כנסיית אורה קידנה מיהרט – Ura Kidane Mehret

כנסיית אורה קידנה מיהרט נמצאת בחצי האי זגה (Zege) שלגדות אגם טאנה בצפון אתיופיה. למרות שמדובר בחצי אי הוא נחשב לקדוש וההגעה אליו נעשית בשיט בלבד. יש בחצי האי עוד כנסיות, אך כנסיית אורה קידנה מהמאה ה-14 היא המפורסמת והיפה מכולן הודות לציורי הקיר העתיקים שלה.

ציורים על קירות כנסיית אורה קידנה

ציורים על קירות כנסיית אורה קידנה

הציורים נמצאים בכל 6 הצדדים של קירות הכנסייה העגולה ומתארים סצנות שונות מהתנ"ך, מהברית החדשה ואת סיפור הבאת לוחות הברית לאתיופיה. הציורים אינם מלווים בטקסטים וזאת כדי שהם יוכלו להיות מובנים גם ע"י מאמינים אנאלפביתים או מאמינים ממדינות זרות.

ציורים וזיכרונות

הציורים בכנסייה נעשו לפני כמה מאות שנים באמצעות צבעים טבעיים שנרקחו מצמחי האזור. הכנסייה עצמה מחולקת ל-3 חלקים שמסמלים את השילוש הקדוש :

  • החלק החיצוני הוא החלק היחידי הפתוח לציבור ובו מתנהלות התפילות.
  • החלק הפנימי שמור לכמורה.
  • במקדש הפנימי נמצא עותק של ארון הברית כמו בשאר הכנסיות באתיופיה.
פנים כנסיית אורה קידנה

פנים כנסיית אורה קידנה

ואם הכנסייה נראית לכם מוכרת אתם לא טועים, כי כנסייה זהה ובעלת שם דומה (Kidane Mehret) נמצאת בירושלים וההבדל היחיד ביניהם טמון בגובה הכיפה – בירושלים היא גבוהה יותר – 30 מטר.

לא רק ציורים

הכנסיה נוסדה ע"י הקדוש מקומי בטרה מרים שמשמעות שמו באמהרית – המקל של מריה. הקדוש קיבל את שמו הודות למקל הפלאי (בטרה – Betre) שבעזרתו הוא גירש את השדים שחיו במקום. אבל זה לא הכל,  במוזיאון הסמוך מוחזקים חפצים של המלך המקומי ושל אשתו, ספרי דת מהמאה העשירית וכתרים של שליטי אתיופיה מהמאה ה-16 ואילך. הכניסה לכנסייה כרוכה בתשלום.

וההמלצות שלנו

  • הביאו אתכם מים במיוחד בימים חמים. אמנם הביקור בכנסייה אינו מצריך יותר מחצי שעה, אבל הכנסייה קטנה וצרה מלהכיל את כל המבקשים להיכנס – מה שאומר שכנראה תיאלצו לחכות לתורכם. בנוסף, המיסות והחגיגות בכנסייה ארוכות במיוחד (4 שעות) וכדאי שתתכוננו מראש.
  • במידה ואתם מעוניינים לרכוש דבר מה בשוק המקומי בדרכם אל הכנסיה או ממנה – אל תשכחו להתמקח.
  • חילצו נעליים בכניסה לכנסייה
  • צלמו ללא פלאש כי הוא פוגע בציורים

לינה באיזור

אי אפשר ללון על חצי האי. המלונות ומקומות הלינה הקרובים ביותר נמצאים בבהר דר.

הגעה לכנסייה

שיט של שעה מבהר דאר והליכה של כ-15-30 דקות מהרציף (תלוי בקצב ההליכה והקניות שלכם). שימו לב – השביל אינו מתאים לנכים.