אתיופיה https://ethiopia.co.il הממלכה האפריקאית הקדומה והקסומה. כל מה שצריך לדעת כשמתכננים טיול לאתיופיה Mon, 05 Nov 2018 19:54:38 +0000 he-IL hourly 1 5 דברים שאתם חייבים לעשות בארבה מינץ’ https://ethiopia.co.il/5-%d7%93%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%90%d7%aa%d7%9d-%d7%97%d7%99%d7%99%d7%91%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a2%d7%a9%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%90%d7%a8%d7%91%d7%94-%d7%9e%d7%99%d7%a0%d7%a5/ Mon, 05 Nov 2018 05:59:07 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3408 אמנם העיר ארבה מינץ’ שבדרום אתיופיה נמצאת כ-500 ק”מ מבירת אתיופיה אדיס אבבה, אבל היא הכל מלבד פריפריה. העיר לא רק מאכלסת כ-100,000 איש ונמצאת בגובה של 1285 מטר מעל פני הים, אלא בהחלט מצדיקה את שמה האמהרי שמשמעותו “40 מעיינות”. מעיינות אלו מספקים את מי השתייה לעיר, ליער פיקוס ענק וכן למטעים של מנגו, […]

הפוסט 5 דברים שאתם חייבים לעשות בארבה מינץ’ הופיע ראשון באתיופיה

]]>
ארבה מינץ' - פריפריה זה לא

ארבה מינץ’ – פריפריה זה לא

אמנם העיר ארבה מינץ’ שבדרום אתיופיה נמצאת כ-500 ק”מ מבירת אתיופיה אדיס אבבה, אבל היא הכל מלבד פריפריה. העיר לא רק מאכלסת כ-100,000 איש ונמצאת בגובה של 1285 מטר מעל פני הים, אלא בהחלט מצדיקה את שמה האמהרי שמשמעותו “40 מעיינות”. מעיינות אלו מספקים את מי השתייה לעיר, ליער פיקוס ענק וכן למטעים של מנגו, בננות, הדרים וגויאבות, כך שהיא תשביע את רעבונכם הן תיירותית והן קולינרית.

בעיר ובסביבותיה יש שפע של אטרקציות, כך שהבחירה ביניהן קשה ולעיתים אף בלתי אפשרית. כשמוסיפים לכך את העובדה שבמקום שורר מזג אוויר נוח מתקבלת תוצאה אחת – מקום שאסור לכם לוותר עליו בטיול הבא שלכם באתיופיה. לכן החלטנו להרים את הכפפה ולספר לכם על 5 האטרקציות שהן בגדר חובה, כלומר האטרקציות ששום ביקור בארבה מינץ’ אינו שלם בלעדיהן.

הפארק הלאומי נשיסאר

הפארק נמצא כמה קילומטרים דרומית לעיר ארבה מינץ’ ולא רק אנחנו חושבים שהוא חובה – בעיני רבים מדובר בפארק הלאומי הטוב ביותר באתיופיה. אתם תוכלו לצפות במגוון גדול ומרשים של חיות בר וביניהן קופים, אנטילופות וזברות שחיות בשטח שבין האגמים אבאיה וצ’אמו. הפארק כולל כמה עשרות של מעיינות חמים טבעיים ובאגמים עצמם תוכלו להתרשם מעופות מים, מהיפופוטמים ותנינים.

חוות התנינים באגם צ’אמו

החווה הוקמה בשנת 1984 ע”י רשות שמורות הטבע האתיופית במטרה להחזיר את מספר התנינים שחיו במקום לפני שהצייד שלהן יצא משליטה. בחווה מתקיימת בימי שני וחמישי בשעות 15:00-17:00 האכלה של תנינים, כך שזו ההזדמנות שלכם לפגוש ביצור האימתני הזה באופן בטוח. אנחנו ממליצים להגיע למקום ברכב שכור ולא בתחבורה ציבורית משתי סיבות: אין תחבורה ציבורית לחווה אבל מצד שני השילוט וההכוונה אליה ברורים ונוחים.

שוק התנינים באגם צ’אמו

הודות למאמצי השימור של התנינים הם נחשבים לחיה נפוצה בגדות המערביות של האגם. ריכוז זה הקנה למקום את השם “שוק התנינים” ואל תלכו שולל – אין פה מכירה וקנייה לא חוקית של תנינים. מומלץ להגיע למקום בשיט שנמשך כשעתיים ובו תוכלו לצפות בחיות נוספות למשל היפופוטמים, שקנאים ועוד.

חוות התנינים באגם צ'אמו

חוות התנינים באגם צ’אמו

לבקר בכפר של בני שבט הדורזה

אנחנו חושבים שהנסיעה של השעה במעלה הרי ה-Guge לכפר אנשי הדורזה משתלמת מסיבה אחתעבודות האריגה של אנשי השבט בבד הכותנה נחשבות לטובות ביותר באתיופיה. מבחינתנו זו הזדמנות פז להצטייד במזכרות כמו שמיכות ובגדים אותנטיים ואנחנו בטוחים בדבר אחד – היופי של עבודות האריגה ישכיח מכם כל מחלת גבהים אפשרית, כך שלא תרגישו שאתם נמצאים בגובה של 3000 מטר מעל פני הים.

ללון במלון Paradise Lodge

המלון נבנה על ראש המדרון שמשקיף על הפארק הלאומי נשיסאר, כך שאתם צפויים ליהנות מנוף מרהיב לפארק הלאומי 24/7. אבל המלון הוא לא רק נוף אלא הרבה יותר מזה, כי כל חדריו הן סוויטות פרטיות שמצוידות בחדרי אמבטיה צמודים ובכילות נגד יתושים. ואנחנו אומרים – מי שקרא לארבה מינץ’ פריפריה כנראה לא היה פה מעולם…

ואם אתם לא הייתם כאן מעולם – אז קדימה, צאו לדרך!

הפוסט 5 דברים שאתם חייבים לעשות בארבה מינץ’ הופיע ראשון באתיופיה

]]>
קתדרלת השילוש הקדוש – Trinity Cathedral https://ethiopia.co.il/%d7%a7%d7%aa%d7%93%d7%a8%d7%9c%d7%aa-%d7%94%d7%a9%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%a9-%d7%94%d7%a7%d7%93%d7%95%d7%a9-trinity-cathedral/ Thu, 18 Oct 2018 06:02:08 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3393 קתדרלת השילוש הקדוש באדיס אבבה היא הקתדרלה הכי חשובה בעיר הבירה. היא המבנה הכנסייתי הכי גדול באתיופיה ונחשבת ליפה מבין כל הכנסיות במדינה והיא הקתדרלה השנייה בחשיבותה באתיופיה כולה אחרי כנסיית גבירתנו מציון באקסום. מתחם הכנסייה כולל שתי כנסיות כי הכנסייה הוקמה במקור מעץ ב-1924 ולאחר 4 שנים הוחלט להקים כנסיית אבן חדשה במקום. עם זאת, העבודות התנהלו […]

הפוסט קתדרלת השילוש הקדוש – Trinity Cathedral הופיע ראשון באתיופיה

]]>
קתדרלת השילוש הקדוש באדיס אבבה היא הקתדרלה הכי חשובה בעיר הבירה. היא המבנה הכנסייתי הכי גדול באתיופיה ונחשבת ליפה מבין כל הכנסיות במדינה והיא הקתדרלה השנייה בחשיבותה באתיופיה כולה אחרי כנסיית גבירתנו מציון באקסום.

קתדרלת השילוש הקדוש באדיס אבבה

קתדרלת השילוש הקדוש באדיס אבבה

מתחם הכנסייה כולל שתי כנסיות כי הכנסייה הוקמה במקור מעץ ב-1924 ולאחר 4 שנים הוחלט להקים כנסיית אבן חדשה במקום. עם זאת, העבודות התנהלו בעצלתיים בגלל שאתיופיה נכבשה באותה תקופה ע”י איטליה. עם השלמת הבנייה ב-1942 הוחלט לא להרוס את הראשונה.

למעשה לא מדובר בקתדרלה רגילה שמשמשת לפי ההגדרה כמקום מושבו של הבישוף, אלא בהרבה יותר מזה. הקתדרלה משמשת גם כמקום מפגש כלכלי בינלאומי ומוקדשת לזכרם של לוחמי מלחמת השחרור האתיופית, כך שהיא לא עוד קתדרלה גבוהה ומרשימה (16 מטר גובה ו-1200 מ”ר). ובמילים אחרות – אם יזמינו אתכם לפגישה במקום אל תרימו גבה…

סכסוך בינלאומי רב שנים וקיסר קדוש

מאז הקמתה הקתדרלה הייתה במוקד סכסוך בין אתיופיה לאנגליה שבמרכזו עמד התבות (לוח שמדמה את עשרת הדיברות) שהוקדשו למלאך מיכאל. לוח זה נלקח ע”י הצבא הבריטי ב-1868 במהלך כיבוש וביזת מאקלה מריאם (מקדלה), העיר ששימשה אז כבירת אתיופיה. הלוח נמצא באקראי באדינבורו והוחזר לאתיופיה רק ב-2002 וזאת בניגוד לשלל נוסף מהמקום – כתרו של הקיסר שהוחזר כבר ב-1925.

אנחנו חושבים שהקתדרלה היא הזדמנות אמיתית להבין את מעמדו של קיסר אתיופיה במדינה – מעמד שמעמיד אותו בשורה ראשונה עם הקדושים הנוצרים. למשל, בקירות הקתדרלה יש ציורי קיר שבמרכזם הקיסר היילה סילאסי: בשניים מהם הוא מבצע פעולות חילוניות כמו נאום והנפת הדגל האתיופי, אך יש ציור קיר שבו הקיסר ואשתו כורעים ברך בפני מריה הקדושה וישו התינוק.

פנים קתדרלת השילוש הקדוש באדיס אבבה

פנים קתדרלת השילוש הקדוש באדיס אבבה

גם בקריפטה של הקתדרלה אפשר למצוא קברים חילוניים למדי – קבריהם של הקיסר היילה סילאסי ואשתו שמעוצבים בסגנון אדריכלי שמקורו באקסום. ועוד לא דיברנו על 6 הכיסאות המלכותיים הלבנים משנהב ומשיש ששמורים למשפחה הקיסרית האתיופית: 2 כיסאות לקיסר ולרעייתו ו-4 כיסאות לילדיהם.

אבל הקתדרלה היא לא רק שיר הלל לקיסר אלא מונומנט לאומי שמנציח גיבורים אתיופים, למשל נמצאים בה קבריהם של קרבנות טבח גרציאני (טבח שביצעו האיטלקים לאחר ניסיון להתנקש בחיי המושל האיטלקי במזרח אפריקה), של לוחמים שנאבקו בשלטון האיטלקי ושל בכירים אתיופים שהוצאו להורג ע”י החונטה הצבאית ב-1974. במילים אחרות – היא אתיופיה כולה בזעיר אנפין.

הצילום אסור כאן

בכל מקרה ואולי בגלל השילובים הנ”ל, הכנסייה נחשבת לאחד ממוקדי התיירות העירוניים ולמוקד עלייה לרגל ובמילים אחרות – יעד ששום ביקור באדיס אבבה אינו שלם בלעדיו. הביקור כרוך בתשלום.

דמי הכניסה לקתדרלה כוללים גם כניסה למוזיאון קטן של חפצים כנסייתיים.

הודות לקרבתה של הקתדרלה למתחם ראש הממשלה הצילום בה אסור בתכלית האיסור. לכן, כדי להיות בצד הבטוח של המשוואה אנחנו ממליצים להצטרף לסיור מודרך במקום בתשלום סמלי. במסגרת הסיור תקבלו גם הסברים מקצועיים על הויטראז’ים היפים, על מגדל הפעמונים שמתנשא לגובה של 4 קומות, על הפסלים של השליחים בקירות החיצוניים של הקתדרלה ועוד.

שעות הפתיחה

  • הקתדרלה – ימים שני – שישי בשעות 08:00-13:00 בלבד
  • המוזיאון – ימים שני- שישי בשעות 08:00-12:00 ומ-14:00-17:00

מידע חשוב נוסף

 

הפוסט קתדרלת השילוש הקדוש – Trinity Cathedral הופיע ראשון באתיופיה

]]>
המטבח האתיופי – מאכלים ומשקאות מסורתיים https://ethiopia.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%98%d7%91%d7%97-%d7%94%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99-%d7%9e%d7%90%d7%9b%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%9e%d7%a9%d7%a7%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%a1%d7%95%d7%a8%d7%aa%d7%99%d7%99/ Wed, 05 Sep 2018 18:44:07 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3368 המטבח האתיופי הוא אחד המטבחים הייחודיים, המרתקים וכמובן הטעימים ביותר בעולם הודות למנות שלו שמערבות את כל החושים. אבל המטבח האתיופי הוא לא רק אוכל אלא תרבות קהילתית שלמה מסיבה אחת – אוכל אתיופי תמיד יוגש בחברת חברים ובני משפחה. אמנם רוב המטבחים של המדינות האפריקאיות שמדרום לסהרה נחשבים למשעממים במקרה הטוב, אבל אתיופיה היא […]

הפוסט המטבח האתיופי – מאכלים ומשקאות מסורתיים הופיע ראשון באתיופיה

]]>
המטבח האתיופי הוא אחד המטבחים הייחודיים, המרתקים וכמובן הטעימים ביותר בעולם הודות למנות שלו שמערבות את כל החושים. אבל המטבח האתיופי הוא לא רק אוכל אלא תרבות קהילתית שלמה מסיבה אחת – אוכל אתיופי תמיד יוגש בחברת חברים ובני משפחה.

המטבח האתיופי - מאכל אתיופי מסורתי

אמנם רוב המטבחים של המדינות האפריקאיות שמדרום לסהרה נחשבים למשעממים במקרה הטוב, אבל אתיופיה היא יוצאת מהכלל עם תבשילים עשירים, טעמים מגוונים והרבה תבלינים שהופכים את המטבח האתיופי לאחד המטבחים העצמאיים הגדולים בעולם. מבחינה קולינרית כמובן.

עם זאת, אנשים רבים (כולל אלו שמטיילים בכל העולם וכבר טעמו הכל) עדיין לא יודעים מספיק על המבטח האתיופי ומבחינתם הוא מסתכם באינג’רה. זה המקום למדריך לאוכל אתיופי שמבוסס על החוויות הקולינריות שלנו באתיופיה והמלצה שלנו – התכוננו לבלתי נודע כי אוכל אתיופי מפתיע גם אותנו כל פעם מחדש ובמילים אחרות – לא דומה לשום דבר שאכלתם עד היום.

בהתחשב בהיסטוריה ובגאוגרפיה של אתיופיה זה הגיוני לחלוטין כי המטבח האתיופי מבטא את התרבות המקומית ונוצר כתוצאה מיחסי גומלין עם המזרח התיכון, אסיה וארצות הים התיכון. כשמוסיפים לכך את התוצרת המקומית כמו תבלינים נוצרת סצנה קולינרית תוססת במיוחד.

והמלצה קטנה לפני שמתחילים

אם אתם מסיירים באתיופיה במסגרת טיול מאורגן אנחנו ממליצים לעשות דבר אחד – ליידע את המדריך בעובדת היותכם חובבי קולינריה עם תחילת הטיול. כך תוכלו להבטיח שתקבלו כמה שיותר מידע על המטבח המקומי, תיהנו מחוויות קולינריות יוצאות דופן, תבקרו בשווקי אוכל ובמטבחים פרטיים ובעיקר – תעשירו את הידע שלכם על ההיסטוריה, התרבות והנוף האנושי של אתיופיה דרך האוכל.

המרכיבים וחומרי הגלם העיקריים במטבח האתיופי

אִינגֶ’רָה

ארוחה אתיופית ללא אינג’רה נחשבת ללא פחות מחילול הקודש באתיופיה. מדובר בלחם שטוח דמוי פנקייק ספוגי שעשוי מקמח טף (דגן ללא גלוטן שגדל בעיקר באתיופיה) מותסס. אמנם הטועמים את האינג’רה לראשונה ידווחו על תחושת חמיצות, אבל אנחנו חושבים שכשמצרפים לאינג’רה מנות אתיופיות אחרות (וחריפות) מתקבלת תוצאה מושלמת וטעימה במיוחד.

בארוחות אתיופיות מסורתיות תמצאו לרוב עיגולים של אינג’רה. אלו משמשים כצלחות טבעיות ועליהם נערמים התבשילים והסלטים השונים. למרות שיש כאלו שרואים בכך דמיון לטאלי ההודי אנחנו בטוחים בדבר אחד – די בביס הראשון כדי לגרום לכם להיווכח בהבדל. ואתם יכולים להסיר דאגה מלבכם כי למרות שארוחות אתיופיות הן מרובות משתתפים – תמיד יש מספיק אינג’רה לכולם.

שימו לב – צבע האינג’רה מעיד על טיבה וככל שהיא בהירה יותר כך היא איכותית ונימוחה יותר. אמנם יש אינג’רה שצבעה כמעט חום, אבל אנחנו ממליצים לאכול אינג’רה כמה שיותר בהירה מסיבה אחת – זו ההוכחה שהטף נטחן עד דק כך שהאינג’רה תהיה קלה לאכילה ולעיכול. ואנחנו אומרים – אמנם מדובר במאכל חדש אבל עם שהותכם באתיופיה גם אתם תתאהבו בו…

אינג'רה בשלל צבעי הקשת כמעט

אינג’רה בשלל צבעי הקשת כמעט

אינג’רה נועדה להיאכל עם הידיים וכל שנדרש הוא לקרוע קצת אינג’רה עם ידכם הימנית, לגרוף לתוך החתיכה שבצעתם תבשילים ומאכלים שונים, ליצור מעין כיס בגודל ביס ולתחוב אותו בזהירות לתוך הפה. והערה לשמאליים שבין קוראינו – באתיופיה כמו במדינות נוספות אכילה עם יד שמאל אינה מקובלת בלשון המעטה, כך שעליכם לעשות מאמץ ולהימין.

ואל תרגישו נבוכים אם נוזל מעט תבשיל או רוטב על האצבעות שלכם במהלך האכילה – זה טבעי וזה חלק מהכיף של אכילת האינג’רה. ואגב, גם ליקוק האצבעות מתקבל פה בברכה אז תרגישו חופשי… אנחנו חושבים בכלל שאינג’רה טובה לדיאטה כי היא משביעה במיוחד, למשל אחרי ארוחת צהריים עם אינג’רה לא בטוח שבכלל יישאר לכם מקום לארוחת ערב.

בֶּרְבֶּרֶה Berbere

זוהי תערובת תבלינים בצבע אדום שהופכת את התבשילים האתיופים ללא פחות מקסומים. התערובת מורכבת מפלפל חריף טחון למחצה (שנקרא אף הוא ברברה) ויותר מ-20 סוגים שונים של עשבי תיבול ותבלינים כמו כמון, שום, כוסברה, זנגביל וחילבה. עם זאת, המרכיבים של התערובת משתנים ממשפחה אתיופית אחת לרעותה כך שהקסם הקולינרי רק גדל.

מיטמיטה Mitmita

מיטמיטה היא תערובת תבלינים נוספת שמשמשת במטבח האתיופי שנחשבת לחריפה יותר מהברברה הודות למרכיביה – פלפלים חריפים קטנים, ציפורן, מלח, הל שאליהם מוסיפים לעיתים קינמון, כמון וזנגביל. פעמים רבות עושים שימוש בתערובת כדי להוסיף תוספת קטנה של חריפות לתבשיל כלשהו, למרות שאם ישאלו אותנו, לחיך המערבי החריפות של הברברה מספיקה בהחלט.

ניטֶר קיבֶּה – Niter Kibbeh

זוהי חמאה בהירה שמזכירה קצת את הגהי ההודי. אנחנו חושבים שמדובר באחד הסודות הקולינריים המקומיים למרות שהיא תוצאה של כור היתוך קולינרי: בישול של חמאה עם בצל, שום וזנגביל וכן תבלינים כמו חילבה, כמון, כורכום, הל, קינמון ואגוז מוסקט. לאחר זמן הבשלה ארוך מוסיפים את החמאה למאכלים אתיופיים שונים, למשל: וואט (Wats) – שם גנרי לתבשילי בשר שונים וטיבס (Tibs) – בשרים מטוגנים.

הכרות עם האוכל האתיופי

כאמור ארוחה אתיופית היא אירוע חברתי וחוויה קהילתית משותפת, כך שהיא לא אוכל אלא גם הרבה כיף. לכן אנחנו ממליצים לטעום אוכל אתיופי באמצעות ניסוי וטעייה – להזמין צלחת מעורבת של מאכלים, למשל צלחת מאכלי בשר או מאכלים צמחוניים כדי שתוכלו לטעום מגוון רחב של תבשילים.

אמנם המנות נראות קטנות אבל הן גדולות להפליא, כך שאפשר ורצוי לשתף אותן עם חבריכם לשולחן. המנות לרוב תהיינה טריות לחלוטין ואתם תקבלו אך ורק את מה שבושל באותו היום.

ואגב, צלחות מעורבת של מאכלי בשר (שנקראת Maheberawi) יכולה לכלול מספר תבשילים, למשל וואט (Wats) שהוא שם גנרי לתבשילי בשר שונים, טיבס (Tibs) שהוא בשר מטוגן (טלה, בקר או עיזים) עם חמאת ניטֶר קיבֶּה ועשבי תיבול כמו רוזמרין, קיטפו (Kitfo) שהוא בשר בקר טחון ועוד. מסעדות מומלצות בתחום: Lake Shore Restaurant בבהר דר  וגם Kategna Restaurant באדיס אבבה.

לעומתן, צלחת של מאכלים צמחוניים (שנקראת Yetsom Beyaynetu) יכולה לכלול כמה סוגים של תבשילי אפונה ועדשים (למשל יֶמֶסֶר וָואט  תרמילי אפונה ירוקה וטבעות פלפלים חריפים, זנגוויל, שום ותבלינים או מיסיר קיי וואט – עדשים ברוטב פיקנטי עשיר), לעיתים עם עלי מנגולד (למשל גוֹמֶן וָואט- Gomen wat) וכן תבשיל עגבניות פיקנטי בשם סילס (Sils).

Yetsom beyaynetu – הצלחת הצמחונית

Yetsom beyaynetu – הצלחת הצמחונית

הצלחת הצמחונית מוגשת לרוב במסעדות אתיופיה בימי רביעי ושישי ונקראת צלחת הצום מסיבה אחת – בימים אלו האתיופים האורתודכסיים מוותרים על מאכלי בשר וחלב ואוכלים רק ירקות. לכן, ניתן ליהנות מצלחת זו גם בתקופות הצום האורתודוכסיות שלפני חג המולד וחג הפסחא. עם זאת, במסעדות גדולות ניתן ליהנות מצלחות אלו כמעט כל יום. פה אנחנו ממליצים על Four Sisters Restaurant בגונדר ועל Seven Olives Restaurant בלליבלה.

והערה לצמחונים שבינינו – אנחנו ממליצים להגיע לאתיופיה לפני חג הפסחא האורתודוכסי. בתקופה זו שנמשכת 50 יום יותר אתיופים מוותרים כליל על מוצרי חלב ובשר, כך שכמעט בכל מקום תיהנו מאוכל צמחוני טעים, זמין וטרי שלא תמיד ניתן להשיג אותו בתקופות אחרות במהלך השנה.

מנות אתיופיות בשריות נבחרות

דורו וואט – Doro Wat

זהו תבשיל עוף עשיר שנחשב לאחד המאכלים האתיופים המפורסמים ביותר. התבשיל כה נפוץ עד כדי כך שאישה מאורסת נדרשת להכין אותו למשפחת בעלה לעתיד – סוג של בחינת קבלה למשפחה. עם זאת, המנהג נפוץ כיום רק באזורים כפריים ובערים הגדולות נדיר למצוא אותו. בכל מקרה, התבשיל טעים במיוחד ויש לו שתי וריאציות: דורו אליצ’ה וואט – נתחי עוף וביצה חומה ברוטב כורכום ודורו קיי וואט – תבשיל של שוקי עוף ברוטב ברברה עם ביצים קשות.

עם זאת, מכיוון שהכנת דורו וואט נחשבת למורכבת וממושכת ומצריכה בישול ממושך של בצל ועוף, היא מוגשת לרוב רק בתקופת החגים או לרגל אירועים מיוחדים. לכן, קשה להשיג את המנה הזו במסעדות אבל היא שווה את המאמץ לחפש אותה. ואם אתם ממש רוצים ליהנות מהמנה – אנחנו ממליצים להזמין אותה יום קודם.

מָנצֶ’ט – Minchet

זהו תבשיל בשר קצוץ מבושל עם בצל סגול ומתובל ברוטב חריף. התבשיל מוגש לרוב עם ביצה מבושלת ולרוב ניתן לבקש מנה ברמת חריפות נמוכה. ואגב, המנצ’ט לרוב מהווה את עיקר הצלחת הבשרית (Maheberawi) ומוגש במרכזה.

טיבס – Tibs

מנה זו כוללת קוביות של בשר בקר, טלה או עז מוקפצות עם בצל, פלפלים וירקות אחרים בתוספת ניטֶר קיבֶּה. לעיתים קרובות מתווספים למנה עשבי תיבול כמו רוזמרין ותבלינים כמו ברברה. המנה אולי נראית פשוטה וצנועה אבל היא הרבה יותר טעימה ממה שאתם מדמיינים לעצמכם.

קיטפו – Kitfo

מנת בשר רזה נא מעורבב עם ברברה שנחשבת לאחת ממנות הדגל של המטבח האתיופי. אמנם רבים נרתעים מהמנה כי מדובר בבשר נא, אבל אנחנו ממליצים לחשוב עליה בתור הגרסה האתיופיות לסטייק טרטר הצרפתי. בנוסף, במידה ותטעמו את המנה תזכו לנקודות זכות מצד המקומיים ואנחנו חושבים שזה שווה הכל. המסעדה שמגישה את מנת הקיטפו הטובה ביותר היא לדעתנו היא Lake Shore בבהר דר.

קיטפו – אחת ממנות הדגל של המטבח האתיופי הבשרי

קיטפו – אחת ממנות הדגל של המטבח האתיופי הבשרי

מנות צמחוניות אתיופיות נבחרות

שיּרוּ – Shiro

זהו פאסט פוד צמחוני שכולל קמח חומוס מעורבב עם ברברה ותבלינים אחרים. השירו יכול להיות מוגש בטחינה גסה (tagamino) או דקה (feses), ולמרות שהוא משמש לרוב כמרכז הצלחת הצמחונית (Yetsom beyaynetu) הוא יכול לשמש כמנה בפני עצמו. בכל מקרה, צמחונים מתים על שירו כי הוא מנה אמינה, זמינה והכי חשוב – טעימה.

מסיר וואט (Mesir Wat) וקיק וואט (Kik Wat)

מדובר בתבשילים מעדשים ומאפונה ושניהם נחשבים למאכלים הצמחוניים האהובים ביותר באתיופיה. שני התבשילים מאופיינים בצבע אדום עשיר הודות לתבלין הברברה וכוללים גם בצל, הל ותבלינים, כך שהם המזונות האולטימטיביים לצמחונים באתיופיה. לעיתים שמות אלו משמשים גם לתבשילים דומים שנעשים מחומוס או עדשים אבל התוצאה זהה – תבשיל טעים שכולם אוהבים.

קיק אליצ’ה – Kik Alicha

תבשיל מאפונה כתושה שכולל כורכום ולמרבה ההפתעה אינו חריף כמו תבשילים אתיופים אחרים. תבשיל זה מסייע לאזן את כל הטעמים והתבלינים שנמצאים בצלחת הצמחונית (Yetsom beyaynetu), לכן הוא משמש לרוב כרוטב וזאת למרות שיש לו טעם אופייני משלו. בניגוד לתבשילים אחרים במטבח האתיופי מנה זו מוגשת קרה ולא חמה.

גומן – Gomen

גומן הוא מאכל פשוט וטעים שעשוי מקייל (או מעלים ירוקים כמו מנגולד), מבצל, חמאת ניטֶר קיבֶּה ותבלינים אחרים שמוקפצים יחדיו. גומן נחשב למאכל קבוע בצלחת הצמחונית (Yetsom beyaynetu) והוא תוספת מבורכת מסיבה אחת – רוב המנות הצמחוניות האתיופיות עשויות מקטניות כמו עדשים ושעועית ולא מירקות ירוקים.

סילס – Sils

זהו תבשיל עגבניות מתובל ומתקתק יחסית שעשוי מבצל, ברברה וכמובן מעגבניות. הסילס מספק איזון לצלחת הצמחונית (Yetsom beyaynetu), הן מבחינת צבע והן מבחינת טעם. אנחנו מצאנו שניתן לעשות שימוש בסילס כרוטב לפסטה – אמנם מדובר ברוטב לפסטה עם טוויסט אבל אנחנו בטוחים שגם אתם תתמכרו לטעם.

חטיפים וארוחות בוקר אתיופיות

קולו – Kolo

קולו היא שעורה קלויה והיא הבסיס לגֶבְס קוֹלוֹ , חטיף שהולך מצוין עם בירה מקומית. לעיתים קרובות מערבבים את הקולו עם בוטנים, אגוזים או זרעים אחרים ואתם נהנים מארוחת בריאות איכותית במיוחד. וכמו חטיפים אתיופים אחרים, גם את הקולו ניתן להשיג בעיקר בבתים פרטיים ולא במסעדות.

פירפיר – Fir-Fir

אלו הן חתיכות של אינג’רה שהושרו ברוטב שירו או בשאריות וואט ושעורבבו עם ברברה. פירפיר (או פיטפיט – Fit-Fit) נחשב לדרך האתיופית המסורתית להתחיל את היום בהצלחה, למרות שהקיבה המערבית תמצא שהדרך הזו קצת כבדה… כשמוסיפים לפירפיר את הגבינה המקומית (שמזכירה לרבים את הגבינה הצפתית שלנו) מתקבל מאכל בשם אָגוָואט פִיטְפִיט שהוא כמובן טעים להפליא.

תבלינים אתיופים נבחרים

אם אתם חושבים שהאוכל האתיופי לא מספיק חריף לדעתכם, תמיד תוכלו לבקש שיוסיפו לו תבלינים נוספים. אמנם יש כאלו שטוענים שהתבלינים באתיופיה מחפים על עוניים של חומרי הגלם, אבל שימוש בהם יזכה אתכם בהרבה כבוד מידי המקומיים מסיבה אחת – באתיופיה מאמינים שאוכל מתובל מועיל לאון הגברי ואתם כמובן מוזמנים להיווכח בכך בעצמכם או להזמין אותם אונליין פה.

אווזי – Awazi

זהו רוטב אדום מסורתי שמורכב לרוב מתבליני הברברה שמעורבבים עם מים או עם שמן. האווזי נחשב לגרסה הפחות חריפה של הברברה, אבל רוב הסיכויים שתצטרכו לבקש להוסיף אותו למנות שלכם באופן מיוחד מסיבה אחת – ברוב המסעדות האותנטיות לא מגישים אותו באופן אוטומטי עם המנות.

קפה אתיופי

שתיית קפה באתיופיה היא חובה ולא רק בגלל שאתיופיה הוא מולדת הקפה. אמנם הקפה באתיופיה איכותי במיוחד אבל אנחנו התאהבנו דווקא בטקס הקפה שנמשך כ-3 שעות. אנחנו חושבים שההמתנה לקפה שווה כל רגע כי בינינו – איפה עוד תוכלו ליהנות מטקס שמשלב גאווה לאומית וזמן איכות משפחתי וחברתי?

באופן מסורתי טקס הקפה כולל שתייה של 3 כוסות קפה שנבדלות מהן ברמת החוזק, כך שהראשונה היא החזקה ביותר מבחינת טעם הקפה והאחרונה היא החלשה ביותר. הטקס שימש כהזדמנות למפגש קהילתי שבו מתעדכנים ברכילות האחרונה, אבל מכיוון שהוא הצריך זמן ומאמץ האירוח שלו עבר ברוטציה בין נשות השכונה. היום אפשר להינות מטקס קפה בכל מקום בעולם וכל שנדרש הוא פשוט – לגלוש לאיביי ולרכוש פולי קפה כמזכרת.

משקאות אתיופים נוספים

טלה – Tella

זוהי בירה אתיופית מסורתית שעשויה מטף, שעורה, תירס או דגנים אחרים שמעורבבים עם עשב ירוק בשם Gesho. את הבירה הזו לרוב מייצרות הנשים האתיופיות בבית ולא במבשלות, כך שאחוז האלכוהול בה יכול להשתנות. למעשה, זהו המשקה תוצרת הבית הנפוץ ביותר באתיופיה. אם אתם מגיעים לבית אתיופי אל תסרבו לכוסית כי אז תעליבו את המארחים.

אראקי – Araki

אראקי היא הגרסה האתיופית של הגראפה ואם השם מזכיר לכם עראק אתם לא טועים. אמנם המשקה האתיופי עשוי מעלי Gesho ולא מאניס ומכיל רק 45% אלכוהול, אבל אנחנו מאמינים שהשם הגיע במסגרת חילופי התרבות והמסחר עם הים התיכון. ואגב, אראקי נחשב פתרון מצוין לסובלים מבעיות במעיים.

טג’ – Tej

זהו יין מעשוי דבש ואתם יכולים לבחור בין רמות שונות של מתיקות. היין נחשב למומחיות מקומית והמשמעות אחת – זהו משקה שלא תוכלו למצוא בשום מקום אחר. ועוד לא דיברנו על העובדה שהיין מוגש במיכל זכוכית ייחודי בשם Berele.

טג' ב- Berele המסורתי

טג’ ב- Berele המסורתי

בירות אתיופיות

אנחנו ממליצים על הבירות מהמותג המקומי סנט ג’ורג’ ולמרות שהבירה לא מדהימה, היא בהחלט עושה את העבודה. מותגים מומלצים אחרים הם Dashen, Bedele, Castel, Harar ו-Meta. בירה היא המשקה האלכוהולי הנפוץ באתיופיה.

יין אתיופי

למרות שרוב היינות האתיופים לא מרשימים כי הם מתוקים ומתאימים יותר כאפריטיף, מצאנו שני יינות שהולכים מצוין עם המנות השונות (למשל דורו ואט, מסיר ואט ושירו): מרלו וסירה מבציר 2013 של עמק הריפט. יינות אלו יוצרו בהתבסס על הידע והנסיון של ייננים צרפתיים שהובאו לאתיופיה במיוחד, כך שבלגימה אחת אתם יכולים להרגיש בצרפת למרות שאתם באמצע אפריקה. המחירים אגב שווים לכל נפש וכיס – 7-15$ לבקבוק

לסיכום

המטבח האתיופי מוכיח הלכה למעשה את השנויים התרבותיים והקולינריים שעברו על אתיופיה, כך שהוא תערובת של השפעות וטעמים מאזורים שונים. ואם אתם רוצים לעשות שיעורי בית לפני הנסיעה לאתיופיה אנחנו ממליצים על דבר אחד – קפצו למסעדה האתיופית הקרובה אליכם והתחילו את המסע הקולינרי כבר עכשיו.

בתיאבון!

הפוסט המטבח האתיופי – מאכלים ומשקאות מסורתיים הופיע ראשון באתיופיה

]]>
מסלול טיול מומלץ למיטיבי לכת בפארק הרי סימיאן https://ethiopia.co.il/%d7%9e%d7%a1%d7%9c%d7%95%d7%9c-%d7%98%d7%99%d7%95%d7%9c-%d7%9e%d7%95%d7%9e%d7%9c%d7%a5-%d7%9c%d7%9e%d7%99%d7%98%d7%99%d7%91%d7%99-%d7%9c%d7%9b%d7%aa-%d7%91%d7%a4%d7%90%d7%a8%d7%a7-%d7%94%d7%a8%d7%99/ Thu, 23 Aug 2018 19:29:07 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3359 אמנם בפארק הרי סימיאן שבצפון אתיופיה אפשר לטייל במגוון רחב של מסלולים, אבל במיוחד לחובבי האתגרים שביניכם הכנו טיול מיוחד של שבוע למיטיבי לכת (עם אפשרות למסלול קצר יותר של 3 ימים). אנחנו ממליצים לבצע את הטיול בחודשים ספטמבר-נובמבר וליהנות מהעונה היבשה שבה האקלים במקום (יחסית) נוח: טמפרטורות של 18-20 ביום וכאפס מעלות בלילה (במקרה […]

הפוסט מסלול טיול מומלץ למיטיבי לכת בפארק הרי סימיאן הופיע ראשון באתיופיה

]]>
הרי סימיאן

הרי סימיאן

אמנם בפארק הרי סימיאן שבצפון אתיופיה אפשר לטייל במגוון רחב של מסלולים, אבל במיוחד לחובבי האתגרים שביניכם הכנו טיול מיוחד של שבוע למיטיבי לכת (עם אפשרות למסלול קצר יותר של 3 ימים). אנחנו ממליצים לבצע את הטיול בחודשים ספטמבר-נובמבר וליהנות מהעונה היבשה שבה האקלים במקום (יחסית) נוח: טמפרטורות של 18-20 ביום וכאפס מעלות בלילה (במקרה הטוב).

לכן, לא לשכוח להצטייד בשק שינה איכותי, באוהל שמתאים לתנאי קור וכמובן בבגדים חמים ובנעלי הליכה. כמו כן, אל תשכחו לשכור את שירותיו של מלווה חמוש מסיבה אחת – חיות הבר המקומיות תופסות אתכם ובצדק בתור אלו שפלשו לביתם, כך שהם יכולות להיות תוקפניות בעיקר אם מתקרבים אליהן יותר מדי, מרעישים או מושכים את תשומת ליבם באופן שנתפס מבחינתם כאיום.

כמו כן, אנחנו ממליצים להתייעץ עם רופא טרם היציאה לטרק כי כל הטרק נערך בגבהים של 3000 מטר ומעלה, כך שמומלץ להצטייד מראש בכדורים נגד מחלת גבהים. אמנם התנהגות נכונה יכולה למנוע שימוש בהם, אבל אנחנו מאמינים שתמיד עדיף להיזהר מאשר להצטער.

 

יוצאים לדרך

יום ראשון דברק Debark – סנקבר Sankabar

טיול זה מצריך כ-9 שעות הליכה לאורך כ-40 ק”מ ועלייה של 2 ק”מ בגובה, אבל אנחנו בטוחים שמראה קופי הג’ילדה ישכיח מכם את הקושי. ואם זה לא יעשה את העבודה, אנחנו בטוחים שהנופים הדרמטיים עם הצוקים התלולים יעשו את זה.

יום שני – סנקבר  Sankabar – גיץ Geech

טיול זה נמשך לכאורה רק כארבע שעות (נטו…) ומצריך טיפוס לגובה של 300 מטר בלבד, אבל הודות לפלאי הטופוגרפיה מדובר בטיפוס של 3 ק”מ וזה לא הכל – ביום זה גם נדרש הליכה על קצה הצוק ומפגש עם עופות דורסים.

חלק מהזמן תלכו בין צמחייה עם אופי ים תיכוני, אבל שתראו את הכפרים הסמוכים ללא מים, טלפון וחשמל תבינו שאתם ממש לא בבית. מומלץ להתארח בבית מקומי ולדעת מקרוב הכנסת אורחים בסגנון אתיופי.

הכנסת אורחים בסגנון אתיופי בכפר גיץ'

הכנסת אורחים בסגנון אתיופי בכפר גיץ’

יום שלישי – גיץ Geech – צ’נק Chenek

יום זה מצריך כארבע שעות הליכה נטו ועלייה של כ-200 מטר בסך הכל, אבל הוא שונה מכל מה שחוויתם עד כה. למעשה, כאן משתנה הצמחייה לצמחיה אלפינית, ההרים הופכים להיות משוננים יותר והנוף הופך להיות דרמטי במיוחד.

במידה ואתם מתקשים להמשיך, בטח תשמחו לדעת שתוכלו לסיים את המסלול כבר כאן. כל שנדרש מכם לעשות הוא לטפס כקילומטר (כשעה וחצי) לפסגת הר Bwahit (יותר מארבעת אלפים מטרים מעל פני הים). כאן תוכלו להשקיף על הר ראס דשאן ולחזור לצ’נק במסלול שדורש עוד כשעה וחצי, אבל הפעם בירידה. במידה וקבעתם מראש עם לשכת התיירות המקומית תוכלו לחזור לדברק באמצעות רכב. במידה ולא, תצטרכו לחכות לטרמפים וזו כבר חוויה בפני עצמה…

יום רביעי – צ’נק Chenek – אמביקו Ambiko

גם ביום זה נדרשות כארבע שעות הליכה, אבל הן כוללות הליכה לאורך שפת הצוק, עלייה למעבר הרים בגובה 4,200 מטר מעל פני הים וירידות תלולות. הנוף כמובן מרהיב וכולל זנים שונים של פרחי Red Hot Poker. ואם יתמזל מזלכם אולי תצליחו לראות את היעל האתיופי שהוא אנדמי למקום ואת הפרלמנט המקומי.

 

יום חמישי – טיול מעגלי

טיול זה מתחיל ומסתיים באמביקו (Ambiko) אבל הוא כולל טיפוס לגולת הכותרת של פארק הרי סימיאן – הר ראס דשאן. כדי להצליח במשימה תאלצו להשכים קום, ללכת בקטעים סלעיים קשים, לטפס לגובה של 4620 מטר מעל פני הים ולמות מקור בפסגת ההר. ואגב, הירידה לא פחות קשה מהעלייה, כך שמדובר ב-8 שעות קשוחות במיוחד.

יום שישי – אמביקו Ambiko – צ’נק Chenek

יום זה חוזר על המסלול של היום הרביעי רק הפוך כך שמדובר בעלייה תלולה, ירידה וחוזר חלילה. אמנם המשפט הידוע טוען ש”אי אפשר לעבור באותו הנהר פעמיים”, אבל אם אתם לא רוצים להשתעמם אנחנו ממליצים לשכור מיניבוס קטן ויש בכך יתרון מפתיע: חיות הבר לא נבהלות ממנו ואתם תוכלו לראות אותם מקרוב, מה שלא מתאפשר לרוב כאשר אתם הולכים ברגל.

הזאב החבשי – אחת החיות האנדמיות לאתיופיה

הזאב החבשי – אחת החיות האנדמיות לאתיופיה

יום שביעי – צ’נק Chenek – דברק

אמנם מדובר ביום הליכה של לפחות 12 שעות, אבל הוא מתבצע בירידה של כקילומטר כך שהוא נחשב קל יחסית. לכן, אנחנו ממליצים לקחת את הזמן וליהנות מהנופים של פארק הרי סימיאן בפעם האחרונה.

הגעה לפארק הרי סימיאן

רכב – נסיעה של 14 וחצי שעות מאדיס אבבה באמצעות רכב שכור. אנחנו ממליצים לפצל את הנסיעה הארוכה הזו למספר ימים וללון בדרך, למשל בבהר דר.

אוטובוס – יש שירות אוטובוסים לדברק הן מגונדר (כשעתיים וחצי) והן מאקסום (כ-10 שעות נסיעה). עם זאת, יש לקחת בחשבון שהדרך משובשת ושהנסיעה היא חוויתית במיוחד.

עוד מידע על פארק הרי סימיאן

 

הפוסט מסלול טיול מומלץ למיטיבי לכת בפארק הרי סימיאן הופיע ראשון באתיופיה

]]>
המלון הטוב ביותר באתיופיה 2018 https://ethiopia.co.il/%d7%94%d7%9e%d7%9c%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%98%d7%95%d7%91-%d7%91%d7%99%d7%95%d7%aa%d7%a8-%d7%91%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%94-2018/ Wed, 18 Jul 2018 05:20:03 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3300 אם אתם טסים לאתיופיה בטח תשמחו לדעת שמצאנו עבורכם את המלון המושלם. מדובר במלון Victoria Guesthouse Addis שנמצא במיקום הכי טוב שיש באדיס אבבה – 10 דקות הליכה מבניין נציבות איחוד מדינות אפריקה (הידעתם שזהו הבניין הגבוה ביותר באתיופיה?), 15 דקות הליכה מקניון Laphto ו-2.5 ק”מ ממועדון הגולף העירוני. במלון ידאגו לפנק אתכם ולספק לכם גם שירותים […]

הפוסט המלון הטוב ביותר באתיופיה 2018 הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אם אתם טסים לאתיופיה בטח תשמחו לדעת שמצאנו עבורכם את המלון המושלם. מדובר במלון Victoria Guesthouse Addis שנמצא במיקום הכי טוב שיש באדיס אבבה – 10 דקות הליכה מבניין נציבות איחוד מדינות אפריקה (הידעתם שזהו הבניין הגבוה ביותר באתיופיה?), 15 דקות הליכה מקניון Laphto ו-2.5 ק”מ ממועדון הגולף העירוני.

מלון Victoria Guesthouse Addis

מלון Victoria Guesthouse Addis

במלון ידאגו לפנק אתכם ולספק לכם גם שירותים חינמיים רבים כמו אינטרנט אלחוטי, שירות הסעות אל ומנמל התעופה וחנייה מאובטחת למגיעים עם רכב שכור. ועוד לא דיברנו על העובדה שכל אחד מחדרי המלון מצויד בכספת, כולל יצירות אמנות קלאסיות, אבטחה 24/7, חדרי ישיבות, מרכז מסחרי, סלון יופי עם מספרה ואפילו אפשרות לצ’ק אין מאוחר במיוחד (עד 23:30). אם אתם רוצים להירגע אחרי יום עמוס במיוחד, יש לנו המלצה עבורכם – שבו במרפסת המלון וצפו על הנוף האורבני הייחודי של אדיס אבבה.

ומה אנחנו אהבנו במלון?

אנחנו אהבנו במיוחד את העובדה שהמלון מתאים גם לאנשי עסקים שדואגים גם לבריאותם – במלון אסור לעשן ויש בו חדר כושר מודרני שפתוח 24/7 שמצויד ביצירות אמנות וצופה לנוף. ובל נשכח את חנות הקפה במלון שמאפשרת לכם ליהנות מכל העולמות: לטעום קפה אתיופי מסורתי ואיכותי במיוחד ולהחליט איזו שקית קפה אתם קונים הביתה

אמנם המלון מושלם לאנשי עסקים, אבל הוא מתאים גם למשפחות הודות לחדרי משפחה מרווחים במיוחד (92 מ”ר).

היינו אומרים שהמלון מאפשר להרגיש בבית רחוק מהבית, אבל באיזה בית תיהנו מתנאים כאלו יוקרתיים, מנוחות בכל פינה ומאירוח אלגנטי וידידותי כמיטב המסורת האתיופית? כשמוסיפים לזה את הצוות הנעים והשירותי של המלון ואת רמת הניקיון מתקבלת תוצאה אחת – מלון שהוא פשוט מושלם ולא פלא שהוא קיבל את הציון הגבוה ביותר בבוקינג ובטריפאדוויזר.
למידע נוסף, הזמנות ותמונות מהמלון

הפוסט המלון הטוב ביותר באתיופיה 2018 הופיע ראשון באתיופיה

]]>
שוק הבגדים Shiro Meda באדיס אבבה https://ethiopia.co.il/%d7%a9%d7%95%d7%a7-%d7%94%d7%91%d7%92%d7%93%d7%99%d7%9d-shiro-meda-%d7%91%d7%90%d7%93%d7%99%d7%a1-%d7%90%d7%91%d7%91%d7%94/ Tue, 03 Jul 2018 17:49:48 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3286 שוק Shiro Meda (או Shiromeda) שנמצא למרגלות גבעות אנטוטו באדיס אבבה אינו שוק רגיל – מדובר בשוק שהוא גן עדן לבגדים אתיופים מסורתיים בעיקר בסגנון של מרכז וצפון אתיופיה. בקיצור – אם אתם בעניין של צעיפים, שמלות אתיופיות שעשויות מ-3 חלקים, כיסויי מיטה מעוטרים ושאר מוצרי טקסטיל – סורו לשוק הזה ולא תצטערו. השוק קטן יחסית לשוק […]

הפוסט שוק הבגדים Shiro Meda באדיס אבבה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
שמלות אתיופיות

שמלות אתיופיות

שוק Shiro Meda (או Shiromeda) שנמצא למרגלות גבעות אנטוטו באדיס אבבה אינו שוק רגיל – מדובר בשוק שהוא גן עדן לבגדים אתיופים מסורתיים בעיקר בסגנון של מרכז וצפון אתיופיה. בקיצור – אם אתם בעניין של צעיפים, שמלות אתיופיות שעשויות מ-3 חלקים, כיסויי מיטה מעוטרים ושאר מוצרי טקסטיל – סורו לשוק הזה ולא תצטערו.

השוק קטן יחסית לשוק מרקטו הידוע ומסתכם ברחוב אחד של דוכני טקסטיל, אבל כידוע הגודל לא קובע והשוק למעשה מכיל מאות דוכנים. מכיוון שכל המוצרים שנמכרים בשוק הזה הם עבודת יד ויחידים במינם, הבחירה הופכת להיות קשה עד בלתי אפשרית גם אם אתם רק רוצים לקנות משהו קטן, למשל צעיף אתיופי או מזכרת מיוחדת אחרת למישהו שנשאר בבית ולא הצטרף לטיול שלכם באתיופיה.

בטח תשמחו לדעת שכל מוצרי הטקסטיל שנמכרים בשוק מתאימים למזג האוויר המקומי. במילים אחרות – הם עשויים מבדי כותנה שמתאימים לטיול שלכם בחלקים שונים של המדינה ולעונות השנה השונות.

מומלץ לעשות מספר דברים כאתם עורכים קניות בשוק הזה: לבדוק את איכות הבדים, להשוות מחירים ולהסתייע בתושב מקומי. ואגב, המחירים משתנים בהתאם למורכבות הרקמה על הבד, לאיכות הכותנה ואיכות האריגה כך שנדרשת עין בוחנת מקצועית ועדיף שהיא תהיה מקומית. וכמובן – המיקוח הוא בגדר חובה ולא רשות.

מלונות מומלצים באדיס אבבה

שוק Anbar, חוויה של פעם בשנתיים

אמנם בשוק Shiro Meda ניתן למצוא גם מוצרים נוספים כמו אביזרים ומלאכות יד מסורתיות, אבל מוצרי אומנות מקומית מומלץ לחפש בשוק Anbar שבמועדון הגולף של אדיס אבבה. יריד אמנות זה מתקיים רק פעם בשנתיים במשך יומיים (בדרך כלל בחודש מרץ) ומיועד לאנשי המעמד הבינוני האתיופי, כך שהמחירים בהתאם. השוק הוקם ב-2014 וכולל נכון להיום כ-100 דוכנים וחנויות, אותם מאכלסים בעיקר אמנים צעירים שטרם יכולים להרשות לעצמם מבחינה כלכלית לפתוח חנות גדולה.

הכניסה לשוק כרוכה בתשלום דמי כניסה, אבל הם מספקים את התמורה כי בשוק ניתן ליהנות עם כל החושים : לאכול אוכל מסורתי אתיופי, ליהנות ממופעים של מוזיקה חיה, לרכוש מוצרי מזון טריים (פירות, ירקות, יין, דבש, קינוחים) אבל בעיקר לשטוף את העיניים באמנות לסוגיה כמו תכשיטים, סלים, כדים ועוד.

הפוסט שוק הבגדים Shiro Meda באדיס אבבה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אתיופיה הפלאית: קבלו 10 אתרים שאסור לכם לפספס במערב אתיופיה https://ethiopia.co.il/%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%94-%d7%94%d7%a4%d7%9c%d7%90%d7%99%d7%aa-%d7%a7%d7%91%d7%9c%d7%95-10-%d7%90%d7%aa%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%90%d7%a1%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%9b%d7%9d-%d7%9c/ Wed, 20 Jun 2018 18:22:20 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3279 אז החלטתם לנסוע למקום קסום, שלא רבים מטיילים בו, מקום שבו אפשר לחוש את העולם הבראשיתי, רחוק מהמולת העולם המודרני, ומספיק קרוב כדי שהמסע לשם ובחזרה לא יקח ימים. מקום שבו יערות רעננים נושקים לחלקות מעובדות ולמטעי קפה ותה, מקום שבו נהרות זורמים בעמקים מוריקים, מקום שבו ניתן לראות חיות בר וציפורים. בקיצור, החלטתם לנסוע […]

הפוסט אתיופיה הפלאית: קבלו 10 אתרים שאסור לכם לפספס במערב אתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אז החלטתם לנסוע למקום קסום, שלא רבים מטיילים בו, מקום שבו אפשר לחוש את העולם הבראשיתי, רחוק מהמולת העולם המודרני, ומספיק קרוב כדי שהמסע לשם ובחזרה לא יקח ימים. מקום שבו יערות רעננים נושקים לחלקות מעובדות ולמטעי קפה ותה, מקום שבו נהרות זורמים בעמקים מוריקים, מקום שבו ניתן לראות חיות בר וציפורים. בקיצור, החלטתם לנסוע למערב אתיופיה.

בן שבט המורסי במערב אתיופיה

בן שבט המורסי במערב אתיופיה

יתכן שלעיתים המסע יהיה לא קל. חלק זה של העולם עדין לא מתוייר, ובמקרים רבים טיולים רגליים או רכובים דורשים הכנה מוקדמת, ליווי של מדריך מקומי ונסיון. בחלק מן המקומות לא קיימת כלל תשתית תיירותית, ועל המטיילים לדאוג למזון, למים ולאמצעי תקשורת למשך הטיול כולו.

  • אם אתם הרפתקנים, חובבי טבע, סקרנים וצמאים ללמוד על העולם כפי שהיה לפני העידן המודרני, מערב אתיופיה היא המקום בשבילכם.
  • אם תהיתם פעם איך משתלבים שבטים המשמרים מנהגים עתיקים עם טבע עוצר נשימה, נצרות קדומה, קיסרות גאה וקפה משובח, מערב אתיופיה היא התשובה.
  • אם נמאס לכם לטייל במקומות שרבים רבים טיילו בהם לפניכם, מערב אתיופיה מחכה לכם.

ברשימה שלפניכם תמצאו עשרה מקומות יפים ומעניינים, שבהם כדאי לבקר במסגרת הטיול למערב מדינת אתיופיה.

1. העיר הגדולה והמודרנית ביותר במערב אתיופיה היא ג׳ימה (Jimma), כ-350 ק״מ דרומית-מערבית מאדיס אבבה. ג׳ימה הגיעה לשיא עושרה במאה ה-19, בזכות היותה מרכז סחר לקפה ובירת מחוז קאפה (Kafa). כשמונה קילומטר מהעיר, בג׳ירן (Jiren), בנה מלכה האחרון של ג׳ימה, המלך אבא ג׳יפאר, ארמון ששופץ לאחרונה וניתן לבקר בו. עוד ניתן לבקר בשוק של ג׳ימה ולרכוש שרפרפים וסלים צבעוניים האופייניים לאזור. במוזיאונים של ג׳ימה ניתן לראות כלי נגינה מסורתיים, עבודות בעץ וגם חלק מן האוצרות המלכותיים של אזור קאפה (Kafa).

2. אתיופיה ידועה במטעי הקפה שלה, וחובבי הקפה בוודאי ישמחו לדעת שבמערב אתיופיה יש מוזיאון לקפה בקאפה (Kafa Biosphere Reserve). קאפה היא המקום הראשון בעולם בו גודל הקפה לצרכים מסחריים. למעשה המילה קפה או coffee באנגלית נגזרת משמו של אזור זה במערב אתיופיה. המוזיאון מציג את ההיסטוריה של הקפה בדגש על הקפה האתיופי.

3. האגדה מספרת שהקפה התגלה לראשונה בעולם באתיופיה במאה התשיעית על-ידי רועה עיזים, שהבחין בהשפעה המעוררת של הצמח על העיזים. בטפי (Tepi) ימצאו חובבי הקפה את שטחי גידול הקפה השניים בגודלם באתיופיה. שם תוכלו לצאת לסיור מרתק במטעי הקפה, שגדלים בתוך יערות של עצים גבוהים, המגנים על עצי הקפה מפני קרינת השמש.

קטיף קפה באתיופיה - הפארק הביוספרי קאפה

קטיף קפה באתיופיה – הפארק הביוספרי קאפה

4. העיר גאמבלה (Gambella) היא העיר הקרובה ביותר לגבול הסודאני ומרוחקת 710 ק״מ מאדיס אבבה. היא שוכנת על גדותיו של נהר הבארו (Baro) ונוסדה על ידי הבריטים בתחילת המאה העשרים כנמל ליצוא הקפה ויבולים נוספים לסודן ולמצרים. עדין ניתן לראות את שרידיו של הנמל הישן. תושבי העיר שייכים לשבט האנואק (Anuak) ולשבט הנואר (Nuer), ועוסקים בדיג ובחקלאות. השוק של האנואק בגאמבלה מעניין וצבעוני, אפשר לטעום מהבירה המקומית, או לרכוש דגנים מקומיים וטבק. מעניין גם לבקר בכפרים הסמוכים לעיר.

5. מי שחשקה נפשו לצפות בחיות בר ובציפורים באזור, שאינו מתוייר, יכול לבקר בפארק הלאומי גאמבלה (Gambella National Park). כאן ניתן לראות אריות, פילים, אנטילופות, ג׳יראפות, היפופוטמים, תנינים בבונים, בופאלו וציפורים ממינים שונים. סמוך לגבול הצפוני של השמורה ניתן לראות את בני הנואר העוסקים ברעיית צאן ובקר ובני האנואק העוסקים בדיג וחיים באופן מסורתי ללא מגע עם העולם המודרני. חשוב לציין, שהשמורה איננה נגישה בקלות למבקרים וחסרה תשתית תיירותית. אם בכל זאת החלטתם לבקר בה, עליכם להצטייד במזון ובמים שיספיקו לכל ימי הטיול, כי לא ניתן להצטייד בדרך. תזדקקו גם למדריך מקומי, ולציוד שיאפשר לכם תקשורת.

איכר בפארק הלאומי גמבלה - מערב אתיופה

איכר בפארק הלאומי גמבלה – מערב אתיופה

6. מפלי הסור (Sor Waterfalls) נמצאים בקרבת הכפר בצ׳ו Bechu, אליו מגיעים אוטובוסים מהעיר מטו Metu. מטו מרוחקת 560 ק״מ מאדיס אבבה, ומדובר במקום שלא קל להגיע אליו. מפלי הסור הם מהמפלים היפים באתיופיה. ההליכה מהכפר אל המפלים אורכת כשעה. הרבע האחרון של הדרך עובר ביער עבות ובו קופים וציפורים. כשמגיעים למפל נגלה מראה מרהיב של נהר שנשפך פתאום, בזוית כמעט ישרה, מגובה של כעשרים מטר אל בריכה שמצויה מתחתיו. את הדרך מהכפר אל המפלים אפשר למצוא בעזרת תושבי הכפר.

7. עמק נהר האומו הוא אתר שיש לו מקום של כבוד בתולדות האנושות, ועל כן הוכרז על ידי אונסק״ו אתר מורשת עולמי. האתר נמצא כ-420 ק״מ מדרום מערב לאדיס אבבה. בעמק נמצאו שרידי המאובנים של ההומו-סאפיאנס העתיקים ביותר בעולם. אלה מתוארכים ל-195,000 שנה לפני זמננו. נמצאו בו גם כלים בהם השתמשו אותם הומו סאפיאנס. העמק היווה ציר חשוב בנדידת בני האדם באפריקה, ועד היום הוא מהווה מוקד פעילות של אנשים בני שבטים שונים המדברים שפות שונות. עמק נהר האומו הוא מרכז תרבותי חשוב ומקום מחיה לאנשים רבים המשמרים מנהגים ואמונות ייחודיים.

נהר האומו

נהר האומו

8. אתר מסקרן מאוד הוא טייה (Tiya), שהוכרז אף הוא אתר מורשת עולמי על ידי אונסק״ו. טייה נמצא 90 ק״מ מאדיס אבבה, ולפעמים מכונה ״הסטונהנג׳ של אתיופיה״. זאת על שום 46 מצבות האבן המונוליתיות (עשויות אבן יחידה) המצויות באתר. גובהן של מצבות האבן הוא יותר ממטר, ולא ברור בדיוק מתי הונחו בטייה ולאיזו מטרה. ההשערות הן שהמצבות הונחו באתר החל מהמאה העשירית לספירה. המצבות מתחלקות לשלושה טיפוסים, אלה המעוצבות בצורת אדם (אנתרופומורפיות), כאלה המעוצבות בצורת איבר מין גברי (פאליות), וכאלה שאינן בצורת אדם או בצורת איבר מין. המצבות מעוטרות בדמויות אנושיות, חרבות, צמחים שונים וסמלים שלא כולם נהירים לחוקרים המודרניים. המצבות קשורות, ככל הנראה, למנהגי הקבורה המקומיים. מתחת למצבות נמצאו שרידי גופות, שנקברו בתנוחת עובר. טייה איננו האתר היחיד באתיופיה, שבו נמצאו מצבות אבן, אבל בטייה נמצא הריכוז הגדול ביותר שלהן, והמצבות בטייה הן הגבוהות ביותר.

9. עיר המרחצאות אמבו (Ambo) ממוקמת 89 ק״מ מאדיס אבבה בגובה 2010 מ׳ מעל פני הים. העיר הוקמה בשנת 1933 כמרכז למחקר חקלאי, והיא עשירה במפלי מים ובמעיינות חמים. אמבו היתה יעד נופש מועדף על הקיסר האחרון של אתיופיה, היילה סילאסי, וידועה גם במים המינרליים המבעבעים שלה. כמו הקיסר, גם אתם יכולים לטבול בברכה התרמית שבמלון Ambo Ethiopian Hotel. בדרך אל אמבו וממנה כדאי לעבור ביער צ׳ילימו (Chilimo), במפלי גודר (Guder), בעיר אדיס עלם (Adis Alem) ובפארק עמק טלטלה (Teltele).

10. מכתש וונצ׳י (Wenchie) שבמחוז אורומיה (Oromia) הוא לועו של הר געש כבוי בגובה של 3380 מ׳ והטיפוס אליו כרוך בתשלום. על פסגת המכתש חיים בני שבט האורמו, ובתוך המכתש נמצא אגם יפהפה, מפלי מים, מעיינות חמים, עמקים ושדות. על האי דבר (Deber), שעל פני האגם, ניצב מנזר עתיק ולצדו כנסיה. לפסגת ההר מגיעים ברגל או בעזרת פרדות. אפשר להביא פיקניק לשפת האגם, ליהנות מהנופים, ועם קצת מזל יגיעו גם קופי קולומבו ובעלי כנף מקומיים.

הר וונצ'י - Wenchie

הר וונצ’י – Wenchie

הנופים הקסומים, המגוון האנושי העצום על מנהגיו, לשונותיו, מלבושיו ועיטורי הגוף הייחודיים, חיות הבר, החקלאות לצד יערות עבותים, הנהרות הגדולים, המפלים והמעיינות – כל אלה יוצרים תמהיל ייחודי וחד פעמי של עולם בתולי, שטרם נספג אל תוך העולם המודרני. כאן לא תמצאו מותגים, או סממנים אחרים של הגלובליזציה, כאן תמצאו מקום, שהוא לא כמו שום מקום אחר, תמצאו חיים בהרמוניה עם הטבע, תמצאו שקט פנימי וקצב אחר.

הפוסט אתיופיה הפלאית: קבלו 10 אתרים שאסור לכם לפספס במערב אתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
הדברים שאתם חייבים לעשות במזרח אתיופיה https://ethiopia.co.il/%d7%94%d7%93%d7%91%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%90%d7%aa%d7%9d-%d7%97%d7%99%d7%99%d7%91%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a2%d7%a9%d7%95%d7%aa-%d7%91%d7%9e%d7%96%d7%a8%d7%97-%d7%90%d7%aa%d7%99%d7%95%d7%a4%d7%99/ Thu, 14 Jun 2018 18:25:14 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3270 אם אתם מבקרים במזרח אתיופיה והולכים לאיבוד בין האופציות השונות, בטח תשמחו לדעת שהחלטנו להרים את הכפפה ולהמליץ לכם על אטרקציות החובה באזור הזה. אכלו לפחות ארוחה אחת במסעדת Fresh Touch בהראר המסעדה הזו נחשבת להכי טובה בעיר והיא פופולרית הן בקרב המקומיים והן בקרב התיירים. למסעדה 5 קלפים מנצחים: מיקום מושלם ליד העיר העתיקה, […]

הפוסט הדברים שאתם חייבים לעשות במזרח אתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אם אתם מבקרים במזרח אתיופיה והולכים לאיבוד בין האופציות השונות, בטח תשמחו לדעת שהחלטנו להרים את הכפפה ולהמליץ לכם על אטרקציות החובה באזור הזה.

אכלו לפחות ארוחה אחת במסעדת Fresh Touch בהראר

המסעדה הזו נחשבת להכי טובה בעיר והיא פופולרית הן בקרב המקומיים והן בקרב התיירים. למסעדה 5 קלפים מנצחים: מיקום מושלם ליד העיר העתיקה, אוירה שמחה במיוחד, מרפסת שצופה לנוף מרהיב והכי חשוב – תפריט מגוון שכל אחד ימצא בו מה לאהוב.

המלצה שלנו – נסו את ההמבורגרים של המסעדה. ואגב, המסעדה פתוחה כל יום מ-07:30 ועד 23:30 כך שמובטח לכם אוכל טעים מסביב לשעון.

בקרו בפארק הלאומי אוואש

הפארק נחשב לאחד הפופולריים באתיופיה הודות לציפורים הרבות שבו ולפני השטח הוולקנים. שני המקומות הטובים ביותר לצפרות בפארק הם באזור המעיינות החמים ובאזור המישורי. בפארק יש גם חיות בר כמו אריות, נמרים, ברדלסים, קרקלים ועוד אבל הם מצויים באזור סבוך שמקשה על איתורם. הכניסה לפארק מחייבת ליווי של שומר חמוש בתשלום.

לכו לאיבוד בעיר העתיקה בהראר

העיר העתיקה (ג’וג’ול) פשוט מתחננת שתבואו. החומות העבות שהוקמו במאה ה-16 מתנשאות לגובה של 5 מטרים ולאורך של 3.5 ק”מ. החומות כוללות 6 שערים ש-5 מהם מקוריים ו-1 חדש יותר מ-1889 שהותאם לתנועת כלי רכב. שער זה נקרא שער הדוכס ע”ש ראס מקונן, הדוכס הראשון של העיר ואנחנו בטוחים שאם תגיעו לעיר דרכו תרגישו מינימום כמו דוכסים.

העיר העתיקה עצמה היא מבוך של סמטאות צרות ומתפתלות שכוללות 82 מסגדים, 100 מקדשים וכ-2000 בתים מסורתיים. ואל תדאגו – אתם לא יכולים ללכת לאיבוד בתוככי העיר לאורך זמן מסיבה אחת – היא כל כך קומפקטית ולא משנה כמה תעמיקו תמיד תגיעו איכשהו לכיכר המרכזית Feres Magala שנקראת גם שוק הסוסים.

אנחנו ממליצים לפגוש את הקהילה המקומית ששומרת על מנהגיה המסורתיים, למשל התלבושות הצבעוניות של הנשים והמדורות הפתוחות של הנפחים. אנחנו ממליצים גם להיכנס למקדשים המקומיים שתמצאו בדרככם, רק שימו לב – הכניסה אליהם לרוב כרוכה בתשלום סמלי.

בקרו בשוק בעלי החיים של Babille

Babille נמצאת 30 ק”מ מהראר (כחצי שעה נסיעה ברכב שכור או 45 דקות נסיעה באוטובוס) ואנחנו ממליצים להגיע אליה בימי שני או חמישי. בימים אלו נערך במקום שוק בעלי החיים שנחשב לאחד הגדולים באתיופיה כולה. בשוק קונים ומוכרים גמלים, פרות, חמורים ועיזים מכל רחבי אפריקה. הגיעו מוקדם ככל האפשר כדי ליהנות מהאווירה המיוחדת.

אישה מקומית בדרך לשוק ב- Babille

אישה מקומית בדרך לשוק ב- Babille

לכו לחנות הממתקים של Al-Hashimi בדירה דאווה

החנות נמצאת בכביש הראשי של שכונת Megala בדירה דאווה ופתוחה כל יום משמונה עד שמונה. פה תוכלו להינות מהבקלאווה הכי טובה שאנחנו מצאנו באתיופיה ואמנם קו המותניים שלכם יתלונן, אבל מצד שני האוכל האתיופי הרגיל יאזן את המצב. והמלצה מאיתנו – אל תתייאשו למרות התור הארוך…

אכלו במסעדת Hirut בהראר

המסעדה מתמחה במטבח אותנטי מקומי ומעוטרת בסלים ארוגים מסורתיים. אמנם במסעדה ניתן ליהנות מפיצות, סלטים וכריכים, אבל אנחנו ממליצים על Kwanta firfir – מנה אתיופית שכולל רצועות של בשר בקר, צ’ילי, חמאה, מלח והרבה תבלינים חריפים. המנה מוגשת לצד כוס של יין Gouder ואנחנו אומרים – בואו בהמוניכם כל יום מ-11:00-23:00.

אוכל איטלקי במסעדת פרדיסו בדירה דאווה

המסעדה נחשבת למסעדת הגורמה העירונית הודות לאוכל האיטלקי האיכותי שמוגש בה. במקום תיהנו מצוות ידידותי, ממחירים שפויים וממיקום שאי אפשר להתעלם ממנו – בתוך ארמון איטלקי עם הרבה קסם של העולם הישן. המסעדה פתוחה כל יום מ-11:00-21:30 ואנחנו בטוחים שתיהנו לא פחות מאיתנו.

האכילו צבועים בהראר

אמנם בהראר יש שני מקומות להאכלת צבועים, אבל אנחנו נכתוב על זה שנמצא ליד המזבלה העירונית במרחק של כ-1.5 ק”מ מהעיר. דווקא הבידוד הופך את ההאכלה במקום לפרודוקטיבית במיוחד. מומלץ להגיע למקום במונית ולא בריקשה כי למונית יש פנסים בהירים שמושכים אליהם את הצבועים.

הפוסט הדברים שאתם חייבים לעשות במזרח אתיופיה הופיע ראשון באתיופיה

]]>
השבטים ואני – יומן מסע בנהר האומו והשבטים שלגדותיו https://ethiopia.co.il/%d7%94%d7%a9%d7%91%d7%98%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%90%d7%a0%d7%99-%d7%99%d7%95%d7%9e%d7%9f-%d7%9e%d7%a1%d7%a2-%d7%91%d7%a0%d7%94%d7%a8-%d7%94%d7%90%d7%95%d7%9e%d7%95-%d7%95%d7%94%d7%a9%d7%91/ Sun, 10 Jun 2018 20:43:57 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3263 צווחה מקפיאת דם הפרה את השקט הלילי בכפר אפריקאי נידח אי שם בדרום אתיופיה. אני מתיישבת בבהלה על עור הפרה המיובש שמונח על האדמה האדומה. אחרי אלפית שנייה של שתיקה מתחילה קקפוניה חרישת אוזניים שכוללת בכי תינוקות, קרקורי צפרדעים ובעיקר נערת חמורים שהיא זו שכנראה התחילה את כל העסק מלכתחילה. הצ’יף של הכפר מתעורר, צועק […]

הפוסט השבטים ואני – יומן מסע בנהר האומו והשבטים שלגדותיו הופיע ראשון באתיופיה

]]>
צווחה מקפיאת דם הפרה את השקט הלילי בכפר אפריקאי נידח אי שם בדרום אתיופיה. אני מתיישבת בבהלה על עור הפרה המיובש שמונח על האדמה האדומה. אחרי אלפית שנייה של שתיקה מתחילה קקפוניה חרישת אוזניים שכוללת בכי תינוקות, קרקורי צפרדעים ובעיקר נערת חמורים שהיא זו שכנראה התחילה את כל העסק מלכתחילה.

בן אחד משבטי נהר האומו

בן אחד משבטי נהר האומו

הצ’יף של הכפר מתעורר, צועק משהו באמהרית וחוזר לישון על עור הפרה שלו בין נשותיו וילדיו. הלב שלי ממשיך לפעום בחוזקה עוד שעה ארוכה עד שאני נרדמת, למרות שמבחינת כולם מדובר בעוד לילה שגרתי בכפר של בני שבט ההאמר. ושלא תבינו אותי לא נכון – אני אוהבת לישון מתחת לחופה של כוכבים בלילות חמים או באוהל עגול בלילות קרים, אבל עוד לא התרגלתי לסגנון החיים המקומי שרחוק שנות אור מהדירה שלי בתל אביב.

סדר יום

כאן הכל מתחיל עם זריחת החמה כאשר הנשים יוצאות לבאר הקרובה לשאוב מים, הילדים מטפלים בחיות המשק והצ’יף המקומי מתחיל יום נוסף בשתיית בירה צוננת הום-מייד. עם הזמן התברר לי שאנשי המקום כאן מוקסמים ממני לא פחות מאשר אני מהם. ככה זה פה באזור דרום אומו – הכל הפוך ממה שאני מכירה.

למשל, התסרוקות המסורתיות המוקפדות של הנשים שונות לחלוטין מהבלונד הדהוי והפרוע שלי. לתכשיטים שלהן יש משמעות שמעידה מי האישה הבכירה יותר ומי פחות במשפחה הפוליגמית המסורתית. אפילו לקפה כאן יש טעם אחר ומסורת משלו ומסתבר שלכל דבר כאן יש משמעות.

אני מנסה להשתמש בכישורים המערביים שלי אבל לא ממש בהצלחה, אני משחקת עם הילדים במשחקים שלהם ולא ממש מצליחה להבין את החוקים. אני מנסה לעזור להם לחלוב את העיזים ונכשלת כישלון חרוץ. כשאני מנסה לסחוב את מיכל המים (מפלסטיק תודה לאל) מהבאר כדי לסייע לנשים אני בקושי מצליחה להרים אותו. והנשים פה סוחבות אותם 5 ק”מ כל יום מהבאר…

נשים וילדים ליד הבאר בכפר שבט ההאמר בדרום אתיופיה

נשים וילדים ליד הבאר בכפר שבט ההאמר בדרום אתיופיה

לינה בעמק נהר האומו

שבטים נוספים

כל החוויה פה מיוחדת במינה וזו רק דוגמה אחת. באזור פה יש יותר מ-80 קבוצות אתניות שונות ולכל אחת מהן מנהגים משלה. החלטתי לראות מה קורה בכפרים אחרים וחציתי את נהר האומו בסירה. הגעתי לכפר של שבט דסאנץ (Dassanach) וגיליתי שאמנם מדובר במרחק גאוגרפי קטן אבל שאני במרחק אתני עצום.

למשל, בכפר שבו התארחתי, הלינה נעשית באוהל קטנים או בצריפים עגולים שעשויים מעצים, אבל בכפר הזה הלינה נעשית בצריפים דמויי כיפה שעשויים מענפים. למרות ההבדלים גם כאן אני זוכה לקבלת פנים חמה – הילדים מתחרים ביניהם מי יחזיק את ידי והנשים מתחילות לרקוד בפני כאילו אני סלב. ובעצם מבחינתם אני בדיוק זה – סלב מארץ הקודש.

וזה עוד כלום לעומת הכפר של בני שבט המורסי שנמצא 60 ק”מ מהעיר ג’ינקה. כאן בני השבט מכוסים בקעקועים ובצלקות שיוצרות דפוסים מורכבים לכל אורך גופם. רובם ערומים לחלוטין אבל כיסויי הראש שלהם הם פאר היצירה – הם עשויים מעורות, עצמות וקרניים של בעלי חיים ולפעמים אפילו מפירות יבשים. הנשים אמנם לבושות אבל הן נושאות צלחת חימר ענקית בשפה התחתונה.

אמנם זה נראה מפחיד אבל ההפך הוא הנכון – דווקא פה זכיתי לקבלת הפנים הכי חמה באתיופיה. כולם פה מסבירי פנים, מרתקים ומלאי הומור וכמובן שהם שמחים להצטלם תמורת סכום סמלי. מבחינתם אולי הנחמדות זו דרך להתפרנס אבל אני חושבת שאם שני הצדדים נהנים – אין בכך שום פסול.

אני בכל מקרה נהניתי והכרתי את אתיופיה בדרך הכי אמיתית שיכולה להיות. ולא, זאת לא אתיופיה שאנחנו מכירים מהתקשורת אלא אתיופיה שמחה, אקזוטית ובעיקר בטוחה לנשים . אני בטוחה שאני אחזור לכאן, רק מקווה שעד אז המקום לא ייכבש בינתיים ע”י המוני המטיילים ויאבד את קסמו.

הפוסט השבטים ואני – יומן מסע בנהר האומו והשבטים שלגדותיו הופיע ראשון באתיופיה

]]>
לליבלה ואני https://ethiopia.co.il/%d7%9c%d7%9c%d7%99%d7%91%d7%9c%d7%94-%d7%95%d7%90%d7%a0%d7%99/ Sun, 27 May 2018 18:28:10 +0000 https://ethiopia.co.il/?p=3251 אם אתם מחפשים חוויות רוחניות שלא תמצאו בשום מקום אחר – אתם מוזמנים להגיע ללליבלה שבצפון אתיופיה. אנחנו חושבים שהעיר ראויה להרבה יותר תשומת לב מאשר היא מקבלת היום, אבל חלק מהקסם שלה טמון במסתוריות התת-קרקעית שלה כך שמדובר למעשה באתר והיפוכו. הכנסיות בללילבלה מרתקות מבחינה היסטורית, אנתרופולוגית, דתית ואדריכלית. הן נבנו במאה ה-12 מחדש […]

הפוסט לליבלה ואני הופיע ראשון באתיופיה

]]>
אם אתם מחפשים חוויות רוחניות שלא תמצאו בשום מקום אחר – אתם מוזמנים להגיע ללליבלה שבצפון אתיופיה. אנחנו חושבים שהעיר ראויה להרבה יותר תשומת לב מאשר היא מקבלת היום, אבל חלק מהקסם שלה טמון במסתוריות התת-קרקעית שלה כך שמדובר למעשה באתר והיפוכו.

‏‏כנסייה עתיקה בלליבלה

‏‏כנסייה עתיקה בלליבלה

הכנסיות בללילבלה מרתקות מבחינה היסטורית, אנתרופולוגית, דתית ואדריכלית. הן נבנו במאה ה-12 מחדש שוב לאחר שהכנסיות המקוריות נכבשו ע” המוסלמים.

מבחינה אנתרופולוגית הן מעניינות כי לפי האגדה המקומית הן נבנו ע”י מלאכים, אבל לפי דעתנו הן מרתקות במיוחד מבחינה אדריכלית הודות לעובדה אחת – הכנסיות נחצבו בסלע ללא שימוש בכלים מכניים כלשהם. בניגוד למבנים דתיים רבים בעולם – הכנסיות בלליבלה עדיין פעילות ומשמשות כאתר עלייה לרגל כך שהן מרתקות גם מבחינה דתית.

מלונות מומלצים בלליבלה והסביבה

אוירה מיוחדת שאין במקומות אחרים

אנחנו ממליצים להקדיש לביקור במקום לפחות 3 ימים מסיבה אחת – אנחנו חושבים שאי אפשר לספוג את האוירה של לליבלה בזמן מועט. קחו את הזמן כי כל כנסייה במקום יוצאת דופן בדרכה שלה.

אנחנו גילינו על בשרנו שהחל מהיום השני במקום גם אנחנו התחלנו לספוג את האוירה. למשל התחלנו ללכת לאט יותר, האזנו בקשב רב יותר לתפילות ואפילו שמנו יותר לב לתלבושות המיוחדות של הנזירים במקום: גלימות בצבעים שונים משובצות אבני חן ושמשיות מרהיבות שמייצגות את הנוכחות של רוח הקודש.

אפילו נשארנו יום נוסף כדי להשתתף בתפילות יום ראשון, למרות שזה הצריך מאיתנו לקום השכם בבוקר כי התפילות מתחילות הרבה לפני עלות השחר. ההשכמה המוקדמת כמובן הייתה מוצדקת כי החל מ-04:30 הסמטאות הצרות הוצפו בעולי רגל ששרו, התפללו, הדליקו קטורת ונרות ובעיקר לבשו לבן – מה שהפך את כל האירוע למיוחד במינו.

אמנם בפעם האחרונה קמנו בשעה הזו כשהיינו בטירונות במחנה 80, אבל אנחנו מוכנים לחזור לטירונות כל יום אם יבטיחו לנו שנצפה במופע זריחה שכזה. אל תתנו לעצמכם לפספס את החוויה הזו.

הפוסט לליבלה ואני הופיע ראשון באתיופיה

]]>