, מיתוסים ותרבות עם שבטים אחרים בדרום סודן, בעיקר עם שבט הדינקה. כיום השבט מונה כ-3 מיליון איש אך כאמור רובו נמצא בסודן. גברי השבט עוברים טקס חניכה שכולל חתיכת 6 קווים אופקיים מקבילים לאורך המצח בתער. בתחום המילה יש הבדל בשבט בין גברים לנשים: מילת נשים היא טקס חובה ואילו מילת גברים נעשית שם בצורה חלקית.

לטייל בפארק גמבלה

למעשה, חלקיו המזרחיים והצפוניים של הפארק מתאימים לטיולי צפרות ולא לטיולי ספארי מסיבה אחת: רוב חיות הבר מרוכזות בצידו הדרום-מערבי של הפארק. עם זאת, צד זה הוא ביצתי ולכן הוא הכי פחות נגיש ותיירותי. אזור זה נחשב למתוח מבחינה אתנית כי בו מצאו פליטים מסודן השכנה את ביתם. בכל מקרה –  אין כל שירותי תיירות במרחבי הפארק והלינה אפשרית אך ורק בעיר גמבלה.

מתי לטייל בפארק?

עדיף לתכנן את הטיול לפי תנאי השטח, לפי מזג האויר ולפי העניין האישי. לחובבי טבע מומלץ לבקר במקום בחודשים ינואר- מרץ, עונת ההגירה השנתית של יותר ממיליון אנטילופות. כמו כן, כדאי להימנע מביקור במקום בחודשים אוגוסט-אוקטובר כי בחודשים האלו הפארק מוצף והכבישים מנותקים. כאמור בפארק אין כל שירותי תיירות ולכן ביקור בו נחשב להרפתקה במשך כל השנה.

איך מגיעים לפארק?

 • אוטובוס – קחו אוטובוס מאדיס אבבה. רק דעו שהנסיעה אורכת כיומיים.
 • טיסה – יש 2-4 טיסות מאדיס אבבה לגמבלה בכל שבוע.
 • השכרת רכב – תוכלו לשכור רכב 4X4 באדיס אבבה ולנסוע משם אל גמבלה במשך כ-12 שעות.

הפוסט הפארק הלאומי גמבלה – Gambella הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אגם לנגנו – Langano https://ethiopia.co.il/%d7%90%d7%92%d7%9d-%d7%9c%d7%a0%d7%92%d7%a0%d7%95-langano/ Wed, 24 May 2017 13:28:03 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2299 אגם לנגנו הוא אחד משמונת אגמי עמק הריפט בדרום אתיופיה, אבל בניגוד לשבעת האגמים האחרים – ביקור באגם זה נחשב לחובה עבור כל מי שמגיע לאתיופיה. האגם נמצא בגובה 1585 מטר מעל פני הים והוא נחשב לאחד מאתרי הנופש הטובים באתיופיה, במיוחד בתקופת הכריסמס והפסחא לפי לוח השנה האתיופי. מידות האגם כמעט סימטריות: אורכו הוא […]

הפוסט אגם לנגנו – Langano הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אגם לנגנו באתיופיה

אגם לנגנו באתיופיה

אגם לנגנו הוא אחד משמונת אגמי עמק הריפט בדרום אתיופיה, אבל בניגוד לשבעת האגמים האחרים – ביקור באגם זה נחשב לחובה עבור כל מי שמגיע לאתיופיה. האגם נמצא בגובה 1585 מטר מעל פני הים והוא נחשב לאחד מאתרי הנופש הטובים באתיופיה, במיוחד בתקופת הכריסמס והפסחא לפי לוח השנה האתיופי. מידות האגם כמעט סימטריות: אורכו הוא 18 ק”מ ורוחבו 16 ק”מ. שטחו של האגם הוא 230 קמ”ר ועומקו של הוא 46 מטר. האגם מקבל את מימיו משטח של 1600 קמ”ר והוא מרוקן אותם החוצה באמצעות נהר Hora Kallo אל אגם Abijatta.

אגם לנגנו הוא אחד משני האגמים היחידים באתיופיה (השני הוא האגם הצמוד – שלה Shala) והיחיד מבין אגמי השבר הסורי-אפריקאי שנחשב בטוח לשחייה. האגם הוא אתר אטרקטיבי לחובבי הספורט הימי הודות לגליו הגבוהים שמאפשרים סקי מים, גלישת רוח, שיט בחסקה, שחייה. כמו כן, ניתן לבצע בחוף האגם פעילויות שונות כמו כדורעף חופים, טיפוס הרים, רכיבה על אופניים, צפרות, דייג, צילום (אם לא הצטיידתם במצלמה עדיין – זה הזמן) ושיזוף.

כשאתם שם, אל תיבהלו מצבע המים החום כי זו רק תוצאה של סחף, עושר של מינרלים ורמה גבוהה של גפרית. למעשה, רמת הגפרית היא המקור לאמונה שלמימי האגם סגולות מרפא. אמנם באגם תנינים והיפופוטמים והוא מושך חיות מגוונות כמו קופים, חזירי יבלות ומגוון עצום של ציפורים אך בניגוד לאגמים אחרים במדינה הוא נקי מבילהרציה. עם זאת, בעונה הרטובה יש במקום חשש למלריה וכדאי להצטייד בבגדים ארוכים בעיקר בערב עתיר היתושים.

הגאולוגיה של אגם לנגנו

הודות למיקומו של האגם על השבר הסורי-אפריקאי הוא סבל כבר משתי רעידות אדמה חזקות. הראשונה התרחשה בשנת 1906 ועוצמתה היתה 6.8 דרגות בסולם ריכטר. רעידת אדמה זו גרמה ליצירת גייזר בצפון האגם באי בשם Edo Laki. מימי הגייזר הגיעו לגובה של 25-30 והוא הפסיק את פעילותו סופית בשנת 1970. עם זאת, הוא הותיר במקום מעיין של מים בטמפרטורה קבועה של 36 מעלות צלזיוס. רעידת האדמה השנייה התרחשה בשנת 1985 ועוצמתה הייתה 6.2 בסולם ריכטר.

טיול באגם לנגנו בשמורת הטבע מזרח לנגאנו

הצד המזרחי של אגם לנגנו הוא שמורת טבע לאומית בשם East Langano Nature Reserve. הדרך המומלצת לטייל בשמורה זו היא ברגלי או על גב סוס. השמורה היא יער ענק שמורכב בעיקר מעצי תאנה ובו חיים 300 מיני ציפורים, מהן 7 מינים אנדמיים לאתיופיה. במקום מתגוררים גם יונקים שונים, אך אוכלוסייתם משתנה לפי עונות השנה והציד. הצד המערבי של האגם הוא הצד התיירותי ובו יש מגוון של בתי מלון וחופים. בעבר גם צד זה של האגם היה מיוער, בעיקר בעצי שיטה אך הם נכרתו במהלך הפקה בלתי חוקית של פחם.

מלונות מומלצים בעמק הריפט וליד אגם לנגנו

מלונות באיכות גבוהה ישנם באוואש, ארבה מינץ’ ולאורך חופי אגם לנגנו. אפשר למצוא באתרים אלה גם מלונות ברמה בינונית, כמו גם מקומות נוספים באזור דרום עמק נהר האומו. חדרים בתקציב נמוך אפשר למצוא כמעט בכל עיר באזור.

הפוסט אגם לנגנו – Langano הופיע ראשון באתיופיה

]]>
פארק הרי סימיאן https://ethiopia.co.il/%d7%a4%d7%90%d7%a8%d7%a7-%d7%94%d7%a8%d7%99-%d7%a1%d7%99%d7%9e%d7%99%d7%90%d7%9f-2/ Wed, 17 May 2017 09:16:57 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2259 פארק הרי סימיאן משתרע על פני 136 קמ”ר והוא החלק המערבי של הרי סימיאן, רכס הרים בצפון אתיופיה שנקרא כך הודות למיקומו (סימיאן באמהרית משמעו צפון). הפארק נחשב לאחד היפים והגדולים באתיופיה הודות למאפייניו הייחודיים (הן הגאולוגיים והן הגאוגרפיים) שיוצרים בתי גידול מגוונים, למשל לבעלי חיים אנדמיים שעוד נגיע אליהם. הפארק הוא פארק לאומי אתיופי […]

הפוסט פארק הרי סימיאן הופיע ראשון באתיופיה

]]>
פארק הרי סימיאן משתרע על פני 136 קמ”ר והוא החלק המערבי של הרי סימיאן, רכס הרים בצפון אתיופיה שנקרא כך הודות למיקומו (סימיאן באמהרית משמעו צפון). הפארק נחשב לאחד היפים והגדולים באתיופיה הודות למאפייניו הייחודיים (הן הגאולוגיים והן הגאוגרפיים) שיוצרים בתי גידול מגוונים, למשל לבעלי חיים אנדמיים שעוד נגיע אליהם.

הפארק הוא פארק לאומי אתיופי החל משנת 1969 והוא זכה גם להכרה ולפרסום בינלאומי. בשנת 1978 המקום היה לפארק האתיופי הראשון שהוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו. ביקור בפארק זה נחשב לחובה עבור המטיילים באתיופיה ואף טיול באתיופיה אינו שלם בלעדיו. לכן, אם אתם מתכננים טיול באתיופיה אתם חייבים להמשיך לקרוא, ללמוד עוד על המקום, להפנים וכמובן להתחיל לברר מחירים של טיסות לאתיופיה

פארק הרי סימיאן

פארק הרי סימיאן

אז איך כל זה התחיל?

רכס הרי סימיאן נוצר לפני 40-75 מיליון שנה בהתפרצות געשית ועוצב ע”י תהליכי בלייה (רוח, מים, גשם ועוד). כיום פארק הרי סימיאן כולל פסגות מחודדות, עמקים עמוקים וצוקים שזיכו אותו בכינוי “לוח השחמט של אלוהים”. לא בכדי נחשב הפארק לאחד המקומות היפים והמפורסמים באתיופיה.

הצמחיה בפארק משתנה בהתאם לגובה פני השטח ויש לכך השפעה גם על המטיילים, למשל, בעמקים הצמחיה השלטת היא חורש אפריקאי הררי, אך במקומות גבוהים יותר יש יערות ואדמות מרעה. בגבהים של 3800 מטר מעל פני הים ומעלה יש אחו אלפיני ואוויר פסגות ייחודי. לאוויר הרים זה מייחסים תכונות רפואיות ויש המאמינים שבכוחו להעניק אריכות ימים.

עקב השונות בתוואי הקרקע בפארק, גם הטמפרטורות בו משתנות: מינימום -3 מעלות צלסיוס ומקסימום 18 מעלות. קחו זאת בחשבון לפני שאתם מגיעים למקום והצטיידו בהתאם. גם המשקעים בפארק משתנים. בפברואר-מרץ וביולי-ספטמבר יורדים רוב הגשמים במקום (ממוצע שנתי של 1550 מ”מ) ובשאר השנה יחסית צחיח לכן רוב הטיולים במקום מתקיימים בחודשים אפריל-מאי ואוקטובר-נובמבר.


ההיסטוריה של הרי סימיאן על קצה המזלג

ההתיישבות באזור פארק הרי סימיאן החלה לפני לפחות 2000 שנה כנראה מסיבות מסחריות. למעשה, עד המאה ה-19 היווה האזור צומת של דרכי מסחר. כיום 80% משטח הפארק מיושב ומתגוררים בו כ-30,000 איש בכשלושים יישובים כפריים מסורתיים. העיר המרכזית בתחומי הפארק היא דברק (Debark) שבה מתגוררים כ-15,000 איש. העיר נחשבת לשער הכניסה לפארק וממנה יוצאים כל הסיורים בפארק ללא תלות באורכם.

מלונות מומלצים בעיר Debark

אליה וקוץ בה – הגרסה האתיופית

לא כולם יודעים אבל האזור הוכרז כפארק לאומי כדי להגן עליו ועל חיותיו הייחודיות. עוד בשנות ה-60 הצטמצמו משמעותית כמויות המשקעים באזור כתוצאה מההתחממות הגלובלית, אבל זה לא הכל. הפארק סובל גם ממחלות מקומיות כמו ביעור יערות, שחיקת הקרקע עקב רעיית יתר ועוד. ההכרזה על האזור כפארק לאומי הביאה ליישום של רעיונות ייחודיים בתחום השימור, למשל מסדרונות בטוחים שבהם יכולים בעלי החיים לעבור ללא הפרעה אנושית.

העולם מצביע ברגליים

בשנת 1978 הכריזה אונסק”ו על פארק הרי סימיאן כאתר מורשת עולמית טבעית. הפארק היה מהמקומות הראשונים בעולם שקיבלו הכרה זו וזאת הודות לשני מאפייניו הייחודיים.

 • בפארק מתקיימים תהליכים גאולוגיים, גאומורפולוגיים ופיזיולוגיים ייחודיים כמו ראס דאשן (Ras Dejen) – ההר הגבוה ביותר באתיופיה והרביעי בגובהו באפריקה. ההר מתנשא לגובה של 4533 מטר מעל פני הים והוא לא לבד – בפארק 20 פסגות שמתנשאות לגובה של 4000 מטר מעל פני הים.
 • הפארק מהווה בית גידול טבעי למגוון בעלי חיים ויש בו מגוון ביולוגי ייחודי, כולל בעלי חיים אנדמיים שנמצאים בסכנת הכחדה כמו הבבון הזנוב, הזאב החבשי, היעל האתיופי ועז ההרים המקומית. בנוסף, הפארק הוא גם ביתם של יותר מ-20 מינים של יונקים, 130 מינים של ציפורים (מהן 16 מינים אנדמיים) וצמחים נדירים.

ב-1996 הוכרז הפארק ע”י אונסק”ו כאתר מורשת עולמית בסיכון, האתר היחיד מבין 9 אתרי אונסק”ו באתיופיה שזכה לתואר המפוקפק הזה. הסיבה העיקרית להכרזה הדרמטית הייתה הצמצום בשטחי המרעה של היעל האתיופי, חיה אנדמית שנחשבת לסמלו של הפארק ומונה כיום רק כ-400 פרטים בכל העולם.

מלונות מומלצים בגונדר – ליד פארק סימיאן

בעלי החיים שתפגשו בפארק הרי סימיאן

בפארק יש כאמור בעלי חיים ייחודיים שחלקם הם בעלי חיים אנדמיים שנמצאים בסכנת הכחדה : יונקים, ציפורים ועוד. עם זאת, לפארק יש 3 בעלי חיים שנחשבים לסמלי המקום וביקור בפארק אינו שלם בלעדיהם: היעל האתיופי, הזאב האתיופי והבבון. אז בואו נעשה איתם היכרות קצרה.

היעל האתיופי

יעל אתיופי

יעל אתיופי

מין זה של היעל נמצא אך ורק באתיופיה וכאמור כולל רק כ-400 פרטים. היעלים ניזונות משיחים, דשא, עשבי תיבול ושיחים והם הסיבה העיקרית לבעיות של רעיית היתר בפארק. מצד שני, היעלים ניצודות ע”י המקומיים ושטחי המרעה שלהן מצטמצמים. ואגב, אם ראיתם יעל כנראה שיש עוד בעקבותיו כי הן חיות בעדרים של 5-20 פרטים.

הזאב האתיופי

זאב חבשי

זאב חבשי

הזאב האתיופי (נקרא גם הזאב החבשי) ניזון מטרף של חיות קטנות (בעיקר מכרסמים) ולמרות הטענה הרווחת, הוא אינו חי בבדידות מזהרת אלא בלהקה. בעל חיים זה אנדמי לאתיופיה והוא נמצא בסכנת הכחדה מסיבה אחת: נותרו ממנו פחות מ-500 פריטים. למעשה, זוהי החיה הקרניבורית האפריקאית שלגביה סכנת ההכחדה היא המוחשית ביותר.

הבבון הזנוב

בבון זנוב

בבון זנוב

בבון זה הוא אנדמי להרי אתיופיה ורוב בני מין זה חיים בפארק הרי סימיאן. בבונים אלו בניגוד לשאר אחיהם הקופים ניזונים מאדמות מרעה. ואגב, מיודענו הזאב האתיופי הוא אויבו הגדול של הבבון: למרות חיבתו למכרסמים, הזאב האתיופי נהנה לעיתים גם מבשרו של הבבון ואילו הבבון מיידה עליו אבנים אם הוא מזהה סכנה.

תיירות בפארק הרי סימיאן

רוב התיירות במקום היא תיירות אקולוגית ומבוססת בעיקר על שלושה סוגים של טיולים. טיולים רגליים (טרקים), טיולים על גבי פרדות וטיולי ג’יפים. בגלל הפסגות הנישאות בפארק והמיקום שלהן באזור טרופי יש לזכור מספר דברים: מזג האויר משתנה במהירות מחום לקור ולהיפך. הערב מגיע במפתיע וצפויות בעיות של הסתגלות לאויר ההרים הדליל.

טיולים רגליים

טיולים רגליים נעשים כאן במגוון רחב של מסלולים ולאורך פרקי זמן שונים. בין יום אחד ועד מספר שבועות רצופים בשטח. בטיולים ארוכים לנים המטיילים במחנות ההרים. מחנות אלו נמצאים בגבהים שונים (בין 1600 ל-3600 מטר מעל פני הים) וההליכה על השבילים המקשרים ביניהם אורכת בין 5 ל-8 שעות. ניתן לשלב בטרקים שכוללים טיפוס לגובה רב גם רכיבה על פרדות.

טיולים על גב פרדות

בפארק הרי סימיאן יש יותר מ-20 פסגות שמתנשאות לגבהים של 4000 מטר ומעלה. למעוניינים לטייל בפסגות אלו מומלץ כאמור לעשות זאת לצד פרדות שסוחבות את המשא ואת התרמילים שלכם (התרמיל הזה מומלץ במיוחד כי יש מובנה בו גם תיק יום). הסיבה לכך פשוטה: בגבהים אלו האויר דליל והנשימה הופכת לקשה, במיוחד כאשר מעורבת בכך פעילות גופנית מאומצת כמו הליכה של 5-8 שעות מדי יום.

טיולי ג’יפים

טיול בג’יפים מאפשר ליהנות מנופי הפארק בדרך הנוחה והמהירה מכולם ללא מאמץ פיזי. טיול זה מאפשר להגיע גם לפסגות הגבוהות ביותר בקלות כי הנסיעה מתבצעת על גבי כבישי חצץ שנחשבים נוחים (יחסית) לנסיעה. עם זאת, גם בטיולי ג’יפים מומלץ להצטייד במדריך מקומי שמכירים את כל האטרקציות של הפארק, גם כאלו שאינם מופיעות במדריכי הטיולים הרשמיים. וכמובן, סעו לאט, אל תסטו מהמסלול ואל תסעו כאשר הדרך רטובה.

עשר הדיברות לביקור מוצלח בפארק הרי סימיאן

 • שימרו על עצמכם – אל תיקחו סיכונים מיותרים ע”י טיפוס או הליכה באזורים מסוכנים.
 • אל תחסכו בדמי הכניסה – אל תנסו להכנס לפארק בלי תשלום. תשלום זה נועד בסופו של דבר לשמור על הפארק ולמזער את הפגיעה בו.
 • כבדו את הזולת – לכל מטייל בפארק יש זכות ליהנות ממנו בדיוק כמוכם. לכן, גם באינטראקציות עם מטיילים אחרים הקפידו לכבד את תרבותם, למשל לפני צילום אנשי המקום בקשו את רשותם לכך.
 • היו זהירים – במידה ואתם נתקלים בחיות בר (בעיקר במוגנות שבהן) זכרו שלהן נתונה זכות הקדימה. בסופו של דבר זהו ביתם ואתם רק אורחים בו.
 • אל תציקו לחיות – חיות בר רבות נכנסות למצוקה כאשר מתקרבים אליהם. לכן אל תרעישו יתר על המידה ואל תמשכו את תשומת ליבן של החיות.
 • אל תביאו חיות / צמחים אל פארק הרי סימיאן – כל מין זר יכול להוות איום על בתי הגידול הייחודיים של הפארק.
 • אל תפגעו בסביבה – הקפידו להישאר בשבילים המסומנים ואל תקחו הביתה צמחים או בע”ח מקומיים. זו עבירה על החוק. אלה הם חיות וצמחים מוגנים.
 • אספו את הפסולת שלכם – הפסולת שלכם יכולה לפגוע הן באנשים והן בבתי הגידול הייחודיים של הפארק. לכן זרקו אשפה רק במקומות המיועדים לכך, אפילו בדלי סיגריות שהציפורים המקומיות עלולות לחשוב בטעות למזון.
 • שימרו על הכללים – הדליקו מדורות וערכו קמפינג אך ורק באזורים המיועדים לכך באתרי הקמפינג.
 • שימרו על היגיינה אישית בחוכמה – השתמשו בשירותים במקומות מותרים או קברו את צרכיכם במרחק 50 מטר ממקור מים. כמו כן, בעת רחצה במקורות המים שבמקום עשו שימוש רק בסבונים ובחומרי ניקוי מתכלים.

מקומות לינה מומלצים

מעבר לאתרי הקמפינג והבקתות שבפארק לנים המטיילים בשני מוקדים עיקריים. בעיר דברק שנמצאת בלב הפארק ובעיר גונדאר.

פארק הרי סימיאן נחשב על ידי רבים כגולת הכותרת של הביקור באתיופיה. אנחנו בטוחים שגם אתם תתאהבו במקום כמו כל מי שביקר בו בעבר. והמלצה שלנו – כשאתם חוזרים מהטיול עתירי חוויות ורשמים, אל תשכחו לספר לנו איך היה במקום שבו אלוהים בעצמו משחק שחמט:)

הפוסט פארק הרי סימיאן הופיע ראשון באתיופיה

]]>
מוזיאון אדיס אבבה – המוזיאון הלאומי האתיופי https://ethiopia.co.il/%d7%9e%d7%95%d7%96%d7%99%d7%90%d7%95%d7%9f-%d7%90%d7%93%d7%99%d7%a1-%d7%90%d7%91%d7%91%d7%94/ Mon, 15 May 2017 10:38:08 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2254 מוזיאון אדיס אבבה נחשב למוזיאון הלאומי באתיופיה והוא אחד החשובים באפריקה כולה. המוזיאון נוסד בשנת 1955 בבית ששימש כמעונו הרשמי של ראש עיריית אדיס אבבה. בתחילת דרכו המוזיאון הוקם בכלל לשם הצגת פרטי לבוש טקסיים ומסורתיים של משפחת המלוכה האתיופית אך בשנת 1992 הוא עבר למשכנו החדש וכיום הוא מציג פריטים ארכאולוגיים רבים, יצירות אמנות ואוצרות לאומיים […]

הפוסט מוזיאון אדיס אבבה – המוזיאון הלאומי האתיופי הופיע ראשון באתיופיה

]]>
מוזיאון אדיס אבבה - המוזיאון הלאומי האתיופי

מוזיאון אדיס אבבה – המוזיאון הלאומי האתיופי

מוזיאון אדיס אבבה נחשב למוזיאון הלאומי באתיופיה והוא אחד החשובים באפריקה כולה. המוזיאון נוסד בשנת 1955 בבית ששימש כמעונו הרשמי של ראש עיריית אדיס אבבה. בתחילת דרכו המוזיאון הוקם בכלל לשם הצגת פרטי לבוש טקסיים ומסורתיים של משפחת המלוכה האתיופית אך בשנת 1992 הוא עבר למשכנו החדש וכיום הוא מציג פריטים ארכאולוגיים רבים, יצירות אמנות ואוצרות לאומיים ב-3 יחידות שונות: שימור, תיעוד ומחקר וחללי תצוגה המתפרשים על פני 4 קומות.

 • מרתף המוזיאון מוקדש לארכיאולוגיה ופליאונתולוגיה.
 • בקומה הראשונה יש פריטים שמתוארכים עד לימי הביניים ופריטים מלכותיים.
 • הקומה השניה מוקדשת ליצירות אמנות אתיופיות.
 • הקומה השלישית כוללת תצוגה אתנוגרפית ותרבותית של השבטים השונים בתאיופיה.

מלונות מומלצים בקרבת המוזיאון

“lucy in the sky”

המוזיאון מפורסם הודות לאישה אחת בשם לוסי. אישה בגובה מטר ובמשקל של כ-30 ק”ג שחייתה במדבר דנקיל לפני כ-3 מיליון שנה. לוסי נחשבת לאחת הדוגמאות הקדומות ביותר של האדם המודרני ונחשבת לשלד האנושי הקדום בעולם. עקב פערי הגובה המשמעותיים באותה תקופה בין גברים לנשים נקבע שהשלד הוא נשי ולא גברי. לוסי שייכת לשלב האבולוציוני “Australopithecus afarensis”, מה שאומר שהיא אמנם הלכה על שתיים אך מוחה ושינייה דמו לאלו של קוף.

אגב, שמה של לוסי ניתן לה כי בעת הימצאה ב-1974 התנגן ברקע השיר “lucy in the sky” של החיפושיות. באתיופיה בכלל קוראים לה דינקנש (Dinknesh) שמשמעה באמהרית: את מדהימה.

בטח תרצו לדעת שבמוזיאון אמנם יש פסל של לוסי וסרטים אודותיה, אך השלד שמוצג הוא רק העתק מפלסטיק. לוסי האמיתית נעולה בכספת. לוסי נחשבת לנכס אתיופי לאומי ובמשך כ-30 שנים היא לא יצאה את גבולות אתיופיה כי שרידיה הם מוקד המשיכה הראשי של המוזיאון וגם היה חשש שלוסי תיפגע ממסעה ברחבי העולם. עוד על לוסי תוכלו לקרוא כאן.

סאלם

כיום מוצגת במקום גם סאלם, ילדה בת שלוש שכמו לוסי משתייכת לשלב האבולוציוני אוסטרלופיקטוס אפרזיס ושכמוה, גם היא התגלתה במדבר דנקיל. סאלם נמצאה בשנים 2000-2004 והיא שלד הילד העתיק בעולם כי גילה דומה לזה של לוסי – כ-3 מיליון שנה. ולא, לוסי אינה אמה של סאלם כי סאלם מבוגרת מלוסי בכ-120,000 שנה. הבדל נוסף בין השתיים הוא סיבת מותן: בניגוד ללוסי שסיבת מותה אינה ידועה, סאלם כנראה נפטרה כתוצאה משיטפון פתאומי במדבר.

מלונות מומלצים בקרבת המוזיאון

מיקום, שעות פתיחה ועוד מידע שימושי על מוזיאון אדיס אבבה


הכניסה למוזיאון כרוכה בתשלום, אך ניתן לסייר במקום באמצעות סיור מודרך באנגלית בחינם. עם זאת, המדריכים ישמחו לקבל טיפ עבור עבודתם.

טלפון: 251111117150+

שעות פתיחה: כל יום מ-08:30-17:30

מזכרות מאתיופיה תוכלו לרכוש כאן

הפוסט מוזיאון אדיס אבבה – המוזיאון הלאומי האתיופי הופיע ראשון באתיופיה

]]>
חושבים על טיול לאתיופיה? הנה סרט שיעשה לכם חשק… https://ethiopia.co.il/%d7%97%d7%95%d7%a9%d7%91%d7%99%d7%9d-%d7%a2%d7%9c-%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%9c%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%94-%d7%94%d7%a0%d7%94-%d7%a1%d7%a8%d7%98-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%a9%d7%94-%d7%9c/ Fri, 12 May 2017 09:14:26 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=2251 פנו קצת זמן (קצת פחות משעה), שימו רגליים על הספה והגבירו את הרמקולים. הנסיעה שלכם לאתיופיה מתחילה. עכשיו!

הפוסט חושבים על טיול לאתיופיה? הנה סרט שיעשה לכם חשק… הופיע ראשון באתיופיה

]]>
פנו קצת זמן (קצת פחות משעה), שימו רגליים על הספה והגבירו את הרמקולים. הנסיעה שלכם לאתיופיה מתחילה. עכשיו!

הפוסט חושבים על טיול לאתיופיה? הנה סרט שיעשה לכם חשק… הופיע ראשון באתיופיה

]]>